Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@Elisis14 dovolenou mít nebudete, rodičovský příspěvek jako každý jiný
@Elisis14 Ohledně rodičovského je důležité kolik si platíš socko zdrávko (jedno z toho). Manžel je taky živnostník. Příjmy nakonec nikoho moc nezajímaly, jen to, že si platil jen základ spciálního a zdravotního, takže i kdybych si rodičák brala na něj, tak by to bylo fuk a nesměla jsem volit délku rodičáku. Tohle bych si zjistila ještě před otěhotněním ![]()
@Plomba pro rodičovský příspěvek v základní čtyřleté variantě se placení žádných záloh nesleduje.
@Elisis14 bylo by dobre si platit nepovinne nemocenske, aby ti vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nasledne nárok na volbu výše rodičovského příspěvku.
@mag Pro čtyřletý ne. Ale já si chtěla zvolit kratší variantu. Pokud by se bral jen manželův přiljem, klidně bychom dosáhli na 2 letou variantu. Ale protože se posuzovalo i to co si platí, tak neměl nárok
Edit: I já psala o nepovnné nemocenské. Manžel si ji neplatil, platil jen základní zdravotní, takže proto ![]()
@Plomba nikde v tvému příspěvku nevidím nic o nemocenskem pojištění.
@mag Omlouvám se, ale já si nevzpomněla jak se to jmenovalo
(zároveň jsem ani nepsala nic o zálohách). Manželovi řekla na úřadě, že placení nemocenského patří do zdravotního pojištění, ale je nepovinné. Proto jsem psala o zdravotním pojištění
Zdravotní i sociální si teď platím minimální, měla bych tedy platit pro jistotu víc?
Ahoj,
zajímalo by mě jak to je s rodičovskými příspěvky, když jsme oba na živnosti.
Děkuji moc za zkušenosti, ještě nejsme těhotná, ale zajímá mě to,
Eliška