Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.

*

Jak po mateřském mléce zvykat děťátko na umělé?

Maminka Julie kojí dvojčata, ale začíná být vyčerpaná, což se odráží na jejím zdravotním stavu. Mléka jí navíc ubývá. Počítá s tím, že přejde na umělé, už proto, že je mimořádně nevyspalá a takhle by se mohli například u nočního krmení střídat s manželem.

Má trochu obavy z toho, jak bude umělé mléko holčičkám chutnat. S přechodem na kojeneckou výživu však děti nemívají problém, jen je potřeba najít takovou, které jim sedne – chuťově i z hlediska zažívání. Proto má smysl hledat co nekvalitnější, případně s ohledem na specifické výživové požadavky.

Jaké mléko tedy správně vybrat?

Beba Comfort, nová receptura s oligosacharidy vyvinutá po vzoru mateřského mléka, Zdroj: Nestlé.Beba Comfort, nová receptura s oligosacharidy vyvinutá po vzoru mateřského mléka, Zdroj: Nestlé.
  • Dvojku mohou dostávat děti od ukončeného 6. měsíce.
  • Trojku mohou dostávat děti od ukončeného 12. měsíce.
  • Hypoalergenní mléka (HA) se používají preventivně jako ochrana před vznikem alergií, mléka s částečně naštěpenou bílkovinou kravského mléka jsou určena pro alergiky.
  • Antirefluxová mléka AR jsou zase vhodná pro děti trpící refluxem. 

K dostání už je i mléko se složením vyvinutým po vzoru mateřského mléka se strukturami oligosacharidů 2´FL. 

Důležité je mléko připravovat podle návodu na obalu, dodržovat teplotu vody a dávkování podle věku dítěte.

Kdy je lepší lžička než lahvička

Mléčná žláza pružně reaguje na množství vypitého mléka i zdravotní stav miminka. Je-li maminka například nemocná, tvoří se protilátky v jejím těle a přecházejí do mléka, což pak dítě po kojení ochrání. Pokud máte mateřského mléka dost, s náhradním počkejte – minimálně do šesti měsíců.

Pokud máte vlastního mléka málo, ale kojíte dál, je lepší dávat miminku náhradní mléko lžičkou. Bude-li pít z lahvičky s nevhodným dudlíkem (s větším otvorem), lehce si zvykne a mateřské mléko – při jehož sání ho čeká větší námaha – bude po čase odmítat. 

Máte ve svém okolí někoho, kdo má problémy s kojením a musel přejít na umělou výživu?

Témata článku