Jak budou žít a co čeká naše deti?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
1924
30.5.17 10:03
@pe-terka píše:
tak nějak. Bohužel peníze a moc jsou opojné,„prosperovat“ chce kde kdo, takže nevěřím, že se něco zavčas změní.

tak tak :pankac: proč by někdo slevoval ze svého „zlatého standardu“, když nemusí (jeho totiž to chování už neohrozí, tak nač se stresovat) :roll: Ono je to tak se vším - i třeba s důchody (viz diskuze „Penze jednou skončí, důchodci by měli pracovat“) - kdyby společnost investovala peníze tam, kam doopravdy má a kde to „má cenu“ pro většinu obyvatel (né jen pro vrchní 3 %), tak by to mohlo vypadat úplně jinak…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5696
30.5.17 10:04
@pe-terka píše:
@Aenne ano, problematika je nesmírně závažná. A obávám se, že ji jako lidstvo řešit nechceme a neumíme. Na to jsme příliš sobečtí, pohodlní a rozežraní.
Z mého pohledu by určité řešení bylo globální uskromnění lidstva. To znamená šetrné hospodaření se zdroji, naprostá změna v obhospodařování půdy, živočichů, péči o krajinu. A omezení nadvýroby ve všech spektrech s důrazem na recyklaci produktů.
Regulace porodnosti je etický problém a nějak si ji neumím představit :think: Umím si však představit, že i ty miliardy lidí žijí podstatně skromněji a ohleduplněji než teď, s výrazně menší spotřebou.
Obávám se však, že má myšlenka je nereálná, neb by řadu mocipánů, kteří ze systému nepřiměřeně profitují, přivedla na buben :jazyk:

A tys s tím už začala? Už jsi se uskromnila? Nemáš dům, nebo byt, netopíš, neošatíš se, jíš nejlevnější jídla, nemáš auto, nemáš televizi atd. a své přebytky posíláš někam do Afriky?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5696
30.5.17 10:08
@ivulka00 píše:
tak tak :pankac: proč by někdo slevoval ze svého „zlatého standardu“, když nemusí (jeho totiž to chování už neohrozí, tak nač se stresovat) :roll: Ono je to tak se vším - i třeba s důchody (viz diskuze „Penze jednou skončí, důchodci by měli pracovat“) - kdyby společnost investovala peníze tam, kam doopravdy má a kde to „má cenu“ pro většinu obyvatel (né jen pro vrchní 3 %), tak by to mohlo vypadat úplně jinak…

Prosím Tě a jak si to představuješ? Komunismus tady už byl a to, že všichni všechněm všechno dají a všichni se budou mít dobře může fungovat fakt jen v pohádce. Ten zlatý standard má každý takový, na jaký si vydělal. Já jsem jednou byla tak blbá a nechala se zblbnout, podporovala jsem jednu sociálně slabou rodinu a ta rodina nás ve finále dost hnusně okradla. Od té doby jsem vyléčená a zlatý standard dopřávám pouze své rodině. A co se charity týče, tak si hodně, hodně moc vybírám, kde a jak pomůžu. Ale dělám to, ne že ne.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
14642
30.5.17 10:13
@pe-terka píše:
@Aenne ano, problematika je nesmírně závažná. A obávám se, že ji jako lidstvo řešit nechceme a neumíme. Na to jsme příliš sobečtí, pohodlní a rozežraní.
Z mého pohledu by určité řešení bylo globální uskromnění lidstva. To znamená šetrné hospodaření se zdroji, naprostá změna v obhospodařování půdy, živočichů, péči o krajinu. A omezení nadvýroby ve všech spektrech s důrazem na recyklaci produktů.
Regulace porodnosti je etický problém a nějak si ji neumím představit :think: Umím si však představit, že i ty miliardy lidí žijí podstatně skromněji a ohleduplněji než teď, s výrazně menší spotřebou.
Obávám se však, že má myšlenka je nereálná, neb by řadu mocipánů, kteří ze systému nepřiměřeně profitují, přivedla na buben :jazyk:

Asi tak. Ještě bych zmínila pokoru, úctu k životu. Často vzpomínám na moje babičky, jak ony uměly vyjít i s málem, a jaké dobroty nám vařily a pekly, doslova za pár korun.

Příspěvek upraven 26.03.19 v 15:33

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
25179
30.5.17 10:13
@Zabatko píše:
A tys s tím už začala? Už jsi se uskromnila? Nemáš dům, nebo byt, netopíš, neošatíš se, jíš nejlevnější jídla, nemáš auto, nemáš televizi atd. a své přebytky posíláš někam do Afriky?

zacházíš zbytečně do extrému - neříkám, že se máme všichni odstěhovat do jeskyní a na stromy. Ale ano, v rámci svých možností žijeme co možná nejskromněji a nejšetrněji. Takže - bydlíme ve starém opraveném domě, ne v novostavbě (zastavění další zemědělské plochy…), auto nemáme, topíme minimálně, jíme kvalitně a ne draze, neplýtváme potravinami, oblečení často kupuji v sekáčích (recyklace), hygienu, drogerii a kosmetiku používám eko, třídíme odpad atd atd…Takže nejsem z těch, co káží vodu a pijí víno 8)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
25179
30.5.17 10:20
@nostress píše:
Asi tak. Ještě bych zmínila pokoru, úctu k životu. Často vzpomínám na moje babičky, jak ony uměly vyjít i s málem, a jaké dobroty nám vařily a pekly, doslova za pár korun.
Stačila k tomu malá zahrádka, včelín, a koza. Jedna měla i krávu. Všechny produkty byly nezávadné, a velmi chutné. Přitom všem měly vždy dobrou náladu, u práce si zpívaly, nikdy jsem neslyšela od nich, „nemám čas, neotravuj, jdi si hrát“…
Taky měly upřímnou víru v Boha, modlily se za nás všechny, a za všechno. Obě se dožily požehnaného věku. :srdce:

je to tak. Co se týče mezilidských vztahů, taky se hodně změnily. I pokory ubývá..V mnohém se máme co učit (i já).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
25179
30.5.17 10:23
@Zabatko píše:
Prosím Tě a jak si to představuješ? Komunismus tady už byl a to, že všichni všechněm všechno dají a všichni se budou mít dobře může fungovat fakt jen v pohádce. Ten zlatý standard má každý takový, na jaký si vydělal. Já jsem jednou byla tak blbá a nechala se zblbnout, podporovala jsem jednu sociálně slabou rodinu a ta rodina nás ve finále dost hnusně okradla. Od té doby jsem vyléčená a zlatý standard dopřávám pouze své rodině. A co se charity týče, tak si hodně, hodně moc vybírám, kde a jak pomůžu. Ale dělám to, ne že ne.

myslím, že jsi příspěvek Ivulky nepochopila 8). Ale plýtvat energií na vysvětlenou nebudu 8)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3823
30.5.17 10:24

Tak ja jsem pro to aby vsechny rodiny mely jen jedno dite. Rodi se jich opravdu moc..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1924
30.5.17 10:28

@Zabatko jak si to představuji? No toť otázka na velice dlouhou diskuzi ;) Jinak nebylo to myšleno tak, že všichni mají mít stejně (hlavní podstata komunismu, kterého já zastáncem opravdu nejsem), jen mi připadá, že kdyby se více postihovala korupce, kdyby lidé, co dělají daňové úniky a přišlo se na to, neseděli, ale naopak museli pracovat a peníze odvádět státu ( a né že je daňoví poplatníci budou ještě ve vězení živit), kdyby se člověk nemusel bát, že mnoho charit nefunguje tak, jak má,… pak by vše mohlo být jinak. Z jedné stránky tvůj názor chápu - každý chce pro své nejbližší to nejlepší, ale nevidím důvod, proč by lidé, jejichž příjmy v řádech miliard měli z určitých řešení různých situací těžit na úkor 95% ostatního obyvatelstva. Jinak mi připadáš právě vinou té sociálně slabé rodiny docela zhrzená - všichni nemusí být takoví a mnoho sociálně slabších rodin opravdu dělá, co může a není jen piavice parazitující na sociálních dávkách a ostatních lidech ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1924
30.5.17 10:30
@nostress píše:
Asi tak. Ještě bych zmínila pokoru, úctu k životu. Často vzpomínám na moje babičky, jak ony uměly vyjít i s málem, a jaké dobroty nám vařily a pekly, doslova za pár korun.
Stačila k tomu malá zahrádka, včelín, a koza. Jedna měla i krávu. Všechny produkty byly nezávadné, a velmi chutné. Přitom všem měly vždy dobrou náladu, u práce si zpívaly, nikdy jsem neslyšela od nich, „nemám čas, neotravuj, jdi si hrát“…
Taky měly upřímnou víru v Boha, modlily se za nás všechny, a za všechno. Obě se dožily požehnaného věku. :srdce:

Ano, souhlasím - i já jsem zažila takové babičky a právě v tom vidím takovou tu krásu „skromného života“ - nic jim nechybělo, i když by se jim určitě mnoho věcí líbilo, atd. ale ony uměly být vděčné za to, co mají a netrápily se tím, co by ještě mohly mít a jak to mají získat :palec:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
14642
30.5.17 10:32
@zudina píše:
Tak ja jsem pro to aby vsechny rodiny mely jen jedno dite. Rodi se jich opravdu moc..

To si nemyslím.

Příspěvek upraven 26.03.19 v 15:32

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
30.5.17 10:34
@zudina píše:
Tak ja jsem pro to aby vsechny rodiny mely jen jedno dite. Rodi se jich opravdu moc..
Život bez sourozence je dle mého smutný
  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
40477
30.5.17 10:34
@Anonymní píše:
Lidi by měli mít zákaz se rozmnožovat dokud nedostanou rozum a nezačnou něco dělat. Protože tak jak to je teď tak to opravdu nepůjde do nekonečna. Začínám litovat.. a omlouvám se svým dětem.. že jsem je přivedla na tenhle svět. Jestli se tu lidi nepřestanou hnát za penězi tak jsme všichni..víte kde. Ale neříkám že jsou VŠICHNI takový.. dříve mi přišli „divní“ ti co žijí „bio“ a v přírodě.. nežijí materialisticky a pod. Dnes už si jich začínám vážit. Já sama taková nejsem, přiznávám..ale krůček po krůčku začínám. Třídím odpady, začínám pěstovat zeleninu na balkoně, začínám děti učit vážit si věcí.. jsou ještě malé (hlavně to mladší) ale snad to k něčemu bude.. Opravdu jsme připravili „úžasnou“ budoucnost našim dětem. A tohle všechno způsobila hlavně moje generace.. třicátníci, čtyřicátníci.. ať žije moderní doba plná technologie. Zlaté osmdesátky.. měli jsme úžasné dětství.

Já nevím, mně zas ta dnešní doba tak strašná nepřijde.

Např. to zminované maso jsem nejedla v podstatě nikdy, protože mi nechutnalo, stejně jako moje dcera…akorát že dříve se tomu třeba divili ve škole, dnes to začíná být moda.
Přibylo vegetariánských restaurací, prodejen zdravé výživy.
Dost se změnil všeobecný názor na stravování k lepšímu.
U dětí si můžeš vybrat školku a školu, můžeš ovlivnit kolektiv, výchovu…to za socialismu jen tak nešlo.
Já osobně nemám TV, nemám internet v mobilu…to všechno můžeš ovlivnit.
Odpad jsem třídila vždycky a dnes proti dříve přibyla spousta kontejnerů i na oblečení atd.
Nemusíš hromadně nakupovat spotřební věci, když nechceš, je spousta i sekondhandů, tak můžeš nakupovat tam.
Dá se sehnat spousta kosmetiky bez chemikálií anebo nakoupit suroviny a najít si návod a vyrábět si svoje…jen stačí chtít.
Já si vůbec nepřipadám ovlivněná spotřební dobou, koupím si jen to, co chci…kdo Tobě diktuje, co máš mít?
Není to tím, že pořád sedíš u TV a sleduješ reklamy? :think:
Chodím ráda pěšky, spousta lidí by dost ušetřila přírodu, kdyby každý den udělala aspoň pár kroků pěšky :think:
A tak by se dalo pokračovat dál a dál… :D

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
461
30.5.17 10:40
@Pipilota Citrónie píše:
Jo připadá mi to naprosto v pořádku. Stejně jako péče o staré, nemocné, chromé, stejně jako péče o přírodu.

Jenže pleteš jablka s hruškama. Staří, nemocní a chromí během svého života ostatním - společnosti - něco dali. Přírodu nikdo na svět nepřivádí. Ale umanutejch kariéristek, které nechávají mimino na poslední chvíli, protože jim ještě chybí do sbírky dům-auto-pes, je hromada a jaký mají výsledky? Zátěž pro společnost.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2054
30.5.17 11:11

@zudina nerodí se moc lidí, už jsem o tom psala, rodí se jich celosvětově čím dál méně, a pokles porodnosti je i u rozvojových států

K té skromnosti, já nevím, jak si to kdo vlastně představuje? Tuhle byla kampań, že palmový olej ničí pralesy. Pak zase, že avokádo. Bojujeme proti kožešinám, protože umírají zvířata - a zbytečně. Pak se ukáže, že na výrobu „plastové“ bundy z umělotiny padne v konečném důsledku mnohem víc zvířat :nevim: Žijeme v takovém světě, že se zdroji se musí šetřit a to asi se všemi, ale těžko říct, jak to udělat.

Ten kdo nemá peníze, je dnes skromný, a ten kdo je má, by je měl asi dobrovolně posílat do Afriky? A nakupovat levné věci? V tom ale přece přírodní zdroje nešetříme, naopak levné věci jsou dost často méně ekologické než ty dražší. Tak kde a jaká skromnost?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová