Kolik dát

Anonymní
15.8.11 10:38

Kolik dát "kostelu" za křest syna?

Holky,prosím,mohly byste mi poradit finanční častku,která je vhodná jako poděkování za křtiny?Chceme udělat oslavu formou zahradní párty,je vhodné na ni pozvat i kněze,když jej osobně neznáme?(křtíme syna v jiné obci,protože náš kněz nebyl ochoten syna pokřít,i přesto,že ho chceme vést k víře,já jsem nepokřětěná,nevěřící)
A nechali jste si pak na oslavu péct dort?
Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
15.8.11 10:46

Ahoj, my jsme dávali 1000,– Taky to bylo v jiné obci než bydlíme, ale z toho důvodu, že u nás není kostel.
Kněze jsme nezvali, protože ho neznáme. Kdyby byl třeba rodinný přítel, tak asi jo. Dort byl, dovezl kmotr.

• Nahlásit
  • Citovat
10766
15.8.11 10:53

jestli chceš něco dát třeba na provoz či opravy kostela, jistě to bude milé. Jakou ty máš představu o vhodné částce? každý to cítí jinak.
U nás je to velice různé - někdo nedá nic. ale kdo chce dát, tak ti nemajetní tak 2-3 sta, střední třída tak 500. Vyšší vrstva prostě podle situace, když má k naší farnosti vztah, tak to využije třeba k většímu daru, ale to je velice zřídkavé.

Ze kde jsi? Je v té farnosti hodně křtů? V tom případě bych kněze ani nezvala- ale jestli je to pro něj událost párkrát do roka, tak bychmožná zkusila pozvat. tak jako tak, pokud ho pozvete až přímo po křtu, pravděpodobně už bude mít jiný program.
když ho neznáte, zvaž zda si můžete padnout do oka, zda jste typy, které se spolu mohou nějak příjemně bavit.

Dort je úplně na vás, hodně lidí má ke křtu dort, a jsou moc hezké :)

EDIT: píšešě, že chcete dítě vychovávat ve víře. Pokud začnete chodit na bohoslužby do této farnosti, pak pozváním kněze ho můžete hned na začátku trochu poznat- seznámit se :)Ale to ho pak určitě pozvi dopředu, včas, ne až po obřadu.

pa
har.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4780
15.8.11 10:59

My jsme dávali 500 Kč. Záleží asi na každým kolik dá.
Kněze jsme nezvali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.8.11 10:59

Děkuji za reakce.
Výši příspěvku jsem si právě nebyla jistá,zda se pohybuje ve stokorunách nebo v tisících :oops:,abychom si neudělali ostudu.
A dává se přímo do rukou kněze?A před nebo po křtu?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
15.8.11 11:00

A v obálce?

• Nahlásit
  • Citovat
685
15.8.11 11:07

Tak my jsme měli křtiny nedávno. Křtila jsem obě děti. V jiné obci. Pan farář nám udělal křest jen pro nás. Byla jsem nadšená bylo to moc pěkné. My jsme dali do obálky 700 a do druhé taky 700. Jako za každé dítě. Ale záleží na tobě. Myslím že 500 úplně stačí. A potom jsme měli malou rodinnou oslavu, ale faráře jsme nezvali, ale záleží na vás jestli se s ním dobře znáte a je fajn tak proč ne. A přeji pěkné křtiny :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
937
15.8.11 11:29

… rovnako si myslim, ze to zalezi od teba. „idealna“ ciastka neexistuje, nikto sa predsa nebude hnevat, ked to bude menej, ci viac. My sme tiez dali 1000, bolo to na slovensku, takze SK, ale je to na kazdom…

Farara sme na oslavu nepozyvali, pokial s nim nemas blizsi vztah, ze ta trebars pozna od malicka, alebo uz z nejakych akcii, nepokladam to za nutnost, ale opat je to na tebe…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6653
15.8.11 11:37

my jsem dávali 1000,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
15.8.11 11:41

My dali 1000,– a krabičku zákusků (které byly pak na oslavě). Nezvali jsme ho, není to známý. Pokud by to ale byl tzv. rodinný kněz, pozvala bych ho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
15.8.11 11:45

Nemusíš dávat nic, ani by si o peníze říct neměl, ale můžeš to věnovat na kostel - tím ho neurazíš a penízky si určitě vezme. Jinak u nás (malá vesnice) je praxe dávat 1.000,–. Každý dá podle možností. Jinak faráře pokud neznáte bych asi nezvala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
685
15.8.11 12:03

A zapomněla jsem, že jsme mu dali krabici, ale fakt velkou cukroví. Protože babička pekla zrovna na svatbu :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
159
15.8.11 14:03

My jsme dávali 500, teď budeme mít druhé křtiny, dáme znova 500 (radila jsem se tenkrát s babičkou, kolik máme dát). Máme v kostele dobrovolnou kasičku, takže penízky jsme vhodily do ní, stejně tak tam lidi vhazujou za pohřeb apod. Farářku jsme nezvali, ale my taky nedělali moc velkou oslavu, jen oběd pro nejbližší příbuzné a nějaké chlebíčky a tak na odpoledne. Dortík jsme neměli, jen něco sladkého ke kafču.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
298
15.8.11 14:09
Anonymní píše:
Děkuji za reakce.
Výši příspěvku jsem si právě nebyla jistá,zda se pohybuje ve stokorunách nebo v tisících :oops:,abychom si neudělali ostudu.
A dává se přímo do rukou kněze?A před nebo po křtu?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35689
15.8.11 15:21

My jsme nedavali nic, vubec nas to nenapadlo, jsme na tohle trošku natvrdli :-) Kneze jsme meli ale sveho a ten na hostinu sel. Takze neporadim, jen jsem se chtela verejne podivit, ze vam knez odmitl krest, prestoze chcete vest dite k vire - ikdyz je verici jen otec ditete. Svara to ma zrovnatak a zadny problem. Jedine ze by ani tatinka nikdo v kostele nevidel jak je rok dlouhej. Nekteri knezi to berou jak na bezicim pase, jini jsou celkem narocni, vyzaduji vicecetna setkani s rodici k overeni vasich umyslu a to se ne kazdemu libi a hodi. Setkani s knezem by si mel tatka obehat klidne sam, nakonec jemu o ten krest asi hlavne jde, ale pokud by ani delsi priprava s rodici nestacila jako podminka krtu, musim konstatovat, ze vas farar je asi divnej patron.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama