Zkušenosti s koupacím sudem na otužování

3912
3.9.22 20:05

Zkušenosti s koupacím sudem na otužování

Máte doma koupací sud na otužování? Jak se staráte o sud a o vodu, aby byla nezávadná?
Velmi zvažuji koupit si koupací sud na otužování. Našla jsem si, že do vody by se měla přidat sůl a že by se měl čistit jednou za měsíc. Je lepší mít sud s odtokem? Kam vyléváte slanou vodu?
Našla jsem si černý koupací sud s objemem 750 l bez víka.
Uvítala bych praktické informace a doporučení.
Děkuji. :kytka:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20926
3.9.22 20:37

Jaká bude teplota vody?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2603
3.9.22 20:53

@K2 8611 Sudy se prodávají na vodu, chytá se tam voda z okapů a slouží na zalévání. Sousedi to mají, sudy jsou objemné, ale obávám se, že to není stavěné na to, aby tam člověk lezl. I když pevnost to mít musí, pokud to má mít objem třeba 750 litrů, tj. plné to váží přes tři čtvrtě tuny. I když je trošku jiná věc rovnoměrné zatížení a jiná šlápnout sice menší váhu, ale na dosti malé chodidlo.
Jako kluk pamatuji ocelové sudy, stejný účel, sudy menší, jestli 100 l. Když tam voda byla déle, byly tam nitěnky. Takoví „červi“, tj. larvy nějakých much či co. Nevím, jak to řeší na koupalištích, kde mají celoročně vodu, tj. v létě ji nějak filtrují, ale voda tam je i v zimě. Možná chlorovaná voda neumožní život hmyzích larev.
K otužování - ten sudn by v létě asi použitelný nebyl, voda by byla moc teplá. Takže jen na jaře a na podzim. Ten postup není dobrý, otužilci ve vodě plavou. Být jen tak bez pohybu, to jde jen krátce, daleko lepší je plavat. Taky pamatuji, že sudy se musely na zimu vždy vylít, mráz by je jinak zničil. Solit vodu - při velkých mrazech by stejně zamrzlo, vylévat pak slanou vodu je docela barbarství, steče to do řek, nebo si zasolit zahradu? Žádná čistička si se solí neporadí, s exkrementy ano, ale se solí ne.
K pořádnému otužování to chce plavat, teď je dobrá doba na to začít. Jistě to jde doplnit i nějakým pokropením se venku. Kdo má zahradu, tak se jde polít vodou z konve, voda se nechá stát. Nebo jde se kropit ivodou z hadice, nemusí se dlouho. Efekt podobný jak u lezení do sudu, akorát to není tak drahé a sud nepřekáží.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Stará známá
3.9.22 20:59
@Náhodný host píše:
@K2 8611 Sudy se prodávají na vodu, chytá se tam voda z okapů a slouží na zalévání. Sousedi to mají, sudy jsou objemné, ale obávám se, že to není stavěné na to, aby tam člověk lezl. I když pevnost to mít musí, pokud to má mít objem třeba 750 litrů, tj. plné to váží přes tři čtvrtě tuny. I když je trošku jiná věc rovnoměrné zatížení a jiná šlápnout sice menší váhu, ale na dosti malé chodidlo.
Jako kluk pamatuji ocelové sudy, stejný účel, sudy menší, jestli 100 l. Když tam voda byla déle, byly tam nitěnky. Takoví „červi“, tj. larvy nějakých much či co. Nevím, jak to řeší na koupalištích, kde mají celoročně vodu, tj. v létě ji nějak filtrují, ale voda tam je i v zimě. Možná chlorovaná voda neumožní život hmyzích larev.
K otužování - ten sudn by v létě asi použitelný nebyl, voda by byla moc teplá. Takže jen na jaře a na podzim. Ten postup není dobrý, otužilci ve vodě plavou. Být jen tak bez pohybu, to jde jen krátce, daleko lepší je plavat. Taky pamatuji, že sudy se musely na zimu vždy vylít, mráz by je jinak zničil. Solit vodu - při velkých mrazech by stejně zamrzlo, vylévat pak slanou vodu je docela barbarství, steče to do řek, nebo si zasolit zahradu? Žádná čistička si se solí neporadí, s exkrementy ano, ale se solí ne.
K pořádnému otužování to chce plavat, teď je dobrá doba na to začít. Jistě to jde doplnit i nějakým pokropením se venku. Kdo má zahradu, tak se jde polít vodou z konve, voda se nechá stát. Nebo jde se kropit ivodou z hadice, nemusí se dlouho. Efekt podobný jak u lezení do sudu, akorát to není tak drahé a sud nepřekáží.

Zadej do Google,,koupaci sud,,…abys videl, o cem je rec.

  • Citovat
  • Upravit
2603
3.9.22 21:07

@Stará známá Tak jsem si to vyhledal, mají jakýsi za cca 2 tisíce, plastový. Člověka unese, je otázka, jak dlouho vydrží, než plast zdegraduje a praskne. Sud je nicméně levný. Další sudy jsou dražší, menší „levnější“, tj. třeba „jen“ za 20 tiscí, trošku lepší za 50, 60 nebo 80 t. Tyto sudy jsou dřevěné, takže snad vydrží déle. Asi záleží na druhu dřeva, obávám se, že u nějakého za 30 tisíc to dub nebude.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1240
3.9.22 22:14

Zeptejte se na fb ve skupině otužilců, určitě poradí.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2291
3.9.22 22:39

https://www.lacinocz.cz/…a-otuzovani/?…

Budu kupovat tento a jestli to dam, budu investovat dal.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2603
3.9.22 23:20
@Nika079 píše:
Zeptejte se na fb ve skupině otužilců, určitě poradí.

K sudu jí moc neporadí, leda co jsem již psal. Tj. dobré na ponoření, krátký pobyt, ale být ve vodě déle, to chce v ní plavat. Ideálně se začíná na podzim, od léta přes podzim do zimy. V létě plavat delší dobu, s klesající teplotou zkracovat. Jde ale i začít v zimě, velmi krátké ponoření, prodlužovat. Doporučí pár věcí, gumové boty do vody, aby hlavně v zimě se člověk nepořezal, v zimě plavat s někým dalším, kdyby byla potřeba pomoc. Fakticky je víc otužilců, tj. zimních plavců, kteří jsou neorganizovaní, jen menší část je v klubech či oddílech.

Vedle klasického otužování, tj. plavání v zimní vodě, tu jsou další způsoby. Teď docela frčí metoda dle Wim Hofa. Klasičtí otužilci to nemají rádi. Jednak to je zdravotně nebezpečné, potom tu se tu točí peníze, zkrátka dost komerce, předvádění se. Problematické je to zadržování dechu, i to, když ve vodě neplavou, jen v ní jsou a cvičí až potom. Po pobytu ve vodě se chce zahřát - cvičením, během. Lze i vypít trochu teplého nápoje, ale ne jít pod teplou sprchu. Ztrácel by se otužující efekt a dále nebezpečné na srdce.

Vedle sportovního otužování je tzv. občanské otužování, tj. studená sprcha doma v koupelně. Sud či vana na zahradě venku je jen o trošku lepší než ta sprcha. Otužuje i např. cvičení při otevřeném okně, co nejmíň oblečení. Jistý otužilec před lety dělal v zimě několikahodinové pochody jen v plavkách. Pak zjistil, že pokud plave v zimě ve vodě, což u něj bylo i za mrazů klidně i přes 20 minut, tak ho to nevytrhne. U toho otužování vzduchem je kupodivu větší riziko nachladnutí než při samotném plavání.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20926
4.9.22 05:15
@PetraMeli píše:
https://www.lacinocz.cz/…a-otuzovani/?…Budu kupovat tento a jestli to dam, budu investovat dal.

Dyt to je šíleně malý :mrgreen: se podívej na rozměry a objem. Ta fotka s tou ženou co tam je, tak je na 100% upravená nebo foceny s xkrat větším.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20926
4.9.22 05:31
@Náhodný host píše:
@K2 8611 Sudy se prodávají na vodu, chytá se tam voda z okapů a slouží na zalévání. Sousedi to mají, sudy jsou objemné, ale obávám se, že to není stavěné na to, aby tam člověk lezl. I když pevnost to mít musí, pokud to má mít objem třeba 750 litrů, tj. plné to váží přes tři čtvrtě tuny. I když je trošku jiná věc rovnoměrné zatížení a jiná šlápnout sice menší váhu, ale na dosti malé chodidlo.
Jako kluk pamatuji ocelové sudy, stejný účel, sudy menší, jestli 100 l. Když tam voda byla déle, byly tam nitěnky. Takoví „červi“, tj. larvy nějakých much či co. Nevím, jak to řeší na koupalištích, kde mají celoročně vodu, tj. v létě ji nějak filtrují, ale voda tam je i v zimě. Možná chlorovaná voda neumožní život hmyzích larev.
K otužování - ten sudn by v létě asi použitelný nebyl, voda by byla moc teplá. Takže jen na jaře a na podzim. Ten postup není dobrý, otužilci ve vodě plavou. Být jen tak bez pohybu, to jde jen krátce, daleko lepší je plavat. Taky pamatuji, že sudy se musely na zimu vždy vylít, mráz by je jinak zničil. Solit vodu - při velkých mrazech by stejně zamrzlo, vylévat pak slanou vodu je docela barbarství, steče to do řek, nebo si zasolit zahradu? Žádná čistička si se solí neporadí, s exkrementy ano, ale se solí ne.
K pořádnému otužování to chce plavat, teď je dobrá doba na to začít. Jistě to jde doplnit i nějakým pokropením se venku. Kdo má zahradu, tak se jde polít vodou z konve, voda se nechá stát. Nebo jde se kropit ivodou z hadice, nemusí se dlouho. Efekt podobný jak u lezení do sudu, akorát to není tak drahé a sud nepřekáží.

Larvy komárů s největší pravděpodobností. A ano, jakýkoliv bazén vodu filtruje a dezinfikuje. Tj. Zabraňuje to růst řas, bakterií a právě i větším tvorům.

A slaná voda mrzne, ale ne v našich podmínkách. Když tam dá dost chloridu sodného, tak je bod tuhnutí -21 stupňů s chloridem vápenatým až -50.

Záleží kam to bude vylevat, stačí když se to dostatečně naředí.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2291
4.9.22 05:45
@Cenarius píše:
Dyt to je šíleně malý :mrgreen: se podívej na rozměry a objem. Ta fotka s tou ženou co tam je, tak je na 100% upravená nebo foceny s xkrat větším.

Tak ja jsem take malá, tak me to stačí a vubec nevim, jestli to budu dávat. :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2603
4.9.22 07:35
@Cenarius píše:
Larvy komárů s největší pravděpodobností. A ano, jakýkoliv bazén vodu filtruje a dezinfikuje. Tj. Zabraňuje to růst řas, bakterií a právě i větším tvorům.

A slaná voda mrzne, ale ne v našich podmínkách. Když tam dá dost chloridu sodného, tak je bod tuhnutí -21 stupňů s chloridem vápenatým až -50.

Záleží kam to bude vylevat, stačí když se to dostatečně naředí.

Co se pamatuji ze škol, tak sůl na tání ledu funguje snad do minus sedmi stupňů Celsia. A voda v moři zamrzá, přitom oceán má leckde salinitu vysokou, málo slaná bývají menší moře. O oceánech bývá voda tak minus 2, o méně jsem nikdy nečetl. Voda nebo slaný roztok o minus 21 stupních, tomu moc nevěřím. Nebo je pak otázka, kolik té soli by tam muselo být. Navíc rozpustí se jen určité množství, obecně bývá, že nad tuto hranici se sůl či daný iont ve vodě už nerozpustí, než je ta maximální koncentrace. Dále, lézt do vody, která má teplotu pod nulou je značně riskantní. Hrozí omrzliny, zejména prstů, u můžů by možná mohlo omrznout i něco jiného. Omrzliny nehrozí u vody, kde se proseká díra v ledu, i když u směsi vody a ledu by k nich taky mohlo dojít. Nula, rovnovážný stav, kdy to současně taje i vzniká nový led. Ale pod ledem bývá voda o malinko teplejší.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3912
4.9.22 09:26
@Cenarius píše:
Larvy komárů s největší pravděpodobností. A ano, jakýkoliv bazén vodu filtruje a dezinfikuje. Tj. Zabraňuje to růst řas, bakterií a právě i větším tvorům.

A slaná voda mrzne, ale ne v našich podmínkách. Když tam dá dost chloridu sodného, tak je bod tuhnutí -21 stupňů s chloridem vápenatým až -50.

Záleží kam to bude vylevat, stačí když se to dostatečně naředí.

A to je právě to, co mi dělá těžkou hlavu. A proto to řeším tady.
Ono je krásné vidět fotky lidí koupajících se v sudech, ale fakt mě zajímá, co s tou vodou :nevim:.

My máme tlakovou kanalizaci. Ale že by se mi chtělo splachovat slanou vodou, to se mi fakt nechce.

Taky i uvědomuji, že na dně bude takový ten hnusný sliz (i když nevím, jestli se dělá i v té slané vodě).

Nerada si komplikuji život, je možné, že se na to vykašlu a zůstanu doma v koupelně u sprchy. Jen mi přišlo jednodušší vlézt si venku do sudu a nejdál za dvě minuty (samozřejmě až časem) z něj zase vylézt. :P

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3912
4.9.22 09:31

@Náhodný host Já bydlím pár set metrů od řeky. Ale nevlezla bych tam ani za peníze. Nehodlám chytit žádnou chorobu z hnusné vody (zvlášť, když ta voda už protekla Prahou :poblion: ). Na plavání se necítím, už jsem se jednou ve studené vodě topila a nehodám to opakovat. Jsem ochotná se ponořit do sudu, ale samozřejmě jsem vybírala tak, abych byla schopná se z něj sama vyhrabat (a byl to ten černý za dva tisíce). Kdybych si stoupla na špičky, tak bych do něj vlezla aniž bych potřebovala stoličku. A to samé ven.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3912
4.9.22 09:35
@PetraMeli píše:
https://www.lacinocz.cz/…a-otuzovani/?…Budu kupovat tento a jestli to dam, budu investovat dal.

Píšou, že na koupání musí mít sud objem aspoň 500 l.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová