CT plic

Anonymní
22.6.12 20:45

CT plic

Ahoj, byl někdo zvás na Ct a RTG plic párkrát po sobě velmi krátké době? Mám toto vyšetření absolvovat po dvou RTG za měsíc, mám strach, abych si tím spíše nezpůsobila vážnější zdravotní problémy. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
mmonica
22.6.12 20:58

Asi cekas, ze Ti nekdo napise, ze byl a ze Te uklidni
je jasne dokazano, ze RTG a uz vubec nemluve o CT zvysuje moznost rakoviny, pokud je to vickrat v kratke dobe, riziko je vyssi
velmi bych zvazila zapory a klady, nevim z jakeho duvodu to mas absolvovat, takze neporadim

• Citovat
  • Nahlásit
9578
22.6.12 21:07

Myslím, že RTG (pokud bylo děláno na novějších přístrojích) už moc záření nevyzařuje. CT má záření dost, dělá řez v různých tloušťkách a každý řez je dle mě jako snímek z RTG - takže pokud se dělají plíce, bude to - teď odhaduju třeba 30-50řezů (snímků), tak to, že jsi byla před měsícem na jednom už moc riziko nezmění..Ale CT už nějaké buňky asi poškodit může. Toto se jen domnívám, třeba někdo napíše, jak to opravdu je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11952
22.6.12 21:58

Řekla bych, že je to spíše naopak.. RTG jistě škodí více než CT. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9578
22.6.12 22:30

@Alidan CT je určitě škodlivější než RTG.
Rentgen - výhody, nevýhody
Rentgenové záření (druh elektromagnetického ionizujícího záření) na RTG vzniká v rentgence a prochází tkáněmi. Podle hustoty jednotlivých tkání lidského těla se jeho intenzita „filtruje“ a je zachyceno na detektoru (např. kosti ho pohlcují výrazně, orgány s vysokým obsahem vody minimálně).
Výhoda: zátěž zářením u prostého RTG vyšetření je minimální. Nevýhodou RTG je, že jsou všechny orgány na snímku „spojeny“ do sebe a patologické změny v obraze často odhalí tak jen zrak zkušeného rentgenologa.

CT - počítačová tomografie
CT dokáže, na rozdíl od RTG, pacienta zobrazit v příčných řezech (šířka 1-10 mm) – výrazně lépe se tedy v CT obraze (ve srovnání s RTG) lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné (oddiferenciovatelné). CT umí dělat i 3D snímky (spojením řezů v počítači). I CT přístroj vydává rentgenové záření a bohužel je jeho množství výrazně větší než u prostého RTG (z tohoto důvodu by měl být lékaři počet CT vyšetření stejného úseku těla v čase redukován (různé tkáně jsou různě citlivé na RTG záření). Při CT je možné použít kontrastní látky. Přístroj má tvar prstenu a není vhodný např. pro těhotné ženy v určitém období těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mmonica
23.6.12 00:12

Skodlivejsi je CT

• Citovat
  • Nahlásit
11952
1.7.12 10:49
@jowana píše:
@Alidan CT je určitě škodlivější než RTG.
Rentgen - výhody, nevýhody
Rentgenové záření (druh elektromagnetického ionizujícího záření) na RTG vzniká v rentgence a prochází tkáněmi. Podle hustoty jednotlivých tkání lidského těla se jeho intenzita „filtruje“ a je zachyceno na detektoru (např. kosti ho pohlcují výrazně, orgány s vysokým obsahem vody minimálně).
Výhoda: zátěž zářením u prostého RTG vyšetření je minimální. Nevýhodou RTG je, že jsou všechny orgány na snímku „spojeny“ do sebe a patologické změny v obraze často odhalí tak jen zrak zkušeného rentgenologa.CT - počítačová tomografie
CT dokáže, na rozdíl od RTG, pacienta zobrazit v příčných řezech (šířka 1-10 mm) – výrazně lépe se tedy v CT obraze (ve srovnání s RTG) lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné (oddiferenciovatelné). CT umí dělat i 3D snímky (spojením řezů v počítači). I CT přístroj vydává rentgenové záření a bohužel je jeho množství výrazně větší než u prostého RTG (z tohoto důvodu by měl být lékaři počet CT vyšetření stejného úseku těla v čase redukován (různé tkáně jsou různě citlivé na RTG záření). Při CT je možné použít kontrastní látky. Přístroj má tvar prstenu a není vhodný např. pro těhotné ženy v určitém období těhotenství.

Zatímco RTG není vhodný po celou dobu těhotenství..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9578
1.7.12 22:35

@Alidan taky blbost..četla jsi toto? CT přístroj vydává rentgenové záření a bohužel je jeho množství výrazně větší než u prostého RTG -tzn., že prostě na CT se používájí snímky RTG jen jich je hodně, takže proto je CT škodlivější(jednoduše řečeno)..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11952
3.7.12 21:20
@jowana píše:
@Alidan taky blbost..četla jsi toto? CT přístroj vydává rentgenové záření a bohužel je jeho množství výrazně větší než u prostého RTG -tzn., že prostě na CT se používájí snímky RTG jen jich je hodně, takže proto je CT škodlivější(jednoduše řečeno)..

Jowi, nezlob se,ale v tomto směru mne nemusíš poučovat..vím, o čem je řeč, jen s tebou prostě nesouhlasím,ale to je mimo tuto diskuzi.. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9578
3.7.12 21:24

@Alidan no, ve výsledku to jedno je, ale proč si myslíš opak? Teď nerýpu, jen by mě to zajímalo..podle mě, co jsem psala má logické odůvodnění (pokud CT používá RTG snímky - několik, tak přece musí být škodlivější než jen jeden snímek z RTG).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8151
29.1.14 10:52

S původním tématem to nemá moc společného ale název by mohl být stejný

taťka se dnes vrátil z RTG plic s tím že má tuberu :lol: :lol: :lol:, tak jsem na něj koukala jak puk a on mi řekl že to má napsané ve zprávě. Podle mě to určitě není TBC ale netuším co mu tam našli, obvodní ho objednala za tři dny. Ve zprávě má napsano: Vpravo při stěně hrudní laterálně ve středním pl. poli resp. na rozhraní středního a horního pole patrný ložiskový stín o velikosti 20×16 mm, který se sumuje se skeletem žeber. Z: ložiskový stín vpravo – nejednoznačné etiologie, TU nelze vyloučit k verifikaci doporučuji CT. Jsem si celkem jistá že TU není tubera :mrgreen: je to tedy nějaké podezření na možný nádor nebo něco podobného? Nevíte někdo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24063
29.1.14 10:55

TU se označuje tumor (nádor), který ale vždy může být nezhoubný nebo zhoubný. proto chtějí ověřit na CT. Vzhledem k tomu, že se to sumuje s žebrama to taky nemusí být nic než nějaký vazivový útvar např. po předchozím zánětu, kterej si už nikdo nepamatuje.

Příspěvek upraven 29.07.14 v 10:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8151
29.1.14 10:58

@danyk takže chápu-li dobře může to být např. nějaký útvar po zápalu plic, který před 15ti lety prodělal? Přesto, že po zápalu plic měl kontrolní rtg v pořádku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24063
29.1.14 11:01

Mohlo tam něco i doběhnoutpo tom kontrolním snímku tenkrát, že se to ještě dovazivovatělo, navíc 15 let je dlouho, takže nárok i na nějakou změnu stárnutím, já mám drobný kalcifikace (nemám ani TBC, ani nekouřím, ani jsem nikdy nekouřila prostě se mnou bydlí, kdybych nechodila na prohlídky preventivní v práci, tak to ani nevím).

Příspěvek upraven 29.07.14 v 10:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8151
29.1.14 11:05

@danyk no on je cca 40 let silný kuřák a v dětství hodně trpěl na zápaly plic, takže máme být v klidu než se udělá CT které nám řekne jestli jde o nějaký běžný vazivový útvar, nebo o nějaký tumor? Ještě se zeptám kdyby šlo o nějaký tumor nemělo by se to ukázat v krvi? Před svátky byl na preventivce a odběru, tak tam by bylo něco vidět?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat