Právní poradna pro odškodnění a náhradu škody
Mgr. Petr Novák
Ahoj, koupila jsem u Vietnamců plesové šaty. Až doma jsem si všimla jak jsou špatně šité a za další jsou zdobené flitrama, které jsou až na tělo a škrábou. Šla jsem je reklamovat, že je chci vrátit. Odmítli, jenom vyměnit za něco jiného. Jak to, že v jiných obchodech to jde a u Vietnamců ne.
Tak já pracuji v obchodě s textilem jedné značky a peníze taky nevracíme, je možnost vybrat si jiné zboží a pakliže je nějaká závada probíhá reklamace.
Ze zákona to jde vrátit do 14 dnů snad jen u zásilkových služeb, kdy si zboží nemůžeš prohlédnout. Jinak je to pouze dobrá vůle obchodníka. Třeba kdysi v CA jsem toho hojně využívala, nechtělo se mi zkoušet v kabince
Upřímně, když koupím něco u Vietnamců, tak ani nepočítám s nějakou reklamací, tak pokud ti dokonce nabízejí výměnu, neváhej ![]()
Podle reklamačního řádu,máš právo na výměnu za stejné zboží,ale pokud je nekvalitní a lepší nemají,máš nárok na vrácení peněz.Já osobně i u vietnamců trvám na vydání paragonu.Pohroz jim ČOI a uvidíš jak budou ochotni.4lověk se nesmí nechat odbýt a Jindřiš promiň,ale na vrácení peněz má zákazník nárok,jednou mi v tescu taky nechtěli vrátit peníze za vadný výrobek,prý mají vlastní reklamační řád,ale ten je neplatný,platí pouze jeden a to je ten v zákoně.
Zrovna včera jsem četla na netu příběh o reklamaci,bylo to na žena.cz.Paní po dlouhých tahanicích uspěla a peníze ji vrátili.
Není to náhodou i o tom že ke zboží musíš mít účtenku? Vietnamci ji většinou nedávají, navíc na vietnamské tržnice bývají (nebo jen bývaly?) často zátahy, tak bych řekla že i proto to asi nejde. Ale možná že jde celkově o dodavatele, dostali jsme pro prcka tepláčky, po prvním vyprání se vysypala látka a paní je odmítla jak vrátit peníze, tak vyměnit, že - je to přece neznačkové, tak co by jste chtěla. A to mne půl roku předtím ujišťovala že ona vadné zboží taky mění.
Pakliže se objeví nějaká závada při používá, tak záruka je ze zákona 24 měsíců. Probíhá klasická reklamace, při které výrobce rozhodne, jestli se opraví nebo nám pošlou stejné zboží a pakliže již není na skladě vrací se peníze.
NA VADNÉ ZBOŽÍ PROBÍHÁ VŽDY REKLAMACE, JÁ ANI NEJSEM OPRÁVNĚNA POSOUDIT ZBOŽÍ JESTLI JE REKLMACE OPRÁVNĚNÁ NEBO NE, TO DĚLÁ VŽDY VÝROBCE.
Ahoj,
podle toho, jak jsi to popsala, nepostupoval prodávající správně. Jestliže šaty (flitry) při nošení škrábou (a nešlo to poznat v obchodě při zokušení), tak jde o vadu, která brání užívat věc jako věc bez vad a zřejmě jde o vadu neodstranitelnou.
V takovém případě máš právo buď na výměnu - ale kus za kus (tj. stejný výrobek za stejný výrobek) nebo odsoupení od smlouvy (tj.vrácení peněz)
Jak píše Jindřiš, povaha vady se posoudí v rámci reklamace, kterou musí prodejce vyřídit do 30 dnů. Pokud tuto lhůtu překročí, platí, že vada je neodstranitelná (i kdyby odstranitelná byla).
V Tvém případě bych kontaktovala ČOIku.
Jejich prodavačka (důchodkyně Češka) mi řekla, že co čekám od šatů za 450 Kč, pokud chci kvalitu mám jít do domů moódy a koupit si šaty za 2000 Kč, které budou bez chyb. Říkala, že prý na plese při zábavě si nikdo nevšimne těch chyb. A když jsem ji řekla, že moje mamka si toho všimla hned, že má na takové věco oko, tak prý by ji chtěla poznat a změřila by si ji od hlavy až k patům a pak by posoudila zda je ona nóblesní nebo si hraje na něco co není. A nejvíc mně na všm štve, že jsem nic nedokázala říct a s těma šatama zpět odkráčela domů.
Prodavačka nemá co omlouvat kvalitu zboží jejich cenou (pokud to zboží nebylo zlevněno z důvodu té vady - to ale musí být výslovně uvedno). Takže doporučuji se obrátit na ČOI ![]()
Dobrý večer,
dnes jsem jela 150 km tam + zpět, do obchodu, kde jsem mela objednány kočárek, autosedacku a základnu. Objednávala jsem vse přes telefon, s tím, ze si zboží osobně vyzvednu.
Tudíž jsem dnes vyjela, zboží na prodejně zakoupila. Základnu jsem jeste chtěla, aby mi ukázali do auta, jak dat, nasadili ji a tvrdili, ze takto ma byt, ja, ale po vracení domu a vracení manžela z práce, základnu jeste zkoušeli a základna v autě proste nesedí, respektive, neni pro me auto vhodná. Tudíž i sedačka je mi k ničemu.
Otázka zní, mám nárok zboží vrátit?
Byla to nemalá částka.
Zde příkladem prosím podmínky obchodu konkrétního ![]()
http://www. detske-kocarky. cz/Obchodni-podminky/#ODSTOUPENÍ%20OD%20KUPNÍ%20SMLOUVY
Ze zakona muzes odstoupit od jakekoliv kupni smlouvy, cili jim to klidne vrat. Muzes si i zavolat na www.coi.cz
Ze zákona můžeš odstoupit od jakékoliv kupní smlouvy uzavřené „na dálku“ - typicky přes internet, ale i po telefonu. smyslem je, že když nakupuješ na dálku, tak si zboží nemůžeš prohlídnout. v tomto případě sis ale zboží prohlédla, zkoušeli ti to dát do auta, takže je to na hraně - na jednu stranu jsi objednala po telefonu, ale oni můžou tvrdit, že sis to jen rezervovala a koupilas to normálně v obchodě - na to by se možnost odstoupit do 14ti dnů nevztahovala.
problém je praktický - můžeš na tom odstoupení trvat, pokud ale oni nebudou souhlasit, tak se vrácení peněz budeš moct domoci jen soudně a to ještě s rizikem, že soud to posoudí jako nákup v provozovně a ne distančním způsobem. na ČOI si můžeš stěžovat, vezmou to pravděpodobně jako podnět pro kontrolu - jen tím obchodu způsobíš komplikace (pokud jednají nelegálně, zaplatí pokutu), ale vrácení peněz se tak nedomůžeš.
tolik k možnosti odstoupení bez důvodu
jiné to ovšem je, pokud bys tvrdila rozpor s kupní smlouvou - chtělas sedačku do konkrétního auta, oni to vyzkoušeli a jako vhodnou ti jí prodali - pak máš na odstoupení pro rozpor s kupní smlouvou podle mě skutečně nárok. každopádně bych se snažila se nejdříve s nimi domluvit, to bývá nejjednodušší
@Kauree ; Celou dobu jsem komunikovala s paní přes mail a pouze telefonicky.
Mám uloženy mail, kde stojí :
Dobrý den paní *******,
zasílám souhrnný přehled objednaného zboží, které je již naskladněno, prosím o platbu v hotovosti. 1)
KOČÁREK JOOLZ DAY 2014 KOMPLETNÍ SET VČETNĚ AUTOSEDAČKY –tzn. autosedačka MC šedá,,slunečník, adaptery, fusak, taška, hl. korba, sportovní sedačka – ***** Kč
Maxi-Cosi základna – Maxi Cosi 2WayFix Base za ******,–
Celková částka je **** Kč.
Jméno paní
Prodejna: adresa
Přijela jsem na pobočku, tam zaplatila, kočárek jsem si prohlédla v obchodě, ale autozakladnu až po zaplacení v autě, kde mi tvrdili, ze urcite součástky nemají vliv na funkci, později se ukázalo doma, ze jsou to adaptéry pravé k tomu, aby neletala autosedačka tam a sem… Tudíž pro me zásadní věc.