Psychomotorický vývoj

2857
27.4.05 10:23

Psychomotorický vývoj

ahojky.)

ráda bych se vás na něco zeptala. Můj skoro 10 týdenní syn, má predilekci hlavičky doprava - čili nechce se nám moc otáčet doleva, a ještě se do toho prohýbá do luku. Ne vždy, umí taky ležet na zádech, ale jelikož ho už od narození hodně trápí prdíky (tlačí s skučí celý den i noc), tak si zvykl vytlačovat prdíky, právě tím že se prohýbá.

Zašli jsme za dr. pak na neurologii a ted chodíme na rhb. Dnes jsme byli podruhé… a to mě právě rozhodilo.

V podstatě všechno špatně…

špatně pasem koníčky - neumí moc vystrčit ručky, takže to táhne v prohnutí a bud má hlavu moc dole nebo moc nahoře, přičemž o ruce se opírá jen minimálně a není moc stabilní

špatně na zádech - prý se taky prohýbá - což sice jo, protože tam řval jak tur…ale doma na zádech leží, jenže pak se strašně prohne a začně se odrážet nohama a už už je skoro na bříšku (teda chybí tam docela dost - ale mě přijde že se chce prostě přetočit) - mám mu v tom bránit??????

špatně je prý i když se z bříška otočí na záda - prý ho nemám nechávat, jelikož to prý nedělá správně (no vzepře se na jednu ruku , prohne se a šup už je na zádech a kouká.o) Jak se teda má správně otáčet???? Jak to dělají vaše děti????

špatně sleduje hračky - v ordinaci jí na toho blbýho slona vůbec nereagoval…
no doma začal se sledováním hraček někdy ke konci 1. měsíce - hezky doprava, doleva, dozblbnutí.o)) a ted nic.
bývá ve dne pod hrazdičkou … vadí to?????? mě přijde že na tu věc mrkne a pak kouká na všechno možný okolo a zvládá ještě koukat i na tu věc, přičemž nejoblíbenější je v současnosti můj obličej a okna…

Jelikož nemám možnost ve svém okolí aktuálně porovnávat, můžete mi prosím napsat jak to dělaly vaše děti? Začínám z toho být trošku na nervy.

Děkuju.

Markéta a Michal 9 týdnů a 5 dní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
227
27.4.05 11:10

Ahojky,
tak ja bych rekla, ze tu predilekci ma dost deti. nektery doktori posilaji na rhb, nekdo ne. u nas se to upravilo, jakmile prcek zacal bejt desne zvedavej a to pak kouka, kde je to zajimave. driv taky preferoval pravou stranu.
jinak konicky taky paseme spatne, tahne to spis hlavickou, nez rucickama. zajimave je, ze podle jedne doktorky je paseme v norme, podle jine spatne
jinak chodime taky rehabilitaci (je to ted desna moda). pravda, kapku to flakame, ale myslim, ze si to prcek postupne vylepsuje sam.
no a moje mama rika, ze za nas zadna rehabilitace nebyla a jsme taky normalni :-))
tak bych si s tim zas tak hlavu nedelala, ale s rehabilitaci kazdopadne nic nezkazis,
cau Romca a David, 5 mesicu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
27.4.05 11:25

Ahoj Markéto, moje dcerka spala stále s hlavičkou vlevo, slehla se jí, do prava se nakonec vůbec nedívala ani přes den, byli jsem s mužem hodně zoufalí, lékařka nám doporučila jediné, rehabilitaci a cvičení tzv. Vojtovy metody. Dnes je dceři 9 měsíců tak můžu rekapitulovat ze zkušenosti vlastní i kamarádek. Stačilo by bohatě, kdyby mi doktorka řekla o existnci polohovacích válečků za 400 Kč, které problém snadno odstraní. Navíc cca. ve 2 až třech měsících fixace dítěte na jednu stranu sama povolí. Vývoj dítěte je u každého individuální, na rehabce nás strašili jak je dcera hrozně pozadu, ukázali cviky, které z mého pohodového dítěte udělali naprostého neurotika, který při pohledu na cvičící deku a matku nebo rehabilitační sestru dostával záchvaty. Takže Vojtovku jsem po dvou týdnech doma přestala cvičit, a po dvou měsících jsem přestala docházet i na rehabku, hlava (predilekce) se srovnala sama, sice bez těch válečků až ve třech měsících, dneska splňujeme všechny ony tabulky i bez cvičení, dokonce jsme o měsíc napřed, ačkoli nám rovněž v cca. jejích 10 týdnech tvrdili jak na tom dcerka je „strašně špatně“. Hlavně na rehabilitaci i u neuroložky byla tak vystresovaná, že v podstatě na nic nereagovala jenom řvala, takže jejich závěr byl na základě minutového pozorování vřeštícího dítěte. Dneska stát se mi to znovu bych (pokud dítě není tělesně postižené samozřejmě) koupila ty válečky a na všechny rehabilitační odborníky se vykašlala. Vojtovka je dnes aplikována jako jakási prevence a u zdravých dětí podle mého názoru a zkušeností mých i známých, kteří absolvovali něco podobného, jednoznačně škodí (psychicky) než pomáhá. Já doporučuju klid, válečky a žádné cvičení. Toť má vlastní zkušenost se stejným problémem. Daniela.

• Citovat
  • Nahlásit
182
27.4.05 11:27

Ahoj Markéto,

chci tě hlavně uklidnit, protože vím asi jak se cítíš. Moje dcera má teda už skoro 11 měsíců, ale v době kolem 2 měsíců jsme byly také poslány na neurologii (ortopedem) a začaly jsme cvičit. Když jsem od neuroložky vyházela, normálně jsem brečela, protože jak píšeš - všechno bylo špatně. Rehabka mě naštěstí docela uklidnila s tím, že se vše upraví. Cvičíme doposud, je to teď už docela makačka a občas to teď flákám, ale neboj, to hlavní se upravilo a dokonce Zuzanka dělala další věci v přestihu před ostatními dětmi (teď už sama chodí) a hlavně ze začátku byly pokroky opravdu znetelné. Na neurologii už nemusíme, jen rehabka tam pořád vidí něco špatně, tak to pořád dolaďujeme, tak snad to pomůže k tomu, aby Zuzanka neměla později problémy. Podle obvodní doktorky bychom už cvičit dávno nemusely a je fakt, že Zuzka má z rehabky také strašný strach. Cvičení ti teda nezávidím, ale vydrž a uvidíš výsledky. Přeju ať cvičíte co nejkratší dobu - některé moje kamarádky chodily s dětmi na cvičení třeba jen 2 měsíce, my měly problém navíc s nožičkama.
Moc jsem ti asi nepomohla, co přesně Zuzanka v té době dělala si už nepamatuju, ale fakt neměj strach, protože to není nic hrozného a upraví se to :)
Mája

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
27.4.05 12:45

Ahoj, my chodime na rehabku uz asi druhy mesic. Nesouhlasim s tim, jak tady nekdo psal, ze dite z toho ma trauma. Moje dcera vzdy po prechodu na novy cvik dva dny pobrekava (samozrejme jen pri vykonu). Ale potom se mi u toho smeje. Cvici to hodne maminek z meho okoli a myslim si, ze dite ma z toho trauma jen pokud to je traumatizujici pro rodice. Vysvetlovala mi to nase rehabka. Jezdime za ni asi 100km, protoze je jedna z nejlepsich v okoli a hodne tomu rozumi. Je to pani, ktera skoli ostatni rehabilitacni sestry v cele republice. Proste, kdyz se rodic tvari vesele a nenecha se tim rozhodit, tak diteti neprijde, ze je to neco spatneho. Ale je fakt, ze kdyz nam ted zaskakuje jina sestra, tak ta se chova k male brutalne a nic nam nevysvetluje. Tesim se az se vrati ta nase.

U nas to zacalo asi ve dvou mesicich. Prohybani v zadickach, fixace jen na jednu stranu, atd. Je fakt, ze u mnoha pripadu opravdu staci jen ty polohovaci valecky,ale u nas byl problem, ze mala vubec nepouzivala svalstvo na krku uz od narozeni. To pretaceni z briska na zada…to zname taky. Casem si asi sama vsimnes, ze to nedela schvalne, ale ze proste omylem prepadava na stranu. Tohle konkretne se upravi uz po tydnu cviceni.

Jestli k tomu chces vedet vic, tak zjistim. Ta pani se hodne zajima o ruzne pripady a rada poskytuje rady i pro jine.

Ja mam proste s Vojtovou metodou dobre zkusenosti. Vidim velky pokrok…Dokonce jsem ho videla hned po prvnim cviceni. (Pani delala testy pred a po cviceni a byl tam hodne velky rozdil). Fakt je to o pristupu. Jak muze byt dite v pohode, kdyz vidi, ze matka u toho breci???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
27.4.05 12:48

Jo a jeste k tomu otaceni. Dite se nesmi pri tom vubec prohybat. A zakladem je,ze se prvni nauci pretacet ze zad na brisko a az potom naopak. Deti co cvici vojtu to zvladaji treba i ve trech mesicich (ale to musi cvicit od narozeni), my to zvladame od ctyrech mesicu. Oficialne u necvicenych deti to byva az kolem pateho mesice. Otoceni z briska na zada se nauci az kolem sesteho. Doufam, ze jsem to napsala trosku srozumitelne. Terik a Charlie skoro 5 m

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75
27.4.05 13:26

Ahoja,
tak to koukám,vůbec jsem netušila,že pást koníky se dá taky špatně! 8O Prostě jsem kotě dávala od začátku po chvilkách na bříško,nejdřív zdvihal hlavičku,a postupně se začal opírat o ručičky,a ta doba se prodlužovala..Zezačátku se u toho vztekal,ale teď je mnohem radši na bříšku,než na zádech,protože má lepší přehled..Je přitom opřený o ruce a prohlý v zádech,ale to snad jinak nejde??(nemohu si to vyzkoušet,protože mám Janečka v šátku) :wink: A zrovna jsem se vrátila od doktorky,kde jsem se mimo jiné ptala na to,že Janeček se na zádech prohýbá do luku-a mám být úplně klidná,prý je to normální…
A se sledováním hračky jsme měli podobnou zkušenost-kotě už krásně udrželo pohled někdy kolem 2 měs-ovšem DOMA…U doktorky obvykle řval jako kravka,takže na nějakou fixaci kašlal hodně zvysoka-jediný,co ho zajímalo,bylo mít v tlamičce co nejdřív prsíčko(ač jsem ho kojila těsně před odchodem) :wink: Pak,i když neřval,tak na to byl stejně povznesen…,ale byle jsem v pohodě,protože jsem si byla jista tím,že vidí krásně a doktorkou jsem se zkrátka nenechala zneklidnit..Úplně mě Janeček asi v 10 týdnech uklidnil tím,že mě nádherně sledoval ze země krok za krokem přes celý obývák-smáli jsme se s přítelem,protože jsem byla ve spodním prádle,a usoudili jsme,že si příšte budu muset vzít to samé prádlo k doktorce a vysléci se :lol: Naštěstí si to Jančikáček rozmyslel,paní doktorka se uklidnila,a bylo to.. :D Oni ti lékaři za to nemohou,snaží se asi jen poctivě dělat svou práci a nic nezanedbat,a bohužel to tu nefunguje tak,že by děti prohlíželi v klidu doma,v domácím prostředí…Napadá mě-zkus s sebou vzít Mišákovu oblíbenou hračku,třeba mu to půjde líp..Hlavně buď V klidu,a věř své intuici.. :D
Mojřička a Janeček 13 týdnů

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
27.4.05 13:40

Ještě jednou k Vojtovce, snažila jsem se to brát racionálně a sháněla informace. Nikdy jsem před dítětem (ani jinde) nebrečela ani nedávala najevo žádné negativní emoce. Takže svým chováním, jak tady někdo uvažuje, jsem u dcery pláč nevyvolávala. Moje známá také doma necvičila, přesto nám na rehabce oběma říkali jak je to výborné, že je vidět, že poctivě cvičíme a jak se děti výrazně lepší, což by bez cvičení nedosáhly. I proto jsem usoudila, že vývoj jde dál sám a dítě vše zvládne i bez Vojtovky. Tak proč ho mučit cviky, aby snad vývoj o měsíc předehnalo za cenu tak strašného pláče a stresů (cvičit se má 5× denně). Vám také připadá normální, že dnes se na rehabilitaci posílají téměř všechny děti (v mém okolí cca. 80%)? Je to jen můj názor, vím, že řada matek Vojtovku bere velmi pozitivně, ale když jsem viděla a slyšela řev všech! těch dětí ve stacionáři (žádná matka neplakala ani jinak nehysterčila), kam jsem dvakrát týdně docházela a postupně zjistila, že až na jednu výjimku se jedná o zdravé děti, jen údajně momentálně „mimo“ tabulky, přišlo mi to naprotosto neodpovídající, zbytečné a děti neadekvátním způsobem zatěžující. Zdraví odpůrkyně Vojtovky Daniela.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymni
27.4.05 14:27

vojtovka

Ahoj holky,
Danielo musím říct že jsi mě hodně uklidnila. Mám ten samý problém co Romana. Dvouměsíční syn preferuje pravou stranu, ale otáčí se i na levou, když má podnět nebo někdy i sám. Do luku se prohýbá když se vzteká hlavně když ho nosím ale někdy i když leží v postýlce. Polohovací válečky mám - jak je tedy správně využít? Pokládat mimi na levý bok? Já to střídám, pravý bok, levý bok, záda.

Doktor mě nikam neposílal, jen ukázal že mám mačkat jeden bod u lokte. Ondra u toho příšerně řičel, tak jsem to uděla asi jen 2×.

Díky za další vaše zkušenosti!

• Citovat
  • Nahlásit
2237
27.4.05 15:13

Aha, promin. Ja jen ze ve svem okoli mam dve histericke maminky,u kterych to tak opravdu je. Dite je vydrazdene, sotva se na ni podiva.
Pokud jde ciste o predilekci, tak mas mozna pravdu, ze se to dozene, ale zase to nesmi trvat pulroku,ze?
My jsme meli problem s tim krkem a u nas je to geneticke. Neni pravda, ze kdyz jsme to prezili my bez cviceni, tak to prezije i nase mala. Ja i sestrenka s tim bojujeme od puberty, protoze tehdy kdyz jeste byl cas, s tim nikdo nic nedelal. Ted jsem zhrbena a mam vysunuty krk a vsimla jsem si toho driv nez jsme chodili na rehabku. Kvuli tomu to vsechno delam. Aby mala od patnacti nenadavala, jak silene ji boli za krkem…Je to opravdu neprijemne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
27.4.05 15:17

K tomu prohybani v zadickach pri poloze na brisku. Je prohybani a prohybani. Pokud si dite vysleces a vidis, ze se mu pri tom nedelaji ryhy na zadickach, tak je to OK. Pokud se delaji ryhy a jeste k tomu treba nesymetricky, tak to moc dobre neni. Taha to spatnyma svalama.
To je jak se cvicenim u dospelych. Kdyz to delas spatne, tak si tim to telo odrovnavas. Proto jsou treba v posilovnach instruktori, kteri ti ukazou jak na to. Lepsi prirovnani me fakt nenapada.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2857
27.4.05 15:30

Moc děkuju za podněty.o)))

k tomu otáčení z bříška na záda - to je mi jasný že to ještě nedělá „schválne“, že je to tím, jak se prohýbá.

No já tu Vojtovku mám taky cvičit - resp. už týden cvičím. Je fakt že malej vůbec nepřitahoval nožičky k bříšku a teď už jo, ale žádnou jinou změnu nevidím…

Přikládám to spíš těm prdíkům. Strašně na ně trpí a pokaždý když tlačí (intervaly tak po pár minutách) tak se u toho prohne a dá ruce nahoru a rudne a tlačí… domlouvám mu, že to mu moc nepomůže, že když přitáhne nožky bude to lepší… ale moc mi ještě nerozumí.o)))

Bohužel náš prcek nesnáší omezování. Čili nemusím ještě jemně tlačit na reflexní bod , stačí když mu zafixuju jen ručku podél těla, a ten řev je neutuchající. Pustím ruku a je po řevu… takže nám rhb. řekla at mačkám jen ten body (pod prsní bradavkou) a kašlu na fixaci ruky a hlavy.

Já jen myslím, že prostě pokud ho to bříško nepřestane trápit, tak že se prohýbat prostě nepřestane, ať cvičíme sebevíc…

Jinak rýhy na zádech má.(( a rhb. říkala že je pořád jakoby v křeči - no bodejť ne - bříško furt jak šutrák a tlačí…

tak nevím co s ním, nerada bych mu nějak uškodila do budoucna…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1128
27.4.05 15:32

Ahoj Markétko já být tebou určitě cvičím. My měli´záklon hlavičky a ve 3 měsících jsme začali cvičit. První hodina byla něco strašnýho, pořád se nad něčim hrozili jak to a to je úplně špatně, že jsem celá ubrečená odcházela s pocitem, že mi dítě snad nikdy nebude chodit atd. Mám pocit že snad mají v popisu práce první hodinu člověka vyděsit aby cvičil, protože je fakt, že kdyby mi tam říkala jak to nic není že se to srovná a já pak viděla to cvičení jak mi malej řve tak přiznávám že bych se nato vyprdla. Ale vyděsili mě teda pořádně a tak jsme cvičili. Nejdřív nás strašili že budeme cvičit minimálně do 6 měsíců, ale nakonec to bylo jen 6 neděl. I to stačilo. Ale musim říct že i když mi to cvičení přišlo docela hrozný tak jsem i sama viděla výsledky a jsem zpětně šťastná že nás tam doktorka poslala a třeba jednou nebude mít prcek problémy se zádama jako pomalu celá naše generace. Tak se neboj oni straší, malej bude určitě v pořádku a určitě cvič. A buď ráda že tě tam poslali takhle brzo protože malýho ještě zmákneš, mám kamaráky, které začali pomalu v roce a to je pak boj.
Držím palce a kdyby ses chtěla na něco zeptat klidně napiš soukromou zprávu.
Aho Lenka a dnes 14 měsíční Péťa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2857
27.4.05 15:38

Jantarko nebo kdokoliv.

můžete mi říct kolik těch cviků jste cvičili????

Já mám tlačit na refl. bod pod prsem ruka podél těla a hlava rovně a- má to za následek přitahování nožek k bříšku.

Ted jsme vynechali tu ruku a hlavu - jelikož by to nemělo prý efekt - malej fakt hysterčí a nejde ho uklidnit, tak jen tlačím na ten bod střídavě na levé a pravé straně a na prcka mluvím a je zatím klid.

Jen nechápu jak by to mělo pomoct..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
27.4.05 15:46

Vis jak? Oni ti asi nemuzou predepsat rovnou cely cvik, protoze maly by ho nezvladl. Proto asi budete po castech pridavat dalsi a dalsi veci, az ten cvik bude schopny udelat cely. U me to bylo zase tak, ze treba mala zvladala, ale proste jsem ji nedokazala udrzet, takze jsme to delali takhle rozfazovane. Navic jak dite roste, tak se to musi upravovat. Proto se chodi tak casto…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama