Je lepší chata nebo chalupa?

29620
26.2.20 10:40

Chata, nebo chalupa? Co si vybrat?

Kolegyně chce koupit nemovitost na rekreaci. Bydlí s rodinou v Praze v menším bytě, původem je z vesnice Moravě až u polských hranic. (Dlouhá cesta) Chybí jí možnost nějak o víkendu vypadnout.

Rozpočet mají dost omezený, cca milion. Chtějí něco do sta kilometrů, ale spíš blíž, směrem na východ.

A teď otázka. Je lepší koupit chatu, která bude za mega slušná, nebo chalupu, což bude ruina?

Sama jednoznačně poradit nedokážu. Chata náplní její požadavky, mít v létě kam s dětma, bez starostí.

U chalupy bude potřeba další investice. Stravi roky predelavanim, ale zase jsou to uložené peníze. Mohli by tam na stáří bydlet.

Navíc část z toho milionu jim dají rodiče, kteří plánují, že by na té chatě/chalupě mohli trávit čas, když přijedou. Protože pražský byt je na delší navstevy malý a jezdit jen na víkend, je zase na takovou dálku na houby. A na chatě by to šlo vlastně jen v létě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29620
26.2.20 10:42

Ještě bych měla napsat, že ona i její manžel jsou z vesnice, práce se nebojí, nepohodlí jim nevadí, i když teda už za ty roky taky trochu zpražšteli :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48934
26.2.20 10:43

Za mě raději menší a v lepším stavu. Nakonec co potřebuješ na chatě, maximálně přespat, hlavní je stejně zahrada, případně okolí na výlety. Než předělávat nějakou ruinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18188
26.2.20 10:44

Hlavně záleží na tom, jak moc jsou ochotní a schopní tu chalupu zrekonstruovat, investovat do ní práci a peníze. Pokud jsou kutilové a nevadí jim trávit víkendy pracovně, tak je chalupa lepší. Je větší a postupně ji zhodnotí. Pokud to jsou ovšem bytoví povaleči a chtějí se jen rekreovat, pak rozhodně chata s minimem práce…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29620
26.2.20 10:47
@aiwwa píše:
Za mě raději menší a v lepším stavu. Nakonec co potřebuješ na chatě, maximálně přespat, hlavní je stejně zahrada, případně okolí na výlety. Než předělávat nějakou ruinu.

V podstatě si myslím to samý. V jejich situaci. Na pražský byt mají hypo.

Ale zase jde o to, že část té rekreační nemovitosti by platili její rodiče s tím, aby tam mohli par dni přebývat. A to by na chatě bylo komfortní jen v létě.

A taky kamarádka argumentuje tím, že kdyby nějakou ruinu opravili, budou mít na stáří dům. Chata je furt boudička z plaňek s podezdívkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2258
26.2.20 10:47

Tak raději něco, kde se budou moci hned rekreovat a ne tam místo relaxu makat, jak mourovatí. Nebo záleží co si pod pojmem rekreovat představují ☺, odpočinek nebo fyzickou práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29620
26.2.20 10:49
@Janli píše:
Hlavně záleží na tom, jak moc jsou ochotní a schopní tu chalupu zrekonstruovat, investovat do ní práci a peníze. Pokud jsou kutilové a nevadí jim trávit víkendy pracovně, tak je chalupa lepší. Je větší a postupně ji zhodnotí. Pokud to jsou ovšem bytoví povaleči a chtějí se jen rekreovat, pak rozhodně chata s minimem práce…

Já jsem povaleč :mrgreen:
Oni by asi rekonstruovat chteli, jsou z vesnice, jsou zvyklí mrcasit se na hospodářství. Nebo si to o sobě myslí. Už jsou to skoro dvě desítky let, co jsou v Praze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3654
26.2.20 10:50

Dívali jste se na s-reality??
s tímto malým rozpočtem ve vaší lokalitě stejně půjde jen o chatu a to ještě stav nevím nevím..

my u nás (právě Morava u polských hranic) kupovali chalupu 3+1 (normální zděný barák po Němcích, přes 100let starý) za 700tisíc, ale stav tristní, sypem do toho furt a ještě sypat budem, aby se tam dalo vůbec přebývat (ale nám to na léto zatím stačí)
jenže já jsem Budovatel a baví mne právě to plánovaní stavebních prací, vybírání dlažeb, topení, kachláků, obkladů, sanity.. já tím dokážu trávit hodiny denně :mrgreen:
(a oni to chtějí hlavně na Rekreaci a okamžité používání, ne na složité a dlouhodobé rekonstruování)

u nich je úplně jiná situace, navíc dotaz je položen vlastně trochu zbytečně, protože se koupě bude odvíjet od Nabídky
zaškrtni si chaty-chalupy do 100km od Prahy (no ono to nabízí jen 25km, píšeš na východ, tak výchozí bod bude asi Kutná Hora) zde do mega a uvidíš sama
https://www.sreality.cz/…halupy,chaty?…
hledání bude těžké
mne reality baví, koukám tam denně, zrovna mezi Prahou a Kutnou Horou to bude najít opravdu oříšek…

eidt : Když dám okolí Kolína, tak prakticky totéž, no fakt skoro nulový výběr chat a chalup do mega… https://www.sreality.cz/…haty,chalupy?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10725
26.2.20 11:02

Asi bych vybírala podle pozemku, tzn. lokalita, velikost pozemku + stav zahrady. Známí z Prahy koupili starý dům v podstatě za cenu pozemku (pozemek 2tis. m2), na zahradě 2 vzrostlé ořešáky, plodící jabloně, třešně, rybízy, angrešty a naveženou úrodnou půdu, každý podzim osází část zahrady česnekem. Jen za ten česnek a ořechy jim v Praze kolegové rvou ruce a vydělají si tím prý skoro plně na roční naftu - cesty na tu chalupu.
U domu jen dali dohromady spodní patro a zatím do toho necpou peníze (jen natáhli elektřinu a vyřešili záchod). Plánují vyloženě rekonstrukci až děti odrostou a oni se budou rozhodovat, jestli z Prahy odejdou nebo ne.
My sami jsme odkoupili podíly rodinné chalupy, a musím říct, že je moc fajn, že se tam vejde další rodina s dětmi. Když jsem byla na rodičáku, často tam za mnou jezdily kamarádky s dětmi, a pokoje navíc se hodily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17122
26.2.20 11:07
@Bábrdl píše:
V podstatě si myslím to samý. V jejich situaci. Na pražský byt mají hypo.

Ale zase jde o to, že část té rekreační nemovitosti by platili její rodiče s tím, aby tam mohli par dni přebývat. A to by na chatě bylo komfortní jen v létě.

A taky kamarádka argumentuje tím, že kdyby nějakou ruinu opravili, budou mít na stáří dům. Chata je furt boudička z plaňek s podezdívkou.

Moje máma má zděnou chatu, postupně přistaveli a hnali to do stoku :mrgreen: ta peněžní situace s rodiči je nešťastná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2692
26.2.20 11:07

@Bábrdl a co mobilheim? Či jak se to píše? Za 500tis už se dá koupit celkem hezky. Ale nevím, jak se pohybují pozemky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17122
26.2.20 11:08

Jo a dům na stáří má přesně jakej smysl? Že otravuje děti, aby ji vozili k lékaři a selhali zahradu? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.20 11:10

Jsou pary, co se u rekonstrukce rozvedou, jini to maji jako novy spolecny konicek. Zalezi na situaci. My odpocivame sportem/praci, ale tehotna s rocnim miminem jsem koupila novostavbu, nemela jsem chut zit s miminy leta na stavenisti. Mame i 300 let starou chalupu, bydli se tam krasne. Kdyz si tam neco podelame, ze muzem, je to radost. Kdyz musime mezi detma, praci, peci o babicky udelat neco nutne, je to stres. Za deset let ale budeme mit vetsi klid a bez chalupy bysme se nudili.

• Citovat
  • Nahlásit
Lalelale
26.2.20 11:15

Jakožto někdo, kdo si prošel kompletní rekonstrukcí baráku, bych brala radši totálně mini chatu v dobrém stavu, než opravovat velkou ruinu :mrgreen: vážně. Plus mně by víc šlo o zahradu a okolí než o dejme tomu tři ložnice

• Citovat
  • Nahlásit
10725
26.2.20 11:16
@marra2 píše:
@Bábrdl a co mobilheim? Či jak se to píše? Za 500tis už se dá koupit celkem hezky. Ale nevím, jak se pohybují pozemky…

Tohle udělal můj bývalý kolega - koupil naprostou ruinu s krásným pozemkem, na jaře si tam postavil pořádnou pergolu, ruinu zakonzervoval (aby nebyla nebezpečná) a zprovoznil z ní jen WC, umyvadlo a odpad do septiku. A zaparkoval si tam karavan. Několik let říkal, že jsou lidé, kteří musí na letním bytě chodit na záchod ven, a on je jediný, kdo má kadibudku několikrát větší, než svůj příbytek :mrgreen:
5 let tam jezdil, měnil zahradu a plánoval, prý za tu dobu tisíckrát změnil veškeré svoje plány, ale zjistil, kde svítí jak sluníčko, kde je vlhko, kudy chodí turisti (vede mu kus kolem turistická trasa) a kam všude vidí, a teď tam má postavený super dům s vytuněnou zahradou. Prý je zpětně opravdu dost rád, že se nepustil do žádné uspěchané akce, protože by dělal všechno blbě a zpětně by litoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat