Studený odchov

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.17 00:05
Studený odchov

Dobrý večer,
už delší dobu přemýšlím nad stylem výchovy svým a mé kamarádky.
Nerada škatulkuju, ale kdybych nás měla někam zařadit, tak já jsem spíš taková skoro až kontaktní matka - 9m dceru kojim na požádání, nosím ji hlavně v nosítku, nenechávám vybrečet. Kamarádka si „zavedla“ režim. A to tím stylem, že její dcera 5m je v kočárku, i když řve jak tur (aby si zvykla), v jídle má pravidelný režim přesně po 3hod., v noci jí dle jejích slov podá max 2× dudlika a pak ať klidně pláče. Rozhodla se pro tento styl už v těhotenství, nechce připustit, aby s ní dítě jakýmkoliv způsobem cvičilo. Nutno podotknout, že malou jsem na procházkách opravdu nikdy neslyšela plakat a trošku jí zavidim tu absolutní pravidelnost v jídle, to u nás je to trošku boj.
A teď o co jde - já ji od začátku respektuju, neměla jsem potřebu ji komentovat, je to její věc. Ale poslední dobou do mě ona začíná rýpat, jak malou rozmazluju. Dcera už je živá, chodí, tak už ji občas na procházce v parku vypustím na zem, ať si capká, nevydrží už v nosítku třeba hodinu v kuse (pokud nespí), atp. To se samozřejmě neobejde bez komentáře, že „to teda na mě by mohla něco zkoušet, by prostě seděla a hotovo“, když jsem říkala, že teď přes den začíná spát jinak než dřív, tak jsem zvědavá, jak se to ustálí, tak mi řekla: „tak snad bude spát, jak ty potřebuješ, ne? Ať se vyřve a pak se to naučí“, takhle je to teď se vším, včetně nočního kojení i jídla. Prostě má potřebu mi vnucovat, jak to dělám špatně a že děcka je potřeba všechno naučit. Ač s tím nesouhlasím, stejně mi to nasadilo brouka do hlavy, jestli na to nejdu moc „lážo plážo“? Co si o tom myslíte, hlavně zasloužilé matky - vymstí se jí ten „studený odchov“, co je možné takhle malinké děti naučit a co už je vyloženě drezúra? Omlouvám se za anonym - osobní důvody.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Markéta80
Hvězda diskuse 38728 příspěvků 02.12.17 00:11
@Anonymní píše:
Dobrý večer,
Nerada škatulkuju, ale kdybych nás měla někam zařadit, tak já jsem spíš taková skoro až kontaktní matka - 9m dceru kojim na požádání, nosím ji hlavně v nosítku, nenechávám vybrečet. Kamarádka si „zavedla“ režim. A to tím stylem, že její dcera 5m je v kočárku, i když řve jak tur (aby si zvykla), v jídle má pravidelný režim přesně po 3hod., v noci jí dle jejích slov podá max 2× dudlika a pak ať klidně pláče. Rozhodla se pro tento styl už v těhotenství, nechce připustit, aby s ní dítě jakýmkoliv způsobem cvičilo. Nutno podotknout, že malou jsem na procházkách opravdu nikdy neslyšela plakat a trošku jí zavidim tu absolutní pravidelnost v jídle, to u nás je to trošku boj.
A teď o co jde - já ji od začátku respektuju, neměla jsem potřebu ji komentovat, je to její věc. Ale poslední dobou do mě ona začíná rýpat, jak malou rozmazluju. Dcera už je živá, chodí, tak už ji občas na procházce v parku vypustím na zem, ať si capká, nevydrží už v nosítku třeba hodinu v kuse (pokud nespí), atp. To se samozřejmě neobejde bez komentáře, že „to teda na mě by mohla něco zkoušet, by prostě seděla a hotovo“, když jsem říkala, že teď přes den začíná spát jinak než dřív, tak jsem zvědavá, jak se to ustálí, tak mi řekla: „tak snad bude spát, jak ty potřebuješ, ne? Ať se vyřve a pak se to naučí“, takhle je to teď se vším, včetně nočního kojení i jídla. Prostě má potřebu mi vnucovat, jak to dělám špatně a že děcka je potřeba všechno naučit. Ač s tím nesouhlasím, stejně mi to nasadilo brouka do hlavy, jestli na to nejdu moc „lážo plážo“? Co si o tom myslíte, hlavně zasloužilé matky - vymstí se jí ten „studený odchov“, co je možné takhle malinké děti naučit a co už je vyloženě drezúra? Omlouvám se za anonym - osobní důvody.

jestli jí to vyhovuje? No až bude mít větší dítě aby se nedivila. My vyřvávat teda nenechávali :jazyk: Hlavně malá byla dost uječená jak byla sama, stačilo si jí vzít k sobě a byl klid tak proč to hrotit ;) Já nekojila takže hodně brzo děti spaly celou noc, dudlík kluci neměli vůbec, malá občas. Dcera celkem brzo přestala spát přes den, k čemu by mě bylo aby se uřvala, to by se probudila hodně protivná. At si to každý dělá jak chce ale nemá co poučovat ostatní. Já bych jí vždy zastavila v začátku a řekla že mě to vyhovuje jinak ;)

Limi123
Závislačka 2614 příspěvků 02.12.17 00:14
@Anonymní píše:
Dobrý večer,

Podle tve definice se povazuji take za spise kontaktni matku. To, jakym zpusobem pristupuje k diteti tva kamaradka, je mi trochu proti srsti, a to nejsem zadna eko-bio-supermatka.

Muj nazor je, ze dite je osobnost a neni duvod ho extra omezovat ve vecech, ktere mi nevadi. Na vetsine veci se se synem (22m) dohodneme, spoustu veci si dela po svem - rozhodne si v parku tapka, jak chce, nedodrzujeme rezim, ani pevne doby jidla atd.

A pak jsou veci, ktere opravdu potrebuji, aby fungovaly - napr. aby se nenatlaskal sladkym (ani ovocem) pred obedem, protoze pak neji.

Nebo aby uz v tomto veku sam usinal, protoze si take potrebuji odpocinout a ne travit kazdy vecer hodinu uspavanim.

Takze jsou veci, za kterymi si stojim, ale vzdy to ma nejaky duvod - a duvod " aby se mnou necvicil" nebo „protoze jsem to rekla“ pro me neni duvod. Pak to dite jen tupe posloucha ze strachu, a takovy vztah s ditetem ja nechci.

Kamaradce bych rekla, ze si to budu delat po svem, ze mam odlisny nazor. Ona to s tebou pravdepodobne mysli dobre, chce ti ulevit, poradit, pomoci. Ale mne osobne by takove chovani vadilo.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.17 00:18
@Markéta80 píše:
jestli jí to vyhovuje? No až bude mít větší dítě aby se nedivila. My vyřvávat teda nenechávali :jazyk: Hlavně malá byla dost uječená jak byla sama, stačilo si jí vzít k sobě a byl klid tak proč to hrotit ;) Já nekojila takže hodně brzo děti spaly celou noc, dudlík kluci neměli vůbec, malá občas. Dcera celkem brzo přestala spát přes den, k čemu by mě bylo aby se uřvala, to by se probudila hodně protivná. At si to každý dělá jak chce ale nemá co poučovat ostatní. Já bych jí vždy zastavila v začátku a řekla že mě to vyhovuje jinak ;)

Ještě musím dodat, že ona prostě nepřipouští, že jsou různé děti, že některé jsou klidnější a samostatnejší, jiné zase potřebují více pozornosti. U ní je vše černobílé - řve? Tak je to fakan. Nevychovaný. Že chce jíst, mazlit, hrát si? Pokud to. matce nevyhovuje, tak je to špatně. Možná se ještě bude divit, pokud se její dcera časem bude živější. Jestli teda nebude zakřiknutá. Tak puberta ukáže :-)

MysekM
Kecalka 230 příspěvků 02.12.17 00:20

Ahojky. Me by to teda drtilo. Vychovavam Vasicka stejne a myslim, ze ty to delas takhle spravne, pokud chces mit dobry vztah plny duvery se svym ditetem i do budoucna. Sama jsem studenym odchovem a nechalo to na me dost negativni nasledky, neverim si, nemam cile, psychicke problemy, trauma, spatne jsem se uvila, samy strachy, uzkosti, do 7 jsem se pocuravala. Zkratka ja rozhodne, to co dela vase kamaradka nedoporucuju. A nejsem si jista, zda takove kamaradstvi ma smysl, muze to fungovat jen pokud se budete vzajemne respektovat, ale me by v tom bylo neprijemne.

ivonnet
Ukecaná baba ;) 1206 příspěvků 02.12.17 00:22

Z takového stylu výchovy je mi na :poblion:. Asi je to tím, že jsem sama studeně odchovaná a svoje děti naopak beru téměř rovnocenně. Ne samozřejmě ve všem, ale jejich názory a potřeby se snažím respektovat (pokud to není fakt nějaká šílenost) a případně hledat kompromis. S lidmi, kteří mají opačné názory na výchovu, se snažím do debat nepouštět, nebo je uzavírání stylem ty to máš, já tak, obě jsme spokojené, tak je to jedno, ne?

alun-ka
Zasloužilá kecalka 591 příspěvků 02.12.17 00:22

Buď ráda, že si dcerce,,maminkou", dětství má jen jedno a ty ji malou také jenom chvilku.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.17 00:23
@Limi123 píše:
Podle tve definice se povazuji take za spise kontaktni matku. To, jakym zpusobem pristupuje k diteti tva kamaradka, je mi trochu proti srsti, a to nejsem zadna eko-bio-supermatka.

Muj nazor je, ze dite je osobnost a neni duvod ho extra omezovat ve vecech, ktere mi nevadi. Na vetsine veci se se synem (22m) dohodneme, spoustu veci si dela po svem - rozhodne si v parku tapka, jak chce, nedodrzujeme rezim, ani pevne doby jidla atd.

A pak jsou veci, ktere opravdu potrebuji, aby fungovaly - napr. aby se nenatlaskal sladkym (ani ovocem) pred obedem, protoze pak neji.

Nebo aby uz v tomto veku sam usinal, protoze si take potrebuji odpocinout a ne travit kazdy vecer hodinu uspavanim.

Takze jsou veci, za kterymi si stojim, ale vzdy to ma nejaky duvod - a duvod " aby se mnou necvicil" nebo „protoze jsem to rekla“ pro me neni duvod. Pak to dite jen tupe posloucha ze strachu, a takovy vztah s ditetem ja nechci.

Kamaradce bych rekla, ze si to budu delat po svem, ze mam odlisny nazor. Ona to s tebou pravdepodobne mysli dobre, chce ti ulevit, poradit, pomoci. Ale mne osobne by takove chovani vadilo.

Asi to vidíme stejně - jak píšeš, jsou věci, přes které nejede vlak, např. když huláká v autosedačce, tak ji samozřejmě nevydělám. Vím, že to nemyslí špatně, ale někdy ty její názory hraničí až s povyšováním.

Helileli
Závislačka 2639 příspěvků 02.12.17 00:23

Stanovit dítěti hranice jde i bez toho, aby mu člověk zavedl vojnu. Z mého pohledu je nejlepší zlata střední cesta. Vnímat potřeby dítěte a zároveň vnímat svoje potřeby. Dítě by se mělo přiměřené věku učit, že maminka není otrok. A matka by neměla dítě považovat za panenku na hraní, kterou si vezmu jen když mám chuť.
Z mého pohledu už se blíží tomu druhému extrémů kojení devítiměsíční na požádání, takto „velké“ dítě už z mého pohledu má sníst plnou porci jídla a neudyndavat se třeba co hodinu u prsa (pokud není třeba nemocné, nerostou zuby atd.) Na druhou stranu bych nestala dvě a půl hodiny po předchozím jídle nad řvoucími dítětem s tím, že má mít hlad až za půl hodiny a teď si jen vymýšlí.
Přiměřené, intuitivně, neobetovat se kompletně dítěti, ale zároveň mu neubližovat.

ivonnet
Ukecaná baba ;) 1206 příspěvků 02.12.17 00:25
@Anonymní píše:
Ještě musím dodat, že ona prostě nepřipouští, že jsou různé děti, že některé jsou klidnější a samostatnejší, jiné zase potřebují více pozornosti. U ní je vše černobílé - řve? Tak je to fakan. Nevychovaný. Že chce jíst, mazlit, hrát si? Pokud to. matce nevyhovuje, tak je to špatně. Možná se ještě bude divit, pokud se její dcera časem bude živější. Jestli teda nebude zakřiknutá. Tak puberta ukáže :-)

Tohle ke teda extrém, tady bych já osobně její společnost nevyhledávala. Pro mne je tohle týrání, aby dítě nedostalo najíst, když má hlad 8o

Limi123
Závislačka 2614 příspěvků 02.12.17 00:26
@Anonymní píše:
Ještě musím dodat, že ona prostě nepřipouští, že jsou různé děti, že některé jsou klidnější a samostatnejší, jiné zase potřebují více pozornosti. U ní je vše černobílé - řve? Tak je to fakan. Nevychovaný. Že chce jíst, mazlit, hrát si? Pokud to. matce nevyhovuje, tak je to špatně. Možná se ještě bude divit, pokud se její dcera časem bude živější. Jestli teda nebude zakřiknutá. Tak puberta ukáže :-)

No, nechtela bych mit kamaradku za maminku :-)

Rodice si obcas musi take trvat na svem, ale tohle je opravdu extrem.
Ona se s malou ani nemazli, nechova ji atd.? Nenecha ji tapkat v parku? Chudak dite :-(
Jako jo, asi bude mit ted od male klid a pohofu, ale az bude mala velka, tak se ji to vymsti.

Helileli
Závislačka 2639 příspěvků 02.12.17 00:26

A co se kamarádky týká, ona se cítí vedle tebe nejistá, hlodá to v ní stejně jako to hlodá v tobě, jestli na to nejdeš moc lazo plazo. Proto se ti teď snaží vnutit svůj postoj a tím ho sama před sebou obhájit.

Limi123
Závislačka 2614 příspěvků 02.12.17 00:29
@Anonymní píše:
Asi to vidíme stejně - jak píšeš, jsou věci, přes které nejede vlak, např. když huláká v autosedačce, tak ji samozřejmě nevydělám. Vím, že to nemyslí špatně, ale někdy ty její názory hraničí až s povyšováním.

Tak ona se tim mozna take sama sebe ujistuje, ze to dela spravne. Kdyby si pripustila, ze to muze byt spravne i jinak, musela by si pripustit, ze mozna dela opravdu velkou chybu ona :-/

blueberryx
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 02.12.17 00:30

Podle tveho popisu jsem kontaktni matka jako ty. Neumim to jinak, nedalo by mi to. Ale zda je to jen spravne nevim. Ac se snazim byt dusledna, tak co se tyka spanku a rezimu, tak je to tragedie a asi uz nema reseni. Mozna u mladsiho (rok a ctvrt),ale u starsi, skoro 9ti lete tezko. V tomhle závidím svym nekontaktnim a „necitelnym“ kamaradkam. Narozdil ode me maji klid.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.17 00:36

Díky všem za příspěvky, ač si za svým postojem stojím, stejně to v člověku občas zahlodá - ne že bych schvalovala její přístup, ale spíš takové to „nemá zrovna v tomhle pravdu?“
V úvodním příspěvku jsem napsala kamarádka - vlastně je to spíš známá, jednou za cca 14 dni se domluvíme na procházku. Jinak si rozumíme. Sama má velmi komplikovaný vztah s matkou, tak bůh ví, co si s sebou nese…

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Komplic ústeckého vraha před soudem: Na jeho verzi něco nesedí!

Soud začal projednávat případ dvojnásobné vraždy a znásilnění v chatové... číst dále >

Hořká kapka pro Thomase Marklea: Matka Meghan se stěhuje do Londýna!

O Meghan Markle (37) se v posledních měsících dozvídáme především kvůli... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Reklama