Kde budou žít naše děti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lorela
Ukecaná baba ;) 2291 příspěvků 05.07.19 21:09
Kde budou žít naše děti?

Donedávna jsem si myslela, že žiju docela „normálně“. Chystala jsem se na dovolenou do Řecka (samozřejmě letadlem) a řešila, jaký golfky pořídit pro svoje mimino.

Pak jsem si přečetla podzimní zprávu OSN o stavu přírody a od té doby je mi hodně divně. Pracovalo na ní 250 vědců a shodli se na tom, že už probíhá velká klimatická změna a příroda se hroutí. Pokud lidstvo do 10 let nezmenší emise a neudělá další velké změny, bude to tu hodně špatný a k nežití… O stavu přírody se mluví pořád, jasně, ale já netušila, že to je AŽ TAK špatný. Řešim tu, jakej kočárek pro dítě a přitom je jeho budoucnost ohrožená a navíc částečně i kvůli tomu, že si tu žiju v luxusu a o nic se nezajímám…

Hlavně jde o politickou stránku, to je jasný, a to můžeme ovlivnit jen částečně (tlačit na politiky a podobně). Dál jsem si ale řekla, že změnim hodně věcí sama u sebe. Na dovolenou letadlem prostě KAŠLU, když to nechává takovou uhlíkovou stopu (na netu jsou kalkulačky, podle kterých je to až 30 procent ročního znečištění na člověka). Další velké zatížení (zase asi třicet procent) je každodenní jezení masa. Řekla jsem si, že ho budu jíst max. obden, zeleninová jídla jsou stejně zdravější a budu aspoň i hubenější. Normálně bych sem dala smajlík, ale poslední dobou mi nějak do smíchu není.

Jak se s tím stavem přírody vyrovnáváte vy? Taky něco měníte ve světle těch nových informací? Od podzimu se o tom všude hodně píše.

https://plus.rozhlas.cz/…ruji-7686744

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 29 Další »
Reakce:
Svandu
Echt Kelišová 8776 příspěvků 05.07.19 21:20

Nejim maso anindalsi zivocisny vyrobky, necestuju letadlem, autem minimalne, chodim temer vsude pesky, volim zeleny a snazim se nevytvaret zbytecny odpad a mluvit o tom s lidmi. Neagresivne. Zrovna se snazim vysvetlit tatovi, proc je dulezity o tom premyslet a nevolit Babise a Zemana, kterym je jedno, co bude za 30 let s nasima s detma, kdyz si prosadej svoje soucasny zajmy. Ne, ze by teda Babise predtim volil, ale mam v posledni dobe pocit, ze ho hrozne ovlivnuje jeho peer group a ty strasny retezovy maily, co chodej mezi duchodcema :zed: S mamou se zas snazim mluvit o tom, ze deti fakt nepottebujou kazdej tejden novej bublifuk ani jednotlive baleny sladkosti a hracky a jedno pouziti… Je to beh na dlouhou trat, ale je treba o tom mluvit s okolim a hlavne s tema, kterym zalezi na zivote nasich potomku…

unuděná
Echt Kelišová 8154 příspěvků 05.07.19 21:25

Podle me nastava dalsi velka ocistna zmena na Zemi a lidske pocinani na tom pramalo zmeni.Jen jsme to asi trochu urychlili, zastavit to uz nelze. Priroda si poradi, to jen my uz tu zrejme za par stovek let jako druh nebudeme. A myslim, ze tak to ma byt. Jinak se ale snazim chovat ekologicky, nedelam si ovsem iluze, ze to Zemi zachrani. Naopak, Zemi zachrani, pokud my.jako druh zmizime :mavam:

řeřicha
Kecalka 396 příspěvků 05.07.19 21:25

Obcas nad tím taky přemýšlím, třídním odpad, snažím se redukovat obaly, věcí kupuji spíš v papíru (např. praci prášek), oblečení posílám dál, nove kupují až staré doslouzi atd, neplytvam. Byla bych pro, aby se co nejvíc vysazely stromy, na podzim má být nějaká velká akce. Ale nevím, jestli můžu jako jedinec udělat víc. Děti vědu k ochraně přírody, aby si vážili toho, co je kolem nás, starali se o stromky, zvířata… Ale myslím, že lidi jsou tak zvyklí na svoje pohodlí, že žádná velká změna nebude a přírodu si opravdu zlikvidujeme. Bohužel.

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2456 příspěvků 05.07.19 21:32

Otazka zivotniho prostředí me zajima. Snazim se doma omezovat plasty a odpad všeobecně. Co nejvice tridit. Neplytvat jidlem a vsechno spotrebovat. Šetřit s vodou. Ale zase ze bych kvuli otazce ekologie neletela ani jednou za rok na dovcu k mori letadlem, tak to urcite nemam v planu :nevim: Zase bych z toho zivota rada neco mela…

Paola21
Závislačka 4078 příspěvků 05.07.19 21:34

Osobně si myslím, že lidstvo a celkově životní prostředí to má již spočítané a na veškerou nápravu je už pozdě, i kdyby se všichni od základu změnili, jakože to nehrozí.

Hojuza
Kecalka 175 příspěvků 05.07.19 21:38

Také z toho mám strach. A opravdu to není nějaká daleka budoucnost, ale bude se to týkat našich dětí. Já nelétáme letadlem, zbytečně nejezdím autem. Nejím maso a moje rodina ho ji max 1×tydne. Tridim odpad, minimalizuji plast, používáme dešťovku atd. Ale bojím se, ze už to zastavit nepůjde. :(

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2456 příspěvků 05.07.19 21:45

Bydlime v bytovce a jsme tu snad jedni z mala, kteri poctive tridi odpad. Popelnice neustale nacpane papirovymi krabicemi a plastem.. A to jsou popelnice na sber vzdalene par metru vedle. Lidi jsou ignoranti proste :roll:

anahry
Kecalka 402 příspěvků 05.07.19 21:46

Je to smutné. Lidé jsou tady tak strašně dlouho a my („moderní člověk“) jsme dokázali zhuntovat planetu za pár desítek let. Když se podívám na svoje děti, tak si taky někdy říkám, jaký je asi čeká život. Ale co s tím? Obvykle se začnou věci napravovat, až se něco vážného stane. Takže dokud západní, vyspělý svět nepostihne závažná katastrofa, která by lidem otevřela oči, nikdo nic dělat nebude…

iiiv
Extra třída :D 11478 příspěvků 05.07.19 21:52

Až se bude psát rok 2006… Však ono se to nějak vyřeší.

pohledzdruhestrany
Echt Kelišová 9168 příspěvků 05.07.19 22:03

Snažím se méně produkovat metan, to je nejhorší skleníkový plyn.

janickaIII
Závislačka 4285 příspěvků 05.07.19 22:09

@Lorela ono se o tom nepise jen od podzimu, ale mluvilo se o tom uz driv jen to nebylo v nasich zemepisnych sirkach tak znat. Dnes jsem projizdela s rodinou vyprahlou ceskou krajinou, kde na zacatku cervence probihaji zne!!! Za nasich mladych let byly zne znamkou konce prazdnin, dnes znaci zacatek prazdnin. Kdyz jsem byla mala chodili jsme se koupat do rybnika a dnes, aby se clovek pomalu bal kolem toho zabince projit. Ano klimaticke zmeny probihaji uz dlouho a pomalu a az v poslednich 4 letech je to u nas hodne znat. Co s tim muzeme udelat? Rozhodne neni reseni vracet se na stromy, ale zit vedome ekologicky a tam, kde to jde volit ekologickou cestu, druha strana mince je politika, kterou take muzeme ovlivnit, ale ne docela. Zatim bohuzel ti co jsou neeko maji vetsi ekonomicky zisk. Ale napr tridit odpad by mohl kazdy a stoji to jen premysleni a trochu te pohodlnosti. Osobne mam ze stavu nasi krajiny take smutne pocity. Ale bez toho aby se lide vzpamatovali se nic bohuzel nezmeni. Bohuzel je to videt i z predchozich prispecku, kdy je jednodussi rict, ze lidstvo to ma spocitane nez se to snazit zvratit. Napr. me se moc libi ekologicke snahy nemecka a nemeckych a rakouskych firem, i kdyz take si nedelam iluze, ze je vse ruzove (zelene), ale aspon, na rozdil od nas, neco delaji.

Zwetta
Zasloužilá kecalka 671 příspěvků 05.07.19 22:25
@unuděná píše:
Podle me nastava dalsi velka ocistna zmena na Zemi a lidske pocinani na tom pramalo zmeni.Jen jsme to asi trochu urychlili, zastavit to uz nelze. Priroda si poradi, to jen my uz tu zrejme za par stovek let jako druh nebudeme. A myslim, ze tak to ma byt. Jinak se ale snazim chovat ekologicky, nedelam si ovsem iluze, ze to Zemi zachrani. Naopak, Zemi zachrani, pokud my.jako druh zmizime :mavam:

Prej za pár stovek let.., jsi optimistka ;)
S tímto tempem 100 let max.., a to je ještě hodně… :roll:
Chudáci naše děti, co jsme jim zanechali.. :cert: :zed:

Lorela
Ukecaná baba ;) 2291 příspěvků 05.07.19 23:14

Díky za reakce, některé vaše názory mě obohatily.

Objevuje se tu myšlenka, že lítat každý rok k moři je předpoklad toho, abychom ze života něco měli. Já to donedávna viděla podobně, myslela jsem si, že lítání poškodí prostředí jenom „trochu“ a nechápala jsem do důsledků, že delším letem nadělám skoro stejně znečištění než svým běžným životem za celej rok. A to už je síla.

Navíc lidstvo je tu už 4 tisíce let a za tu dobu nelítal k moři nikdo. Je to velmi nová věc, všechny předchozí generace žily hodnotně i bez toho. Když stojí proti sobě možnost A) lítat do Egypta a podílet se tím na vzniku oteplení a v konečným efektu nedostatku vody a dalších pohrom nebo B) místo toho jet na dovču na Lipno a jednou za pár let si třeba zajet autem do Chorvatska (taky znečištění, ale mnohem menší), já osobně se cítim líp při možnosti B. Dovolená na Lipně bude asi o trochu obyčejnější než v Egyptě, ale vlastně jen o trochu, stejně bude fajn. A proti tomu stojí hodnota snažit se aspoň trošičku něco udělat proto, aby situace na Zemi nebyla tak úplně katastrofální… A že k moři lítá spousta lidí mi úlevu nepřináší, že je něco rozšířené přece neznamená, že mi to vyhovuje nebo dokonce, že to je správně.

Jo a tady je jednoduchá kalkulačka na zmenšení uhlíkový stopy, která mě zaujala:

https://www.irozhlas.cz/…06221704_zlo?…

lucenka
Hvězda diskuse 36817 příspěvků 05.07.19 23:22

Za největší problém považuju přelidnění v problémových oblastech (Indie, Afrika, jižní Amerika), kde by se měla začít řešit regulace porodnosti a ne jim tam vozit pod nos hotové produkty a kupovat si tak čisté svědomí, že těm chudákům pomáháme. Ale příroda si s tím naštěstí časem sama poradí.
Jinak s klidným svědomím lítám i jezdím autem (uhlíková stopa je dost podobná), jím produkty dovezené přes půl světa, klidně si dám několikrát týdně i strašně neekologickou rýži. Nemyslím si totiž, že bych nějakým výrazným omezováním svých potřeb spasila svět.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 29 Další »
Váš příspěvek
Reklama