Jsem velice citlivá

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Angharadd
Kecalka 161 příspěvků 04.06.19 13:44
Jsem velice citlivá

Je mi 24 let a můj život je plný zvratů a zmatků. Nevím, jak svůj život uspořádat, aby můj režim byl dlouhodobě udržitelný - vyvážený poměr času věnovaného dostatečné obživě, koníčkům, přátelům, apod. Trpím na psychiatrická onemocnění. Jsem již potřetí hospitalizovaná v blázinci v důsledku totálního psychického vyčerpání, a to nedělám nic extrémního. Normálně studuju (chemii), poslední ročník inženýra (státnice o rok odkládám kvůli zdraví), chybí mi jen diplomka. Podnikala jsem, pracovala jsem jako soukromá učitelka přírodních věd. Předtím jsem pracovala jako výzkumný pracovník na částečný úvazek, ještě předtím jako laborantka a ještě dříve jako uklízečka. A to je kámen úrazu - vždycky ta stejná písnička. Práce, jakákoliv, mě šíleně vyčerpává a já nevím, v čem je problém. Když mám volno a podotýkám - jsem v psychické pohodě (v remisi), vstanu ráno mezi 7-8, věnuju se psovi, skočím nakoupit, dělám na baráku, učím se, jdu si třeba zaběhat, apod. Prostě den neproválím, ale strávím ho aktivně. I když nejsem moc hrr, většina věcí mi dlouho trvá, dokážu se zabývat detaily a maličkostmi do omrzení, piplat se s věcmi, pochodovat sem a tam bosá v trávě a přemítat, apod. Ale jak mám jít do práce tak konec. Ráno vstanu, strávím 8-12 hodin v práci a jsem tak hotová a duševně vyčerpaná, že už se celý den na nic nezmůžu až do večera, pak se jdu umýt a spát. A tak to jde pořád dál a můj život se začne ochuzovat o vše ostatní a nakonec skončím v blázinci. Od diskuze očekávám sdílení zkušeností různých lidí, náhledy z různé perspektivy, věřím, že nikdo to nemá v životě jednoduché a třeba se mi podaří si nějak utřídit myšlenky.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Cekk
Kecalka 158 příspěvků 04.06.19 13:48

A leky beres? nevim jakou nemoci trpis konkretne.

Kriss Tina
Extra třída :D 11065 příspěvků 04.06.19 13:52

Zkušenost nemám, ale napadlo mě, co kdybys zatím dělala jenom na částečný úvazek? Oddelas si třeba 6 hodin a zbytek dne máš klid na svoje věci. A časem si ten úvazek prodlužovat až si zvykneš.

Angharadd
Kecalka 161 příspěvků 04.06.19 13:59
@Cekk píše:
A leky beres? nevim jakou nemoci trpis konkretne.

Diagnóza je vedená (myslím) jako depresivní porucha u akcentované osobnosti s rysy emoční nestability nebo tak něco.

Léků jsem už vystřídala celou řadu, klidně vyjmenuju:

• sertralin - pomohl výrazně, ale za 3 měsíce účinky odezněly a já musela na další hospitalizaci
  • quetiapin - jako vedlejší účinek již v minimální dávce nástup paranoidní psychózy, ihned vysazen
  • trazodon, mirtazapin, agomelatin, tiaprid, escitalopram - bez účinku
  • amisulprid - útlum emocí, plochá nálada, ztráta iniciativy, snížení pohybové aktivity, vymizení chuti na sex, ztráta menstruace, prostě byl ze mě takový robot. Přibrala jsem 30 kg za 4 měsíce.
  • aripiprazol - oploštění nálady, ale ne tak výrazně, více zachována živost, ale úplně mi neulevil od depresí a úzkostí
  • paroxetin - mírný, ale nedostatečný antidepresivní a anxiolytický účinek
  • všechny v ČR dostupné druhy benzodiazepinů - zcela bez efektu

Momentálně jsem hospitalizovaná, lékař mi chce nasadit opět aripiprazol, souhlasím s tím, uvidíme. Pokud nezabere, tak zkusíme amitriptylin, též souhlasím.

Tohle je stran medikace, stran životního stylu jsem si samozřejmě vědoma nutnosti jeho úpravy - a o tom má být diskuze, nevím totiž, jak ten život vést, aby byl nějak rozumný a stabilní.

Angharadd
Kecalka 161 příspěvků 04.06.19 14:03
@Kriss Tina píše:
Zkušenost nemám, ale napadlo mě, co kdybys zatím dělala jenom na částečný úvazek? Oddelas si třeba 6 hodin a zbytek dne máš klid na svoje věci. A časem si ten úvazek prodlužovat až si zvykneš.

Jo jo, to si taky říkám. Až mě pustí, zkusím poloviční úvazek (zatím asi spíš 4 hodiny) na nějaké pozici nenáročné na hlavu - úklid, dělnice ve výrobě, apod. Finančně si to dovolit naštěstí můžu.

V tom výzkumu jsem ale taky dělala na poloviční a stejně mě to semlelo. No, uvidím.

Premek_Orac
Kelišová 5245 příspěvků 04.06.19 14:04

@Angharadd Ahoj,
Tvůj příběh je zajímavý. Pro mě nepíšeš to skoro zásadní - jestli to jak žiješ odpovídá tomu, jak žít chceš.
Jaký máš vztah s rodinou a dalšími lidmi. A co naopak je stresový faktor.
Jinak tedy cením si na tobě, že dokážeš dělat VŠ.
Sám to někdy mívám tak, že potřebuji hlubší zážitky, abych ještě cítil že žiju. Jinak mi díky nespavosti a velkému zápřahu třeba začnou dny splývat v jeden velký celek a těmi zážitky se z toho jkoby probudím.

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15109 příspěvků 04.06.19 14:06
@Angharadd píše:
Jo jo, to si taky říkám. Až mě pustí, zkusím poloviční úvazek (zatím asi spíš 4 hodiny) na nějaké pozici nenáročné na hlavu - úklid, dělnice ve výrobě, apod. Finančně si to dovolit naštěstí můžu.V tom výzkumu jsem ale taky dělala na poloviční a stejně mě to semlelo. No, uvidím.

Co práce z domova? Překlady? Doucovani přes skype?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 14:07

A co psychoterapie??? Nekoho, kdo dela hypnozu. Ja jednoho takoveho terapeuta znam a umi lidem pomoci. Leky jsou jen berlička. Musite zmenit myšlení a přijit na to, kde je jadro problémů..

Tarjei
Závislačka 4920 příspěvků 04.06.19 14:09

Treba to promysleni veci do detailu? Nekomplikujes si prilis vsechno?

Angharadd
Kecalka 161 příspěvků 04.06.19 14:11
@Tichošlápek píše:
Co práce z domova? Překlady? Doucovani přes skype?

Ježiši to zrovna dělám. :-D Jako OSVČ korektury textů a to doučování. Nic, nejde to, stejně jsem z toho paf. To doučování jsem teda dělala i osobně, měla jsem vlastní vybavenou učebnu v Brně, kam za mnou chodili studenti na lekce. Momentálně vyřizuji rozprodávání nábytku a koncem června mi končí výpovědní lhůta z nájmu. Nemůžu to prostě už dělat.

Tarjei
Závislačka 4920 příspěvků 04.06.19 14:12
@Anonymní píše:
A co psychoterapie??? Nekoho, kdo dela hypnozu. Ja jednoho takoveho terapeuta znam a umi lidem pomoci. Leky jsou jen berlička. Musite zmenit myšlení a přijit na to, kde je jadro problémů..

Leky jsou zasadni, kdyz clovek nezvlada realitu. Jako moje postizene dite, nebyt medikace, uz je nekde prikurtovanej. A jsou teda berlicka i leky dejme tomu na srdce? Uz to slysim, kdepaaak, bez toho by clovek umrel. Ony ale psychicky potize jsou leckdy jako tisic smrti zaziva, jedna za druhou.

Swift
Závislačka 4266 příspěvků 04.06.19 14:13

Ahoj píšů pár myšlenek a postřehů, některé můžou být úplně mimo, good luck!
Nemůžeš dávat srdce tak kde ho nemáš, to enormně vyčerpává, přistupuješ k výkonu zaměstnání jako ke svým zálibám a tím že pocitově nejsi zapojená, tak Tě to vysává.
Zkus pracovat ve režimu výkon práce osm hodin a ani minutu déle a nenos ji domů = peníze na mé koníčky a živobytí. Endokrinologii máš už za sebou? Co štítná žláza? Co serotonin? Co chlap, který by Ti dal stabilitu? Co dystymie? Akceptuj to jaká jsi a přizpůsob tomu životní styl, máš ambice něco dokázat, ale bohužel se vyčerpáš a vše jde to kytek. Přechod do pravidelného pracovního procesu cca tři měsíce až rok je masakr a zvýšená únava je běžná. Co začít na zkrácený úvazek a přidávat? :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 14:19
@Tarjei píše:
Leky jsou zasadni, kdyz clovek nezvlada realitu. Jako moje postizene dite, nebyt medikace, uz je nekde prikurtovanej. A jsou teda berlicka i leky dejme tomu na srdce? Uz to slysim, kdepaaak, bez toho by clovek umrel. Ony ale psychicky potize jsou leckdy jako tisic smrti zaziva, jedna za druhou.
Špatně jsme se pochopily. Berlička rovná se podpora. ALE nelze srovnávat stav vaseho syna a zakladatelky diskuse. Stejně tak, když někdo potrebuje léky na srdce. Psychoterapie je i v psychiatrických lécebnách součástí lécby. Neradim tady, aby si pani vzala homeopatika (rozuměj placebo)!! Jako pokud má někdo schizofrenii nebo těžký autismus, opravdu se to bez léků neobejde. Ale u zakladatelky je potreba řešit příčinu jejich stavu a ta nemusi byt jen v nerovnováze chemických latek v tele apod. Jak psala, ma období, kdy nepracuje a je bez potíží. Její mozek možná nezvládá stres a psychoterapie by jí mohla pomoci pracovat se stresem a s vnímáním prace jako ne-stresového prostředí.
Angharadd
Kecalka 161 příspěvků 04.06.19 14:20
@Anonymní píše:

Chodím k výborné psycholožce, jednou týdně. Že léky jsou berlička si úplně nemyslím, spousta lidí tady na oddělení léky nutně potřebuje, ale zrovna v mém případě si myslím, že bych mohla být i bez nich, ale jak říkám, ten život bych musela mít nějak vhodně porovnaný. Ale zase víte co, člověk míní a na pos. ranýho i haj.zl spadne - nikdy nevíte, co se v životě stane, otočí vzhůru nohama, člověk musí být i adaptibilní a to já tedy zrovna nejsem, to se mi nějak nedaří.

Tarjei
Závislačka 4920 příspěvků 04.06.19 14:23
@Anonymní píše: Špatně jsme se pochopily. Berlička rovná se podpora. ALE nelze srovnávat stav vaseho syna a zakladatelky diskuse. Stejně tak, když někdo potrebuje léky na srdce. Psychoterapie je i v psychiatrických lécebnách součástí lécby. Neradim tady, aby si pani vzala homeopatika (rozuměj placebo)!! Jako pokud má někdo schizofrenii nebo těžký autismus, opravdu se to bez léků neobejde. Ale u zakladatelky je potreba řešit příčinu jejich stavu a ta nemusi byt jen v nerovnováze chemických latek v tele apod. Jak psala, ma období, kdy nepracuje a je bez potíží. Její mozek možná nezvládá stres a psychoterapie by jí mohla pomoci pracovat se stresem a s vnímáním prace jako ne-stresového prostředí.

Ok, takhle je to asi pravda. Ale znam lidi s depresema, myslim ze bez leku uz by vetsina z nich nekde visela.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama