Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
@berry4 píše:
Jo holky, jedno je jisté.
Kdyby se tady vyskytla epidemie, jako je to třeba v již zmińované Africe běžná věc, protože tam na očkování ty peníze nemají a očka jsou dotována ze sbírek a nadačních fondů, chci vidět jednu každou z vás, jestli nechát raději své dítě umřít, nebo naočkovat.
Tam chodí zástupy lidí za očkováním i dny cesty pěšky, protože pro ně je to otázka života a smrti.
Vy se spoléháte na to, že u nás a v okolních zemích bylo plno nemocí vymíceno, nebo minimalizováno. Proč toho teda nevyužít a pod rouškou relativního bezpečí vyvolávat do světa, že očko je škodlivé…
Jenomže existuje něco, jako je migrace.
Odkudkoli kamkoli.
A jsou země, kde je ta prevence na oprvdu nízké úrovni. A člověk nikdy neví, kde a za jakých okolností se s kým setká.
Nepatřím mezi oportunistické zastánce očkování, leccos mi taky nevyhovouje, ovšem pro relativní bezpečí mi vedlejší účinky přijdou menší, než to, co dácháme, jíme, radioaktivita, zplodiny …to bohužel zcela ovlivnit nemohu a jsem nucená v tom dnes a denně žít.
Apropos ještě jeden dovětek- to vaše neustálé omílání, že AE je způsoben očkováním… Je zajímavé, že naše báby a dědové tohle neměli, nebo v tak minimální míře, že se to tenkrát ještě ani nijak nejmenovalo a očkovalo se mnohem horšíma vakcínama, než jsou dnes.
Ale proč to nesvést na očkování? Pořád lepší, než to umět pojmenovat všemi vlivy, ve kterých žijeme a které nám pokolení od pokolení degenerují DNA a imunitní systém…
Tabulka č. 1: Hlavní příčiny vzplanutí nebo zhoršení ekzému
a „spouštěči“ záchvatů svědění:
1. Zvýšená suchost pokožky ekzematika – atopika
2. Iritační
(„dráždivé“)
podněty
mýdla, saponáty, prací a čistící prostředky, dezinfekční látky
(např. chlór v bazénech), kontakt s vlnou, dráždivé chemické
látky v pracovním prostředí, kontakt s pískem a hlínou, častý
kontakt s vodou
3. Kontaktní
a vzdušné alergeny
roztoči, domácí prach, zvířecí alergeny, pyly, domácí a venkovní
plísně
4. Potravinové
alergeny
mléko, vejce, ryby, některé druhy ovoce a zeleniny, luštěniny,
sója, bílkoviny v obilovinách, ořechy, kakao, čokoláda, med
5. Mikroorganizmy bakteriální infekce (především zlatý stafylokok, který kolonizuje
kůži atopika)
virové infekce (virová onemocnění horních dýchacích cest,
opary, plané neštovice)
plísňové infekce (především kvasinky)
6. Ostatní růst zoubků; očkování; psychické změny (hlavně stres);
horko a zapocení (nejčastější příčina zhoršení ekzému!);
sezónní a klimatické změny; hormonální změny (dospívání,
menstruační cyklus)
Tabulka č. 2: Potraviny, které doporučujeme vynechat
v kojeneckém jídelníčku • všechny citrusové plody, kiwi, ananas,
mango • bobulovité ovoce (rybíz, angrešt,
jahody, maliny, ostružiny) • všechny druhy ořechů, mandle,
všechna semínka, mák, fíky, datle • med, sladkosti (bonbóny), čokoládu,
kakao • rajčata, papriky, celer, petržel, ředkev, ředkvičky, křen • kyselé zelí, nakládanou zeleninu,
luštěniny, česnek, cibuli • exotické koření (např. vanilka, skořice,
kari), řeřichu, bazalku, kečup, hořčici • kravské mléko (nahrazujeme HA
mlékem), individuálně povolujeme
jogurty a tvrdé sýry eidamského typu
dle snášenlivosti a stavu ekzému • vejce jako samostatný pokrm
(podáváme je jen „skrytá“ v pečivu
nebo jídle) • ryby, mořské produkty, uzeniny,
vepřové a hovězí maso
To jsem zkopírovala z brožury „Jak pečovat o dítě z atopickým ekzémem“, autorka je prim. Mudr. Štěpánka Čapková, poslala mi ji jedna dětská lékařka, a gastroenteroložka, ke které jsme s malým docházeli a která synovi AE diagnostikovala…
@rébi Jistě, očkování je určitě potenciální spouštět ekzému. Ale pokud ho nespustí očkování, stejně ho časem spustí jiný „spouštěč“. Berry4 to psala dobře - očkováním ekzém není způsoben. Pouze spuštěn.
K MUDr. Čapkové chodím s dětmi a je to moc chytrá paní. Nicméně ten seznam je fakt široký, to jste si určitě všimly všechny. Fakt věcí, které jsou spouštěčem AE je obrovské množství. Ona doporučeje očkovat opatrně u atopiků (bez diskuse očkování AE zhoršuje, ale úplně stejně AE zhoršuje rozvod rodičů a ti v tu chvíli na své dítě moc nemyslí), ale nikdy jsem öd ní neslyšela, že by se nemělo očkovat vůbec.
Přišla by o licenci. Nebo by byla ostatními lékaři zavrzena a byly by pokusy o zdiskreditování. Pořád mi z toho vychází, že chemikáliemi vstriknutymi přímo do těla, se imunita a zdravi dítěte nevybuduje. Nežádoucí účinky po očkování jsou podhlášené a tak vychází očkování pořád bezpečnější, nez prodělání nemoci, pri dobrem (prirozenymi prostredky) budovani imunity k nemoci nemusi ani dojit. Tím neodrazuji od očkování.
@kaštinka Nemyslím si že bys měla pravdu. Imunita není všezázrak a ani když je sebelepší, neuchrání tě od některých nemocí.
I my chodíme do Motola k MUDr. Čapkové
I když musím říct, že už se mi párkrát vyplatilo dát na mateřský instinkt před rady lékařů (včetně MUDr. Čapkové). Ale jinak moc fajn doktorka, kapacita ve svém oboru, lepší bychom těžko hledali.
@umea píše:
Existuje 90 serotypu pneumokoka. Jen malo z nich zpusobuje agresivni meningitidu, ale ty, co ano, jsou ve vakcine zahrnute. Lide, co se venuji verejnemu zdravi, nejsou vetsinou uplni hlupaci, a vyviji vakciny, co maji spise smysl, nez naopak.
Jak jsem psala vyse, zaryte ‚popirace‘ nic nepresvedci, vyberou si jen vlastni „fakta“ a argumenty a je jedno, kdo co jineho rika. me stacilo videt umrit jedno dite na pneumokoka - i jedno je moc, abych videla smysl v prevenci teto infekce. Ze to nekomu nepripada jako argument, je samozrejme jeho pravo; ja hovorim sama za sebe.
U nas je nejcastejsich cca 28 serotypu. Ja mam zas zkusenost, ze „zaryte prijimace“ taky nic nepresvedci, a ani to nemam v umyslu.
Navic konkretne u pneumokoka zajedno nejsou ani lekari specialisti ![]()
@Pé píše:
Víš, nezpochybňuji vaše argumenty a vážím si jak se zajímáte ale - z vlastní zkušenosti vím, že k tomu, abych si mohla udělat opravdu jediný SPRÁVNÝ názor na nějakou skutečnost (v tomto případě očkování) potřebuji především vzdělání a zkušenost. To, že si něco někde přečtu přeci nemohu přijmout ihned za pravdivé. Kolik z neočkujících maminek má vzdělání v biochemii? Ano, Hirte píše…a proč vlastně věřit víc Hirtemu…
Jinak musím říct, že jsem žádné rozeštvávání rodičů v médiích nezaznamenala a ani nějakého honu na neočkující rodiče. Ano, byla udělena jedněm (tedy vím jen o tomto jednom případu) rodičům pokuta za neočkování (zákonně) …ale napiš mi prosím, kolik z neočkujících rodičů ji dostalo?
V jednom se ale shodneme - v očkování by měla být větší svoboda, možnost volby. Alespoň částečné. Jenomže svoboda v sobě nese obrovský kus odpovědnosti a bylo by naivní ji od mnoha rodičů očekávat…
Castecne volby? To uz snad je, ne? ![]()
Jinak nesud. Vzdelani je mozne si doplnit. Uplne neockujicich znam jen par, a vedi toho minimalne vic, nez pediatr
Jsou mezi nimi i lekari…
Ono opravdu nestaci si jen nekde neco precist, vetsinou to trva roky, nez si trochu rozsiris obzor.
@asha Nesuď? A koho prosím tě? Napsat svůj názor není „souzení někoho“. Proč jste hned tak agresivní?
K té větší volbě očkování - myslela jsem tím např. možnost si očkování posunout do pozdějšího věku dítěte, neočkovat proti některým nemocem které se nyní očkují povinně…
Ještě k tomu vzdělání - nepochybuji, že máte mnoho informací (otázkou je jakou mají pravdivostní hodnotu). Z nějakého důvodu se určité věci studují na vysokých školách a má to své opodstatnění. Také máme v kanceláři klienty chytráky, kteří mají načtené informace z internetu a ví vždy lépe než my jak to či ono udělat a napsat. Jistě, s těmi se nelze hádat ani jim poradit. Samotné informace jsou k ničemu, když je neumíš dát do souvislostí. No a co se týče těch pediatrů - jejich oborem rozhodně očkování není - pouze ho provádí.
@colafit píše:
Fakt věcí, které jsou spouštěčem AE je obrovské množství. Ona doporučeje očkovat opatrně u atopiků (bez diskuse očkování AE zhoršuje, ale úplně stejně AE zhoršuje rozvod rodičů a ti v tu chvíli na své dítě moc nemyslí), ale nikdy jsem öd ní neslyšela, že by se nemělo očkovat vůbec.
Moje děti by snad měly mít nárok, žít bez rozdrásané svědící kůže, když se nehodlám rozvádět. Žijeme s atopickým exémem 5 let. Kdo nezažil, nemá tušení, jak ztrpčuje život dětem, které ho mají. Po chybě ve stravování (třeba oslava narozenin s hromadou sladkostí), se nám rozjede pouze na 1 týden, tj. týden hrůza a další dva týdny poctivého promazávání, než se rozdrápaná kůže zcela zahojí(bez kortikoidů)! Ale po očkování se rozjede na cca půl roku! To myslím svědčí dost o tom, jak škodlivé je pro některé děti očkování. Raději bych, aby syn prodělal spalničky, zarděnky i příušnice. V porovnání s atopem, by to byla nejspíš pohoda (stejně jako byly neštovice). Ale na výběr mi nikdo nedal! Joo, státní zdravotnictví mi po očkování zdarma poskytne kortikoidy. Fakt děkuji. ![]()
@Pé píše:K té větší volbě očkování - myslela jsem tím např. možnost si očkování posunout do pozdějšího věku dítěte, neočkovat proti některým nemocem které se nyní očkují povinně…
Ano, to by mi vyhovovalo. Bohužel většina pediatrů tohle nenabízí - naopak rodič musí včas „nastudovat na internetu“, aby věděl, co je a co není možné.
A když rodič nastuduje až s pětiletým zpožděním, tak má smůlu - a dítě třeba problémy s atopem, které by mít nemuselo.
Ještě k tomu vzdělání - nepochybuji, že máte mnoho informací (otázkou je jakou mají pravdivostní hodnotu).
Nezavrhujte informace, které internet poskytuje - i nebiochemik, po půl roce studia věnovaného očkování, dokáže na pediatra vytáhnout informace (nastudované na internetu), které pediatr odsouhlasí, protože pediatr většinu podstatného zná ze školy (a zbytek má v příbalových letácích)!
Mám AE od narození a v době, kdy jsem já měla nejhorší období se tady ani pořádně nevědělo, co AE je, proto jsem na tom často byla hůř než pokusný králík. Mě o životě s AE poučovat nemusíš.
To, co jsem psala bylo jen to, že očkovaní je jen 1 z faktorů, které AE zhoršují, takže než začneš psát, tak čti.
@alifie píše:
Moje děti by snad měly mít nárok, žít bez rozdrásané svědící kůže, když se nehodlám rozvádět. Žijeme s atopickým exémem 5 let. Kdo nezažil, nemá tušení, jak ztrpčuje život dětem, které ho mají. Po chybě ve stravování (třeba oslava narozenin s hromadou sladkostí), se nám rozjede pouze na 1 týden, tj. týden hrůza a další dva týdny poctivého promazávání, než se rozdrápaná kůže zcela zahojí(bez kortikoidů)! Ale po očkování se rozjede na cca půl roku! To myslím svědčí dost o tom, jak škodlivé je pro některé děti očkování. Raději bych, aby syn prodělal spalničky, zarděnky i příušnice. V porovnání s atopem, by to byla nejspíš pohoda (stejně jako byly neštovice). Ale na výběr mi nikdo nedal! Joo, státní zdravotnictví mi po očkování zdarma poskytne kortikoidy. Fakt děkuji.
Ale u některých děti může být očkování hlavni faktor k rozjeti AE. A u jiného zase stresová zátěž, potraviny. Každopádně očkování je statem nařízeno, stres nebo nevhodnou stravu u ditete můžeme eliminovat. Mám pouze jedno přání, aby stát nechal na pokoji neočko děti a jejich rodičům bylo umožněno normálně žít bez výhrůžek a sankcí. Kdyz to nejsou Romové, co se kritizuje, tak jsou to neposlusni neočko rodiče, nezodpovědné maminky, co porodí doma a další štvavé informace na lidi vybocujici že systému. Copak tu připadne divné jen pár lidem to, že bez Priorixu dítě do školky nemůže a za cca 3 roky do skoly už ano? Vždyť je to utiskování a buzerace, to si uvědomuje tak málo lidí? Ty peněžní sankce, nahlašování rodičů na socialku apod. to opravdu maminky, které se stavi k očkování výrazne pozitivne tem druhým neočko maminkám prejí? Nebo si pomyslí dobře jim tak? Vždyť to tu v ČR neni nastavené rovnocenně. Prostě mi chybí soucit a pochopení mezi maminkami v diskusích. Jsou prokázané těžké poškození po očkování, v zahraničí rodičum jsou vyplácené odškodnění. Mě jde o to mít možnost volby, mít zodpovědnost a ne pak plakat, když dojde k poškození, že dítě má postvakcinační PAS a že místo veselého dětství, ma dítě nezvladatelné stresy a často se vrací ve vývoji…
Pro všechny příznivce očkovaní.
Tento chlapeček http://www.dobryskutek.cz/…-kunasek-ii/ je autista, přečtení jeho příběhu není moc příjemný zážitek. Volala jsem jeho mamince a mají potvrzené, že za jeho stavem je právě tolik opěvované očkování. Věřila prostě doktorům.
Až se tady zase někdo bude pouštět do nás neočkujících maminek, ať si nejdříve zjistí i tu druhou stránku věci, především tu, kterou doktoři prostě neříkají.
Velice zajímavý je fakt, že téměř všechny autistických děti, které maminka Kubíčka zná, byly před podáním vakcíny zdravé.
Prosím o zachování anonymity. Potřebuju si nějak ulevit a vypsat. Synovi byly 3 roky a víceméně ze strachu (a častých viróz) jsme odkládali očkování MMR. Teď by měl jít do školky a v tu chvíli by se očkování odložilo o další rok (počítám, že bude ze začátku na podzim chytat kde co), nu což, včera jsem byla přesvědčená, že očkovat se nebude. Jenže jsem dneska byla u doktorky kvůli dceři (4 měsíce) a nějak jsem se na to ptala, že očkování v těchto vedrech asi není nejlepší a ona že by to už neodkládala a bla bla bla, ale že to nechá na mě. A já v takové krizové situaci, misto abych zachovala chladnou hlavu, tak jsem teda řekla, že teda naočkujeme. A rovnou i dceru hexavakcínou, aby to toho nebylo málo. Jsem z toho teď špatná, samozřejmě přítel říká ať už to neřeším, byl spíš zastáncem očkovat a když už s tím teď nic neudělám, tak ať se v tom nepitvám. Ale mě prostě hrozně štve, že jsem si neustála tu svoji myšlenku, se kterou jsem tam šla a že máma by tohle měla rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a to se prostě nestalo! Co jsem to za mámu?! Je mi zle a jsem v tom taková zacyklená. Asi to bude na psychologa ![]()
@Anonymní píše:
Prosím o zachování anonymity. Potřebuju si nějak ulevit a vypsat. Synovi byly 3 roky a víceméně ze strachu (a častých viróz) jsme odkládali očkování MMR. Teď by měl jít do školky a v tu chvíli by se očkování odložilo o další rok (počítám, že bude ze začátku na podzim chytat kde co), nu což, včera jsem byla přesvědčená, že očkovat se nebude. Jenže jsem dneska byla u doktorky kvůli dceři (4 měsíce) a nějak jsem se na to ptala, že očkování v těchto vedrech asi není nejlepší a ona že by to už neodkládala a bla bla bla, ale že to nechá na mě. A já v takové krizové situaci, misto abych zachovala chladnou hlavu, tak jsem teda řekla, že teda naočkujeme. A rovnou i dceru hexavakcínou, aby to toho nebylo málo. Jsem z toho teď špatná, samozřejmě přítel říká ať už to neřeším, byl spíš zastáncem očkovat a když už s tím teď nic neudělám, tak ať se v tom nepitvám. Ale mě prostě hrozně štve, že jsem si neustála tu svoji myšlenku, se kterou jsem tam šla a že máma by tohle měla rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a to se prostě nestalo! Co jsem to za mámu?! Je mi zle a jsem v tom taková zacyklená. Asi to bude na psychologa
Podívej, hlavně se uklidni a nepanikař nebo nakonec ještě něco přivoláš, děti to vycítí, že máš z něčeho strach. Očkovali jste a hotovo. Snažila bych se teď děti co nejvíc šetřit v tomhle počasí, podávat vitamín C, dostatek spánku atd. Syn může mít na MMR reakci tak po týdnu, to už zase taková vedra být nemají, takž i případné horečky se zvládnou líp. Hlavnu vzhůru! ![]()