Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@Mar__tanka1983 Slušnost velí pohostit, ale taky slušnost velí sníst, co ti připraví… Já bych taky připravila vegetariánské jídlo, kdybych očekávala vegetariána, ale ne každý to tak má. A taky bych jako host neočekávala, že se mi každý musí přizpůsobovat. Prostě nejjednodušší mi s takovou tchyni připadá si to jídlo dovézt a hotovo.
Je netolerantni, voz si sve jidlo a hotovo, nespolehej se na to co ti daji.
Neboj ji se zloba jednou vrati. Ona sama nemusi se chytit vegetarianstvi, ale az ji chytne zlucnikovy zachvat nebo nejaka kolika, zdravotni problem, ktery si vyzada upravu stravy, bude ji ouvej. Pak teprve kruta zacne byt tolerantni.
Tak tělo je evolučně přizpůsobené, aby v těhotenství docela zdárně přežilo i delší hladovění - jako skutečné hladovění typu nesehali jsme dostatek zásob na zimu, nebo vojáci nám pobrali všechno co jsme měli. Po pár obědech jen s přílohou opravdu nenastanou žádné komplikace.
Přijde mi jako konstruktivní řešení se domluvit s tchýní předem, že si tedy přivezete vlastní jídlo.
Ono teda podstatnější než to co máte na talíři je spíš že minimálně z vaší strany je to vnímáno jako boj o moc. Může to tak být i ze strany tchyně, ale nemusí.
pokud toto chcete přerušit, tak je potřeba abyte byla ta dospělejší a zralejší, ustoupila ze svých pozic o krok zpět a začala se s tchýní domlouvat na tom, že se zkustíe domluvit. To znamená vyslechnout ji co je skutečným důvodem toho, že dlouodobě vaří tak, že se nenajíte. Může to být zášť proti vám, může to být strach o svého syna, že ho špatně krmíte, může to být nejistota z toho, že by bez masa neuměla uvařit, nebo že by návštěvu špatně uctila, nebo něco jiného. Pokud nechcete jen stupňovat zarytost vás obou, tak se opravdu upřímně a otevřeně potřebujete snažit pochopit důvody toho druhého a přistupovat k němu s respektem. Pokud to zvládnete, tak je velmi pravděpodobné, že se váš vztah promění i ke zvýšení respektu vůči vám. Ale silou, trucováním a nebo pasivní agresí toho nikdy nedosáhnete - to se jen budete vzájemně opevňvoat se svých pozicích.
A pak přijde další level vaší války - bitva o to, co bude jíst dítě.
Jestli máte dostatečné sociální schopnosti na to, abyste byla vy ta konstruktivnější, tak to řešte co nejdřív, protože mateřské hormony vám obceně sníží schopnost racionální úvahy a zvýší tendenci k „boji za mládě“. Ovšem vaše tchyně má s pasivně agresivní válkou o desítky let více zkušeností, těžko to můžete vyhrát, pokud nejste level manupulativní mrcha. Což nejste protože se ptáte co vlastně dělat.
Pro inpsiraci vřele doporučuju knížku Erica Berneho: Jak si lidé hrají. Když se člověk prokouše teoretičtějším úvodem, tak je pak fakt zábavná a trefná. Tady je ke stažení jako wordovský soubor.
https://openload.co/…-25-1323.zip
Jinak tedy pokud jsou vaše důvody k nejedení masa etické, tak je potřeba zvážit, jesti je důležitější úcta k hostiteli a nebo ke zvířeti. Zejména tedy pokud si nehlídáte úzkostlivě etiku mléčných výrobků a vajec, která jíte.
Pokud jde především o rezidua vymezení se proti společnosti a původní rodině, posílení vlastní identity, což je většinová (byť nepřiznaná) motivace těch, co přestanou jíst maso spolu s dospíváním, tak je možná spolu s mateřstvím na řadě rekapitulace jestli už nejste dostatečně samostatná a sebejistá i bez tahle viditelného vymezení se vůči společnosti
@Lendeš píše:
Jakou válečnou sekeru? Mně to z úvodního příspěvku nepřipadá tak hrozné..třeba jen neví, co vařit, protože je prostě zvyklá vařit maso denně. A třeba žije v bludu, že vegetariáni jí jen přílohy…těžko soudit. Každopádně nemyslím, že je její povinnost se v tom vaření přizpůsobovat..já bych se přizpůsobila ale ne každý to tak má.
No pokud by tam třeba bydleli a tchyně měla na starosti vaření pro všechny, tak by se tenhle argument dal chápat. Oni ale jezdí na návštěvu. Osobně by mi bylo do trapně nechat někoho, koho hostím, jíst suchý brambory jen proto, že má jiné stravovací návyky nebo nejí nějakou konkrétní surovinu. Pokud tchyně neví, může se zeptat.
@Ou Naprosto souhlasim. Je treba zjistit zda „ti to dela schvalne“ nebo zda jen chce synackovi, kdyz uz tam jednou za uherskej rok je a ty mu doma „nic poradneho“ neuvaris doprat „poradne“ jidlo
U moji tchyne je taky „poradne“ jidlo jen flakota
Deti, kdyz od ni prijedou z prazdnin, tak taky 2 tydny nemuzou maso ani videt protoze tam se nic jineho neji ![]()
@Nabot píše:
No pokud by tam třeba bydleli a tchyně měla na starosti vaření pro všechny, tak by se tenhle argument dal chápat. Oni ale jezdí na návštěvu. Osobně by mi bylo do trapně nechat někoho, koho hostím, jíst suchý brambory jen proto, že má jiné stravovací návyky nebo nejí nějakou konkrétní surovinu. Pokud tchyně neví, může se zeptat.
Jak už jsem psala, já bych taky pohostila vegetariána vegetariánským jídlem.. Ale tchyně naopak může mít pocit, že nejlíp pohostí syna, který tam přijede občas, tak, že mu navaří nějaké oblíbené jídla z masa a že by se z bezmasého jídla tak dobře nenajedl. Těžko soudit, jaké jsou její důvody.. myslím, že @Ou to napsala dost výstižně.
Přijde mi, že to tchýně dělá naschvál. Normálně bych si vozila vlastní jídlo. A klidně bych jí řekla, že když ona není schopná ti uvařit, tak sis přivezla svoje. A ještě bych toho přivezla víc, že chlap bude jíst s tebou. Pokud je ochotný do toho jít
Pokud bys měla třeba bezlepkovou dietu a ona by to nerespektovala, tak by sis taky vozila vlastní pečivo.
Manželovi bych to vyložila a připravila bych si krabičky.
Jak manžel zareagoval na to vajíčko a kedlubnu? Komentovala to?
@Aenne píše:
Ja som zo strany mojej rodiny stretávala až s agresívnymi a posmešnými poznámkami na moje vegetarianstvo. A vieš prečo ludia tak reaguju? Pretože im nechtiac nastavuješ zrkadlo. Oni sami vnutorne cítia, že to nie je morálne košer, vedia, ako tie zvieratá v rýchlochovoch strašne trpia, tie informácie su už dnes všade, na internete a preto neradi vidia niekoho, kto im ten pocit, žo to nie je v poriadku, nechtiac svojím stravovaním pripomína.
Napíklad môj muž - nikdy som ho do vegetarianstva nenutila a sám od seba postupne prestal jesť maso, keď vídel, aké skvelé recepty sa dajú prípraviť aj bez masa. Ale je aktívny športovec, takže konzumuje ryby a tie morské obludy, krevety, homáre, tak uvidíme, či aj s tým postupne prestane, zatial tvrdí, že to maso potrebuje…ale tendencia je taká, že to postupne znižuje. A nikdy som ho nepresviečala, nikdy som nenaliehala, sám od seba začal obmädzovať mäso, keď videl, že to ide aj bez neho.
Ano, u nekoho to mozna je ten duvod. Ja mam maso rada a uvedomuju si, ze je eticke ho nejist nebo alespon venovat pozornost jeho puvodu. Ale tchyne zakladatelky muze mit milion jinych duvodu, asi i pravdepodobnejsich, jak uz tu zminila @Ou: bezmase jidlo ji muze pripadat neplnohodnotne nebo jinak varit neumi atd. atp. Do hlavy ji nevidime. Co vsak vidim jasne a co je pro me smerodatne: tchyne je konfliktni nelaskava zena, s nulovou snahou, manipulatorka. Myslim si, ze jsem sama smirliva, ale tohle by me urazelo. Tchyne dela naschvaly a ty do rodiny nepatri a pres to bych se neprenesla. Vztah snachy a tchyne je tak krehky, ze pokud zkousi, kde jsou hranice, tak bych ji je ukazala rychle: o kontakt nestojim.
A jak tu uz zaznelo: dalsi etapa bude strava ditete, bude pravdepodobne provokovat a delat opak toho, co si preje matka.
Nemela bych motivaci nekomu takovemu ustupovat, nevidela bych duvod. A to od svych tchanovcu snesu mnohem vic, jsou taky problematicti, ale jinak. Ale protoze to jsou laskavi lide, co mi davaji najevo lasku a zajem a vidim u nich tu snahu mit hezky vztah, tak jsem mnohem tolerantnejsi.
Příspěvek upraven 03.07.17 v 10:15
@Mar__tanka1983 píše:
Tobě nepřipadá hrozné, že někam přijedeš na návštěvu a místo oběda ti hospodynka položí vajíčko a kedlubnu, ať si něco uklohníš sama??? Já bych se tedy hanbou propadla a týden chodila kanálama![]()
Ano, není nutné, aby co čtrnáct dní u tchánů obědvali „klíčky s čočkou“, na druhou stranu slušnost velí pohostit - a pokud někdo nejí maso (a hostitelka to ví!!!), tak nabídnout alternativu (dohodnout se dopředu) nebo pokud jsem natolik hovádko, že se nehodlám obtěžovat, tak návštěvě nabídnout, ať si přiveze svoje.
Hlavně neřeknu, kdybychom tam byli dvakrát do měsíce, ale jezdíme tam tak jednou za čtvrt roku.
@Aenne Když jsou u nás, většinou vařím vegetariánsky a chutná jim. Naposledy lilky grilované a naplněné špenátem, kozím sýrem, přelité rajčatovou omáčkou s bazalkou. K tomu příloha, salát, plním smotané plátky lilku jako ruličky, jako není to nic strašně těžkého, ale nějaký čas to taky zabere. Asi jsem občas dělala i něco, co se dá sníst na dva způsoby.
@Lendeš píše:
Jak už jsem psala, já bych taky pohostila vegetariána vegetariánským jídlem.. Ale tchyně naopak může mít pocit, že nejlíp pohostí syna, který tam přijede občas, tak, že mu navaří nějaké oblíbené jídla z masa a že by se z bezmasého jídla tak dobře nenajedl. Těžko soudit, jaké jsou její důvody.. myslím, že @Ou to napsala dost výstižně.
Já bohužel s Ou nemůžu úplně souhlasit. Pokud má například tchyně dojem, že synáček doma hladoví a ona mu musí pořádně podstrojit, tak je to přesně to: její dojem. Faktem zůstává, že kvůli tomuhle dojmu nechává snachu o hladu a ještě jí dává na srozuměnou, že je to její „vina“. Viz ta hozená kedlubna. To mi přijde jako vrchol neúcty, nemůžu si pomoct. Zakladatelka by se samozřejmě mohla zachovat jako ta moudřejší, překousnout tohle vyloženě hrubé jednání a snažit se diplomaticky vyzjistitl kde je problém. Ta hranice mezi tím „zachovat se jako ta dospelejší“ vs. „nechat s**t na hlavu“ je tady ale poměrně tenká.
Přitom by stačilo tam málo…například vedle řízků pro všechny ostatní obalit taky 3 růžičky květáku.
@Anonymní píše:
Hlavně neřeknu, kdybychom tam byli dvakrát do měsíce, ale jezdíme tam tak jednou za čtvrt roku.
Ale tím spíš, že tam jezdíte tak málo, tak může mít pocit, že musí synovi připravit něco speciálního, něco dobrého, což se u ní může rovnat maso. A kdyby mu připravila dušenou mrkev, tak že ho nepohostí. A je otázka, jestli umí připravit chutnější bezmasá jídla než dušenou mrkev. Jak už tady bylo napsáno, do hlavy jí nevidíme a těžko říct jaké jsou její důvody. Myslím, že uživatelka „Ou“ ti poradila dobře.
@Nabot píše:
Já bohužel s Ou nemůžu úplně souhlasit. Pokud má například tchyně dojem, že synáček doma hladoví a ona mu musí pořádně podstrojit, tak je to přesně to: její dojem. Faktem zůstává, že kvůli tomuhle dojmu nechává snachu o hladu a ještě jí dává na srozuměnou, že je to její „vina“. Viz ta hozená kedlubna. To mi přijde jako vrchol neúcty, nemůžu si pomoct. Zakladatelka by se samozřejmě mohla zachovat jako ta moudřejší, překousnout tohle vyloženě hrubé jednání a snažit se diplomaticky vyzjistitl kde je problém. Ta hranice mezi tím „zachovat se jako ta dospelejší“ vs. „nechat s**t na hlavu“ je tady ale poměrně tenká.Přitom by stačilo tam málo…například vedle řízků pro všechny ostatní obalit taky 3 růžičky květáku.
Presne, souhlasim. Nejde o to jidlo, jde o ten pristup k „problemu“, ktery ani neni problemem.
Zivot je moc kratky na zabomysi spory.
@Ou Pardon, s něčím co píšete souhlasím. Tak třeba Berneho mám opravdu ráda a mám ho načteného. Dále, že by se to mělo řešit konstruktivně. Bohužel to nejde, když jsem chtěla něco začít nebo říct, tchýně něco odsekne a odchází do jiného pokoje. Snaží se vyhýbat jakémukoliv řešení těchto věcí, i když já bych to řešit nějak otevřeně chtěla. Na některé věci se ani neptá mě, i když se mě týkají, a raději jde za manželem (dělá to u více lidí).
Ale co mě nadzvedlo jsou vycucané teorie o tom, že vegetariánství je vymezení proti společnosti a původní rodině
Vůbec nic o mně nevíte, kromě etických důvodů mám ještě další důvody k nejezení masa, které tady nechci prezentovat. Ale opravdu to není revolta a navíc jsem nepřestala jíst maso v dospívání. Byť máma říkává, že jsem nikdy nebyla masová, maso jsem jedla aby se neřeklo. A milovala jsem zvířata, ve stáji a ve chlívě jsem bývala pečená vařená.