Odlišný životní styl babičky - hlídání

4
12.2.16 20:28

Odlišný životní styl babičky - hlídání

Ahoj,

sice je to až za dlouho, ale stále mi to vrtá hlavou. Za měsíc mám porodit a nastávající babička (moje maminka) se už třese na mrňouse, jak bude hlídat a rozmazlovat ho, jak u ní bude trávit prázdniny apod. Vím, že je to zadlouho, ale už teď mi běhá mráz po zádech z toho, jak to potom bude fungovat. Sama jsem se v 16 odstěhovala z domova (kvůli škole) a od té doby uběhlo hezkých pár let, tudíž mám totálně odlišný životní styl než moje mamka. Mamka žije na malém městě, je neustále vystresovaná z pomluv sousedů, mně je tohle v Praze opravdu ukradené. Řeší, kde, kdo a co a za kolik a i když vím, že to nemyslí vůči lidem zle, strašně mě nebaví to poslouchat a řešit to s ní. Dalším bodem je strava. Nějaká osvěta co se týče zdravého životního stylu je pro ní španělská vesnice. Když jsem jí nabídla, že udělám k obedu něco zdravého (zeleninku, rybu), narazila jsem a pohádaly jsme se, protože to nechtěla ani zkusit a namítla, že chlapi to jíst nebudou. Mému mladšímu bráškovi (6 let) ustoupí uplně ve všem. Je v podstatě navyklý jíst jen určitá (většinou ne moc zdravá) jídla a někdy ani to ne. Samozřejmě, že jídlo mu trvá hodinu, ofrňuje se a pak požaduje sladkost, kterou vždycky dostane. Jakmile v pití není cukr, tak to nevypije. Samotná voda mu nechutná. No a do toho pořád zákazy a okřikování stylu - co děláš, nech toho, chovej se slušně, v podstatě pořád oči na stopkách a kontrola.

Já na to chci jít trochu jinak, je mi bližší styl „kontinua“, jestli jste někdo četl nebo jsou mi sympatické i některé praktiky od Druckemanové z knížky „A dost“. V podstatě bych chtěla vychovávat svoje dítě přes to, že mu půjdu příkladem a zakomponuju ho do svýho života a ne že mu ho celý podřídím a budu používat taktiku „cukr a bič“. To pak podle mě rodiči končí jeho vlastní život.

Samozřejmě může být všechno jinak, nemám zatím zkušenosti, ale chtěla jsem se zeptat - máte někdo podobnou zkušenost s vlastní babičkou? Jak jste neshody ve výchově a totálně jiném životním stylu řešily? Mamku mám strašně ráda, ale vždycky, když se jí snažím vysvětlit náš pohled na věc, tak narazím. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Maddi-Jane
12.2.16 20:33

Říká se, že když chceš Boha rozesmát, sděl mu svoje plány…myslím, že vše řešíš dost předčasně…hoď se do klidu a přeji pohodový porod :kytka:

• Citovat
  • Upravit
22851
12.2.16 20:35

Tak záleží, jak se k tomu babička postaví, nemusí chápat tvůj pohled na svět, ale může ho respektovat.
Takže to bude záležet na tom, jestli tě bude respektovat jako mámu. a to nezjistíš, dokud to nezkusíte.
Jinak když to budeš zkoušet, tak bazíruj jen na tom opravdu důležitém. Na tom, že roční dítě dostane jednou do měsíce od babičky nějakou mňamku místo oběda, se ti výchova nesesype. A babičky jsou k vnukům výrazně jiné, než k vlastním dětem (vyzkoušeno osobně, moje máma nebyl zrovna výkvět, ale malýho hlídá úplně v pohodě).
A trocha rozmazlování k babičkám prostě patří :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18156
12.2.16 20:41

Asi nejdulezitejsi je si promyslet, na cem budes opravdu lpet a chtit, aby dodrzovali vsichni. To mamce vysvetli, proc ti na tom tak zalezi a popros ji, zda by to mohla dodrzovat. A vic se ji do vztahu babicka - vnuk neplet. Potoze rada veci v podstate dulezita neni a dite se casem nauci, ze co se muze u babicky se nemuze doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40
12.2.16 20:44

Docela ti rozumím, po porodu mé dcery je vztah s mojí mamkou horší a horší, absolutně nerespektuje má přání, začalo to už porodnici, těšila jsem jakou v ní budu mít oporu, bohužel každá návštěva je pro mně jen stres, ještě v šestinedělí mi ji plačící násilím rvala z ruky, že já jí mám stejně celý týden, neumím to, atd…hrůza ted je holčičce deset měsíců a rozhodně nemám v plánu jí svěřit mamce na hlídání…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2584
12.2.16 20:49

Asi tak…vykašli se na to, řešíš neřešitelné. Moc plánuješ, hoď se do pohody a těš se na novou etapu tvého života. Nech mamku, ať si užívá roly babičky. Co by za to jiný holky daly :kytka:
Taky jsem měla plány a malej mě naučil, že si nějaký teorie a knížky můžu strčit někam :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9858
12.2.16 20:50

Promin, fakt jsem se zasmála. Každá maminka co ještě nemá dítě je přesvědčena, že to vždy půjde po jejím. Napiš tak za pět let, jestli na tvé dítě funguje vše co jsi si předsevzala. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24
12.2.16 20:50

Já si myslim, že by jsme měli být za babičky a jejich hlídání vděčné. Moje mamka taky dělá všechno jinak než já a jsou věci ze kterých vážně šílim ale snažim se to neřešit babičky to mají prostě nastavené jinak.Ale nechávám jí dělat si to jak chce pak když se děti vrátí domu tak najedou zase na můj režim uplně bez problému takže bych se tímhle nezabývala…budme rádi že nám od dětiček občas uleví jinak by se z toho člověk snad zbláznil :roll: :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1087
12.2.16 20:51

Ja byt tebou min ctu a min planuju :) az se ti prcek narodi tak uvidis ze poucky a teorie jsou ti k nicemu. A za babi bud rada, kazdy clovek ktery ma dite rad a chce ti s nim pomoct, se pocita. Resila bych kdyby byla alkoholicka, spindira nebo bezdomovec, ne ze jednou za cas dite pozna i neco jinyho nez me vychovne metody

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6565
12.2.16 20:51
@Maddi-Jane píše: Říká se, že když chceš Boha rozesmát, sděl mu svoje plány…myslím, že vše řešíš dost předčasně…hoď se do klidu a přeji pohodový porod :kytka:

málokdy se mi stane že tu s někým souhlasím na 100%, ale toto je přesné. Taky jsem šel do rodičovství se spoustou představ a plánů… no moc z nich po šesti letech nezůstalo:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6940
12.2.16 21:21

@Peeetrsss připrav se na to, že to je celé o kompromisech :) Pokud je máma jinak normální, hodná a bude tě alespoň v těch důležitých věcech respektovat, tak budeš muset přivřít očka ;) Jinak jedině nenechat dítě moc často hlídat a to je zas škoda připravit děti o babičku.

Já to chápu, mám podobnou představu a líbí se mi, že nechceš dítě cpát sladkostma a nezdravostma a vychovávat jinak a třeba lépe, než generace rodičů. Je mi to sympatičtější než styl „no tak my jsme to taky přežili“ a otrocké opakování rodinných vzorů i kdyby byly sebeblbější.

Já třeba už docela slevila z těch přestav o zdravé výživě, i když obdivuji lidi, co to vše dodrží a jedí opravdu zdravě. Vydržela jsem třeba docela dlouho nedávat malým batolatům zbytečně sladkosti, což třeba tchyně nemohla pochopit. Ona je prostá vesnická žena a o zdravé stravě toho moc neslyšela a prostě si jede to svoje. Piškotky, čokoláda, bonbony horem dolem, vždyť jim to tak chutná a chudáčci malí ty jim nic nedopřeješ…podobně moje mamka. Já prostě nevidím důvod cpát cukry batole, které o to ještě nestojí.

No ale prostě slevil jsem a někdy mě to mrzí, ale prostě babičky jsou rozmazlovací, tak to jen koriguju a beru to tak, že nejdůležitějí je vzor, který mají doma a odmalička.

A to samé výchova, dneska přesně vidím všechny ty chyby, které rodiče dělali a co mě to negativně ovlivnilo - samé nedělej nesmíš, ty nešiko, ty jsi hodná, když děláš přesně co chci a posloucháš na slovo a zlobivá, když se chováš ne podle mých představ atd + tělesné tresty, které se mi nelíbí. Ale babičky jsou s dětma jen občas, takže sice občas skřípu zubama nad tou autoritativní výchovou, která mi moc dobrého nedala, ale prostě je to o kompromisech. Můžu tak maximálně říct, že tohle my neděláme, protože proto a vysvětlit svůj postoj.

A dětem pak jen vysvětlím, že babička tohle csice říká, ale my ne a já t vidím trochu jinak. A babička je s nimi zase jen občas, takže mi můj výchovný styl nenaruší :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
12.2.16 21:25

Nechápu, proč chceš někoho měnit, nech je žít, a ty si dodržuj své zásady. To, že dítě dáš párkrát k babičce z něho neudělá neandrtálce. Rodiče vychovávají, babičky rozmazlují. Nedělej vědu z něčeho, co věda není. Takovýto kecy když tady někdy čtu, tak je mi z toho fakt zle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
12.2.16 21:46

Copak bude mít babička dítko na hlídání celý měsíc? Nebude. Zpočátku to bude pár hodin v kočárku, pak pár hodin jen tak a až dítko povyroste může to být víkend, nebo týden o prázdninách… tak se zkus sama sebe zeptat, jestli toho málo času, co spolu budou trávit stojí za to, řešit to už teď, nebo jestli není lepší si říct, hlavně, že máme skvělou babču, která vnouče miluje a je ochotná s ním trávit čas. Být tebou, tak doma si to řídím po svém a u babičky to nechám plavat. Ono tě stejně může dítko překvapit tím, že bude vyrůstat tak, jak chceš ty… a za pár let si potajmu bude kupovat sladkosti a jídlo takové, jaké bude chtít samo. Ber to tak, že i ty můžeš být pro svá budoucí vnoučata extrém, asi by se ti to taky nelíbilo, ne?

Btw. mámy nám stárnou a věř, že je lepší mít babičku a mámu nějakou, než žádnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22512
12.2.16 22:09

Není tvoje věc, jak ona žije a vychovává.
Za další to řešíš opravdu hrozně předčasně. Nech to zatím být a uvidíš, jak se to vyvine :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14397
12.2.16 22:13

První rok po narození dcery jsem taky měla spoustu principů. Teď jsem vděčná za jakékoli pohlídání. Jednou za čas nevadí ani nezdravé jídlo nebo pití. Mmch, moje Mamka je ve výchově podstatně důslednější. A to já nejsem nedůsledná!

Příspěvek upraven 12.02.16 v 22:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama