Střídavá péče

Anonymni
2.9.09 01:21

STRIDAVA PECE

Ahoj holky, s manzelem resime porozvodovou stridavou peci. Mame male mimco a zatim mne napadly puze tyto varianty jak stridavou peci uskutecnit: A) ja budu mit dceru u sebe od pondelniho vecera do patecniho vecera a manzel od patku vecer do pondeli vecer.
Jen nevim, jestli je dobre sevzdavat vikendu s dcerou? Ted jsem na RD tak se ji mohu venovat behem tydne, ale az nastoupim do prace, tak se trochu bojim, aby mala nemela takovety „velke a zajimave“ zazitky jen s manzelem o vikendu (napr. navsteva hradu, zamku, zoo apod.).. Nebo mam trvat na tom, ze ji chci o vikendu ja a on at ji ma v tyndu? To mi ale pripada silene, ze bych dceru tak dlouho pres tyden nevidela :(
Stridani se po tydnu u nas neni moc proveditelne (velka vzdalenost bydlist), takze pripada v uvahu prave jen stridani se takto v pondeli a v patek.
Mate nektera uz treba stridavou peci ozkousenou?? Jaky z ni mate pocit??

Diky moc za vsechny reakce, jsem z te situace dost zoufala..

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

30303
2.9.09 07:26

Ahoj

vím,že i po týdnu je to šíleně krátká doba na adaptaci dítěte,navíc když je malé,asi bych mu až takhle jeho zajeté koleje neměnila…
Jak staré máte dítko ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16537
2.9.09 07:48

ahoj,

vždy se posuzuje, co je v zájmu dítěte ( nikoliv rodičů :wink: )

tak jak popisuješ stav, tak střídavá péče není dost možná.

zkuste se dohodnout na klasické výchově s úpravou styku.

btw. je dobře, že i otec má takový zájem o dítě a ty mu nebudeš bránit se s dítětem často vídat, resp. uvažuješ i o stř. péči !!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
99
2.9.09 09:51

Vím, že je to ještě daleko, ale uvažovali jste o tom, že dcerka bude jednou chodit do školky a do školy? Pokud od sebe bydlíte tak daleko, že by nebylo možné ji to jedno pondělí, které bude u tatínka, vozit do školky a školy, asi ta střídavá péče nebude možná…

Až budete jednou chodit do práce, bude se mít o dceru v pracovních dnech kdo postarat? Já vím, bude právě školka a škola, ale přece jen? I v době nemoci? Když tatínek bude striktně jen na víkendy.

Tak, jak to máte vymyšlené teď, je možná dobré ještě pro to mimčo, ale až bude holčička větší, nevím…

Střídavá péče je většinou vhodná jen tam, kde rodiče bydlí v jednom městě, nebo alespoň v městě sousedním. Může se totiž stát, že jeden z vás prostě nebude k dispozici (já nevím, třeba neodkladná služební cesta nebo nemoc) a bude nutné dcerku převézt k druhému rodiči i přes původní harmonogram.

Musí to být dost těžká situace a rozhodování. :cry: Ale pokud se nepletu, je možné během vývoje dítěte úpravu styku měnit. I když je pravda, že pokud už se jednou něco nastaví a dítě si na to zvykne, není dobré měnit navyknuté rituály.

Ještě mě napadá: manžel bude mít možnost mít vždy v pondělí volno?

Chce to opravdu promyslet vše do nejmenšího detailu, aby to opravdu bylo proveditelné.

Ať už dohoda o péči dopadne jakkoliv, přeju vám hodně štěstí!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16537
2.9.09 09:54

jj, rozhodnutí o výchově, styku se dá KDYKOLIV změnit, dle potřeby dětí a rodičů

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.9.09 10:15

Ahoj, my jsme řešili úpravu styku, když dceři bylo skoro 5 let. Já jsem střídavou péči nechtěla, protože jsem věděla, že by jí nesvědčila. Do rozvodu o ní bývalý neměl zájem, až rozvodem se začal zajímat a právě mi vyhrožovat střídavou péčí. Samozřejmě, že mi byla svěřena do péče a upraven soudně styk bývalého s dcerou. Trvalo to poměrně dlouho, protože on ji chtěla mít i přes noc u sebe ve všední dny (hrozná komedie, nechal si předvolávat své kamarády svědky, jak báječně se o dceru vždy staral). Já jsem mu nakonec přistoupila na jednu noc za 14 dní, a to tak, že si ji bere ve středu odpoledne a má ji do čtvrtka odpoledne - to znamená, že ji dával do školky ve čtvrtek ráno a vyzvedával (a to 1× za 14dní). No a víkendy se střídáme. On ji má každý sudý víkend od pátku do neděle. Včera malá nastoupila do školy, tak jsem zvědavá, jak to bude vyhovovat. Jestli s ní udělá úkoly, bude se učit a tak. Ale naštěstí je to tak málo, že se to nějak zvládne. My to strikntně dodržujeme, co nám soud určil, protože spolu vůbec nekomunikujeme a od do teď dělá pořád naschvále (i když je to už přes 2 roky). Ta noc to byl taky jen truc, protože já hloupá jsem mu ji tenkrát chtěla nechávat 2 odpoledne v týdnu, když se začal tak starat. To neměl zájem a přitom by ji viděl daleko víc. Furt si trval jen na tom, aby u něj taky spala. Protože věděl, že si myslím, že to pro ní nebude dobré.

• Nahlásit
  • Citovat
14622
2.9.09 13:31

Taky jsem slyšela názor odborníka, že střídavá péče by se měla umožňovat hlavně v případech, kdy exmanželé bydlí velmi blízko u sebe a dokážou spolu v pohodě komunikovat.
Ve vašem případě by možná ta střídavá péče vyhovovala vám oběma, ale nejsem si jistá, jestli i děťátku… když by každý týden měnilo KOMPLET prostředí, ve kterém žije. tto je ale jen můj názor

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JaSe
2.9.09 13:54

Ahoj,
na střídavou péci bych nepřistoupila. Ptali jsme se při rozvodu dětské psycholožky (tedy nějaký čas před soudem o děti), bývalý chtěl střídavou péči a já jsem s ní kategoricky nesouhlasila, a ta nám řekla, že střídavá péče není to nejlepší pro dítě. A že i rodiče, kteří s nadšením souhlasili, po čase od střídavé péče zase stejně nadšeně ustoupili.
Nevím, jak to chodí v praxi, neznám ve svém okolí nikoho, kdo má střídavou péči, ale psycholožka říkala, že dítě (děti) musí mít někde „doma“ a někde „na návštěvě“. Navíc je střídavá péče vhodná jen pro rodiče, kteří se dokážou na všem domluvit a nemají zapotřebí si dělat naschvály. A co si budeme povídat, takových párů moc není, i když samozřejmě existují.
Víkendů se rozhodně nevzdávej. Představ si, že až bude Tvoje dítě chodit do školky a pak do školy, tak bude přes týden u Tebe (budeš jistě chodit do práce), takže ho uvidíš ráno a odpoledne nebo navečer, nikam se s ním nedostaneš a o víkendu, kdybys chtěla jet třeba na výlet, tak pojedeš sama, protože dítě bude u tatínka. A to pořád, každý víkend.
My máme s bývalým manželem rozšířený styk - má děti každý druhý týden od čtvrtka 17 hodin do pondělka 8 hodin. Od včerejška začaly děti (dvojčata 4 roky) chodit do školky, zatím na dopoledne. Jsem zvědavá, jak dlouho mu vydrží jezdit si pro děti do školky a pak je tam v pondělí zas dávat. Jestli dostanu práci v Praze, tak mě to uleví,zatím jsme domluveni, že to tak budeme dělat, ale uvidíme, až co přinese praxe. Zatím vozím děti do Prahy k němu do práce, protože jsem na rodičáku a jedna cesta do Prahy navíc mě nezabije. Teď to bude jiné, až budu mít práci.
Změnit styk otce s dětmi u soudu určitě půjde, ale já bych se obávala, že by se změna spatně prosazovala. Navíc důvody ke změně styku otce s dítětem musí být opravdu pádné.
Držím palce, je to těžká situace.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.9.09 00:54

V mém okolí - bohužel? - praktikují střídavou péči skoro všechny páry, proto manžel vůbec nechtěl přistoupit na jinou variantu.

Funguje to u nás zatím jen cca půl roku, takže se nedá udělat nějaký závěr. Ale děti - 4 a 7 - to nemají „doma“ a „na návštěvě“. Ale ptají se: Jedeme domů tam nebo tam? Takže oni prostě vzali, že mají dva domovy a hotovo.
Je ale fakt, že oni jsou od dětství takoví cestovatelé - rádi někde přespávají: jedna babička, druhá babička, tety… určitě by to bylo jiné třeba u dítěte-mamiňáka, které odmítá i jednu noc u babičky.

To, že rodiče musí vycházet spolu navzájem a také si vycházet vstříc, je opravdu hlavní předpoklad. My se o to snažíme, i tak to někdy zaskřípe, když si tatínek například v „můj“ víkend naplánuje s dětmi program a oznámí to stylem, že to dělá kvůli dětem, tak bych mohla mít pochopení… Nemám! Má si s nimi plánovat akce ve své týdny a pokud to nejde, tak se holt děti musí nějaké akce vzdát :(, to je holt riziko střídavé péče. Musí to mít nějaká pevná pravidla, aby děti měly mantinely, jinak by z toho za chvilku byly opravdu na blázinec. :(

• Nahlásit
  • Citovat
13.2.14 09:00

Střídavá péče

Mám zkušenost se střídavou péčí. Rozvod 2012, střídavka po týdnu, dcera 9 let, školou povinná. Škola jedna, bydlíme kousek od sebe. Vztah mezi tátou a dcerou je super a já nechtěla zasahovat až do teď. Byť máme „papírově“ rozdělené platby (škola, kroužky atd), byť máme psanou povinnost vybavení obou domácností pro dítko (oblečení atd), tato záležitost nefunguje. A pokud exmanželovi řeknu, že by měl koupit dceři zimní bundu, odvětí, že to mám zařídit já. Pokud odjede na delší dobu mimo ČR a já se ozvu, že by měl (dle rozvodových dokumentů) připlatit na dítko, odpovědí je, že ho chci „oškubat“. A pokud se zmíním, že to zařídíme jinak, zažádám o svěření do péče a pevné alimenty, argumentuje tím, že ublížím dceři. Spolehá na to, že to neudělám. Takže - ano, střídavka je asi fajn, my ji nezvládli. Právě řeším, začínám řešit, svěření do péče. Nechci bránit styku táty s dcerou, to ani náhodou, ale chci, aby měl striktněji vymezené mantinely a nemuseli jsme se pořád dohadovat. Takže to je odpověď na otázku zkušeností se střídavkou a zároveň můj dotaz na vaše zkušenosti se zrušením…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4674
13.2.14 09:06

Já slyšela, četla, už ani nevím o jednom rozvedeném páru, který má děti ve střídavé péči, ale mají tu střídavku trochu „na ruby“. Dítě/děti (už nevím) bydlí doma a jen se u nich střídají rodiče. Což mi teda přišlo super pro děti, že mají pořád to své zázemí. Ale sama pro sebe si to nedovedu představit (naštěstí tedy nejsem v té situaci).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
17.6.14 06:19

Ahoj holky, ozivuji diskuzi. s manzelem je to na rozvod a on se zacina chovat jako hulvat, ale to uz neresim a nic jineho ani necekam. jde me dceru. zacina vyhrozovat stridavou peci a ja se chci zeptat od kolika let ditete byva stridava pece nakazana soudem. dceri bude ted v sobotu 1 rok. jsem na materske na 3 roky, drogy neberu, velice zridka si dam jedno pivo. jedina svizel snad je ze jsem na tom psychicky uz tak blbe ze me vcera doktor predesal antidepresiva. prechodne neurol a dlouhodoe (asi) cypralex. je todle duvod k tomu aby me manzel dceru vzal? od malicka veskerou peci zaopatruji ja, on malou neumi ani moc prebalit, nakrmit atd. nekojim
budu vam velice vdecna za radu :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.6.14 06:30

@superandrysek
Těžko říct zda svěří soud do střídavé péče i takhle malé dítě, faktem je, že Ústavní soud míní, že střídavá péče by měla být standardem u rozvedených rodičů. Výchova dítěte jen matkou, či otcem by měla být výjimkou, kterou musí rodiče i soudy pečlivě odůvodnit, takže to vypadá tak, že střídavá péče se nyní bude preferovat :think:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
elis_an3
17.6.14 06:38

@BAZÁREK ANGIE to teda chudaci deti, nedovedu si predstavit, ze bych tyden (dva, mesic) bydlela tam a pak zase jinde… @superandrysek vymysli co nejvice argumentu, proc nemuzete jit na stridavku a teda dcera ma rok a pul a nedovedu si predstavit, ze by me tyden nevidela…tatinka sice miluje, ale myslim, ze by ji to jen ublizilo, at se soudy stavi na hlavu, ale tohle nemuze diteti moc prospet…kor takhle malemu…

• Nahlásit
  • Citovat
12071
17.6.14 06:40

@elis_an3 dekuji, to je prave duvod proc jsem to zkousela a zkousela vydrzet, nedokazu si bez ni predstavit byt a stridava pece je pro me cerna mura. klepu se jak ratlik a bojim se co bude. na druhou stranu nechci, nechci aby vyrustala ve stresovem prostredi :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama