Psychický propad aneb nevím jak dál...

193
21.5.16 18:54

Psychický propad aneb nevím jak dál...

Předem se tedy omlouvám, protože to bude dlouhé, ale nějak se nemám komu s těmito problémy svěřit.
Nevím odkud začít. Snad to tedy nebude až příliš zmatené, ale odněkud to vzít musím… Takže..
Abych se nějak představila. Je mi 22 let. Studuji VŠ tech. směru. Jsem už asi 12 let vegetariánka (nyní už prakticky veganka, ale ještě sem tam ujedu na sýru, takže se takto zatím nenazývám). A je pravda, že celkově mám takový alternativnější pohled na svět než mají lidé okolo mě. Povahově jsem vždy byla taková uzavřenější a plašší, i když v pubertě by se to leckomu takto jevit opravdu nemuselo. A teď k problémům… Jsem prostě strašně tlustá. Tedy postavu (tvarově) bych neřekla, že mám až tak příšernou, ale ta váha hrozná je. Dostala jsem se na 120 kg. Je tedy pravda, že já kontinuálně přibírám už od nějaké 5. třídy (kdy jsem mohla mít, „teď plácnu“ nějakých 50kg??). Je pravda, že třeba BMI jsem měla v té době nad polovinou normy, ale jak čas ubíhal tak já prostě nenápadně přibírala a přibírala. Je tedy pravda, že když přišlo „šťastné období“ (např. doba kdy jsem byla zamilovaná), tak jsem byla schopná bez jakékoliv námahy a zásadní změny režimu zhubnout naráz třeba 8 kg za 14 dní, nebo třeba 12 kg za 2 měsíce apod., Ale v posledních 3 letech opravdu žádná šťastná chvilka nenastala a já kynu a kynu. O přátele jsem postupně přicházela, neboť z pařmenky a divošky 1. třídy (cca ve věku 14 - 17 let) se rázem stala šedá myš, kterou nebaví chodit do hospody, protože nevidí důvod, proč by ze svého už tak malého kapesného měla živit místního velmi nepříjemného hospodského. A tak se postupně z mého života vytrácí skoro všichni lidé a já nemám ani s kým jít ven blbnout. Navíc moje škola mi také nedovoluje až takovou časovou volnost, protože ta příprava není prostě jednoduchá. Ve škole se např bavím s třemi lidmi, ale vztah mezi námi je opravdu čistě kolegiální. Neboť za 2 roky studia jsem byla pouze s jedním z nich si sednout někde mimo školu. A osobní věci s nimi prostě neprobírám.
Takže veškeré problémy leží na bedrech jen a pouze mě.
Moje rodinné vztahy také nejsou růžové. Já tvrdím, že my nejsme rodina, my jsme pouze spolubydlící. Takže v rodičích oporu nemám, s bratrem jsme každý také úplně jinde (myslím, že možná dodneška jsem se nesrovnala s tím, že se mi narodil on a ne sestra).
Uf to už je dlouhý text.. Ale ještě to není vše. Nevím už prostě jak žít. Nevím jak zhubnout, je pravda, že nejím vždy úplně pravidelně, ale např třeba vůbec nejím brambůrky a smažené věci, čokoládu ano tu jím, ale mám tabulku třeba na měsíc, což si myslím, že je prostě v normálu. Cvičit chodím v rámci nepovinného tělocviku Powerjógu (1hod/týdně), dále chodím cca 2× týdně na 1 - 1,5 hod na procházku se psem, a když je čas tak doma jezdím na rotopedu. A prostě už nevím jak dál. Letos je mi i už od začátku roku tak divně, mívám takové stavy, že mě vše rozbrečí a nebo jsem zase strašně euforická (tento stav se vyskytuje minimálně).
Prostě mám pocit, že ani nevím jak žít a jak každodenně fungovat. Teď mi i celkem mrazí v zádech z toho, že se mi už cca 5× letos stalo, že jsem na něco myslela a ono se to vzápětí stalo. Sice jsem celkem realistka, ale z tohohle mě tedy trochu mrazí. Jediné chvilky, kdy jsem relativně v pohodě jsou ty, když si „nosím hlavu v oblacích“ a přemýšlím o úžasné spojitosti fyziky matematiky a přírodních věd.. Ale v tomhle se přeci nemohu „hrabat“ pořád..
A tak se ptám, jak mám fungovat, když nechci skončit na antidepresivech a váhou rovnající se „tuně“???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15931
21.5.16 19:23

Tak být tebou vyhledám psychologa a zkusím požádat praktického lékaře o vyšetření štítné žlázy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26240
21.5.16 19:24

A můžeš napsat, co jíš - třeba za poslední 2 dny?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
239
21.5.16 19:25

Tvá váha rozhodně není v pořádku, rozhodně se nech vyšetřit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2202
21.5.16 19:27

Ahojky, pokud máš pocit, že je to právě váha, která Tě nejvíce omezuje v navazování kontaktů s jinými lidmi, tak bych se zkusila obrátit na výživového poradce a probrala s ním svůj jídelníček. Je možné, že Ti prostě ten vegetariánský způsob stravování nesedí a máš málo živin, tělo si pak radši všechno uloží…Jako pohyb je naprosto skvělý třeba Nordic Walking, hole se dají sehnat už od 8 stovek a potom si chodíš už podle svého, v přírodě, nemusíš se řídit žádným rozvrhem v tělocvičnách apod. Nepíšeš, jak jsi vysoká, ale 120 kg je už dost, opravdu by to něco dolů chtělo…A co třeba během dne jíš, z toho se dá taky leccos poznat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.5.16 19:34

Ujiždíš na sýru? To znamená, že jsi vegetariánka jen z nějakého debilního morálního přesvědčení, ale jinak bysis maso dala? Protože jestli ano, tak si prostě dlouhodobě ubližuješ. Evidentně špatně jíš, máš nedostatek živin a to od 10 let? To znamená, že sis totálně po*rala kde co, včetně hormonů a tvoje tělo brutálně strádá. Měla bys vzít rozum do hrsti, najít nějakého fakt odborníka na výživu a nechat si poradit. Se správným jídelníčkem nejen, že váha půjde dolů, ale ustanou i ty tvoje výkyvy nálad.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.5.16 19:35

@elen-ka A mohla bych se zeptat, kde bych mohla najít nějakého psychologa placeného z veř. zdrav. pojištění? Sama jsem se pokoušela ho vyhledat, ale v mém okolí jsem nenašla žádného a v Praze mi vyskočili cca jen 4 psychologové (a těm mi přišlo bezpředmětné psát neboť určitě jsou všichni obsazení).
Hledám bezplatného, protože pro mně je opravdu velká částka dát např. 400 Kč/hod, jak mi jednou jeden psycholog psal. Jsem ráda, že mi brigáda pokryje náklady na dopravu do školy a skripta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.5.16 19:44

@Malaga Včera jsem si to tedy ještě nepsala, ale jídla v celku si pamatuji, i když tedy bez daných časů..

• dětská výživa ze skleničky, semínka (len, sezam, slunečnice), mandle, 1 banán
  • 4 rajčata (rozprostřené během dne, ne naráz)
  • červená čočka s červenou řepou a kyselou okurkou
  • celozrnná bageta s trochou hořčice a uzeným tofu, cizrnová pomazánka

A dnes zatím (to už mám komplet napsané):

• 10,00: Broskvová výživa, 5 vlašských ořechů, 5 mandlí, semínka (len, sezam), 2 rajčata
  • 13,00: červená čočka s červenou řepou
  • 14,30: Brambory
  • 15,40: 1,5 kostky hořké čokolády s oříšky, sojový suk
  • 17,55: 2 rajčata

toť zatím vše

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26240
21.5.16 19:46

@meluzi děkuju, a zkusíš mi tam najít bílkoviny?(tofu? čočka?) měla bys jich mít 100-120 gramů za den…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
21.5.16 19:47

To zertujes, ne?

jestli s timto jidelnickem vazis 120kg, tak jsi unikatni zazrak prirody nebo je nekde dost vazny problem. kazdopadne jsi v podstate podvyzivena. to si nedelam srandu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.5.16 19:49

@kacaba379 Omlouvám se, měřím 175cm. Jídlo viz. příspěvek nad tím. V jiné dny se mi např točí čočka, cizrna, polentová kaše… A je tedy pravda, že moje svačiny do školy (prakticky celodenní jídlo) byly převážně tvořeny chlebem s cizrnovými nebo sojovými pomazánkami, paprikou a jablkem… Jinak dny mám skoro pořád stejné. Občas mě tedy přepadne mlsná a dám si nějakou sladkost, ale to se stává převážně pouze před menstruací.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15931
21.5.16 19:50

@meluzi to jsem myslím hledala jednou a nevím, zda na Proseku jsem někoho našla. Objednací termín nevím. Případně se zkus obrátit na pojišťovnu, zda by ti poradila.

Jinak, pokud chceš i nadále zůstat vegetariánka/veganka, zkus se opravdu obrátit na výživového poradce, který by ti poradil. Vegetariánská strava, pokud člověk o ní moc nepřemýšlý, je velmi nevyrovnaná a pak z ní jde jednoduše nabrat. Je potřeba si pohlídat příjem bílkovin, to že jich máš málo, by i odpovídalo tomu, že máš občas „nezvladatelnou“ chuť na sýr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.5.16 19:55
@SlečnaVeStínu píše:
Ujiždíš na sýru? To znamená, že jsi vegetariánka jen z nějakého debilního morálního přesvědčení, ale jinak bysis maso dala? Protože jestli ano, tak si prostě dlouhodobě ubližuješ. Evidentně špatně jíš, máš nedostatek živin a to od 10 let? To znamená, že sis totálně po*rala kde co, včetně hormonů a tvoje tělo brutálně strádá. Měla bys vzít rozum do hrsti, najít nějakého fakt odborníka na výživu a nechat si poradit. Se správným jídelníčkem nejen, že váha půjde dolů, ale ustanou i ty tvoje výkyvy nálad.

No ujíždím.. cca jednou za 2 týdny se stane, že dostanu neuvěřitelnou chuť na eidam (jiný sýr nedokážu pozřít). No tak si ho dám a samozřejmě mám pak obvykle břichabol a průjem. A maso nejím ano z morálního přesvědčení, ale zároveň z důvodu, že se mi zvedá žaludek z toho, že bych měla jíst něco co před tím dýchalo (mělo chlupy, peří, apod), navíc mi maso celkem smrdí a to jak syrové tak vařené a podobně jsem na to i s vejci. Mimochodem vepřové a hovězí nejím už asi od 4 nebo 5 let, kdy jsem se po něm strašně pozvracela. A od cca těch 10 let do sebe nejsem schopna dostat ani rybí a kuřecí maso.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.5.16 19:56
@meluzi píše:
@Malaga Včera jsem si to tedy ještě nepsala, ale jídla v celku si pamatuji, i když tedy bez daných časů..
  • dětská výživa ze skleničky, semínka (len, sezam, slunečnice), mandle, 1 banán
  • 4 rajčata (rozprostřené během dne, ne naráz)
  • červená čočka s červenou řepou a kyselou okurkou
  • celozrnná bageta s trochou hořčice a uzeným tofu, cizrnová pomazánka

A dnes zatím (to už mám komplet napsané):

• 10,00: Broskvová výživa, 5 vlašských ořechů, 5 mandlí, semínka (len, sezam), 2 rajčata
  • 13,00: červená čočka s červenou řepou
  • 14,30: Brambory
  • 15,40: 1,5 kostky hořké čokolády s oříšky, sojový suk
  • 17,55: 2 rajčata

toť zatím vše

podvýživa jako prs. e,dokud nezačneš „normálně“ jíst tělo nezhubne. prostě musí držet tuky aby mohlo vůbec fungovat, s touto stravou bych měla za měsíc o 15 kg méně, dlouhodobě jde o katastrofální nedostatek všeho-tuků, bílkovin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.5.16 19:57

@Malaga Je pravda, že s bílkovinami jsem drobet na štíru.. Ale snažím se mít prostě každý den na stole talíř luštěnin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama