Respektující výchova a více dětí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MalinaQ
Kecalka 206 příspěvků 21.02.17 07:36
Respektující výchova a více dětí

Ahoj. Chtěla bych poprosit o radu jak aplikovat respektující výchovu na sourozence. Jak to funguje u vás? Už delší čas jsem nespokojená se svými výchovnými metodami a tak hledám novou cestu. Zároveň s uvědomuji, že ještě v době, kdy jsem měla jedno dítě, a do cca jednoho roku toho mladšího, jsem tak nějak přirozeně používala principy respektující výchovy o kterých si teď čtu a pěkně nám to fungovalo. Ale od doby co mladší začal projevovat svou (tvrdohlavou) osobnost a začaly denodenní hádky, tak to jde do kopru. Ať se snažím, jak se snažím, pokud jsme v kompletní sestavě (a to jsme skoro pořád), nedaří se mi nastolit u nás doma klidnou atmosféru. Už se v tom motáme docela dlouho a nejen že ty věty, které jsem v dětství nenáviděla slyším říkat sebe, ale slyším je říkat i děti (které to mají ode mě)! Takže budu moc ráda, když se podělíte o svoje zkušenosti, jak se vám daří komunikovat s více dětmi (ideálně když je jedno ještě v batolecím věku).

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 21.02.17 07:39

@MalinaQ
O čem je respektující výchova? Slyším prvně…(termín)

Zabatko
Závislačka 4270 příspěvků 21.02.17 07:41
@MalinaQ píše:
Ahoj. Chtěla bych poprosit o radu jak aplikovat respektující výchovu na sourozence. Jak to funguje u vás? Už delší čas jsem nespokojená se svými výchovnými metodami a tak hledám novou cestu. Zároveň s uvědomuji, že ještě v době, kdy jsem měla jedno dítě, a do cca jednoho roku toho mladšího, jsem tak nějak přirozeně používala principy respektující výchovy o kterých si teď čtu a pěkně nám to fungovalo. Ale od doby co mladší začal projevovat svou (tvrdohlavou) osobnost a začaly denodenní hádky, tak to jde do kopru. Ať se snažím, jak se snažím, pokud jsme v kompletní sestavě (a to jsme skoro pořád), nedaří se mi nastolit u nás doma klidnou atmosféru. Už se v tom motáme docela dlouho a nejen že ty věty, které jsem v dětství nenáviděla slyším říkat sebe, ale slyším je říkat i děti (které to mají ode mě)! Takže budu moc ráda, když se podělíte o svoje zkušenosti, jak se vám daří komunikovat s více dětmi (ideálně když je jedno ještě v batolecím věku).

Prosím Tě, co je to respektující výchova a jak se aplikuje na malé dítě? My máme 4 děti a vychováváme tak, abychom přežili. :mrgreen: Ono opravdu víc dětí se vychovává ale lépe, protože se musíme nějak všichni tolerovat a děti jsou mnohem více ochotny se dělit, respektovat se a chránit se navzájem. Taky někdy řvu, ale někdy to asi fakt jinak nejde. Taky jsem měla různé ideály s jedním, nebo 2 dětmi, ale teď už neřeším a děti jsou myslím vychované slušně, dobře.

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 21.02.17 07:46

Zkus sehnat knizku Sourozenci bez rivality. Jinak me se nejvic osvedcilo nechat je resit si spory samotne a nezasahovat, pokud netece krev. Potom pokud jsem u sporu nebyla, tak je nesoudim ani nikoho neobvinuju, jen je upozornim, ze se ni nelibi, co se tu deje a je mi jedno, kdo si zacal, at se sami dohodnou. Jinak detem je 4 a 2.

MalinaQ
Kecalka 206 příspěvků 21.02.17 07:52

@Borůvka1990 Já jsem to v tom ještě začátečník, teprve sbírám informace, tak doufám, že to nějak nepřekroutím :-) Tak jak to chápu já, je dítě bráno víc „vážně“ a rodič je míň autoritativní. Nechá dítěti prostor (tam kde to jde, samozřejmě) rozhodnout o sobě a tím ho zároveň naučit, že každá věc má své důsledky, ať už dobré nebo špatné. Třeba já jsem byla vychovávaná ve stylu „s dítětem se nikdy nediskutuje“, moje máma běžně užívala věty typu: „Protože jsem to řekla.“ Druhá věc je samozřejmě nápodoba. Když po dítěti chci aby bylo schopné se podělit, půjčit hračku atp., tak taky nemůžu o půlce věcí říkat, že jsou moje a nešahá se na ně (počítač, mobil, klíče, kniha…). No je toho spousta :-) Chce to od rodiče velkou trpělivost a taky pokud měl takovou tu klasickou autoritativní výchovu, tak je potřeba trochu pozměnit myšlení.

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 21.02.17 07:53

Tak už vím co je respektující výchova :lol:

MalinaQ
Kecalka 206 příspěvků 21.02.17 08:00

@Zabatko Termín respektující výchova je takový hodně všeobecný, je několik směrů a k tomu samozřejmě i knížek, přednášek atp. Jinak já mám děti taky vychované, si myslím, i mi je dost lidí chválí, že je třeba pěkné, že vždy poděkují a poprosí atp. Mně spíš jde o tu komunikaci mezi náma, že jsme ve stavu, kdy jejich hádky řeším jedním šmahem. Ale věřím, že při troše píle, bych to mohla změnit. Ve smyslu, že když budeme hledat laskavé řešení tak i oni se postupně naučí, že se to dá hezky vyřešit. Ale se čtyřma dětma dětma, to musí být úplně jiné grády :D

MalinaQ
Kecalka 206 příspěvků 21.02.17 08:02

@Adelka951 Blbý je, že u nás ta krev dost často teče :-) Mladší moc nemluví, tak se vyjadřuje silou - kouše a škrábe. Moc díky za tip na knížku!

terinka4444
Hvězda diskuse 67840 příspěvků 21.02.17 08:02

@MalinaQ já mám v těsném sousedství dvě rabr rodiny, Jedna má dvě děti tři roky od sebe, druhá má tři děti po dvou letech. Takhle, nefunguje to, u té tříčlenné je to katastrofa. Oni nezasahují mezi děti, takže běžný obrázek je, že ta starší vláčí po cestě tu mladší za vlasy, řežou se jak koně a řežou i ostatní děti. Ta prostřední je stejně stará jako mé dítě, tuhle říkala: Teto, chtěla bych u vás bydlet, tady je takový klid. A to já tedy rabr ani omylem. Ono to jde asi aplikovat na klidnější děti nebo já nevím. Prostě nejlepší je milující výchova s pevně danýma mantinelama a důsledností, kde je láska, chvála a důslednost, tam to musí fungovat.

Zabatko
Závislačka 4270 příspěvků 21.02.17 08:03
@MalinaQ píše:
@Zabatko Termín respektující výchova je takový hodně všeobecný, je několik směrů a k tomu samozřejmě i knížek, přednášek atp. Jinak já mám děti taky vychované, si myslím, i mi je dost lidí chválí, že je třeba pěkné, že vždy poděkují a poprosí atp. Mně spíš jde o tu komunikaci mezi náma, že jsme ve stavu, kdy jejich hádky řeším jedním šmahem. Ale věřím, že při troše píle, bych to mohla změnit. Ve smyslu, že když budeme hledat laskavé řešení tak i oni se postupně naučí, že se to dá hezky vyřešit. Ale se čtyřma dětma dětma, to musí být úplně jiné grády :D

Na to já nemám nervové kapacity. :mrgreen:

MalinaQ
Kecalka 206 příspěvků 21.02.17 08:06

@Borůvka1990 Ale určitě mě neber doslova. Nejsem žádný odborník a ani si upřímě nedovedu představit, že bych se tomu úplně poddala. Spíš hledám nějaké vodítko, jak s dětmi líp komunikovat. A hlavně ony mezi sebou.

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 21.02.17 08:06

@MalinaQ
Nejdřív jsem nevěděla oč jde, ale mrkla jsem na net a už vím, sousedka má 3 děti a vychovává je touhle metodou. Její dcera (14let) je typická puberťačka, co doma nehne prstem a nikdo po ní nesmí nic chtít, protože ona taky po nikom nic nechce a přijde jí to férové (samozřejmě nevidí že se samo nic neudělá :mrgreen: ), ale ohání se svými právy a mezi ty patří že ona dělat otroka nebude.
Druhá dcera (11let), tu mám moc ráda, hodná, zlatá holka, chytrá, šikovná a moudrá. Takovou by chtěl každý rodič.
Syn (9let) je totální případ opaku, jak má vypadat dítě po takovéto výchově. Nejednou mě poslal do (_!_), řekl že mu rodiče doma nic neudělají, ani ho neseřvou. Zašla jsem za jeho mámou (byl u toho i táta) a řekla jsem jim to (před ním). A oni mu začali vysvětlovat co udělal špatně, a že když se takhle chová tak nepůjde na pc, že porušil pravidla a ponese za to následky. On se smál. Druhý den mě potkal a řekl že si mě může poslat do…kdy chce, že se mu nikdy nic nestane. Chytla jsem ho (chodím běhat a neměl šanci), propleskala jsem ho až brečel a odvedla jsem ho domů. Jeho matce jsem řekla od plic, že má doma nevychovanýho syna, který měl dostávat od chvíle kdy mu sundala plínu. Řekla mi že násilím se nic nevyřeší. Ok. Její syn je sprostej na půlku vesnice, dovoluje si na menší děti, ale doma je samozřejmě ten nejšikovnější chlapeček. Na mě si už nedovolí, protože ví, že příště by mohl narazit na manžela a zle by dopadl. Takže tahle výchova je podle mě jen pro předškolní děti a pak už by měla být výchova cukr bič.

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 21.02.17 08:07
@MalinaQ píše:
@Borůvka1990 Ale určitě mě neber doslova. Nejsem žádný odborník a ani si upřímě nedovedu představit, že bych se tomu úplně poddala. Spíš hledám nějaké vodítko, jak s dětmi líp komunikovat. A hlavně ony mezi sebou.

Já ti rozumím, taky se snažím zachovat klid a řešit vše rozumně (děti 3 a 5-pětiletý už ale musí poslouchat)

majdula1
Kelišová 6465 příspěvků 21.02.17 08:07

Mam deti 7,5 - 6 - 2.
Rabr jsem mela nacteny uz kdyz byl nejstarsi miminko a radovala se, jak nam to pekne jde :lol:
Kdyz se zacal projevovat prostredni coby batole a zacaly pracovat nervy, uz to tak hladce neslo. Ale jak uz tu padlo, hodne mi pomohli Sourozenci bez rivality. Neskatulkovat, netrestat vinika, ale venovat se obeti atd. A zase jsem se radovala, jak nam to pekne jde. A opravdu slo. Zustat u tech dvou, placam se po rameni, jak jsem dobra 8)
Po narozeni nejmladsi uz to jede tak nejak samospadem, obcas mi staci prezit :-) Ale je fakt, ze ty principy uz mam tak hluboko zaryte, ze se uz jinak ani chovat nedovedu. A i kdyz zarvu, udelam vychovny kiks, uz se tolik netejram, ze jsem coby matka selhala. Vysvetlime, omluvime, pomazlime.
Hodne mi pomaha pripominat si, ze jsou to moje male deti, teprve se vse uci, vidim u kluku, jak strasne rychle vyrostli a uz se to nevrati a hned mam vic trpelivosti s dvouletackou v amoku :-)

terinka4444
Hvězda diskuse 67840 příspěvků 21.02.17 08:08

@MalinaQ hele asi takhle, hlídat, hlídat, hlídat a oni z toho vyrostou :D Ty máš ty děti malé ještě, já už je mám větší, dohadují se o nesmyslech, dojdu, vysvětlím, že tohle chování se mi nelíbí, že jsem rodiny, podporujeme se, že já ne ně nepeskuju, táta na ně nepeskuje, takže ani ony dvě se nebudou peskovat. Pokud si neumí hrát nebo spolu sedět a něco dělat, mají každá svůj pokojíček, kam se mohou odebrat a mít klid, takže ať se srovnají nebo jim dám tolik práce, že na hádání nebudou mít čas. Povětšinou funguje, když nezafunguje, dostanou tolik práce, že na hádání nemají čas. A já mám klid a děti negruntované pokojíky.

Jestliže mrně nemluví a útočí do krve, jak píšeš, musíš hlídat. Batole se prostě musí hlídat tak, aby nemohlo omezovat staršího.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Řepka útočí na Erbovou: Plánovala mě zničit, z mojí smrti by měla zvrácenou radost!

Už 20. listopadu vyjde v pořadí čtvrtá kniha bývalého fotbalisty Tomáše... číst dále >

Josef Rychtář se zastal Andrey a pustil se do Pomejeho: Zadlužil a okradl i Ivetu!

Andrea Pomeje se dočkala nečekaného zastání. Po vydání článku, v němž jsme... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pro lidi je jednodušší se dál trápit, než si krizi přiznat, říká psycholog

Většina vztahů zažije krizi, není možné se jí vyhnout. Znamená jak ohrožení,... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >