Předmanželská smlouva po 2,5 letech manželství

Anonymní
10.2.20 13:49

Prosim pravni radu ohledne SJM

Zdravim a prosim o radu. Manzel dostal od rodicu pozemek, na kterem jsme postavili dum. V dome jiz kratce bydlime, ale neni jeste zkolaudovan. S manzelem jsme se dost pohadali, on po me chce abych mu podepsala „predmanzelskou smlouvu“ (jsme 2,5 roku manzele, mame temer 2lete dite a dvojcata na ceste)-do domu vlozil vice financnich prostredku nez ja, i kdyz jsem se take financne podilela, priblizne 1:2 a zbytek jsme si pujcili od jeho a mych rodicu, a chce mit toto napsane na papire, abych ho pry nemohla v budoucnu „oskubat“. Manzel se dost zmenil, zacal kouřit, je casto dost prudky, je na me hnusny a chova se autoritativne a povysene. Dava mi najevo, ze ON CHODI DO PRACE, kdyzto ja jsem na RD. Nedavno se stalo, ze mi rekl, ze jestli se mi neco nelibi, at se sbalim a jdu. Ted kdyz prisel s tou predmanzelskou smlouvou jsem mu rekla, ze mu ji nepodepisu, protoze se bojim, ze bude dum „trosku vic jeho“ a ne spolecny a ze to s tim vyhazovanim bude pokracovat. On mi pak rekl, ze jestli se na tom nedohodneme, tak ze se rozejdeme. Me by zajimalo jak je to teda ale pravne s domem, protoze jeste neni kolaudace, dum neni katastralne zapsan, a je na jeho pozemku, coz jsem se docetla, ze „nemovistost je soucasti pozemku“. Pokud bych tedy chtela dostat sve penize zpet, budu muset slozite u soudu dokazovat jake veci jsem platila ja, z cehoz mam hruzu, protoze je mi jasne, ze nepujde dohledat vse, nektere veci jsme platili cash a bez faktury, a i kdyz si manzel vedl ucetnictvi, nikde asi nepsal, kdo z nas co platil. Mmch cast veci jsme delali sami, dost jsem se tam nadrela, a to mi nikdo nezaplati… :roll:
Dekuji vsem kdo docetl az sem a ma konstruktivni napady…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

10.2.20 13:57

A co přesně chce podepsat? Že dům bude jeho a on ti vyplatí, co jsi investovala plus inflaci?

Já bych asi přistoupila, ale pouze s podmínkou, že kdybyste se rozešli, tak tam s dětmi můžeš žít zadarmo dokud nedostudují a on si najde dočasné bydlení…

Ale fakt nechápu, co vymýšlí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16711
10.2.20 14:00

Po dvouapulletech manzelstvi a skoro trem spolecnym detem bych rozhodne zadnou predmanzelskou smlouvu nepodepisovala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9818
10.2.20 14:00

To si nemyslím, že bude takhle jednoduché, že nezkolaudovaná stavba je součástí pozemku tudíž jeho. On samozřejmě má pozemek, dále ( předpokládám, že jste stavěli za manželství) by se udělal odhad a z toho odhadu by jeho byly jeho výlučné peníze, co do toho vložil. Jako třeba ten dar od rodičů, pokud ovšem to byl dar a není jim to za manželství spláceno. Ty by sis zase započetla své výlučné peníze. A zbytek jde rovným dílem. Řekni mu, že pokud chce smlouvu, pak chceš radu právníka.

Takže, pokud ty finanční prostředky byly dar a nebyla to půjčka, kterou za trvání manželství splácíte a manžel si na tom trvá, klidně bych sepsala něco jako, dům je v SJM, nicméně v případě případného budoucího majetkového vypořádání při případném rozvodu uznávám manželův vklad do nemovitosti při jeho stavbě třeba 1milion ( podle toho kolik) a můj vklad třeba půlmilionu. V praxi je to tak, jak jsem psala, dům má vždycky vyšší hodnotu, než co stál postavit. Takže postavili jsme za 3miliony, milion a půl společně, milion on a půmilonu já od svých rodičů. V případě rozvodu se dělá odhad, teb je třeba 6 milionů, z toho se odečte jeho výlučná milon( to by se ale odečítalo tak jako tak, pokud by dokázal, že do té stavby dal výlučné peníze nesplácené ze SJM), tys dala půl milionu, k dělení je tedy 4miliony.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70588
10.2.20 14:02

Kdo je ve stavebním povolení uvedený jako stavebník?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70588
10.2.20 14:02
@Hanka1 píše:
Po dvouapulletech manzelstvi a skoro trem spolecnym detem bych rozhodne zadnou predmanzelskou smlouvu nepodepisovala…

Jo, nic mu podepisovat nemusí, a dům bude dost pravděpodobně napsaný jen na něho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.2.20 14:03

@welovefashion ja take nevim co vymysli a kdo mu to poradil. jsem asi staromodni, ze jsem si myslela, ze jedeme napul… :roll:
chce nejspis podepsat papir, kde shrneme jakou vysi financnich prostredku do domu vlozil on a jakou vysi ja, aby to pri pripadnem rozvodu neslo vyporadat jako sjm :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.2.20 14:06

@j.a.n.i1 jen on :zed: pry se da dalsi osoba jeste doplnit, jenze za teto situace asi tezko

• Nahlásit
  • Citovat
9818
10.2.20 14:08

A on tam dával fakticky peníze mimo sjm, které nesplácíte a nebudete splácet? A ty tak, jen menší část?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.2.20 14:09

@Šáruší penize od rodicu jsme meli splacet spolecne-pujcka, nebyl to dar
ano, zacali jsme stavet az za manzelstvi

• Nahlásit
  • Citovat
147
10.2.20 14:10

Předmanželská smlouva se to jmenuje proto, že se to uzavírá před manželstvím…

Honem k právníkovi a honem si dát do kupy účtenky, výpisy z účtů, sepsat si i částky, ke kterým není účtenka, ale teď si ještě pamatujete nákup a všechno ostatní, nač si vzpomenete a týkalo se to společného hospodaření, nejen domu. Jestli jeden koupí cihly a ten druhý jídlo - i to je, obrazně řečeno, SJM.

Toho právníka bych neodkládala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.2.20 14:11

@Šáruší on prodal byt, ktery jsme predtim spolecne rekonstruovali, nicmene byl jeho.tyto penize byly pouzity pak na stavbu. a ja jsem mela take nejake penize, ktere jsem pouzila na stavbu a dalsi veci okolo (studna atd.)

• Nahlásit
  • Citovat
9818
10.2.20 14:11

No tak pokud ty peníze splácíte ze SJM, je to jen půjčka, v tom případě on do domu nic nevložil, nic, co by se započítávalo jako jeho výlučný vklad. Manželovi jeblo nebo co?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14312
10.2.20 14:12

A nebudou v tom ti jeho rodiče? Pokud dostal od nich pozemek a dal více peněz do stavby, tak se jim asi nelíbí, že by to bylo napůl. Taky bych u svých dětí prskal, kdyby chtěli takhle prošustrovat rodinný majetek. Tak zajděte k notářovi, on vám to vysvětlí, je to běžná listina, která se uzavírá kdykoli během manželství.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1927
10.2.20 14:12

Stavba je součástí pozemku - tím je myšleno, že nemovitost umístěná na pozemku je s tím pozemkem „spjata“. Rozhodně ne, že cokoliv umístěné na pozemku je bráno jako pozemek. Stavba a pozemek jsou dvě naprosto rozdílné věci.

Btw - neměli byste tyto řešit PŘED vznikem manželství, popř. PŘED stavbou domu?

Příspěvek upraven 10.02.20 v 14:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama