Nástup na mateřskou dovolenou po 4 letech rodičovské

753
18.11.20 12:10

Nástup na mateřskou dovolenou po 4 letech rodicaku

Ahoj holky,
rada bych zjistila zda mám nárok na mateřskou.. u prvního dítěte jsem nárok měla a s tímto zaměstnavatelem jsme se letos v létě (kvůli covidu je zavřeny) dohodli, ze si rodicak prodloužim o rok.. stále ho ještě pobiram.. teď před měsícem mi byla nabídnuta práce od jiného zaměstnavatele a já jsem začala pracovat, avšak jsem zjistila, ze jsem ve 3 měsíci a práci budu muset opustit, protože je riziková a jsem stále ve zkusebce, takže mě neprelozi, ale rovnou vyhodí..
můj dotaz je, zda mám nárok na mateřskou (v létě rodim).. mám stále toho zaměstnavatele z prvního těhotenství, ale vyhazi to, ze porodim a za 2-3 měsíce budou diteti už 4 roky..
ještě bych dodala ze od 1.9.19-31.8.20 jsem byla zamestnana na částečný úvazek..nevim zda je to důležitá informace :lol:
díky moc :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4147
18.11.20 13:31

Nárok na PPM máš pokud jsi zaměstnaná - věk dítěte je absolutně nedůležitý…

takže musíš mít stále platnou smlouvu
při ukončení pracovního poměru je 180 dní ochranná lhůta - do této doby musíš nastoupit na PPM, pokud Ti to nevyjde, nemáš nárok na PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4147
18.11.20 13:37

A nemůžeš brát zároveň PPM a RP, naopak si RP prodluž, aby si ho do nástupu na PPM stačila vybrat..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
753
18.11.20 21:42

Děkuji za odpověď, já jsem si nebyla jistA tím zda-li záleží na věku dítěte..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4006
18.11.20 21:54

Já asi úplně nerozumím tomu, jak to máš s tím původním zaměstnavatelem. Píšeš, že jste se dohodli, ževsi rodičák prodloužíš do 4 let, ale to se, předpokládám, týká rodičovského příspěvku. Rodičpvská dovolená je ze zákona max. do 3 let věku dítěte. Takže teď u zaměstnavatele máš co? Neplacené volno? Překážky na straně zaměstnavatele, protože je zavřený? Nebo tam prostě po dohodě nechodíš, aniž bys to měla nějak podchycené na papíře?
Každopádně na PPM máš nárok, pokud nastoupíš ze zaměstnájí nebo ochranné lhůty. Ty 4 roky staršího dítěte jsou hranice, do kdy se ti PPM bude počítat ze stejného vyměřovacího základu jako na první dítě, pokud je to pro tebe výhodnější (to je právě proto, aby ženy nebyly bity za to, že mezi dětmi nastoupí na částečný úvazek).
Ten částečný úvazek, který zmiňuješ, byl kde? U původního zaměstnavatele na původní smlouvu? Nebo na jinou? Nebo úplně jiný zaměstnavatel? Pokud to byla jiná smlouva a odvádělo se z ní nemocenské pojištění, mohla bys mít nárok na PPM i z ní, takže bys žádala dvakrát a brala obě PPM v souběhu. Konkrétněji se to ale nedá říct, pokud ty nedodáš přesnější informace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
753
19.11.20 21:04

@Kassy U toho prvního zaměstnavatele jsme se dohodli na čerpání neplaceneho volna.. Částečný úvazek byl u jiného zaměstnavatele..
je to celkem zamotané, vím :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat