Oprava oken nájemníkem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

maskovak
Ukecaná baba ;) 1345 příspěvků 1 inzerát 22.10.18 13:23
Oprava oken nájemníkem?

Dd, majitel budovy, kde mám nájemní byt, požaduje, abych na své náklady opravila velká a atypická okna (16 oken).Našla jsem novelu zákona, byt je 50 m2,tudíž bych ročně měla platit opravy do max.5000 CZK a to už jsem přesáhla.
Přesto mě zajímá ohledně oken: nájemník řeší vnitřní nebo vnější okna? Slyšela jsem, že jen vnitřní. Když jsou dvojitá, jak je to s prostorem mezi nimi?

Z textu to nechápu:

Drobné opravy podle věcného vymezení

Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují

1. opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,
  1. opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu,

Tmelení a nátěry oken tedy jako nájemník řeším jen u vnitřních? (pokud bych to tedy řešila).
Tady je odkaz na novelu: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308

Může mě pronajímatel nutit opravit 16 tak obrovských dřevěných oken? Neumím si představit, kolik by to stálo, jsou přes celou stěnu.

Majetek jsem mu zhodnotila: dělám běžnou údržbu, přes ty velké plochy oken jsem nechala nainstalovat žaluzie, byt má novou výmalbu a tapetáž na mé náklady, nové koberce, lino, letos nátěr dřevěných prvků bytu, radiátorů, tmelení spár v koupelně atd.

Děkuji

Reakce:

Tejule
Zasloužilá kecalka 581 příspěvků 22.10.18 13:28

No to v žádném případě, jsi nájemce ne vlastník, jasně když rozbijes vnitřní vybavení tak to musíš opravit, ale do určité částky, a ne že ti nechá předělat okna, nebuď hloupá, je to jeho majetek, ty mu platíš nájem za užívání bytu, velké opravy na svém si hradí on!!! Takovou nájemníci co dá byt do kupy by chtěl kazdej :D vůbec, bych se na něj vyprdla… On to asi zkouší. Příště může přijít že máš třeba přispět na střechu. ????

Charlie1302
Kecalka 114 příspěvků 22.10.18 13:29

@maskovak dost záleží jak máte nastavenou nájemní smlouvu

Pety2
Ukecaná baba ;) 2446 příspěvků 22.10.18 13:31

Jestli jsi to byla ty, kdo ta okna roztřískal, tak asi ano, jinak to teda zkouší fakt solidně…ne, určitě nemá nárok na to, abys mu renovovala okna v nájemním bytě!

Janli
Kelišová 6016 příspěvků 9 inzerátů 22.10.18 13:37

Pokud jsi okna rozbila ty, tak ano, jinak je to povinností majitele bytu, nikoliv nájemníka. Nespadá to do drobných provozních oprav.

Kriss Tina
Kelišová 5472 příspěvků 22.10.18 13:39

Pokud si ta okna nezničila tak nevidím důvod proč to platit. Jasně když tam bydlím a něco běžného opotrebuju tak to na svoje náklady opravím, ale ne že budeš dělat rekonstrukci za X tisíc, to je na tom majiteli.

xjuklickova
Kelišová 5119 příspěvků 1 inzerát 22.10.18 13:56

Ja bych si myslela, ze okna nejsou vybaveni bytu, ale konstrukce, coz byt nájemníkem, tak na ne ani nesahnu, presto bych se podivala do smlouvy co a jak. :nevim:

a12
Vesmírná mluvilka 32171 příspěvků 22.10.18 14:01

8o jako ze bys mu treba opravila okna a on ti za pul roku klidne muze rict, ze byt potrebuje uvolnit? :mrgreen: treba pro svou rodinu :mrgreen:

maskovak
Ukecaná baba ;) 1345 příspěvků 1 inzerát 22.10.18 14:02

Jde o okna ne rozbita, ale znicena starim a pocasim.Proto jsem pisemne s foty nahlasila spatny stav a nafotila je:odpoved,at si zaplatim ze sveho opravu,ze na vymenu to neni. Vsem dik!Jde mi o tu novelu zakona,o niz jsem psala, nekdo mi rikal,ze najemnik si ma natirat a udrzovat vnitrni cast oken,vnejsi majitel budovy,proto se ptam,nevim,zda je to pravda.

Brontik
Kelišová 7156 příspěvků 22.10.18 15:20
@maskovak píše:
Jde o okna ne rozbita, ale znicena starim a pocasim.Proto jsem pisemne s foty nahlasila spatny stav a nafotila je:odpoved,at si zaplatim ze sveho opravu,ze na vymenu to neni. Vsem dik!Jde mi o tu novelu zakona,o niz jsem psala, nekdo mi rikal,ze najemnik si ma natirat a udrzovat vnitrni cast oken,vnejsi majitel budovy,proto se ptam,nevim,zda je to pravda.

Nájemník ne, majitel. A nájemník mu to musí případně umožnit.
A máš pravdu, v některých Listech vlastnictví je u oken psáno, že vnitřní část oken je jednotlivých majitelů, vnější je součástí pláště budovy, tedy společná - SVJ. A je to tak paradoxně i u eurooken.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 22.10.18 15:44

@maskovak máš to v NOZ par. 687, odst. 3 a s tím související nařízení vlády č.258/1995 Sb. pod par. 5, odst. 2b

Lalelale
Ukecaná baba ;) 2404 příspěvků 22.10.18 17:26

@maskovak hodně záleží na smlouvě, co jsi podepsala, ale teda v životě jsem neplatila jedinou opravu, můj byt to přece není, opravy má hradit majitel a také si je má sám zařídit (ale já si to ve smlouvách vždy hlídala). A nová okna, to bych se mu natvrdo vysmála asi :mrgreen: neřeknu, kdybys ta okna osobně zničila, to je ale jiná věc. Na každý pád bych šla z bytu pryč, takovýhle majitel nevěstí do budoucna nic než problémy a tahanice o peníze.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Plekanec se sice vrátil, aby rodina byla spolu, syny ale nechal v Kanadě

Vracím se do Čech, abych mohl být se svými syny, tak se dají parafrázovat... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >