Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Ahoj všem. V listopadu budu rodit, a od března jsem nepracovala, takže nemám nárok na rychlejší čerpání rodičovského příspěvku. Chceme zažádat RP přes otce, aby jsme zvolili rychlejší variantu. Mám takový dotaz, když budeme žádat přes otce, budu muset po celou dobu RD platit zdravotní a sociální pojištění?
Předem děkuji za vaše odpovědi ![]()
@DF93 od otce se pouze pouzije jeho vymerovaci zaklad. Cerpat budete normalne vy. Ale i bez vydelku jde 10tis mesicne jako maximum.
@Patvan Ano, jsem OSVČ. Ale až se narodí mimčo, tak chci svou činnost zastavit a nebo se ji ujme můj taťka. ![]()
@DF93 zisťovala som si to na začiatku roku, tiež som OSVČ a áno po materskej si budeš musieť buď zastaviť živnosť alebo platiť zálohy ak to nebudeš mať cez svoje príjmy. Dá sa ale požiadať o zníženie na základe toho, že máš 3posledné mesiace pred tým príjem znížený alebo nulový. A čo sa týka zdravotnej tú je potreba platiť aj počas materskej ak si to nepozastavíš štát ti platí len sociálku. Blbý systém naozaj.
A žijem v ČR ak by ťa miatol slovenský pravopis 🤣
@Patvan a pokud nemám nárok na mateřskou, a rovnou po narození budu čerpat jen rodičovský příspěvek, tak jak je to s tou zdravotkou?
@DF93 tá zdravotná sa platí proste vždy, či už materskú máš alebo nie, štát ju neprepláca. Mne radili na zdravotnej buď si znížiť zálohy ak som mala pred žiadosťou 3 slabé mesiace alebo prerušiť živnosť.
@Patvan no ja to myslela tak, že když zruším činnost hned jak se narodí mimčo, tak jestli už pak neplatím? )
Dobrý den, v listopadu mi konči pracovní smlouva. Na mateřskou jdu až v lednu. Vztahuje se na výměr mateřské ochranná lhůta a bude mi vypočítaná z platu nebo nikoliv??? Děkuji Ladka