Trávení času s dětmi - nová kniha a pohled na dnešní dobu

Napsat příspěvek
Velikost písma:
3241
10.3.13 11:33

LENI rozhodne nemam depresivni pristup. Zivot beru tak jak je, dobry rada prijimam a spatne resim, aby me to neubijelo.

Prijde mi, ze to berete osobne, jednotvarne. Bavim se obecne, protoze me zajima pohled ostatnich, vzdy je zajimave podivat se na veci z ruznych uhlu. Premyslim nad spoustou veci, zajima me deni kolem. A jsou hold i depresivni temata. Nicmene me to ovlivnuje asi tak jako tema supervulkanu, ktery vybuchuji po intervalech a muzou bouchnout. A nepujdu skocit z mostu, protoze se toho muzu bat. Stejne tak neskocim protoze sousedovic kluk ma neco lepsiho nez my. Jsou veci, ktery se musi brat s nadhledem, rezervou. Premyslet a diskutovat je bezne. Diskuse nemusi znamenat nazor, diskutujeme abychom si ho potvrdily nebo vyvratily. Jenze to by se nemohlo skatulkovat

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
P28
10.3.13 11:43

Zakladatelko a kde jsi sebrala, že matky čím dál méně vaří, málo uklízejí, že se rozpadá rodina? Mě to všechno přijde jako jedno velký klišé, to, co tady říkáš. Jednak, každej ať dělá, jak to cítí a jednak si to prostě nemyslím, že by matky méně vařily. A myslíš si, že pokud bude dotyčná z donucení trávit s dcerou/synem čas v kuchyni jenom z pocitu, že se to má (ano, jsou takové, co nevaří, protože je to nebaví, ale pokud těm dětem zajistí nějakou rozumnou výživu jinak, tak proč ne), tak že to těm dětem kdovíjak utkví v hlavě? Ne, budou si pamatovat, že máma byla nervózní a zpruzená.

Prostě nechápu, proč máš pocit, že je všude všechno špatně, že rodina upadá. Není to pravda, jenom se to říká, stejně jako se to říkalo v každé generaci. Akorát nositeli těchto myšlenek byly většinou generace starší.

A k věci: webů/blogů, kde lze hledat inspiraci pro aktivity s dětmi, je podle mě dost. Vybírám si takové, jejichž pisatelka je mi blízká náhledem na svět a inspituje mě v životě, výchově. My dvě bychom si asi moc nerozumněly, takže si myslím, že tvůj nápad by mě asi moc neoslovil a zůstala bych u svých osvědčených.

  • Citovat
  • Upravit
5502
10.3.13 11:49
@annamat9 píše:
Proc se bavim o te knize, nemela jsem zrovna stastne detstvi, obcas probehla nejaka spolecna aktivita, nicmene tatova nejoblibenejsi hra byla na to, ze nema deti. nemely jsme pomalu ani pastelky. Mladsi sestry jsou v decaku. Ja musela zacit sama bez pomoci. Kdyz jsem chtela neco vytvaret nemohla jsem kvuli financim a nedostatku napadu, informaci. a tak jsem premyslela, jestli by nekdo zacal tvorit, hrat si, kdyby mel ucelene info se zkusenostma, popis nejosvedcenejsich materialu, vypis chyb co se mi povedlo

no, myslím si, že to, jestli doma rodiče s dětmi tvoří, je spíš o tom, jestli jim to sedí, nebo ne, než o tom, jaký je přístup k informacím…prostě někdo na to není… dobrovolně přiznávám, že já taky moc ne - jsem dost nezručná a taky se mi moc nelíbí různé dekorace, přijde mi to jako lapače prachu, není to kam dát a je to k ničemu :nevim: takže my doma spíš kreslení, razítka, modelína, případně vykrajování těsta apod. - prostě věci, co z nich není bordel :) občas něco jiného, ale pokud možno takové, aby se to potom mohlo bez lítosti vyhodit…
takže za mně, pokud někdo doma tvořit chce, informace si najde (ty si přece taky takový případ) - kniha by se mu třeba hodila, ale kvůli tomu, že neexistuje, rozhodně tvořit nepřestane. A naopak, kdo nechce, tak i kdyby to měl pod nosem, dělat to nebude…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3241
10.3.13 11:58

Brouku pekne napsano. a jak si napsala na webu nejsou informace kompletni. ja je kompletni mam, tak se stav na kafco a zaradime si
ja moc nechapu pre a obhajovani toho ci osocovani onoho. kazdeho bavi neco jineho. ja jsem napsala svou predstavu mc, s dodatkem, ze jsem v zadnem nebyla a polozila nekolik otazek jak kladny tak zaporny. odpovedi jsem moc nedostala zato napadani, rozboru zivota, kontakt na psichiatra dostatek. kdo teda skatulkuje? nebo uz nejde bez smailiku poznat nadsazka? humor? zlehcovani? je spatne se zamyslet nad necim co se ne az tak netyka?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3241
10.3.13 12:13

P28 na fcb jsem hlavne kvuli bazarku. Taky kdyz clovek potrebuje rychle info, vetsinou nekdo odpovi. A je tam 1500 zenskych, z toho je „Tvrde jadro“ cca 30 mamin. Bohuzel poctem prispevku by to kazdej hadal opacne

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2640
10.3.13 12:23

Moje dcerka chodí do montessori školky. Teda jen dvě dopoledne v týdnu, od 2 a půl let.
Dělají tam úplně jiné věci než máme doma, to se mi na tom líbí. Ty hračky tam jsou hodně zajímavé a děti baví. Baví je třeba přesypávat písek, probírat čočku, dávat kaštany do mističek apod… Chodila jsem tam od dvou let do klubíku s ní.
A teda denně chodí ven! Takže přírodu poznávají i doopravdy venku, takže není pravda co píšete. Ven chodí za každého počasí!
Zkuste to někde vyzkoušet, né jen koukat na netu na montessori aktivity a poznáte rozdíl :-)
Doma montessori nic nemáme. Doma má normální hračky. Aspoň má změnu a pořád něco jiného :-)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2640
10.3.13 12:26

A mě třeba ani nevadí, že 4 leté dítě má tablet? Vždyt tam hraje v tomhle věku i edukativní hry. Jasně, nesmí ho mít denně několik hodin. To je pak špatně (dle mě)
Malá si třeba půjčuje můj mobil. Stáhla jsem jí tam hry a každou se něco učí, barvy, tvary, zvuky zvířar, puzzle, postřeh… nějak mi to nevadí, hraje pár minut denně, někdy víc někdy mín. Často jí tak zabavím v autě.
Tablet teda kupovat nehodlám, i když i s ním by to uměla. S mobilem si hraje od dvou let :-) I když víc až ted před třetím rokem.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
catie
10.3.13 12:48

@Angua ne, nepřijde mi to blbé vůbec, proč si tam to kafe v klidu nedat. Já jsem si ho taky objednala. Myslela jsem to ale tak, že jsem tam prostě neseděla nad hrnkem tři hodiny a netlachala bůhvíočem bez toho, abych věděla, co dělá moje dítě. Prostě jsem ale od kafe vstávala, dělala záchranu, hlídala, aby nezdrhala, kam nemá, atd. Chtěla jsem příspěvkem říct, že to není tak, že by všechny matky chodily do MC odložit děti a válet si šunky u kafe :). Já už jsem se totiž v životě s tímto názorem setkala, jakože „vy ve městech, vy máte havaj, děti odložíte a nestaráte se o ně“.

  • Citovat
  • Upravit
50725
10.3.13 13:10
@scai píše:
A mě třeba ani nevadí, že 4 leté dítě má tablet? Vždyt tam hraje v tomhle věku i edukativní hry. Jasně, nesmí ho mít denně několik hodin. To je pak špatně (dle mě)
Malá si třeba půjčuje můj mobil. Stáhla jsem jí tam hry a každou se něco učí, barvy, tvary, zvuky zvířar, puzzle, postřeh… nějak mi to nevadí, hraje pár minut denně, někdy víc někdy mín. Často jí tak zabavím v autě.
Tablet teda kupovat nehodlám, i když i s ním by to uměla. S mobilem si hraje od dvou let :-) I když víc až ted před třetím rokem.

Jako toto mi taky nevadí - ať hraje, já jsem zastáncem edukativních her i v předškolním věku. Ale ty jsou i na PC (vím, na tabletu je to jiné, jednodušší). Mě spíš zarazilo, že dvě celkem malinké děti musí mít tablet každý svůj. Připadám si, jak kdybych přiletěla na četině z pravěku, protože já nejsem schopná pochopit proč. Vůbec mě nenapadá jediný racionální důvod, proč mít pro malé děti dva tablety. Naopak, jestli si to neumí mezi sebou půjčit, tak bych ho zabavila a bohužel (a hrála na tom sama) :mrgreen: Nejsem si jistá, co z takových dětí roste za lidi, když si neumí mezi sebou půjčit „hračku“ (protože nic jiného to pro ně v tomto věku není).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5502
10.3.13 13:12
@annamat9 píše:
Brouku pekne napsano. a jak si napsala na webu nejsou informace kompletni. ja je kompletni mam, tak se stav na kafco a zaradime si
ja moc nechapu pre a obhajovani toho ci osocovani onoho. kazdeho bavi neco jineho. ja jsem napsala svou predstavu mc, s dodatkem, ze jsem v zadnem nebyla a polozila nekolik otazek jak kladny tak zaporny. odpovedi jsem moc nedostala zato napadani, rozboru zivota, kontakt na psichiatra dostatek. kdo teda skatulkuje? nebo uz nejde bez smailiku poznat nadsazka? humor? zlehcovani? je spatne se zamyslet nad necim co se ne az tak netyka?

tak mě se zdá, že většina lidí ti tu napsala, co baví je a co se jim naopak nelíbí, stejně jako ty… :nevim: otázek jsi teda na začátku moc nenapsala (nebo marně hledám), jen svoje zamyšlení, většina tady píše o tom, co je jim blízké, nebo naopak… otázky se týkali toho, proč si nehrajeme doma a nezveme návštěvy, a to tady víckrát zaznělo… tak se ptej konkrétně, co chceš od ostatních, protože mi přijde, že si to napsala jen jako zamyšlení, svůj názor a od ostatních očekáváš odpovědi, ale otázky prostě nezazněly… (pro tu kontrolu jsem procházela jen první stránku, vše si nepamatuju…)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
50725
10.3.13 13:12
@catie píše:
@Angua ne, nepřijde mi to blbé vůbec, proč si tam to kafe v klidu nedat. Já jsem si ho taky objednala. Myslela jsem to ale tak, že jsem tam prostě neseděla nad hrnkem tři hodiny a netlachala bůhvíočem bez toho, abych věděla, co dělá moje dítě. Prostě jsem ale od kafe vstávala, dělala záchranu, hlídala, aby nezdrhala, kam nemá, atd. Chtěla jsem příspěvkem říct, že to není tak, že by všechny matky chodily do MC odložit děti a válet si šunky u kafe :). Já už jsem se totiž v životě s tímto názorem setkala, jakože „vy ve městech, vy máte havaj, děti odložíte a nestaráte se o ně“.

Ale to si zas myslím, že dělá málokdo - aspoň co jsem viděla. Zásahy jsou nepřímo úměrné věku dětí, ale po očku sleduje každá mamina, kterou vídám na hřišti nebo v MC. To si myslí lidi, co buď nemají děti nebo takto nikde nebyli (a nebo by sami rádi takto dítě na 3 hodiny odložili a žere je, že to v malém městě nejde) :lol:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
pst007
10.3.13 13:25

„Kdyz tak koukam na maminky kolem sebe mam pocit, ze vidim vystresovane, pretvarujici se lidicky s kozenym nucenym usmevem na rtech.“
To mi absolutně nepřijde, spíš naopak. Dřív děti mazaly v půl roce do jeslí, to ti připadalo lepší? Daleko víc mamin je v pohodě, mateřskou si užívají. I když ono záýleží i na tom, v jaké společenské vrstvě se pohybuješ.
„Vetsina maminek resi jak dat diteti co nejlepsi stravu, bez ecek a hlavne bio. Jak ho nechat ockovat na banalni nemoce, kktere jsme vsichni prezily a nebo naopak nenaockovat vubec.“ No, to je snad dobře, že to mámy řeší, ne? Lepší než kdyby jim to bylo jedno. A hlavně to co je pro děti nej, řešili rodiče v každé době. Akorát dřív neměli občas ty nejlepší informace.
„Denne jsou narvane koutky, kde maminky popijeji kaficko a deti si jdou po „svych“. " Opět - to je fajn, že je možný zajít do koutku nebo MC, ne? Kdyby ty zařízení byly dřív, matky by tam chodily i tenkrát, hodně babiček si posteskne, že dneska se dá mateřství krásně užít, zatímco dřív jen lítaly kolem praní plen a vaření kašiček.
"Male deti na plavani, cviceni s detmi ap. Jsem nejaka zpomalena, opozdena a nebo nejsem jedina komu to prijde divny? Maminky „delaji vse nej“ pro dite, jsou unavene, deti tez, stastne zazitky, ktere by si pamatovaly cely zivot (tak jako my) zadne.“
NIc divnýho na tom, že když můžeš a máš na to dát dítě do plavání, na keramiku, hokej nebo co se mu líbí, nevidím, spíš mi přidje divnej názor, že je to divný. A jaký zážitky máš na mysli, že by si děti pamatovaly celej život a nemají je? Co teda dnešní děti nemají a dřív měly? Kromě tělesných trestů, nucení na nočník co nejdřív a odporné mrkve ve školce? :-)

  • Citovat
  • Upravit
47759
10.3.13 16:18
@pst007 píše:
„Kdyz tak koukam na maminky kolem sebe mam pocit, ze vidim vystresovane, pretvarujici se lidicky s kozenym nucenym usmevem na rtech.“
To mi absolutně nepřijde, spíš naopak. Dřív děti mazaly v půl roce do jeslí, to ti připadalo lepší? Daleko víc mamin je v pohodě, mateřskou si užívají. I když ono záýleží i na tom, v jaké společenské vrstvě se pohybuješ.
„Vetsina maminek resi jak dat diteti co nejlepsi stravu, bez ecek a hlavne bio. Jak ho nechat ockovat na banalni nemoce, kktere jsme vsichni prezily a nebo naopak nenaockovat vubec.“ No, to je snad dobře, že to mámy řeší, ne? Lepší než kdyby jim to bylo jedno. A hlavně to co je pro děti nej, řešili rodiče v každé době. Akorát dřív neměli občas ty nejlepší informace.
„Denne jsou narvane koutky, kde maminky popijeji kaficko a deti si jdou po „svych“. " Opět - to je fajn, že je možný zajít do koutku nebo MC, ne? Kdyby ty zařízení byly dřív, matky by tam chodily i tenkrát, hodně babiček si posteskne, že dneska se dá mateřství krásně užít, zatímco dřív jen lítaly kolem praní plen a vaření kašiček.
"Male deti na plavani, cviceni s detmi ap. Jsem nejaka zpomalena, opozdena a nebo nejsem jedina komu to prijde divny? Maminky „delaji vse nej“ pro dite, jsou unavene, deti tez, stastne zazitky, ktere by si pamatovaly cely zivot (tak jako my) zadne.“
NIc divnýho na tom, že když můžeš a máš na to dát dítě do plavání, na keramiku, hokej nebo co se mu líbí, nevidím, spíš mi přidje divnej názor, že je to divný. A jaký zážitky máš na mysli, že by si děti pamatovaly celej život a nemají je? Co teda dnešní děti nemají a dřív měly? Kromě tělesných trestů, nucení na nočník co nejdřív a odporné mrkve ve školce? :-)

tak mě třeba dost chybí klasické tábory pro děti, my jezdili na 3 týdny, dneska děti jezdí na 7-10 dní, za tu dobu si tam snad ani nemůžou pořádně nic užít :think: :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3241
10.3.13 19:19
@Mišela1 píše:
A jak víte že se to děti v m. školce neučí i na té louce, když jste v m. zařízení ani jedna nebyla? :-)

v m. skolce jsem byla, dokonce nekolikrat. znam jejich techniky, denni program. hodne jsem si o tom s kamaradkou povidala, byla v kontaktu se synem. i ona od toho nakonec ustoupila, nechala si jen co ji vyhovovalo.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
50725
10.3.13 20:08
@Mišela1 píše:
A jak víte že se to děti v m. školce neučí i na té louce, když jste v m. zařízení ani jedna nebyla? :-)

Nevím :mrgreen: Já jsem udělala chybu, že jsem vyslovila Montessori, ty mi teď už totiž nechceš rozumět :lol: Mně vadí, že pozoruju trend, kdy se spousta věcí dělá jenom „jako“, když by se mohla dělat doopravdy. Nebo prostě za pochodu… Prostě ten nácvik praktického života - proč ho nacvičovat, proč ho nežít? Už nevím, jak to líp napsat, tak to nechme.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová