Připadám si jak popelář

1014
18.12.20 15:50

Připadám si jak popelář.

Ahoj, téma trochu na odlehčení a zamyšlení. Poslední dobou si u nás doma připadám, jako popelář. Pokaždé, když jdu ven nesu neco do popelnice. Odpady třídíme, nekupujeme polotovary, máme pytlíky na více použití a přesto se ten odpad snad množí. Je neuvěřitelné kolik vyprodikujeme např. platového obalu a to, jak už jsem psala, se snažíme nakupovat bez sáčků apod. Ale stejně, když něco objednáme z e-shopu je to vše zabalené v plastu. Přijde mi, že když jsem byla malá, tak se tolik odpadu netvořilo. Shodou okolností jsem dnes jela kolem spalovny odpadu u nás a tam stála fronta popelářských aut. Vím, že jsou různé iniciativy na snížení odpadu, ale sama mám pocit, že nezabírají. :nevim: jak to máte s odpady v domácnosti vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19626
18.12.20 15:53

@roba18 v jakem balení kupujeme maso, salámy, praci prášek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3337
18.12.20 15:55

Máme to stejně. Taky se snažím nakupovat spíš bez obalů, nosím si svoje sacky, ale taky se nám to tu kupí. Krabice a vycpávky z eshopů se dají nabídnout nějaké místní firmě, pak do toho zase oni balí své balíčky. Jen to doma závaží, než se to odveze. Navíc máme mimino na jednorázových plenkách a to je teda mraky odpadu. Už aby se odplenkovala :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1014
18.12.20 15:57

@jahuhudka maso v masne, ale téměř všude bali do igelitových pytlíků. Prášek buď bez obalu, nebo točený a nebo v papírové krabici, salámy jako maso. A stejně je toho odpadu hrozně moc. My tedy máme dost, alespoň mi to přijde, i bio odpadu. Ale máme naštěstí bio popelnici. Kdybych 2 dny nevynesla odpad, tak tu budeme zahrabaní, jak vetešnictví. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1014
18.12.20 15:59

@ProfZav no když byly děti na plenách to bylo něco. Naštěstí se odolenkovali rychle. Ale stejně toho odpadu neubývá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1830
18.12.20 16:02

Ano souhlasím.! Je toho čím dál víc. Třídíme jako idi.oti. Nejvíc mě děsí tzv. drobný plast ale. Dcerka kouká na influencery Leu a Toma na youtube. Už jsem té mladé dámě psala soukromou zprávu přes Instagram (nevím zda to četla) na youtube má komenty vypnuté. No každopádně propaguje slizy, hračky a jiné sr. ačky plné plastů. Do těch slizů vsypávají různé plastové konfety, flitry, číčoviny, to všechno je opět zabalené v sáčcích. No do pr.dele dovedete si představit kolik toho ty děcka vypotřebujou, kam se to všechno poděje? Kdo ty blbý kindervejce a další krávoviny třídí?? Celej Kosmír bude bordelem. zavalený. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17932
18.12.20 16:10

Tak zrovna mikrotenovy sáček nebo obal od sušenky, trptek moc místa v koši nezabere :nevim: u nás je největší záběr místa v 60l koši po využití :maso ve vaničce, cherry rajčata ve vaničce, hroznové víno, konzerva hrášku nebo prostě zeleniny, nutella sklenice, krabice od rýže čočky, kaše… Chodíme obden, netridime.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Černá vdova
18.12.20 16:25
@roba18 píše:
@jahuhudka maso v masne, ale téměř všude bali do igelitových pytlíků. Prášek buď bez obalu, nebo točený a nebo v papírové krabici, salámy jako maso. A stejně je toho odpadu hrozně moc. My tedy máme dost, alespoň mi to přijde, i bio odpadu. Ale máme naštěstí bio popelnici. Kdybych 2 dny nevynesla odpad, tak tu budeme zahrabaní, jak vetešnictví. :nevim:

Taky záleží na tom, kolik vás je doma. My jsme tři, já a dva skorodospělí, popelnici vyvážíme jednou za 4 - 6 týdnů, s tříděným odpadem chodíme tak jednou za 2 - 4 týdny, do biopopelnice dávám jen plevel ze zahrady. A to nejedu v bezoobalovém režimu. Všechno v igelitových sáčcích a nemám s tím žádný problém.
Je ale fakt, že neobjednávám nic z e-shopů, takže takové ty vycpávky se u nás doma vůbec nevyskytují. Možná to bude tím.

• Citovat
  • Nahlásit
265
18.12.20 16:26

Rok jsme neměli popelnici kvůli liknavosti úředníků a vynášeli odpady kde se dalo. Do práce, cestou na hřiště, na návštěvu. Jenže jsme na samotě, v létě to nosit daleko nešlo, skladovat kvůli zvířatům také moc ne. A to jsme platili pomalu 3.500 za rok za svoz odpadu. Před měsícem nám ji konečně přiřadili a najednou tam nemáme co dát. Na dně se krčí maximálně igelitka, sem tam k ní přibudou rozpadlé boty na zahradu nebo kartáček na zuby. Denně ale vyprodukujeme kýbl bioodpadu co putuje do kompostu a sem tam odneseme tašku pokresleného papíru nebo pár igelitových pytlíků. Za ten rok jsme totiž kompletně přehodnotili naše myšlení a konání, nakupujeme bezobalově a na kila, prací prášky a čističe si vyrábím (to spíš kvůli kořenové čističce), děti se naučily při chuti na sladké péct a zvládají vlastní brambůrky, popkorn nebo čokoládu. Snažili jsme se omezit odpad i předtím, ale až dlouhodobé žití bez možnosti něco vyhodit nás donutilo chovat se jinak. A nepřipadat si hloupě, že nakupovat zeleninu chodím s bednou a pro uzeniny jenom do řeznictví, kde používají ještě papír. Mnohem trapnější bylo plížit se s pytlíkem k dětskému hřišti nebo v sobotu zajet na smeťák s kýblem odpadu, kde od neděle byl hozený pytlík od ryby. Nemluvě o tom, že nám auto smrdělo jak popelnice :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6790
18.12.20 16:27

@Bubla Bůčková no zrovna to sklo je škoda netřídit, to jde používat pořád a pořád dokola. I papír jde protočit hodněkrát a ušetřit stromy. Jinak plasty se hodně probírají, tam má smysl házet jen PETky nebo tvrdé obaly např od prášků na praní apod.

Jinak i když třídíme co jde a kompostujeme, tak stejně je ta popelnice pořád plná :zed: Ale netřídit, tak zaplníme dvě snad.

ADIT: U nás myslím malou plechovou a znám rodinu, kde naplní i ty dvě VELKÉ plastové. Ale oni tam hážou i trávu, stavební suť a netřídí.

Příspěvek upraven 18.12.20 v 16:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1582
18.12.20 16:29

Jsme 4 v domácnosti, třídíme odpad. Denně vyhazuji do popelnice malý odpadkový sáček o objemu 15 l. Za týden je plná plechová popelnice.
Někteří ve čtyřech mají 2 plné velké plastové popelnice a k tomu plný velký pytel na zemi u popelnice. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
18.12.20 16:29

Ja teda tolik odpadu nemam, kos se smisenym neseme tak jeden za tyden a to nemame nejak extra velky (tusim 60l). Plastu mam minimum, snazim se nekupovat, nejvic mam takovych tech kartonu od mlika. Krabic taky moc ne, to seslapu a nesu jednou za 14 v nejake vetsi krabici narvane. Ale je fakt, ze mi treba nechodi milion baliku, kdyz uz, tak toho beru vic najednou na jednom eshopu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
729
18.12.20 16:33

Noo, u nás je to kupodivu ještě dobrý, papírové sáčky na pečivo, látkové na ovoce, papírové tašky na nákup..my se snažíme, to v Holandsku nebo Francii jsem se nestačila divit, tam tohle nefunguje vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19476
18.12.20 16:33

@roba18 v domácnosti třídíme a odpadu je pořád hafo, ale - mně nejvíc štve zákaz plastových brček, papírové jsou :poblion: a přitom každý hrozen, rajče, hruška jsou zabalené ve své plastové krabičce
a nynější hygienické příkazy proti covidu - dovedete si někdo představit ty hory jednorázových obleků, rukavic, štítů a podobně z každé nemocnice, z každé ldn a domova důchodců :nevim:
obědy, které vám z důvodu nařízení nemůžou dát do jídlonosičů, ale dají vám každý den plastovou krabici na oběd :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19476
18.12.20 16:36
@Quertizop píše:
Noo, u nás je to kupodivu ještě dobrý, papírové sáčky na pečivo, látkové na ovoce, papírové tašky na nákup..my se snažíme, to v Holandsku nebo Francii jsem se nestačila divit, tam tohle nefunguje vůbec.

sestřenice před 20 lety bydlela v Belgii, vždy když přijela, tak nám vykládala, jak se tam povinně třídí odpad, jak daleko s tím musí chodit k příslušným kontejnerům a jak se to tam hlídá a vysoce pokutuje - jen jsme zírali nad tím divným světem a divnými zvyky :mrgreen: za pár let to došlo i k nám

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat