Zkušenosti se soukromou vysokou školou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Peggi
Kecalka 477 příspěvků 02.08.19 14:23
Zkušenosti se soukromou vysokou školou?

Ahoj,
máte zkušenost u svých dětí nebo svou vlastní se studiem na soukromé vysoké škole konkrétně na Vysoké škole obchodní v Praze?
Dcera bude příští rok maturovat a docela vážně uvažuje o studiu na této škole. Já z toho teda nejsem nadšená, asi jsem stará škola a skeptik, ale nevěřím kvalitě vzdělání na takových školách. Už jenom proto, že se nedělají přijímací zkoušky. Takže asi berou skoro každého :think.
Druhá věc je školné - za semestr se platí 24 000 Kč. Takže představa, že za vzdělání zaplatíme za 5 let téměř 240 000 + skoro stejnou částku za ubytování je pro nás opravdu hodně…
Jako kdybychom věděli, že je ta škola opravdu dobrá a po ukončení bude mít možnost sehnat dobrou práci, tak by se o tom dalo uvažovat, ale takhle opravdu nevím… Často slýchávám, že zaměstnavatelé dávají přednost absolventům z veřejných univerzit a já se asi ani nedivím. Po různých kauzách, které dělají soukromým školám špatnou reklamu…
Studoval někdo na této škole? Konkrétně s oborem Služby letecké dopravy v cestovním ruchu?
Budu ráda za všechny zkušenosti :)

Reakce:
Mysticlipstick
Ukecaná baba ;) 1190 příspěvků 02.08.19 14:36

Pokud na to dcera ma, at zvoli statni vysokou skolu, vypada to v zivotopise proste lepe a kvalita vyuky je nekde jinde nez na soukromych skolach. Nutno podotknout ze zrovna VSO je z tech soukromych skol ta lepsi. Chodili tam moji dva spoluzaci. To ostatni je vicemene o tom kolik zaplatis tolikrat se tam musis objevit apod. Ani jeden z nich tedy nezustal v tom oboru, ale to uz nevim proc. Ale tituly maji no :)

Lalelale
Kelišová 5304 příspěvků 02.08.19 14:36

Na soukromou VŠ jde ten, co se nedostal na státní/veřejnou. Soukromou školu bych volila jedině v případě, že se dcera nikam nedostane. Pak je to samozřejmě lepší, než nemít nic. Jinak pořádně číst smlouvu atd. Kamarád šel na soukromou školu a rodiče byli dost nepříjemně překvapení, že škola nemá dva semestry ročně (jako každý jiný), nýbrž tři :lol:

malákráličice
Závislačka 2814 příspěvků 02.08.19 14:41

@Lalelale V tom pripade to meli pojmenovat trimestr, ne? :lol:

Peggi
Kecalka 477 příspěvků 02.08.19 14:57

Jj, já si taky myslím, že by byla veřejná lepší. Vzhledem k tomu, že má výborný prospěch, bylo by škoda, aby to nezkusila. Má zájem o obory, které se týkají cestovního ruchu ( úplně nejvíc by ji asi bavila práce na letišti :) ), pak by chtěla zkusit na VŠE Mezinárodní obchod anebo něco podobného ekonomického směru…Ale ta letecká doprava ji prostě hodně láká a na jiných školách bohužel tento obor nenabízí :(. Ale bojím se pozdějšího uplatnění, že bude mít problém sehnat práci…

anahry
Kecalka 416 příspěvků 02.08.19 15:12

Pokud je inteligentní, tak se na soukromé VŠ zahodí. Na letišti mají zájem zejména o jazykově vybavené, komunikativní, dobře vypadající lidi. Ten mezinárodní obchod by byl nejlepší, myslím.

janickaIII
Závislačka 4454 příspěvků 02.08.19 15:23

@Peggi kamarádka ji má a nepřijde mi, že by našla práci lepší nebo lépe než kdokoli z veřejné VS. Možná jedinou výhodu, kterou měla, že tolik (před lety) nehrotili docházku a ona mohla mít práci na plný úvazek už při škole (tzn. mít praxi dřív než že škol kam se musí chodit a samozřejmě měla peníze na bydlení apod). Takže peněz bych se nebala, pokud bude ochotná a schopna pracovat pri škole. Spíš se podívejte, kdo tam učí. Jinak na veřejných vs dost často cvičení vedou doktorandi, kteří promovali rok před tím. To může a nemusí být výhoda. :nevim:

malákráličice
Závislačka 2814 příspěvků 02.08.19 15:35

@janickaIII S temi doktorandy mas pravdu. Ja jsem to brala jako vyhodu, dokazali latku vysvetlit jednoduseji.

Filanda
Závislačka 4677 příspěvků 02.08.19 15:40

Chodila jsem tam před pěti lety na dálkové studium. Tehdy už jsem fušovala do letecké dopravy v rámci zaměstnání a jiná škola tento obor nenabízí. Obecně bych řekla, že je tam dost odborníků přímo z praxe. Někteří přednášející byli opravdu kapacity. Někteří byli o ničem, ale to je tak na každé skole. Část lidí v průběhu studia odpadla, protože nedokázali složit některé zkoušky, takže úplně zadarmo to studium není. A to celkově na dálkaře, kteří byli z oboru, byli mírnější než na denní studenty. Pokud by tam chtěla studovat vyloženě cestovní ruch řeknu, že je to zbytečné, ten je na spoustě státních škol. Letecká doprava nikde není a tahle škola se na ni vyloženě specializuje - za mě například vedl katedru letecké dopravy bývalý ředitel Úřadu pro civilní letectví.

Filanda
Závislačka 4677 příspěvků 02.08.19 15:46

Jinak můžu se pro zajímavost zeptat, co si dcera představuje pod prací na letišti? To je poměrně dost široký pojem a na spoustu pozic žádnou VS nepotřebuješ. ;)

Uživatel je onlineAlušáček
Závislačka 3963 příspěvků 02.08.19 15:52

@Peggi Pokud chce dcera studovat v Praze, tak si opravdu může vybrat veřejnou školu, výběr je a jestli je chytrá přijímačky zvládne kamkoli. Zase na druhou stranu bych soukromé vs úplně nekritizovala, znám i lidi co vytudovaly soukromou vs a neschopní hlupáci to nejsou. Zaměstnavatele při výběru hodnotí více faktorů než jen školu.

Peggi
Kecalka 477 příspěvků 02.08.19 16:01

@Filanda
Děkuji za odpověď. Tak jsem se ptala, co si pod prací na letišti představuje a říkala, že konkrétně neví, ale asi něco ve smyslu manažerské pozice pro letiště nebo pro aerolinky a tak podobně. Můžu se zeptat, jakou práci jsi v letecké dopravě vykonávala ty? Případně jaké pozice by se s tímto zaměřením daly na letišti vykonávat? Budu ráda za každou informaci :-)

Filanda
Závislačka 4677 příspěvků 02.08.19 16:36

@Peggi Já jsem nebyla přímo v letecké dopravě (i když teď mám rozjednanou smlouvu na brigádu při RD u jednoho dopravce). Dělala jsem vždy v CA služební cesty pro firmy - což jsou z velké části hlavně letenky. Z mého pohledu je výhoda, že lidi je málo a mladší to nechtějí dělat. Představuji si to asi tak jako když si naklikaji letenku na webu Ryanairu a když pak vidí co vše práce obsahuje, tak ještě ve zkušebce skončí. Takže je to pro ženskou jeden z oborů, kde vyloženě kvete home office a i o mámy s malými dětmi se firmy perou. Jinak by mohla řešit handling - obchodní smlouvy nebo konkrétně provoz (rozdělení lidí na směnách atd.) Ono většina airline nefunguje v rámci letiště, ale ty práce na centrálách jsou jinde. Jsou lidi co dělají skupinové rezervace, řeší penále pro CK, dělají sales, řeší specificke případy (aby vše probíhalo podle předpisů - například přeprava deportovaných osob, zbrani apod ). Pak je speciální oddeleni, co stanovuje ceny letenek - revenue management, rozhoduje o preknihovani letadel apod. Může plánovat posádky, připravovat podklady k letům (povolení). Záleží na tom, jestli chce spíš komunikovat s klientem nebo dělat ty věci v pozadí. My jsme měli na VSO letecké mezinárodní právo, základ o globálních distribučních systémech, zeměpis letecké dopravy (kódy státu, letišť, airlines), předměty které právě vysvetlovaly jak funguje pozadí letecké dopravy - například zúčtování mezi airlines, když třeba let operuje jiný dopravce než pod kterým se prodává letenka, zúčtování mezi CK a Airlines, jak fungují mezinárodní organizace v letectví a k čemu jsou, bezpečnost letecké dopravy. Ten obor je prostě dost specifický, i když si to dost lidí představuje podobně jako jízdu busem.

Peggi
Kecalka 477 příspěvků 02.08.19 17:22

Moc děkuji za informace :-). Vůbec jsem netušila, kolik možností nabízí… Ale to asi nikdo, kdo v tom oboru nepracuje. Kdybys ještě chtěla něco připsat, budu moc ráda :-)

Filanda
Závislačka 4677 příspěvků 02.08.19 19:01

Ono v ČR máme taky i společnosti, které dělají privátní lety, takže by mohla dělat i něco takového, ale do toho nevidím a neznám nikoho, kdo v tom pracuje. Princip bude ale dost podobný - lidi co koordinují přípravu letadel (úklid, catering apod.), sales, příprava dokumentace k letům. Jinak obecně na cargu mi přijde, že jsou spíše chlapi, zatímco na přepravě cestujících pracují spíše ženské. Mě osobně by bedny taky nebavily :) Pak máš tzv. GSA - jsou to společnosti, které zastupují letecké společnosti na českém trhu. Dost airlines si spočítá, že tu nemají takový obrat a potencial, aby tu měly vlastni zastoupení a pobočku, takže předají zastoupení těmto firmám. Řešíš pak tak nějak vše - prezentaci a sales společnosti, kterou zastupujes, reklamace, helpdesk pro CK a cestující a komunikuješ s hlavní centrálou v zahraničí.

Váš příspěvek
Reklama