Jakou charitu byste založili?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.19 14:08
Jakou charitu byste založili?

Milé maminky, naši majitelé v práci jsou hodně fajn lidi a rozhodli se z finančního přebytku založit charitativní organizaci - chystá se meeting, kde budeme všichni diskutovat o tom, jak by měla být charita zaměřena, komu by měla pomáhat- my zaměstnanci jsme z toho nadšeni! Připomínám, že majitelům rozhodně nejde o to ulít někde peníze, skutečně chtějí udělat dobrou věc, když už jsou dostupné poměrně značné volné prostředky - zase je z prozíravosti nechtějí věnovat někam prostředníkům a chtějí dlouhodobě řešit charitu sami, aby to měli pod kontrolou. Prosím proto o inspiraci. Kdybyste měli opravdu značné finanční prostředky, na jaké zaměření nadace nebo jiné formy neziskovky byste se vrhli? Komu byste je věnovali? Lámeme si v práci hlavu, padají různé návrhy. Právní kancelář založí příslušnou formu organizace, ale nejspíš ne nadaci, ta je prý právně složitá, půjde tedy spíš o jinou formu neziskovky- tyhle právní věci jdou mimo mne, ale provozuje tu někdo charitu formou neziskovky a byl by ochoten poradit jaká forma je právně nejpřijatelnější? Právní kancelář to bude řešit, ale vím, že na tuto problematiku se nespecializují. Dělají nám poradenství jiného charakteru. Pracuji ve firmě v public relations, takže potom budu mít s kolegy public relations na starosti a pochopitelně mě to hodně zajímá. Půjde opravdu o větší částky, chtějí uvolnit opravdu značné částky. Děkuji a budu ráda za každý dobrý tip. Omluva za anonym, jde přece jen o interní firemní politiku, mám tu známé a nechci to veřejně řešit. Píši to sem proto, že když už to chceme dělat, ať to má opravdu smysl a efekt. :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
ontar
Ukecaná baba ;) 1734 příspěvků 14.05.19 14:21

Nedal bych nikomu nic zadarmo…jen to podporuje lenost a závist…

Kaci89
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 14.05.19 14:27

Zvireci utulky

Premek_Orac
Závislačka 4974 příspěvků 14.05.19 14:28

Předně mám radost z každého, kdo cítí společenskou odpovědnost, a chce ze svého něco dobrovolně dát ve prospěch společnosti. Věřím, že i zaměstnance těší pracovat pro takové lidi.
Co se nápadů týká, můžu se podělit o ten můj.
Jednalo by se o půjčovnu peněz (malých částek, třeba s limitem 5.000,– korun na osobu v domácnosti), kdy by půjčky byly poskytovány na dobrovolný úrok. Neboli, na každém by bylo, kolik peněz vrátí. Z vybraných peněz by se půjčovalo dalším.
Mělo by to sloužit na takové případy, kdy rodina či jeden rodič měsíčně s penězi vychází, ale pak kvůli nenadálému výdaji (např. složení kauce) skončí kvůli nebankovním půjčkám (protože na bankovní za rozumných podmínek nedosáhne) a nabalujícím se problémům v exekuci. Přitom kdyby ten výdaj mohli rozložit třeba do 12ti měsíců, bez problémů by to zvládli.
Vím, možná jsem naivní, protože věřím, že by ti lidé peníze vraceli a dokonce pro další dobrovolně něco přidali.

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 14.05.19 14:29

Chybí podpora rodin, ve kterých žije autista a podpora osob, které pečují o nemohoucího člena domácnosti. I ve smyslu respitní péče.

Bubla_Bučková
Kelišová 6356 příspěvků 14.05.19 14:29

Senioři, „dobrovolníci“ by jim chodili dělat společnost, doprovázeli na nákup atd. Nebo něco ve smyslu Dobrý anděl pro malé nemocné děti.

Nairol
Echt Kelišová 8843 příspěvků 14.05.19 14:30
@ontar píše:
Nedal bych nikomu nic zadarmo…jen to podporuje lenost a závist…

Presne tak. Uplne charita jako takova pro bezdomovce, imigranty apod. podle me smysl nema.

Ja kdybych mohla a nekam nahrnout hodne penez, tak bych volila spis nejakou formu podpory vyzkumu a vyvoje leciv atp…

Pripadne neco jako dobry andel. :think:

Tarjei
Závislačka 4808 příspěvků 14.05.19 14:30

Rozhodně na pobytove zařízení pro osoby s tezkym autismem. Nikdo je nechce ptz je potreba pece jeden na jednoho a na to nejsou kapacity. Takove zarizeni je v cr jedno pro par osob a poradnik silenej. A jeste je to desive drahy. Muj prostredni syn ma takove postizeni a ja se desne bojím, ze az ho přestanu zvladat, skonci prikurtovany na psychiatrii..ptz tak to obvykle dopada.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 21140 příspěvků 14.05.19 14:31

Já si myslím, že si podporu zaslouží vzdělání - takže třeba speciální školy pro sluchově, zrakově nebo jinak postižené, pro autistické děti atp. Na nejlepší formě podpory bych se pak šla domluvit třeba na krajský úřad vašeho kraje, případně přímo do daného zařízení, pokud nějaké máte ve vašem městě, jestli by byl zájem a v jaké formě (rozšíření stávajících tříd, nákup pomůcek, nebo co by prostě bylo nejlepší) :think:

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 14 inzerátů 14.05.19 14:32

Z hlediska PR se vám nejlépe „prodá“ podpora zdravotně postižených dětí nebo seniorů. A má to smysl, to každopádně. Ale pokud byste chtěli opravdu pomoct, zkuste zacílit třeba na lidi s duševním onemocněním. To je pořád velké tabu, a právě proto tam chybí finance. Především na hustější síť sekundárních služeb (sociální rehabilitace, stacionáře, podpora samostatného bydlení). Spousta lidí kvůli tomu po odchodu z léčeben zůstává v jakémsi vzduchoprázdnu, na to se nabalují další sociální problémy.

Jsem člověk z nezisku, pracuji momentálně s úplně jinou cílovou skupinou (poměrně slušně podporovanou), ale to výše napsané vnímám jako velký problém. I do budoucna.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.05.19 14:32

Spíš se možná nejdřív rozhodnout, kterým základním směrem se chcete vydat - děti, nemocní, staří lidé, zvířátka, vzdělání… a pak se zkusit zeptat někoho zkušeného v daném oboru, kde podle něj finance nejvíc chybí.
Otázkou je, kolik těch financí ve skutečnosti bude a zda je to na nějaké větší plány, nebo spíš na konkrétní jednotlivosti (jako někomu pomoci koupit vozík, speciální pomůcky apod.). Byly také nějaké webové stránky s příběhy lidí, někoho si konkrétně vyberete a tomu pomůžete - je to asi lepší pocit, že někdo něco konkrétního dostal a opravdu mu bylo pomoženo, než posílat peníze někam bez konkrétního cíle, pak bych řekla, že většinou skutek utek a peníze mizí v jiných kapsách, než by měly.

Mé tipy:

• NAUTIS (agentura pomáhající lidem s autismem a jejich rodinám)
  • ZŠ Zahrádka (denní stacionář pro děti s kombinovaným postižením)
  • Dobrý anděl
  • Paraple
zrnko
Kecalka 491 příspěvků 14.05.19 14:33

Pokud je to tak majetna firma, tak je jiste schopna si najmout pravniky a poradce, kteri se na toto specializuji.
A ze zkusenosti, ze firma rika, ze to dela pro blaho druhych a nic za to neceka, jeste neznamena, ze to tak ve skutecnosti je. Jiste tam budou danove ulevy nebo statni dotace, takze bych to az tak ruzove nevidela. Ale ja jsem skeptik.
Spis bych se zamerila na minimalizaci odpadu a pouzivani plastu, zamestnavani rodicu na MD na polovicni uvazky ci napr. na vyrobu firemnich reklamnich předmětů apod. handicapovanymi, aby meli praci.
Nebo, cim se firma zabyva?

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 14 inzerátů 14.05.19 14:35
@bertoldina píše:
Chybí podpora rodin, ve kterých žije autista a podpora osob, které pečují o nemohoucího člena domácnosti. I ve smyslu respitní péče.

Ano, souhlas. :-) Tohle je další cílovka - chybí soc. služby zaměřené přímo na autisty, nezřídka tak tito lidé končí v zařízeních pro mentálně postižené, přitom potřeby jsou diametrálně odlišné. A odlehčovačky (respity) obecně. Ať už pro rodiny s postiženými dětmi či pečující o seniory.

maskovak
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 14.05.19 14:37
@Premek_Orac píše:
Předně mám radost z každého, kdo cítí společenskou odpovědnost, a chce ze svého něco dobrovolně dát ve prospěch společnosti. Věřím, že i zaměstnance těší pracovat pro takové lidi.
Co se nápadů týká, můžu se podělit o ten můj.
Jednalo by se o půjčovnu peněz (malých částek, třeba s limitem 5.000,– korun na osobu v domácnosti), kdy by půjčky byly poskytovány na dobrovolný úrok. Neboli, na každém by bylo, kolik peněz vrátí. Z vybraných peněz by se půjčovalo dalším.
Mělo by to sloužit na takové případy, kdy rodina či jeden rodič měsíčně s penězi vychází, ale pak kvůli nenadálému výdaji (např. složení kauce) skončí kvůli nebankovním půjčkám (protože na bankovní za rozumných podmínek nedosáhne) a nabalujícím se problémům v exekuci. Přitom kdyby ten výdaj mohli rozložit třeba do 12ti měsíců, bez problémů by to zvládli.
Vím, možná jsem naivní, protože věřím, že by ti lidé peníze vraceli a dokonce pro další dobrovolně něco přidali.

moc hezke

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 14 inzerátů 14.05.19 14:38

Ještě je otázka, zda chce firma pouze nějakou aktivitu či službu podporovat (nadaci ale zavrhli) anebo sama založit a provozovat? :think: To asi není moc reálné… :nevim:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama