Těhotná 16letá dcera, jak se zachovat?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
4496
25.6.19 10:50
@Šáruší píše:
vyspělejší fyzicky, ale stále jsou to děti. A tvrdit, že i vyspělé dítě je schopno relevantně rozhodnout, je prostě mimo. Jasně, já taky v šestnácti chtěla miminko, snila jsem o tom, až budu mít své, to není neobvyklé, nicméně stále dítě. Miminko není o tom, že máš miminko. To je o tom, že se o něj musíš postarat. A dítě nemáš mít do doby, dokud se nepostaráš. A to ty šestnáctky nevidí, ono se to nějak udělá. Houby se to nějak udělá, s drtivou pravděpodobností nebude tvořit rodinu s otcem dítěte, zvláště, pokud to není nějaký starší již hotový muž. Pokud nepomůže rodina, tak to nikdy nezvládne. Možná jako ta jedna, co jí rodina nepomohla, bude s dítětem x-let v azyláku. To je jako zvládnutí? Tohle šestnáctileté děti, které si vydělaly možná tak na zmrzlinu, nevidí. Nemám jim to za zlé, jsou to děti, byť údajně vyspělé. Ale nelžeme si do kapsy o opaku.

Ja s vama proste nesouhlasim, kazda mame holt jiny nazor :)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23966
25.6.19 10:56
@Šáruší píše:
A jeste, sestnactilete dite ani nemuze jit na rodicak, ne? Stejne musi jeho zakonny zastupce, ne?

Může. A myslím, že 16 léta může požádat soud o splnoletnění a vdát se.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 11:33

@My Melody
Musim trochu reagovat na tu antikoncepci.Jsem ji silny odpurce, sama ji nechci a byla jsem rozhodnuta, ze dceri ji taky nedam, ze udelam vse, aby mela sexualni prupravu do zivota atd.Ma 12 let a najednou predemnou stoji,,vypatlanej(brat s rezervou damy :mrgreen: ) pubertak s vesima prsama a prd-eli nez ja, a musim rict, ze jsem to prehodnotila, je mi lito, ze do sebe bude cpat ten sajrajt, ale nicmene ji to doporucim a pozdeji at sama rozhodne, jestli chce nechce-i kdyz bych ji jako mlade matce bez zavahani pomohla, zaroven je to pro me nocni mura.

Edit. Samozrejme je mi jasny, ze pokud bude pako a nebude ji brat tak jak ma, stat se muze cokoli a pred nemocema ji to taky neuchrani.Ale zase jsem takova, ze ji ho klidne budu chystat s rannim vitaminem k caji, ktery si madam nechava chystat i se snidani pod rypec.Jako kazdy asi tusime tak nejak, co doma mame za vytvory a podle toho je potreba pristupovat. Z okoli i podle mladsi dcerky ale vim, ze jsou mnohem vyspelejsi a rozumnejsi deti a ne kazdy je a bude v 16letech tele.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
My Melody
25.6.19 12:28
@wildcherry píše:
@My Melody
Musim trochu reagovat na tu antikoncepci.Jsem ji silny odpurce, sama ji nechci a byla jsem rozhodnuta, ze dceri ji taky nedam, ze udelam vse, aby mela sexualni prupravu do zivota atd.Ma 12 let a najednou predemnou stoji,,vypatlanej(brat s rezervou damy :mrgreen: ) pubertak s vesima prsama a prd-eli nez ja, a musim rict, ze jsem to prehodnotila, je mi lito, ze do sebe bude cpat ten sajrajt, ale nicmene ji to doporucim a pozdeji at sama rozhodne, jestli chce nechce-i kdyz bych ji jako mlade matce bez zavahani pomohla, zaroven je to pro me nocni mura.Edit. Samozrejme je mi jasny, ze pokud bude pako a nebude ji brat tak jak ma, stat se muze cokoli a pred nemocema ji to taky neuchrani.Ale zase jsem takova, ze ji ho klidne budu chystat s rannim vitaminem k caji, ktery si madam nechava chystat i se snidani pod rypec.Jako kazdy asi tusime tak nejak, co doma mame za vytvory a podle toho je potreba pristupovat. Z okoli i podle mladsi dcerky ale vim, ze jsou mnohem vyspelejsi a rozumnejsi deti a ne kazdy je a bude v 16letech tele.

Nikdy bych to svinstvo sve dceri nedoporucila. Tuplem ne v puberte, kdy se cely organizmus jeste vyviji. Znam pani, ktere umrela dcera na embolii z HA.

Kdysi jsem se nechala ukecat gynekologem a brala jsem ji taky chvili. Co to se mnou udelalo, mela jsem silne migreny, deprese…nikdy vic.
Detem bych doporucila kondom kombinovat jeste s nejakym lokalnim spermicidem a pripadne, kdyby chteli jeste vic jistoty, tak kondom a spermicid jeste pojistit neplodnymi dny, pokud to dovedou alespon troch ustrazit. Nikdy bych nenechala decku nicit si zdravi HA.

Příspěvek upraven 25.06.19 v 13:03

  • Citovat
  • Upravit
My Melody
25.6.19 12:36

@wildcherry
Navic, kondom bude chranit tvoji dceru taky pred venerologickymi nemocemi, rozhodne bych ho uprednostnila.

Tady jsou zhrnuta rizika homonalni antikoncepce:

Hormonálne antikoncepčné tabletky obsahujú syntetické (chemicky vyrobené) ženské hormóny na ktoré reaguje ženský organizmus v mnohých prípadoch obranne (vytváraním antiethynil – estradiolových protilátok). Znížením množstva estrogénov v tabletke dochádza síce k zníženiu výskytu vedľajších účinkov, ale iba v oblasti menej závažných komplikácií. Závažné, často život ohrozujúce komplikácie sa však znížením množstva syntetických hormónov neznížili. ( výskum francúzskych lekárov – V. Beaumont et.al.: Oral contraceptives, sex steroids inducing antibodies and vascular thrombosis; výsledok vychádzajúci z 1318 prípadov: Eur. Heart J. 1991)

Zo závažných nežiadúcich účinkov spomeniem:

Tromboembolická choroba. Výskyt závažných až smrteľných tromboembolických komplikácií ako sú tromboflebitídy, pľúcne embolizácie, cerebrovaskulárne trombózy, je u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu (HA) 5–10 krát častejšie ako u žien, ktoré ju neužívajú (zdroj: Wenke M.: Farmakologie pro lékaře, Avicenum 1984).
Infarkt myokardu. Relatívne rizko úmrtia pre kardiovaskulárne ochorenia je u užívateliek HA zhruba 3-násobné. Toto riziko výrazne zvyšuje fajčenie, vysoký tlak, cukrovka, hyperlipidémia. Napr. žena fajčiarka užívajúca HA má 40× vyššie riziko infarktu v porovnaní so ženou rovnakého veku bez antikoncepcie (zdroj: Kriška M.et al.: Memorix klinickej farmakológie, Slovak Academic Press, Bratislava 2002).
Hypertenzia (vysoký tlak). Riziko vzniku hypertenzie u žien užívajúcich HA je zhruba 3-6× vyššie (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Gastrointestinálne poruchy. Choroby žlčových ciest, cholestatická hepatóza, nádor pečene, ischemické poškodenie hrubého čreva…(zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Depresie. Psychycká depresia takého stupňa, ktorý si vyžaduje prerušenie terapie je zhruba u 6% žien užívajúcich HA. (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Karcinom. Syntetické pohlavné hormóny môžu pôsobiť ako karcinogény (látky vyvolávajúce rakovinu) na plod matky ako aj na vlastnú uživateľku HA. Celkom presvedčivý je veľmi vysoký výskyt rakoviny pošvy okolo 20. roku života u tých mladých žien, ktorých matky počali pri užívaní antikoncepčného syntetického hormónu diethylstilbestrolu. (zdroj: Langer P.: Tajomstvá vnútornej sekrécie, Osveta 1986). Rovnako zhubné nádory semenníkov sa častejšie vyskytujú u mužov, ktorých matky vprvom mesiaci po počatí užívali HA (zdroj: Reader´s Digest Výber, Zbavte sa bolesti, str.217).

U užívateliek HA sa zvyšuje hlavne riziko karcinómu prsníka, krčka maternice a zhubných nádorov pečene. Rozsiahla štúdia vykonaná vjužnom Švédsku ukázala, že užívanie HA pred dvadsiatym piatym rokom života a pred prvým otehotnením zvyšuje pravdepodobnosť vzniku karcinomu prsníka 2-5× (zdroj: J. Natl Cancer Inst.81,1000,1989).

Antikoncepciu by nemali užívať ženy s dokázaným alebo suspektným (je podozrenie že existuje) nádorom prsníka. Rakovina prsníka sa opakovane dáva do súvisu s používaním hormonálnej antikoncepcie (zdroj: Rushton L, Jones D, Oral contraceptive use and breast cancer risk…,1992, a ďalší autori).

Ktorá žena, začínajúca užívať HA, si môže byť istá, že už nemá nádorové bujnenie, napr. len vo veľkosti peľového zrniečka?

Štúdia American College of Surgeons, Commission on Cancer (Asociácia chirurgov, komisia so zameraním na rakovinu) zistila: „veľkú špičku nádorov pečene vo vekovej kategórii 26-30 rokov, ktorá korešponduje so zvýšeným užívaním HA v tomto veku." (zdroj: Hume K; 1985) Rakovina pečene užien užívajúcich HA sa obyčajne spája so ženami po tridsiatke, ktoré ich používali dlhšie než 4 roky, avšak uvádzajú sa prípady rakoviny pečene aj u mladších žien.

  • Citovat
  • Upravit
32246
25.6.19 12:41

@wildcherry No já bych se jí o dítě fakt nestarala, svoje děti jsem si vychovala a o další se starat nechci. A když si dítě pořídí, tak se o něj taky musí umět postarat. A to si nemyslím, že je toho někdo v 16 schopnej. Takže za mě prostě v téhle situaci potrat. To, že člověk dělá chyby je samozřejmé, ale taky je chyba a chyba. A tohle je prostě zápřah celé rodiny a to já odmítám, včetně společného bydlení.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 12:42
@My Melody píše:
Nikdy bych to svinstvo sve dceri nedoporucila. Tuplem ne v puberte, kdy se cely organizmus jeste vyviji. Znam pani, ktere umrela dcera na embolii z HA.Kdysi jsem se nechala ukecat gynekologem a brala jsem ji taky chvili. Co to se mnou udelalo, mela jsem silne migreny, deprese…nikdy vic.
Detem bych doporucila kondom kombinovat jeste s nejakym lokalnim antispermicidem a pripadne, kdyby chteli jeste vic jistoty, tak kondom a antispermicid jeste pojistit neplodnymi dny, pokud to dovedou alespon troch ustrazit. Nikdy bych nenechala decku nicit si zdravi HA.

No, predstava takove ochrany je uzasna, hlavne pro nas rodice, ale v praxi si myslim ze neprojde :lol:…Uz vidim dva pubertaky jak se muckaji treba v aute a holka rekne,,vydrz, strcim si tam globuli (v horsim pripade on :mrgreen: ),(nohu oprenou o volant😂) za deset minut a nez si natahnes gumu, tak muzeme pokracovat,, :lol:…Nedej boze predstava, jak se u prvniho styku vubec, perou se spermicidem, sprckou a jeste jim v hlave srotuji plodne dny :lol:.A vubec, v tom veku se uci experimentovat a spermicid je horkej, tos hodne zabavy by z toho meli :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 12:43

@My Melody
Sama nejsem zastance antikoncepce, takze to buhuzel znam ;)
Kondom je samozrejme volba cislo jedna jako dopuruceni matky pro dceru,,bohuzel vime, jak malo staci v takovem veku, kdyz ho chlapec odmitne a pobosi jsou telata.Je opravdu potreba nakouknout do hlavy tem pubertakum, ne jen tady hazet nase chytre rady a predstavy, ty jsou snad kazdemu jasny ne? 8)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 12:52
@Monchichik píše:
@wildcherry No já bych se jí o dítě fakt nestarala, svoje děti jsem si vychovala a o další se starat nechci. A když si dítě pořídí, tak se o něj taky musí umět postarat. A to si nemyslím, že je toho někdo v 16 schopnej. Takže za mě prostě v téhle situaci potrat. To, že člověk dělá chyby je samozřejmé, ale taky je chyba a chyba. A tohle je prostě zápřah celé rodiny a to já odmítám, včetně společného bydlení.

Kazda mame pravo mit svuj vlastni pristup ke svym detem.Ja ti tvuj nevyvracim, jen se s nim nestotoznuji. Pokud potrat nejde, nebo se rozhodne ze nepujde, budu tu pro svou dceru.Ale znova opakuji, je to pro me nocni mura a snad se to nestane

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
32246
25.6.19 12:56

@wildcherry V pohodě, já se taky neztotožňuji s tím tvým ;). Ale prostě si neumím představit puberťačku, jak se stará o dítě. Nemá proto vůbec žádné podmínky, ať už finanční nebo jiné. Takže bych se o to dítě musela pravděpodobně starat já, což prostě nechci. Noční můra to bude pravděpodobně pro všechny rodiče, ať se k tomu staví jakkoliv.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
My Melody
25.6.19 13:06
@wildcherry píše:
No, predstava takove ochrany je uzasna, hlavne pro nas rodice, ale v praxi si myslim ze neprojde :lol:…Uz vidim dva pubertaky jak se muckaji treba v aute a holka rekne,,vydrz, strcim si tam globuli (v horsim pripade on :mrgreen: ),(nohu oprenou o volant😂) za deset minut a nez si natahnes gumu, tak muzeme pokracovat,, :lol:…Nedej boze predstava, jak se u prvniho styku vubec, perou se spermicidem, sprckou a jeste jim v hlave srotuji plodne dny :lol:.A vubec, v tom veku se uci experimentovat a spermicid je horkej, tos hodne zabavy by z toho meli :mrgreen:

Tak nasadit kondom se nauci snad kazdej a neni to nic komplikovane…a kombinovat ho s necim dalsim neni nutne, ale kdyz si chce byt clovek jistej…podle meho nazoru lepsi, jak si nicit zdravi.

  • Citovat
  • Upravit
23966
25.6.19 13:15

@My Melody no o spolehlivosti kondomu dost pochybuji. Naše důvěra v něj má teď 18m :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 13:19
@My Melody píše:
Tak nasadit kondom se nauci snad kazdej a neni to nic komplikovane…a kombinovat ho s necim dalsim neni nutne, ale kdyz si chce byt clovek jistej…podle meho nazoru lepsi, jak si nicit zdravi.

Bud nechapes, nebo me nechces pochopit-premyslim co je horsi v dospelosti :mrgreen:.Nejde o nase predstavy ochrany, ty ma snad kazdy zodpovedny dospeli nejaky, ale o to aby ty deti-pubertaci, je taky dodrzovali. S jejich myslenkovyma pochodama, at maji sebelepsi vychovu a prupravu, to obcas dopada tak, jak to dopadna -tehotna v 16ti.Pak kdyz dojde na to, ze potrat ne…dal uz kazda svuj rodicovsky pristup zname :)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
24379
25.6.19 13:21
@Netopirek píše:
@My Melody no o spolehlivosti kondomu dost pochybuji. Naše důvěra v něj má teď 18m :mrgreen:

Tak i na krabicce je jen 99% ochrana :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
149640
25.6.19 13:28
@wildcherry píše:
Tak i na krabicce je jen 99% ochrana :mrgreen:
Žádná ochrana není stoprocentní. Z toho mě vyvedl doktor, po mé otázce, zda po sterilizaci kterou mi udělali, mám pokoj. Prý ne tak úplně, jsou případy kdy i potom žena otěhotněla. Je to vzácné, ale možné.
  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová