Jak na závěť sepsání, pravidla

Anonymní
3.2.13 19:35

Jak na závěť sepsání, pravidla

Potřebovala bych poradit s naší rodinou situací. Mamka by chtěla pro jistotu napsat závěť kdyby se jí něco stalo. Tak bych se potřebovala informovat na pár věcí. byla bych ráda, kdyby tu měl někdo tyto informace

  1. může mamka napsat jen tak doma s podpisem bez notářského zápisu nebo musí k notáři
  2. mamka by chtěla (má barák a auto) napsat závěť nejdříve jen na otce, aby jsme ho nemohli vystěhovat (což bysme nikdy neudělali) a dědicové jsme já, sestra a snacha od bratra, který už nežije
  3. popřípadě hlavní problém je v tom, že moje mamka nechce, aby něco zdědila snacha, aby jako neměla nárok na ten barák je to nějak možné udělat? Až by nebyl ani jeden chce aby byl barák jenom můj a sestry


Předem moc děkuji jestli někdo poradí. Snad jsem to napsala srozumitelně

  • Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
3.2.13 19:38

Využijte notáře. Příjde i k Vám domů, pokud je to nutné.

My měli /v rodině/ sepsanou závěť se dvěma svědky, přesto byla napadena. Skončilo to až u soudu.

omluva za anonym M.

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 19:47

Má zemřelý bratr se snachou děti?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3429
3.2.13 19:48
@Anonymní píše:
Využijte notáře. Příjde i k Vám domů, pokud je to nutné.

My měli /v rodině/ sepsanou závěť se dvěma svědky, přesto byla napadena. Skončilo to až u soudu.

omluva za anonym M.

Ono to bývalo tak, že i když byla sepsána závěť, pořád měli neopominutelní dědici nárok na dědictví. Nevím, jestli je to už zrušené nebo to platí stále :nevim:

Zakladatelko, co kdyby tvoje mamka majetek přepsala s věcným břemenem na sebe a vašeho otce?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:10

@mag ne děti neměli to už nestihli. Ona má svoje dvě děti z předchozích vztahů

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 20:12
@Anonymní píše:
@mag ne děti neměli to už nestihli. Ona má svoje dvě děti z předchozích vztahů

No, takže ona dědit nebude a otce lze vyloučit závětí, takže lze napsat závěť, kde budeš dědit pouze ty a sestra.

Lze vlastnoručně, jinak (na počítači) s podpisem 2 svědků, nebo u notáře (což je samo nejspolehlivější).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:13

@Z.jev no právě to já nevím jak to je s těma ostatníma dědicema Vím akorát, že děti vynechat nemůže to by nás musela vydědit, ale jak je to se snachou. A právě celkově nevíme jak to udělat nejlépe

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 20:13
@Anonymní píše:
@Z.jev no právě to já nevím jak to je s těma ostatníma dědicema Vím akorát, že děti vynechat nemůže to by nás musela vydědit, ale jak je to se snachou. A právě celkově nevíme jak to udělat nejlépe

Snachy nedědí :)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:14

@mag my právě mysleli, že snacha je také právoplatný dědic a otce matka vyškrtnout nechce. Ona právě chce, kdyby se jí něco stalo, aby vše dostal otec a pak až my dvě. Jde to?

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 20:16
@Anonymní píše:
@mag my právě mysleli, že snacha je také právoplatný dědic a otce matka vyškrtnout nechce. Ona právě chce, kdyby se jí něco stalo, aby vše dostal otec a pak až my dvě. Jde to?

Ne, to nejde, budete dědit s otcem stejným dílem. Případně uděláte při dědickém řízení dědickou dohodu a pak může být vše otcovo.

Dědictví sice čekají velké změny s novým obč. zákoníkem, ale neopomenutelní dědicové zůstávají.

Příspěvek upraven 03.02.13 v 20:17

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:17

@mag a ty svědci musí být kdo? A nevíš podle jakého zákona snacha nedědí a musí být v té závěti napsáno, že ten barák odkazuje i včetně vybavení atd.

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 20:18
@Anonymní píše:
@mag a ty svědci musí být kdo? A nevíš podle jakého zákona snacha nedědí a musí být v té závěti napsáno, že ten barák odkazuje i včetně vybavení atd.

Svědek musí být někdo, kdo zároveň není dědicem, dědictví najdeš v občanském zákoníku. Snacha není příbuzná (a předpokládám, že ani osoba spolužijící), takže nemá nárok.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:18

@mag a nebo teda druhá varianta, když jde mamce jenom o tu snachu, tak by teda nemusela žádnou závěť psát a pak by se to dělilo jen mezi nás tři? A snacha opravdu nic nedostane?

  • Citovat
  • Upravit
mag
12870
3.2.13 20:21
@Anonymní píše:
@mag a nebo teda druhá varianta, když jde mamce jenom o tu snachu, tak by teda nemusela žádnou závěť psát a pak by se to dělilo jen mezi nás tři? A snacha opravdu nic nedostane?

Opravdu ne, takže nemusí nic psát ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.13 20:24

@mag tak děkuju moc moc moc moc To bude mít mamka radost

  • Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová