Jak postupovat při takovéto "krádeži"

234
15.6.15 08:29

Jak postupovat při takovéto "krádeži"

Dobrý den. Bude to dlouhé tak začnu od začátku. Můj manžel má nemocnou maminku (alzheimer) je jí 54 let, takže když se to rapidně zhoršilo, tak to byl šok. Manžel má jedinou sestru. Ta matku ždímala ještě v době, kdy byla zdravá. Matka si na sebe pro ni vzala půjčku, kterou jí sestra neplatila. Takže mamka platila splátky sama. Nemluvím o napůjčovaných penězích, které jí odmítala vracet. Před velkým zhoršením tchýniny nemoci se dokonce s vypečenou dcerunkou nestýkala a nebavila. Jenže když se jí nemoc zhoršila tak, že už nemohla být sama doma. Byla v nemocnici a pak chvíli na LDN než jsme se rozhodli co bude dál. My s manželem jsme jí chtěli zaplatit nějaký lepší domov, kde by měla odbornou pomoc. Jelikož oba pracujeme a upřímně bychom neměli na to se starat o člověka s touhle nemocí. Manželova sestra je doma s dítětem, nepracuje. Nejdříve tvrdila, že si mamku k sobě vzít nemůže kvůli syna (3-4 roky). Jenže pak si asi přepočítala, že jí do rozpočtu přibyde důchod mamky (13000) plus nějaký pečovatelský příspěvek. Vždy byli finančně pod hranicí normálu. Spoléhali se na ostatní, že jim pomůžou. Byla doba, kdy neměli co jíst. A s prací to u nich nikdy nebylo moc slavné. Prostě se nesnažili. Tak si s manželem myslíme, že si mamku vzali kvůli penez. Ale aspoň byla doma mezi svýma. Když se vyklízel byt od tchýně, tak manželova sestra vzala všechny věci co se jí hodily k sobě domů. Nechali tam jenom bordel… a věci na vyhoz. My s manželem jsme byt vyklidili (sami dva) uklidili vymalovali a předali pronajímateli. Manžel jelikož věděl, že jeho sestra je vychaná na peníze, tak vzal k sobě kreditní kartu matky, na které bylo nějakých 140.000,– Kč k sobě aby sestra peníze neprošustrovala a v případě, že by bylo potřeba peněz na léčbu mamky, ať nějaké jsou. jenže nás nenapadlo, že jeho vypečená sestra vezme mamku, která už ani nevěděla co jedla na oběd do banky a peníze vybere. Nevíme jestli má k účtu dispoziční právo nebo vybrala všechno najednou. Jednoho dne když na starou adresu matky přišel dopis, že je na účtu v mínusu 5tis. (kontokorent) jsme vzali kartu a chtěli se podívat jak to na účtu vypadá, tak nám bankomat sežral kartu. Když přítel volal sestře co to má znamenat, tak se z toho nějak vymluvila, že to byl nějaký renonc a že je to v pořádku. Jelikož jsme měli svých starostí dost, tak jsme to neřešili a nechali to na pozdějc. Jenže přišel další dopis. Z nějaké vymahačské agentury, že pokud se dluh nezaplatí, tak to bude řešeno soudně… Tak jsme se sebrali a jeli za sestrou. Ta se obořila ještě na nás. a vůbec nechápala o co nám jde, ještě si myslela, že peníze chceme pro sebe. Tak jsme ji vysvětlili, že my peníze nepotřebujeme, že máme svoje a že nám jde hlavně o to ať máma nemá exekuci a jak si mohla dovolit vzít cizí peníze a použít je na cigarety jídlo a svou potřebu. Neřekla nám na to nic, jen mluvila doslova HONA. O tom dluhu nám tvrdila, že to platí, ale moc tomu nevěřím, jelikož nám tvrdila, že je to vyrovnané. A najednou to platí :-D Prostě vůbec nepochopila, že okradla svoji nemocnou matku. Ano starala se o ni, ale z důchodu jí zbývalo dost penez, které matka nevyužila a ani nevěděla co se s nima děje. Doufám, že jste můj příběh pochopily a napíšete mi na to svůj názor. Já jsem z toho hotová, manžel je hodně špatný, že má takovou vy******* sestru… Nevíme jak máme postupovat. Hlavně nám jde o to, aby dluhy nemusel platit manžel, ale s mamkou nemá nic společného, takže to by mělo být v pořádku. A taky jestli se dá nějak zjistit jestli dluh matky je vyrovnán. A taky jestli třeba jde dát případ k soudu, protože tohle mi příjde opravdu nechutné chování. Děkuji za odpovědi. Hezký den

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7385
15.6.15 08:34

Tyhle odpady spolecnosti by nemeli mit decka, chudak dite… pokud neplati, tak proste s tim nic neudelate. Nechte matku znesvepravnit, meli jste to udelat hned, jak bylo jasne, ze uz to v hlave nefunguje. Tedka je to smula.. Neudelate nic a pokud prijde exekutor, prijde k sestre.. takze bozi mlyny melou a zase se dostavam k tomu.. chudak decko…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6529
15.6.15 08:41

Ježiši, to je mi líto, co se u vás doma děje.
Manžel se bát nemusí. Případná exekuce by se na něj nevztahovala.
Bát by se měla jeho sestra, předpokládám, že maminka má u ní psané normálně bydliště, takže exekuce může zabavovat věci u ní doma a ona pak bude dokazovat, že to není její matky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
234
15.6.15 08:51

Jenže, ty nejhodnotnější věci jsou jejich matky… Tak to jsem ráda, že na nás se nic nevztahuje. No udělali jsme chybu, že jsme ji nenechali zbavit svéprávnosti, jenže pro manžela to bylo strašně citlivé téma a dusil to sám v sobě. Nechtěl to řešit nijak. nechtěl si ani připustit, že má mámu nevyléčitelně nemocnou. Připadalo mi, že si myslí, že když se o tom nebude mluvit, tak že se nic neděje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sad 1
15.6.15 09:04

Mě napadla varianta, jak by se to dalo řešit, ale je to drsné. Já bych podala oznámení na policii, protože její postup by se možná dal kvalifikovat jako podvod s tím, že poškozenou by byla banka i matka. V podstatě ona se obohatila tím, že jiného uvedla v omyl. Ty podvody se někdy prokazují hrozně složitě, ale proč to nezkusit. Samozřejmě matku zbavit svéprávnosti, stát se případně jejím opatrovníkem a pomáhat jí a jednat za ni.

Co se týká dokazování, bude potřeba doložit, že ty peníze vybrala a použila sestra a i prokázat, v jakém stavu byla matka při výběru, apod. Dalo by se to možná prokázat. Pokud má ale k účtu dispoziční právo, tak je to v pr…

• Nahlásit
  • Citovat
6529
15.6.15 09:10

Tak prokázat by se to asi dalo, ale ona ty peníze už stejně nesplatí. Akorát z toho budou tahanice po soudech… dle mého :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sad 1
15.6.15 09:12
@Black Cat píše:
Tak prokázat by se to asi dalo, ale ona ty peníze už stejně nesplatí. Akorát z toho budou tahanice po soudech… dle mého :nevim:

tak ale i to, že by byla potrestána, tak je dobře, nebo ne? Teeda pokud by se to prokázalo.

Mě fascinuje ta česká povaha, když nedostanu peníze zpět, nemá to cenu. Však nejde jen o to, aby člověk dostal peníze zpět, ale i o to, aby byl pachatel potrestán. Jinak, pokud by se to prokázalo, minimálně by matce všechno neposbíraloi doma exekutoři, že to nesplácí.

• Nahlásit
  • Citovat
sad 1
15.6.15 09:13

Jinak pokud se to prokáže a půjde to k soudu, tak tam už žádné tahanice nejsou, v trestním určitě ne.

• Nahlásit
  • Citovat
6529
15.6.15 09:21

@sad 1 Ale tak určitě s tebou souhlasím. Ale ono se to v rodinném měřítku většinou bere trochu jinak no. To není jen „pachatel“, to je totiž taky manželova sestra. A pokud zakladatelčin manžel není schopný přijmout fakt, že má těžce nemocnou maminku, těžko přijme fakt, že má sestru zlodějku a uvalí na ni těžkou exekuci.
Ty bys s klidem zažalovala sestru, když by ti něco dlužila? Resp. ani né tobě, ale matce?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
15.6.15 09:32

Tak asi takhle- mamka stále žije? A sestra se o ní stále stará u sebe doma? V tom případě případní exekutoři půjdou k ní domů, vás by se to týkat nemělo. Pokud se o ni sestra pečlivě stará a hradí matčiny potřeby, tak bych ji po soudech netahala a brala to tak, že ty matčiny peníze jsou takový poplatek za tu domácí péči, která je poměrně náročná a vy ji vykonávat nejste schopni. (Tím neříkám, že je v pořádku, že ty peníze sestra ukradla…jen, že bych se snažila na vašem místě to tak chápat.) Pokud by se dopustila té sviňárny, že by se o matku najednou přestala starat, poté, co už ji není z čeho vysosat, pak bych s ní do toho sporu asi šla. Ale výsledek je tedy více než nejistý, matka zbavena svéprávnosti nebyla, jestli tam se sestrou došla a peníze si sama vybrala, bude se složitě prokazovat, že nebyla při smyslech (zvlášť u alzheimera, kdy se opravdu ty světlé chvilky objevují), za právníky zaplatíte majlant. A když čistě náhodou vyhrajete, tak vám to sestra nebude mít z čeho splácet…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6529
15.6.15 09:34

No já bych hlavně asi udělala něco pro to zbavení svéprávnosti. Sestra totiž může řádit dál. Půjčky, neplacení telefonních kreditů, které si na maminku nabere apod. Takže bych to spíš stopla pro ty případné dluhy do budoucna…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
234
15.6.15 09:42

Manžel se po včerejšku dívá na situaci reálně. My bychom do té žaloby šly, ale jak píšou holky, tak by nám z čeho neměli vracet investované peníze do právníka. Mamka už není doma. Je v Opavě v ústavu a čeká se až se uvolní místo v domově. Doma už být nemže, je agresivní a je neovladatelná.

Je to prostě mazec. Já hlavně od vás chtěla názor. Jestli se na situaci nedívám nějak skrz prsty. Manžel chce akorát k právníkovi, aby nám poradil jak zjistit zda ten dluh je splacený. Protože pokud tchýně dostane exekučku na důchod, tak jí budem muset doplácet, aby měla v domově na léky a na hygienické potřeby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5323
15.6.15 10:30

@misa.toki Je mi to líto, no takový lidé jsou.. A co si vzít maminku k sobě a za ten důchod a dávku na pečování od státu, jí zařídit nějakou pečovatelku? Když dostanete třeba 8000 na péči a k tomu její důchod, tak by jste mohli mít téměř nonstop pečovatelku..? Mohli by jste jí mít u sebe, zbavili by jste jí svéprávnosti a měli by jste vše pod kontrolou.. Ono to pro ní u té dcery stejně asi moc příjemné nebude, když jí takhle ždímá, pochybuji že překypuje láskou a péčí..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5323
15.6.15 10:34
@misa.toki píše:
Manžel se po včerejšku dívá na situaci reálně. My bychom do té žaloby šly, ale jak píšou holky, tak by nám z čeho neměli vracet investované peníze do právníka. Mamka už není doma. Je v Opavě v ústavu a čeká se až se uvolní místo v domově. Doma už být nemže, je agresivní a je neovladatelná.Je to prostě mazec. Já hlavně od vás chtěla názor. Jestli se na situaci nedívám nějak skrz prsty. Manžel chce akorát k právníkovi, aby nám poradil jak zjistit zda ten dluh je splacený. Protože pokud tchýně dostane exekučku na důchod, tak jí budem muset doplácet, aby měla v domově na léky a na hygienické potřeby.

To je hrozný, v tom případě bych neváhala a do žaloby šla, žádala bych lékařské vyšetření, aby se doložilo, že to všechno způsobila sestra a aby to vymáhali na ní, ať jí seberou, co mohou, klidně a nes.ala bych se s ní. Musíte ochránit hlavně manželovu maminku..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
15.6.15 10:35

@misa.toki
Tak pokud jde jen o tento jeden dluh, tak na těch dopisech byly nějaké kontakty, na kterých by vás měli informovat, jak to s tím dluhem vypadá. Samozřejmé je chtít všechno písemně.
Potíž je, že si mohla nabrat mamka/sestra na matčino jméno nějaké půjčky a že se nějaké exekuce ještě časem vyrojí…a s tím se obávám, že vám ani právník nepomůže, že na to není nějaký centrální registr, kde by se dalo zjistit, kolik si kdo kde půjčil a kolik má splácet…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama