Mluvíte na malé děti spisovně, nebo hovorově? :)

Elenentka
17.3.17 08:14

Mluvíte na malé děti spisovně nebo hovorově? :)

Holky, ženy, chtěla bych se zeptat - jak vy mluvíte se svými prcky, kteří se teprv učí mluvit?

Mluvíte spisovně, jako např. druhé oko, modrý talíř… nebo hovorově druhý oko, modrej talíř…?
:D :D

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1139
17.3.17 08:15

Spisovně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 08:16

Snažíme se spisovně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 08:17

Já bohužel hovorově a teď se mi to vrací, že vidím, jak nespisovně mluvím… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane

Spisovně

• Nahlásit
  • Citovat
2044

@Elenentka mluvím hovorově a syn na mě spisovně, ale nevím kde to bere :lol: je mu 2 a pul :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 08:18

Hezky, roztomile, spisovně, určitě jsem někdy použila i hovorové slovo ale většinou se snažím mířit slovem přesně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1387
17.3.17 08:19

Stridam to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3989

Mluvíme spisovně, hovorově mi to nejde přes pusu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
@Levandulina píše:
Já bohužel hovorově a teď se mi to vrací, že vidím, jak nespisovně mluvím… :-)
:) ano, děti nás zrcadlí :hug:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kdochcekam
17.3.17 08:20

Spisovně. A je krásné, když děti tak mluví také :mrgreen: :mavam:

• Citovat
  • Upravit
2439
17.3.17 08:21

Mluvím normálně, tak jak mluvím já :-)
Učitelky ve školce na něj mluví spisovně a když syn ráno řekne „jdu se oblékat a vezmu si to modré triko“ tak si říkám - panebože :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11353
17.3.17 08:22

Hovorově. Respektive tak, jak mi to je přirozené.

Klíčem pro tu nejlepší stimulaci rozvoje řečových center je mluvit tak jak je to člověku nejpřirozenější, aby slova sebou nesla přímou vazbu na emoce, co zrovna probíhají, pokud člověku není spisovné vyjadřování vlastní, tak ta kontrola řeči to celé zbržďuje. (ne rozvoj, ale tok komunikace.

Malé dítě daleko víc vnímá právě neverbální kontext řeči, než konkrétní gramatiku.

jinak pochopitelně pak přebírá to co doma slyší (včetně toho jak hovoříte s jinými lidmi, takže by člověk musel hovořit spisovně pořád), tudíž výše uvedené samozřejně neříká mluvte jako kanál, pokud nadávky jsou váš běžný projev a jako výplňová slova používáte něco, z čeho by profesorkám češtiny naskákaly pupínky.

Ale speciálně do nějakých dvou let je dobré řešit spíš jasnost komunikace, než stylistiku.

Obecně čas na kultivaci mluveného projevu u dětí je až ve škole a spíše až během dospívání, kdy jaksi schopnost abstrakce a regulace projevu bude dostatečná.

To že děti mluví třeba nějakým výrazným nářečím vážně nevede k tomu, že by pak nebyli schopni špičkového mluveného projevu.

Naopak to, že různé rodiny mají různé vlastní styly, jak mluví mě osobně přijde vlastně skvělé. Ale já bych obecně chtěla víc různých nářečí i v češtině, jen ta obecná je trošku nudná, když si to člověk porovná třeba s němčinou a nebo jen britskou angličtinou.

Příspěvek upraven 17.03.17 v 08:23

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kdochcekam
17.3.17 08:23
@adam75 píše:
Mluvím normálně, tak jak mluvím já :-)
Učitelky ve školce na něj mluví spisovně a když syn ráno řekne „jdu se oblékat a vezmu si to modré triko“ tak si říkám - panebože :-D
:lol: :lol: :lol: řikám, že to je krásné… :lol: :lol: :lol: :mavam: :mavam:
  • Citovat
  • Upravit
19202
17.3.17 08:25

Asi obojí. Doma v běžné řeči hovorově, v oficiálném styku mimo domov spíš spisovně, hodně čteme, takže tam to má ve spisovné formě.
Vyrostla jsem v podobném duchu a jsme v tomto ohledu „obojetná“, nemám problém střídat hovorovou češtinu se spisovnou dle situace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama