Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Proč myslíte, že máme v ČR tak vysokou inflaci? Ceny rostou všude, ale proč má ČR snad třetí nejvyšší inflaci? Dle příznivců ANO za to může Fiala, což je blbost.
Mimo jiné kvůli zrušení superhrubé mzdy a přepálené siutaci s realitami.
A protože vládne ODS, která regulace považuje za sprosté slovo a věří že ekonomika funguje tak, jak se učili v 90… (a můžou za to zrušení superhrubé mzdy, spolu s Babišem…) Jinak přes ekonomiku není v ODS Fiala, ale třeba Skopeček, což je prostě tragédie.
Primární zdroj inflace je zhroucený supplychain v důsledku pandemie a ceny energií v důsledku války, za to nemůže ani Babiš ani ODS.
Ale to že jsme best in inflace, to už jde za současnou garniturou.
viz třeba sem
https://forbes.cz/…zbytku-unie/
a ještě si poslechni Daniela Prokopa - vysvětluje moc pěkně souvislost s tou superhrubou mzdou.
No ale ceny nemovitostí mohou být i důsledkem, nejen příčinou. Lidé do nich ukládají peníze jako ochranu před inflací. Co můžeš s cenami nemovitostí dělat, když to vždy někdo koupí a skoro se nestaví?
@Ou píše:
Mimo jiné kvůli zrušení superhrubé mzdy a přepálené siutaci s realitami.A protože vládne ODS, která regulace považuje za sprosté slovo a věří že ekonomika funguje tak, jak se učili v 90… (a můžou za to zrušení superhrubé mzdy, spolu s Babišem…) Jinak přes ekonomiku není v ODS Fiala, ale třeba Skopeček, což je prostě tragédie.
Primární zdroj inflace je zhroucený supplychain v důsledku pandemie a ceny energií v důsledku války, za to nemůže ani Babiš ani ODS.
Ale to že jsme best in inflace, to už jde za současnou garniturou.
viz třeba sem
https://forbes.cz/…zbytku-unie/
a ještě si poslechni Daniela Prokopa - vysvětluje moc pěkně souvislost s tou superhrubou mzdou.
https://dvojka.rozhlas.cz/…divu-8763769
SPOLU vládne krátce na to, aby její politika byla příčinou inflace. Nemohlo mít vliv třeba i to, že byly rok zavřené školy a omezeno podnikání a vláda vyplácela OČR a podpory? A zvyšování platů státním zaměstnancům? Ale i to by snad nevedlo k inflací, která má být do léta 17 %. To není už normální.
Hlavní důvody českého inflačního unikátu:
- výrazně rostoucí náklady na bydlení, vyšší než v EU
Hele, já nevím, ono ta inflace teď je důsledkem složité situace všeobecně. Proč je v Čr zrovna nejvyšší, to netuším, napadá mě, že některé věci, které jsou v tom inflačním koši, můžou mít v jiných státech trošku regulovanější než u nás. Nájmy třeba v některých státech okolo trošku přiškrcenější určitými pravidly jsou nebo zacházení s investičními byty. Já fakt nevím, že by až tak drastický vliv mělo zvyšování důchodů, to mi přijde až moc, ale těžko říct.
@Josefuna Velká část státních zaměstnanců už má několik let zmražené platy. ![]()
@Josefuna píše:
SPOLU vládne krátce na to, aby její politika byla příčinou inflace.Nemohlo mít vliv třeba i to, že byly rok zavřené školy a omezeno podnikání a vláda vyplácela OČR a podpory? A zvyšování platů státním zaměstnancům? Ale i to by snad nevedlo k inflací, která má být do léta 17 %. To není už normální.
Současná vládní politika příčinou inflace není. Problém je, že nedělají nic, aby ji krotili - žádné ozdravení veřejných financí (především tvrdé výdajové škrty se nepřipravují). Plánované schodky jsou bohužel na vyšší úrovni, než za Babiše, a to je (a bude) velký průšvih.
2022 - odhad 330 mld Kč
2023 - 295 mld. Kč
2024 - 297 mld. Kč
2025 - 298 mld. Kč
Což je 1220 mld. Kč. Celkový schodek Fialovy vlády je plánovaný o 50% vyšší, než za Babiše (za Babišovu vládu to bylo 813 mld.)
@Josefuna píše:
Proč myslíte, že máme v ČR tak vysokou inflaci? Ceny rostou všude, ale proč má ČR snad třetí nejvyšší inflaci? Dle příznivců ANO za to může Fiala, což je blbost.
Když dáváš nějaký statistiky, tak dávej zdroj.
Protože okrádat český lid není trestné a politiky to nezajímá.
No vyšší inflace je jen v Pobaltí. Že by zbytek EU vše více reguloval se mi nezdá.
Příspěvek upraven 11.06.22 v 20:13
Podle me hlavni pricinou jsou vysoke ceny energii, ktere (nevim proc) mame u nas nejvyssi ![]()
Je to jedno k druhému. Plno peněz mezi lidmi po Covidu, kdy bylo všechno zavřené, všechno se všem kompenzovalo a k tomu se ještě zrušila superhrubá mzda. Green Deal a válka na Ukrajině a tím vylétly obrovsky ceny energií, které se promítají do cen skoro všeho ostatního. K tomu taková ta česká vyčůranost, kdy se skoro každý snaží odrbat toho druhého, když má příležitost. Všichni zdražují, tak já přece nebudu pozadu a zdražím také, i když nemusím. Nízká nezaměstnanost, s kterou ani ukrajinští uprchlíci nic neudělali, takže velký tlak na růst mezd.
@Josefuna píše:
No vyšší inflace je jen v Pobaltí. Že by zbytek EU vše více regulovat se mi nezdá.
Ty staré státy v EU mají ty regulace opravdu větší-hlavně ohledně bydlení-ne všechny samozřejmě.
@Da12 píše:
Je to jedno k druhému. Plno peněz mezi lidmi po Covidu, kdy bylo všechno zavřené, všechno se všem kompenzovalo a k tomu se ještě zrušila superhrubá mzda. Green Deal a válka na Ukrajině a tím vylétly obrovsky ceny energií, které se promítají do cen skoro všeho ostatního. K tomu taková ta česká vyčůranost, kdy se skoro každý snaží odrbat toho druhého, když má příležitost. Všichni zdražují, tak já přece nebudu pozadu a zdražím také, i když nemusím. Nízká nezaměstnanost, s kterou ani ukrajinští uprchlíci nic neudělali, takže velký tlak na růst mezd.
No ale ceny energií rostou všude, a přesto takovou inflací nemají. Že by Češi měli oprostit jiným národům v EU velké úspory mi přijde málo pravděpodobné. Nízká nezaměstnanost sice je ale také oproti jiným státům EU máme nízké mzdy. Zavřené školy takhle dlouho nebyly nikde, nejdéle někde v Německu, ale to, co bylo u nás, byl extrém. A stejně nejvyšší počet nakažených a zemřelých k počtu obyvatel.