Já jsem starší, tak vím víc

Anonymní
15.4.20 14:13

Já jsem starší, tak vím víc

Ahoj holky,

Je mi něco málo pod 30 let a do mé povahové stránky nepatří „umění“ zpětné palby.
Co tím myslím? Když Vás někdo zaskočí nějakou podpásovkou, tak mu to vrátit zpět.
Pěkně mě to někdy štve.

Naposledy jsem byla s kámošem na horách a ti muži 30 let plus… To je něco.
Bavili jsme se o nějakém tématu a on: hele poslouchej, já jsem starší, tak vím…
Já jsem starší, tak vím víc víš… No prostě kluk starší o pár let a snědl chytrou kaši a nejen on…

Vím, že příště bude zas rozumovat,…
Jak byste někoho takového decentně odpálkovaly?

děkujiiiii :kytka:
Těším se na odpovědi :mrgreen: :mrgreen: :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

636
15.4.20 14:18
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Je mi něco málo pod 30 let a do mé povahové stránky nepatří „umění“ zpětné palby.
Co tím myslím? Když Vás někdo zaskočí nějakou podpásovkou, tak mu to vrátit zpět.
Pěkně mě to někdy štve.

Já jsem starší, tak vím víc víš… No prostě kluk starší o pár let a snědl chytrou kaši a nejen on…

Těším se na odpovědi :mrgreen: :mrgreen: :cert:

To chce kontext o čem to bylo.

Jinak třeba něco jako „I kdybys byl dvakrát starší, tak dvakrát nula je pořád nula“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14684
15.4.20 14:22

Někdo musí na moudrost počkat až zestárne, někdo nemusi… ;)
Jsi si jistý, žeje to ještě moudrost stáří a není to už senilita?
To jsi fakt musel čekat do pětatřiceti než přijde rozum? Do kolika chceš čekat na moudrost?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6087
15.4.20 14:22

Na tohle jsem jednou odpověděla: „Existuje věk reálný a věk mentální. Přeber si to.“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.4.20 14:34

:D :D :D Holky, děkuji :D
Já jak to čtu, tak propukám ve smích. Něco z toho musím příště použít.

Paráda :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
4451
15.4.20 14:36

Jde taky o to, jakou oporu má v posluchačích a jak věc umí podat a zaujmout. Ikdybys byla 100× chytřejší a nebudeš mít to potřebné konverzační charisma, tak se ztrapníš. Asi z tebe cítí, že ti takto může odpovědět. Je to až jakási forma pohrdání bych řekla. V ten okamžik bych asi řekla to víš, že ano, ale… A podívala se, jak reagují ostatní. Buď čekají, jak budeš pokračovat a tím pádem mluv, nebo jsi nezaujala a tím pádem raději mlč. Vždy záleží na okolnostech a složení skupiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
851
15.4.20 14:37
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Pěkně mě to někdy štve.

Těším se na odpovědi :mrgreen: :mrgreen: :cert:

„A taky asi dřív umřeš“

„A v Moskvě už jsi byl?“

„To se máš čím chlubit“

„Gratulujeme a posíláme písničku“

„Děkujeme za názor, posíláme klíčenku“

„To je rádio Jerevan taky“

„Jasně, my víme, když jsi byl malý, tak bylo mrtvý moře teprve nachlazený“

„Jistě, šmudlo“

Nevim, asi by mi tyhle kecy za reakci vůbec nestály, natož abych se nad tím ještě nějak víc zamýšlela. Ale já jsem vždycky měla celkem dost výmluvnou mimiku a málokdo ji nepochopí hned napoprvé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13062
15.4.20 14:59
@marzanna píše:
„A taky asi dřív umřeš“

„A v Moskvě už jsi byl?“

„To se máš čím chlubit“

„Gratulujeme a posíláme písničku“

„Děkujeme za názor, posíláme klíčenku“

„To je rádio Jerevan taky“

„Jasně, my víme, když jsi byl malý, tak bylo mrtvý moře teprve nachlazený“

„Jistě, šmudlo“

Nevim, asi by mi tyhle kecy za reakci vůbec nestály, natož abych se nad tím ještě nějak víc zamýšlela. Ale já jsem vždycky měla celkem dost výmluvnou mimiku a málokdo ji nepochopí hned napoprvé.

Asi tak.

Mně osobně by asi stačil jeden z těch sarkastických pohledů a dotaz „skutečně?“. Ale uznávám, že to není univerzální schopnost.

Jinak na tebe mistr zkusil učebnicový argumentační faul - jakmile ho někdo vytáhne, znamená to že prostě už neví jak by diskutoval a snaží se toho druhého zadupat, aby nebylo vidět, že sám žvaní voloviny.

Mrkni sem na to jak fungují.
https://bezfaulu.net/…tacni-fauly/

Obecně v případě že chceš po té, co na tebe někdo takový faul zkusí i nadále udržovat konverzaci, tak zkus nekonfliktně popsat co právě udělal a poprosit, jestli by mohl spíš použít věcná argument.

V případě „Já jsem starší, tak to vím lépe“ bo to bylo například „Promiň, ale právě si zkusil použít základní argumentační faul a to argument falešnou autoritou. Myslíš že by si mohl zkusit najít nějaký lepší argument, co podpoří tvoje tvrzení, ideálně věcný?“
Většinou se teda ten druhý stejně urazí. Ale ty nemusíš být sarkastický, pokud to pro tebe není pohodlné.

Pro hlubší porozumění a lepší šíři obrany proti kokotům, stáhni si knížku Nenechte sebou manipulovat (což je přesně to, co s tebou mistr zkoušel udělat - totiž zatlačit tě do pozice, kdy se budeš cítit hloupá a ne dost dobrá proto, aby tvůj názor měl platnost)

https://uloz.to/…ipulovat-zip

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22866
15.4.20 15:11

Pokud to dělá jeden, vůbec bych s ním nerozumovala a bavila se s ostatními. Prohodila bych něco o „sežřání Šalamounova houna“ a tím bych debatu s ním ukončila.
Pokud to dělají všichni, zamyslela bych se nad tím, jestli tuhle společnost vyhledávat a zároveň i nad tím. jestli fakt nemelu nesmysly, když by mě VŠICHNI takhle odpálkovávali… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15889
15.4.20 15:31

No, ne ze by to obcas nebyla pravda. Mladi lide byvaji o sobe a sve pravde neskutecne presvedceni a prave proto, ze jim chybi zkusenost, tak ani nechapou, jak moc jsou mimo.

Ovsem, to nebude tady ten pripad. Pan je pouze o par let starsi, tam vek nebude hrat takovou roli. Kdyby to bylo rozhovor mezi 17letych uchem a clovekem v letech, dejme tomu 55+, tak by se dale eventuelne rict, ze starsi ma pravdu a ze diky sve zivotni zkusenosti vi, o cem mluvi.

ALE, i kdyby nakrasne, tak se to proste nehodi to cloveku hazet do tvare, obzvlaste kdyz o nic nejde. Jako pripustne to vidim, kdyz se starsi pribuzny snazi vysvetlit mlademu cloveku, ze dela velkou chybu, at si necha poradit, ze tohle spatne dopadne a odvolava se na svou zivotni zkusenost.

Ne, ze si nejaky blbecek honi triko na mladsi holce a machruje svymi zivotnimi zkusenostmi. To je prinejmensim smesne a argogantni.

Bohuzel, nepratrim mezi ty, ktere dokazou toho druheho odpalkovat. Kdybych mela pocit, ze me zesmesnuje, moje reakce by nejspis byla, ze s nim ukoncim konverzaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15889
15.4.20 15:37

Expert v tomto je moje teta. Jinak vysoce inteligentni zena s titulem MUDR, ale ty reci, ktere obcas vede, no hruza. Od rasiticky/xenofobne ladenych nesmyslu po psychologicke blaboly s obcastnym lekarskym nesmyslem taky (napriklad zatvrzele trva na tom, ze bulimie a anorexie je to stejne, ale UPLNE to stejne a odmita jakoukoliv diskuzi na to tema, protoze ona je doktorka, tak ona to vi a ty vis prd).

A kdyz dojde na vymenu nazoru, ktere se tykaji prave pojeti sveta ci nejakeho psychologickeho poznatku, tak zacne faulovat tim, ze ty vis HOVNO, protoze jses o 30 let od ni mladsi. Rikam ji: teto, mne je 40, nejsem zadna mala holka.

Takze ANOOO, presne tak, je ti 40 a ji je 70, takze ona ma 30 let zkusenosti, ktere me chybi a ona mi rika, ze nemam pravdu.

Jasne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27362
15.4.20 15:41

@warita A ani v tom tebou zmiňovaném případě by to nefungovalo. Mladí si prostě tu hubu natlouct chtějí a musí. Je to smutné, ale je to tak. Když kolikrát vidím, jak se s úsměvem a písní na rtech hrnou do průšvihu, člověk by brečel. Jenže oni to vědí a my jsme staří. Nedá se s tím dělat vůbec nic než je nechat a doufat, že třeba příště.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2149
15.4.20 15:48

Tohle dělá hodně lidí, když jim dojdou věcné argumenty. Jak psala @warita, ještě to jde dejme tomu tolerovat, pokud je tam výrazný věkový rozdíl, ale pár let? Proboha… :roll:

Mívala jsem s tímto zkušenost ve svých cca 20 - 25 letech… v podstatě jen o pár let starší chlapi/kluci se mnou mluvili tímto stylem a používali to jako univerzální protiargument. Značně mě to odradilo od randění se staršími muži (už jsem tu o tom psala mockrát). A to byly prosím konverzace vesměs jeden na jednoho, což se ještě dá, ale když se občas poštěstila podpora nějakého toho kamaráda či kamarádů (podobně starého jako onen pán), tak to byl jeden argumentační faul vedle druhého.

Teď jsem pohotovější než dřív a asi bych si s tím nějak vtipně poradila (tehdy mi to moc nešlo), ale i tak… ona se totiž právě nabízí otázka, co taková společnost člověku vlastně přináší a jestli stojí za to se vůbec namáhat s nějakou reakcí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2224
15.4.20 15:52

A nemoh to použít ve srandě? My se tak s kamarády někdy špičkujeme, stylem - já jsem starší, tak ty budeš poslouchat, nebo jsem starší a rozumnější, tak vím.
Je to prostě ta forma blbého humoru, kdy toho dotyčného ale hned vzápětí někdo odpálkuje.
Třeba se s tebou chtěl jen špičkovat a čekal na reakci.
Nevěřím, že toto někdo může myslet vážně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15889
15.4.20 16:02
@inkakřivák píše:
@warita A ani v tom tebou zmiňovaném případě by to nefungovalo. Mladí si prostě tu hubu natlouct chtějí a musí. Je to smutné, ale je to tak. Když kolikrát vidím, jak se s úsměvem a písní na rtech hrnou do průšvihu, člověk by brečel. Jenže oni to vědí a my jsme staří. Nedá se s tím dělat vůbec nic než je nechat a doufat, že třeba příště.

zkusenosti jsou neprenosne a tak, jak sis musela nabit pusu ty, tak si ji musi nabit vsichni. Chapu ale, ze milujiciho rodice to musi bolet videt, jak se jejich dite zene do prusvihu nebo naproti nejake bolestne zkusenosti. Ale tak to chodi.

Myslim si ale, ze to neni uplne nesmyslne snazit se mladeho clovek varovat. Kdyz uz nic jineho, tak pokud je chytry a tu hubu si nabije, vzpomene si na varovani a kdyz nastane obdobna situace, bude rade starsiho vice otevreny, protoze bude vedet, ze uz jednou mel pravdu, tak by ji mohl mit znova.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama