Očekáváte od malých dětí poslušnost?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

sakota
Kelišová 5502 příspěvků 20.02.17 11:42
Očekáváte od malých dětí poslušnost?

Zdravím.

Zakládám tuhle pokecovou diskuzi ke sdílení názorů. Vzhledem k tomu, jak často se tu objevují diskuze na téme „nezvládám dítě ve věku 2-5 let“ (+- samozřejmě), mě napadlo, zda očekáváte od dětí a priori poslušnost. Já, ještě dřív, než jsem začala s dětmi pracovat, než jsem vůbec začala přemýšlet nad tím mít vlastní dítě, jsem vždycky brala děti jako od přírody neposlušné a stav, kdy poslechnou, když se jim něco řekne, jako pracně dosažený. Proto mě tady vždy překvapí ta stále stejná věta „řeknu mu, ať…xxxxx… a on mě neposlechne, nevím, co mám dělat“. Mně to prostě přijde normální, že dítě neposlechne a dopředu počítám s tím, že to ak bude a na opačném výsledku je od začátku práce (suma sumárum dítě, které neposlouchá, je „normální“, dítě, které napoprvé samo od sebe poslouchá, mi „normální“ nepřipadá - vše s nadsázkou samozřejmě.) Jak to máte vy? Jsou děti od přírody a priori poslušná stvoření, nebo je normální, že poslušnost je až nadstavba?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34132 příspěvků 20.02.17 11:45

Asi nějaké výjimečné děti mohou poslouchat samy od sebe, ale obecně s tebou souhlasím. Nezvládnutá výchova ve 2,5 letech je stejná blbost, jako když maminka třítýdenního povzbudivě odpovídá mamince školkového dítěte, kterou už nebaví být v domácnosti (obojí dnešní).

Jina vec je vychovatelnost ditete - u nektereho to jde snadno, u jineho velmi obtizne. Ty maminky, ktere prekonaly slaby odpor, pak nekdy mivaji pocit, ze mohou rozdavat rady, protoze ony to preci take nemely jednoduche.

Příspěvek upraven 20.02.17 v 11:48

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2326 příspěvků 20.02.17 11:46

Podle mě je poslušnost především výchova. A ano, očekávám, že moje skoro 4 leté dítě mě poslechne na první dobrou, dá se s ní domluvit a funguje to.

Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 10461 příspěvků 20.02.17 11:48

Ano očekávám, ale ne na první pokus. Ale ve věcech, které jsou rutinní a dobre je zná - tak tam je poslušnost na místě. Synovi je 2,5 roku a období vzdoru jím vesele clouma, takže je to místy boj. Mam doma i miminko a tak ma starší asi duslednejsi výchovu než kdybych měla jen jeho ;) co netrpím jsou scény a bordel u jídla

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 20.02.17 11:53

Děti se musí k poslušnosti vést (tj. nelze je nechat růst jak dříví v lese, to by jim neprospělo) a je to někdy boj.
V první fázi poslušnost, postupně pak převzetí odpovědnosti za vlastní rozhodování.

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 20.02.17 11:54

Ano očekávám, za nějaký čas důslednosti a důrazného opakování, chápu, že s některými dětmi je to složitější, ale věřím, že důslednost je cesta, která naučí i tyto děti poslechnout.

Aletheia
Kelišová 6322 příspěvků 20.02.17 11:55

Ne, neposlouchat je lidská přirozenost. Jen dospělí jsou schopni se většinou ovládnout. Ale dětský mozek toho schopny není. Ano, dítě je schopné naprosto poslouchat pokud má strach jestliže ho rodiče bijou apod. ale to není přirozené ani dobré. To máme pak poslušně dítě s celoživotní neurozou.

Nicméně u nás funguje vysvětlování. Ne jenom: Ne nesmíš a basta, ale: Nemůžaš to dělat protože… Dítě není hloupé a pokud to není hovadina tak mu to nedělá problém. A opakovat a opakovat až to přinese ovoce.
Troufnu si tvrdit že mám výchovné dítě, ve školce je dokonce chválen. Ale jo, stalo mě to víc námahy než kdybych ho placala na zadek a podobně. Protože ví že nedávám nesmyslné zákazy a ze pokud řeknu ne tak to fakt nejde. Ale všechno se to vyjeví až v pubertě :D

Jo, to s dvouletým „nevychovanym“ mě taky pobavilo.

Příspěvek upraven 20.02.17 v 11:57

Lychee13
Závislačka 3058 příspěvků 20.02.17 11:56

Očekávám. A stojím si za svým. V důležitých věcech musí poslechnout ihned, jinak by mohl být průšvih. Učím ho to odmala, teď má 3,5 a poslouchá. ;)

bublinek
Kelišová 5112 příspěvků 20.02.17 11:56

Od přírody asi ne, pokud by to neviděly tak se to asi nenaučí, pokud se mi něco „povede“ nedělá mi problém se dítěti omluvit, stejně i žádám.
Nikdy jsme do dcery nehustila, když jsme někam došly: no tak pozdrav.
Ne, já pozdravila a ona se to prostě naučila. Prostě vzorové chování.

martina.se
Hvězda diskuse 56919 příspěvků 20.02.17 11:57

@sakota děti jsou zrcadlem svých rodičů - pokud jsou rodiče slušní, povedou k tomu aji dítě a naopak..

Berousik
Nadpozemská drbna 26568 příspěvků 20.02.17 11:58

@sakota Očekávám. Ne že by se mi nějak extra dařilo, období vzdoru je sviňa, ale poslouchat se musí. Ve spoustě věcí se snažím dát na výběr, ale pak jsou věci jako jídlo, spaní, koupání, úklid hraček atd., kdy nehodlám diskutovat a prostě poslouchat bude. Jediná část dne kdy jsem ochotna přimhouřit oko je večer, kdy je unavená a nemá smysl vychovávat. Proto se snažím, aby měla všechny povinnosti splněné než to přijde.
A co je hlavní a žádná novinka - jak já jsem v pohodě, ona mnohem víc poslouchá. Jak jsem nervózní, ona to vycítí a je prostě všechno špatně. A můžu si za to sama.

AliaAtreid
Kecalka 185 příspěvků 20.02.17 11:59

Rekla bych ze dite neni pes a vycvicit ho znamena spis pozdejsi problem, proze se nebude vedet samo za sebe rozhodovat, postarat atd. je fajn je vest k odpovednosti, stanovit jiste hranice, aby neprerostli pres hlavu ve vecech ktere vylozene vadi. napr. ja trvam na tom aby od mimina jedl za stolem a nikde jinde za nim s jidlem nebeham, bud chce nebo zustane o hladu, ale ze bych neco zavelila a on v momente poslechne, tak to ne :D…a jsem i za to rada, ze ma vlastni hlavu.

MarieP
Závislačka 2997 příspěvků 20.02.17 12:00

Tak já dávám jednoznačně za pravdu @Pudloslava, prvorozený- snad ani žádné období vzdoru neměl, poslouchá doteď - jen trochu pyskuje, ale udělá co má a to už s ním cloumá puberta. Dcera, ta se už se vzdorem narodila, tak umanuté a tvrdohlavé dítě se jen tak nevidí :zed:, každý úspěch je vykoupen tvrdou drezurou :mrgreen: :lol: a poslední, je takový svůj, nevzteká se ale dělá své, umí v tom v 18-ti měsících chodit… 8)… A poučení? Některé děti poslouchají, jiné ne…a vyrostou vsechny :lol:. PS: když je to důležité poslechnou…

Příspěvek upraven 20.02.17 v 12:02

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 20.02.17 12:00
@Aletheia píše:
Ne, neposlouchat je lidská přirozenost. Jen dospělí jsou schopni se většinou ovládnout. Ale dětský mozek toho schopny není. Ano, dítě je schopné naprosto poslouchat pokud má strach jestliže ho rodiče bijou apod. ale to není přirozené ani dobré. To máme pak poslušně dítě s celoživotní neurozou.

Nicméně u nás funguje vysvětlování. Ne jenom: Ne nesmíš a basta, ale:Nůžek to dělat protože… Dítě není hloupé a pokud to není hovadina tak mu to nedělá problém. A opakovat a opakovat až to přinese ovoce.
Troufnu si tvrdit že mám výchovné dítě, ve školce je dokonce chválen. Ale jo, stalo mě to víc námahy než kdybych ho placala na zadek a podobně. Protože ví že nedávám nesmyslné zákazy a ze pokud řeknu ne tak to fakt nejde. Ale všechno se to vyjeví až v pubertě :D

Jo, to s dvouletým „nevychovanym“ mě taky pobavilo.

A tohle máte odkud?

Třeba tady čtu:

Později přišla móda úplné tolerance, jež u dětí vedla k zaostávání v určitých složkách vývoje a v dospělejším věku i k neuroticismu. Dnes se má za to, že dítěti by se mělo ustupovat pouze do té míry, aby neztratilo pocit bezpečí a lásky, ale ani o píď dále. Výchova má být vlídná, ale důsledná.

terinka4444
Hvězda diskuse 67826 příspěvků 20.02.17 12:01

Hele to je kus od kusu. Moje prvorozené je od přírody poslušné dítě. Tak jasně, musíš vysvětlovat, ale od mala stačí vysvětlit jednou, na ovládačku se nesahá, tak ona nesehá, když se někam vejde, říká se dobrý den, ona říká dobrý den, večer řeknu koupat, ona se jde koupat a mohla bych pokračovat, dneska řeknu prosím tě vykliď mi myčku nebo běž si udělat školu, ona se sebere a jde.

Druhorozená, miláčku pojď se koupat, a proč? Protože je veče, je potřeba se umýt, osprchuju tě, zabere to přesně 5 minut pak si můžeš ještě dělat, co chceš. Nechci, nejdu, a scéna a scéna. Nikdy nepolevuju, stejně je to večer co večer stejné. Netahej toho psa takhle, ubližuješ mu, 100×, pojď mi pomoct s prádlem, nejdu, 100×. Prostě je to dítě od dítěte, některé děti si od přírody dělají to, co chtějí a stojí veliké úsilí je nasměrovat. Pak stačí párkrát nedůslednost a jsou tu ty diskuze typu nezvládám jí/ho.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Bude Bendig v porotě ankety Czech Singer? Jeho manažer mluví o podvodu!

Zpráva o tom, že Jan Bendig usedne v odborné porotě nově vzniklé ankety Czech... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >