Koronavirus v těhotenství: Rizika jsou jako u běžné chřipky, míní gynekolog

Jaký dopad může mít nový typ koronaviru na těhotné ženy a hlavně na nenarozené děti? A jsou na místě obavy v případě, že pár podstupuje umělé oplodnění?

Koronavirus v těhotenství: Rizika jsou jako u běžné chřipky, míní gynekolog Budoucí maminky se bojí koronaviru. Zdroj: Shutterstock.com.

Problém by mohl nastat v raném těhotenství

Podle primáře MUDr. Pavla Otevřela z reprodukční kliniky Reprofit by měly těhotné ženy dodržovat stejná opatření, jako v případě epidemie chřipky. „Není riziko, že by virus poškodil plod, ale může způsobit předčasný potrat. Speciální opatření pro těhotné ženy není. Žena se chová stejně jako při běžné chřipce,“ říká. Vyvrací také obavy z toho, že by koronavirus mohl poškodit plod, zejména v pokročilém stádiu těhotenství. „Problém by mohl nastat v případě raného těhotenství,“ dodává lékař.

Přísné hygienické podmínky v IVF centru

Dopady hrozby koronavirové infekce se dotýkají samotného centra asistované reprodukce. „Klientky, které přicházejí k léčbě neplodnosti na naši kliniku z postižených oblastí koronavirem, nemají na kliniku přístup a léčba je momentálně odložena na neurčito,“ vysvětluje lékař. Pacientky, které nejsou rizikové a přijdou na kliniku, musí dodržovat přísná hygienická nařízení.

Podle primáře mají k dispozici roušku i dezinfekci a jsou dotázány, v jakých oblastech se v posledních týdnech pohybovaly. „Prozatím jsme se nesetkali s párem, který by byl nakažený,“ říká. V případě pochybností se pacientky mohou obrátit na speciální telefonickou linku, kterou centrum zřídilo.

Psychika hraje důležitou roli

Současná situace je náročná také po psychické stránce. Těhotné ženy i ty, které procházejí umělým oplodněním, si kladou řadu otázek. Psycholožka Lenka Pelechová říká: „Ženám, které nejsou bezprostředně v léčbě neplodnosti, doporučuji hormonální stimulaci raději odložit.“ Zároveň dodává, aby ženy podstupující hormonální stimulaci nebo po embryotransferu zůstaly doma, zvýšily přísun vitamínů a omezily kontakt s veřejností. „Prozatím všechny moje klientky a maminky jsou zdravé a nemají žádné potíže, ale opatrnost je na místě,“ dodává. Upozorňuje také na to, že psychická pohoda je nesmírně důležitá a posiluje imunitu.

Koronavirus rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Koronavirus máte strach?

dnes v 23:33
160544

Koronavirus - děláte preventivní opatření?

4.4.20 08:33
204

Jak zvládáte současnou situaci po psychické stránce?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
21815
18.3.20 13:43

@DeniScha ale ty maminky v Číně byly již před porodem, takže dítě již bylo plně vyvinuté, ale tak, každý ať si věří čemu chce

 • Zmínit
 • Nahlásit
869
15.3.20 09:53

Přesně tak, o následcích těch, které se nakazily v prvním nebo druhém trimestru se logicky nic neví. Dat je strašně málo. Pokud se někdo nakazí pár dnů před porodem, nebo nakazí dítě při porodu, tak je to úplně jina situace, než dlouhodobější působení na dítě v kritických fázích vyvoje. Také nechápu, že se lékaři takto vyslovují, když pro to nemají skoro žádné relevantní informace.

Příspěvek upraven 15.03.20 v 09:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
20045
14.3.20 15:48

@DeniScha jenže ani v Číně se dosud nenarodiy děti, jejichž matky se nakazily v prvním trimestru, proto by lékaři měli být ve svých výrocích opatrní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7454
14.3.20 12:42

@DeniScha no tak zrovna v Britanii se jedno nakazene novorozene narodilo. Navic ac to muze u deti mit slabsi prubeh, tak zrovna novorozene nema imunitu. Nikdo o tom pitomym viru nic kloudne nevi, takze jak muze nejaky gynekolog srovnavat s chripkou? :roll: je to uplne neco jineho. A souhlasim, ze ted nikdo nemuze vedet, jake nasledky to pripadne muze mit do budoucnosti, tak dlouho to tu neni. Ohanet se tu zdravym novorozenetem v Cine…opravdu vsem se uplne narodilo plne zdrave dite? Ty informace jsou tak orezane…

Ty jsi tehotna? A jsi v klidu?

Příspěvek upraven 14.03.20 v 12:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
14.3.20 08:01

@Micaella22 nevím kde ste to sebrala :D ale v Číně se nakazenym maminkam narodili nenakazena miminka! Přestante už s tím vysilovanim a strašením!

 • Zmínit
 • Nahlásit
2851
13.3.20 01:51

Totalni blafy, neverim tomu ani nahodou.kdo testoval nakaženo matku a nasledne narozene dite, jak je to dlouho? Na nasledky u ditete tak maleho by jeste nemohli ani prijit… nenávratně vir poškozuje plice. Kdyz napr jste zvladli vybehnout 5 pater, ted vyběhnete maximalne 2-3. Takze prd jako chripka, to by se nedelalo tohle opatření. Tim krmte nekoho jinyho

 • Zmínit
 • Nahlásit