Kdy je správná doba na miminko?

33
6.9.20 20:15

Kdy je správná doba

Ahoj všem. Kdy je ta správná doba? Tohle je ošemetná otázka. Dá se na to odpovídat z mnoha úhlů pohledu. Mě asi nejvíc trápí otázka peněz a kariérního růstu. Možná když vám popisů svou situaci najde se někdo podobný, kdo to měl stejně. Je mi 25 let, v dnešní době mít dítě v tomto věku je asi brzo, ačkoliv dřív by to bylo bráno jako pozdě. Studovala jsem Bc. pak jsem měla pauzu uvědomila jsem si co chci a vrátila se na Mgr. Měla bych příští rok končit VŠ ve věku 26. A i když budu mít titul který jsem chtěla, tak i přes to si nejsem úplně jistá, co chci v životě dělat. Momentálně přemýšlím nad zaměstnáním mimo obor. A taky o změně bydliště, jelikož nechceme celý život být v pronájmu ve velkém městě. Je rozumné tedy v takové době uvažovat o dítěti? Přítel má stabilní zaměstnání..s řekněme slušným platem, to je asi taky dobré zmínit. Trochu se miminka bojíme ale víc se bojíme že až na to budeme připraveni po všech stránkách, že bychom už mohli mít jistý věk. Rádi bychom neměli důchodový věk v """ až dítěti bude třeba 20. Hledáme vhodnou dobu a vlastně existuje vhodná doba? Možná bychom mohli celý život čekat na dobu, která nepřijde. Možná to teď vyzní hloupě ale říkám si, že kdybych měla miminko tak se některé věci vyřeší sami, nehledě na to, že mi to dává během mateřství čas na to, všechno si pořádně promyslet. Uvědomit si budoucí zaměstnání a místo k životu. Ale zase hned po škole dítě? Co když to nedáme finančně. Tahle obava pramení jen z čisté nevědomosti jelikož nemáme představu o tom kolik miminko potřebuje ze začátku peněz. Nicméně spousta páru se v penězích netopí a i tak to finančně zvládají. Co vy na to? Šli by jste do toho? Případně máte nějaký poznatky které by mi mohli pomoct s rozhodování, respektive nám. Budu ráda za kritiku i povzbuzení.

Poznámka..na všechno tohle bych se mohla zeptat kamarádek matek :) ale nechci vzbudit pozdvižení. Vím jaké ohlasy by to přineslo. Věřím, že tohle je lepší prostor pro diskuzi a s větším počtem lidí. Ostatně od toho tu tohle diskuzní fórum je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6.9.20 20:40

Ahoj. Spravnou dobu ma asi kazdej jinak nastavenou. Nebo nevim jak to rict. My si s pritelem rekli, ze miminko bude az budeme bydlet ve svym a budeme mit vetsi financni rezervu. Otehotnela jsem, kdyz mi bylo 28. Vejsku nemame ani jeden. U me jeden z duvodu, proc jsem ji nepotrebovala byl i ten, abych mimco stihla v „normalnim“ veku, kdyz deti chceme urcite 2 a nikdy nevis, jak dlouho to bude trvat (u nas to vyslo nastesti nahned). Takze za me je spravna doba na mimco kdyz je poreseny bydleni a dostatecne velka financni rezerva. Jak velka? To zalezi na vasich vydajich, takze tezko soudit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12669
6.9.20 20:42

Pokud odpracujes aspon rok, budes mit narok na materskou a tim padem lepsi financni situaci, aspon na par mesicu. A necekala bych, ze za tebe rodicovstvi cokoliv vyresi, naopak, spoustu dalsich problemu to muze prinest…na druhou stranu, mozna pak budes rozhodnejsI, ono s ditetem na krku se placat v ruznych nejistotach je o drzku. A nezapominej na to, ze si muzes naplanovat, co chces, ale stejne nevis, zda a jak rychle se ti otehotnet pomuze. Za me je vhodna doba tehdy, kdy oba partneri dite chteji, maji aspon nejakou financni rezervu a rozumne vyreseny zivot. Ale tipla bych, ze tak 80% deti se rodi do doby nevhodne :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
6.9.20 20:49

@beruska9 já už 3 roky pracuju na poloviční úvazek. Tak doufám by to mohlo mít na mateřskou snad pozitivní vliv. Ale ještě jsem to moc nezkoumala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68
6.9.20 20:57

Já bych odpracovala alespoň rok. Budeš mít nárok na mateřskou a i něco nasetrite na případnou vybavicku.
Co stojí miminko? Ta prvotní investice je vyšší (kocarek, vybavicku,) taky jak jste nároční, já třeba nemám ani přebalovací pult, to mi přišlo zbytečný pro někoho zase ne. Zato jsme nešetřili na kočárku.
A jinak teď v srpnu mi bylo 25 mam ročního syna, jsem 2 roky vdaná a s manželem jsme spolu 10 let chodili.. Mám VŠ (pri studiu jsem byla zaměstnana)a od září příštího roku jdu znovu do školy. To k tomu věku že je brzy. Ale u Vas bych to spíš viděla opravdu rok po škole pracovat určitě.

Příspěvek upraven 06.09.20 v 20:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
769
6.9.20 20:58

Pokud máte kde bydlet, spokojený vztah, přítel má zaměstnání, a dítě si přejete, není čeho se bát. Určitě by bylo dobré, kdyby jsi aspoň nějaký čas před otěhotněním pracovala, už kvůli tvému sebevědomí a taky aby ses nemusela stresovat, že po mateřské budeš muset hledat zaměstnání. Myslím, že při těchto konstelacích je ideální mít dítě. Do třicítky se to dá krásně zvládnout, minimálně s tím začít. Ono se taky může stát, že to pořád budete odkládat s odůvodněním Až.. Až… Až… Až nakonec zjistíte, že vám to nejde a pak začnete panikařit, protože vás budou tlačit roky, nebo si třeba řeknete, že už máte rádi svůj klid a děti k životu nepotřebujete. Ale tomu moc nevěřím. Spíš když vidím kolik párů má problém počít, myslím, že není dobré to odkládat až na to Až.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
532
6.9.20 21:04

Já to měla nastavené naopak. Ta rodina, dítě pro mě bylo vždy na 1. místě. Vše ostatní se nějak zvládne i když tohle tvrzení zní v dnešní době asi dost hloupě a nezodpovědně. Jako kdybych neměla žádný příjem ani zázemí určitě bych do toho nešla. Ale rodila jsem ve 25 s nedostudovanou vysokou, po 6 letech vztahu, přítel stabilní zaměstnání i když plat žádná extra sláva, našetřeno jsme taky moc neměli (asi ne víc než 200 tis). Syn byl plánovaný, prostě jsem nechtěla mít „pozdě“ děti. A myslím že nám nic nechybí, školu jsem dodělala, rodičák jsme finančně ustáli, syn teda neměl vše nové a značkové ale žádnou újmu tím asi neutrpěl. Záleží ale taky na prioritách těch rodičů. Někdo se bez kočárku za 40 tis. prostě neobejde, mě stačilo že máme hezké bydlení, co jíst, co na sebe a nemusíme obracet každou korunu… Takže tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
803
6.9.20 21:07

Za mimino můžeš utratit fakt málo nebo fakt hodně, to záleží, jaký si to uděláš - když budeš kojit, věci dostaneš od kamarádek s dětmi zadarmo nebo za pár šupů, či seženeš v bazaru (a vzhledem k tomu, jak dlouho jednu věc mimino nosí, tak jsou to pěkně věci), když pořídíš látkové pleny - tak vlastně mimino nestojí skoro nic. A nebo můžeš sehnat dráhou výbavu za sto litrů :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
736
6.9.20 21:25

Řekla bych, že není moc pravděpodobné, že se Vám všechny aspekty sejdou ve stejnou ideální dobu. Tj. fyzicky máte vhodnou chvíli jindy, než psychicky, finančně, kariérně. Málokomu se všechny tyhle věci sejdou v jedné chvíli… Takže se dá říct, že úplně vhodná doba není nikdy. Jděte do toho ve chvíli, kdy oba budete cítit, že dítě chcete. Myslím, že až přijde ta v rámci možností správná chvíle, poznáte to ;) do té doby bych se tím nezaobírala a věnovala se raději škole, práci, hledání domova, ve kterém budete chtít zahnízdit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1753
6.9.20 21:37

Za mě určitě dobré zázemí a jistý dostatečný finanční příjem. Vzdělání jsem nikdy příliš neřešila, dokázala jsem se uchytit na dobrém pracovním místě a vydělat poměrně dost. Když jsme se s partnerem dali dohromady, už měl syna, vydělával podobně jako já. Zrekonstruovali jsme dům, syna dostali do péče a teprve pak si pořídili společné dítě. Věk jsem neřešila, ale pokud si myslíš, že ve 25 letech je na dítě brzo, tak já měla obě děti hoodně brzo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2874
6.9.20 21:42

Každý gynekolog ti řekne, že máš nejvyšší čas. Dnesní trend odkládaní mateřství po 30 roce nese svá rizika a oni to vidí každý den.
Za mě peníze nejsou všechno, a pokud máš dobreho partnera, a nedřete bídu s nouzí, běžte do toho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1210
6.9.20 21:44

Já jsem chtěla mít zhruba:

• spokojený vztah aspoň 3 roky, aspoň rok spolu bydlet
  • být vdaná
  • mít dostudovano a odpracovano na mateřskou
  • být na tom finančně tak, abychom „v pohodě zvládali“ (to je teda samozřejmě subjektivní)
  • jo, samozřejmě mít dobré a stabilní bydlení

Vyšlo to tak, že jsem rodila v 25, za mě dobrý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1123
6.9.20 21:57

A co svatba? Nemluvili jste o ní? Já osobně jsem léty v práci nabrala zkušenosti k nezaplacení, posunuly mě jak v pracovním, tak v osobním životě a pošouply mě do opravdové dospělosti. Ono taky je fajn mít zaměstnavateli co nabídnout, po tom rodičáku. Plus mateřská taky není k zahození. Ale to si musíte rozhodnout vy doma a za tím rozhodnutím si stát…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1210
6.9.20 21:58

Takže v tvé situaci bych šla na rok do práce a pak se začala snažit, pravděpodobně tak odpracuješ akorát ty dva roky na mateřskou, nasbíras nějaké zkušenosti a praxi, obohatí tě to a taky se ti pak bude líp shánět práce. Taky něco ještě nasetrite a můžete se i akorát stihnout vzít (ja bych to chtěla, pocitově i prakticky, ale chápu, že lidi to mají různě).

Přesně takhle jsme to měli my a musím říct, že i když jsem původne chtěla dítě hned po škole, nakonec jsem odpracovala dva roky a jsem za to moc ráda, mnohem hůř by se mi bez toho vracelo do práce, hodně jsem se toho za první dva roky v práci naučila a i díky tomu mám i teď při mateřské malou brigádu.

Taky bylo prostě příjemné nepřejit ze studentské závislosti na rodičích a partnerovi hned do mateřské závislosti na partnerovi… Prostě jsem zpětne ráda, že to nešlo hned po škole, i kdy tehdy jsem byla nešťastná (je v tom docela dlouhé snažení a jedno zamlkle těhotenství)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1425
6.9.20 22:33

Myslim, ze vhodna doba neni nikdy. Kdyby to kazdy domyslel vse do vsech moznych dusledku, tak asi nemame deti skoro nikdo. Nerekla bych, ze se neco vyresi samo, spis se to reseni posune. Ano, lide to kolikrat zvladaji bez financnich rezerv, ale casto se o ty penize pak hadaji. Materstvi je uz i tak zatezkavaci zkouska pro vztah. Resit jeste penize bych nechtela. Mimco nemusi stat moc, ale nezustane porad kojencem a bude stat vic a vic. Urcite bych nejdriv dostudovala, nasla vhodny domov, svatba, prace a mimco v tech 28. Stejne budete na dnesni dobu porad mlada prvorodicka :palec:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama