Teplota u dětí: Víte, jak ji správně a rychle změřit?

Pokud se u dítěte objeví nečekaná únava, mrzutost, bolest hlavy či nechutenství, bývá to pro maminku signál, že její potomek bude mít nejspíš zvýšenou teplotu, nebo dokonce horečku. Jak mu ji ale jednoduše změřit?

Matka s dítětem v klíně a dětským teploměrem Veroval Baby v ruce. Měření teploty pomocí Veroval Baby je snadné a rychlé. Zdroj: Hartmann

Od jakého stupně mluvíme o teplotě?

O té hovoříme v případě, že tělesná teplota přesáhne 38 °C. Pokud je hodnota lehce nad 37 °C, jedná se o zvýšenou teplotu. Ta může být reakcí na růst zoubků nebo očkování, ale nejčastěji upozorňuje na počínající onemocnění. Je proto nutné dítě při jakékoli změně chování co nejrychleji změřit, měření pravidelně opakovat a vývoj teploty sledovat.

Kdy je vhodné začít teplotu snižovat?

Lékaři nedoporučují podávat dítěti žádné léky do teploty 38 °C. Naopak radí nechat organismus, aby s nemocí bojoval sám. Při překročení dané teploty je oproti tomu důležité jednat co nejrychleji a snažit se horečku snížit vhodnými medikamenty, zábaly nebo omýváním vlažnou vodou. Jestliže horečka trvá déle než 24 hodin, je potřeba kontaktovat lékaře.

Jak změřit přesnou teplotu u dítěte?

Získání přesných hodnot závisí na způsobu i místě měření, protože každá část těla má jinou teplotu (36–37 °C na vnější tělové části a 37–38 °C uvnitř těla). U dětí je nejlepší teplotu měřit pomocí digitálního nebo infračerveného teploměru.

Ruka s teploměrem Veroval Baby, která měří teplotu ležícímu batoleti.S dětským teploměrem Veroval Baby změříte dítěti teplotu raz dva. Zdroj: Hartmann

1) Digitální teploměr

Provádí se jím měření v konečníku, ústech či podpaží. Měření v konečníku bývá nejpřesnější a využívá se nejčastěji u nejmenších dětí.

K tomuto účelu poslouží digitální teploměr s ohebným koncem, který se zavede 1,5 cm do zadečku. Měření v ústech, kdy se špička teploměru umístí pod jazyk napravo či nalevo od uzdičky jazyka, je vhodné u starších dětí, které se s vámi nebudou přetahovat. Při tomto měření je důležité alespoň půl hodiny předem nepodávat dítěti žádné nápoje, jídlo nebo žvýkačky, protože by naměřené hodnoty mohly být zkreslené. Starší děti zvládnou i ten nejméně přesný způsob měření, tedy klasicky v podpaží, který se doporučuje pouze k orientačnímu zjištění teploty. Pro získání přesnějších údajů je dobré ponechat teploměr v nejhlubším a nejteplejším místě podpažní jamky alespoň 5 minut, tedy i po zaznění zvukového signálu oznamujícího konec měření.

2) Infračervený teploměr

Měření tímto teploměrem patří mezi nejšetrnější a nejpohodlnější, a ocení ho především maminky malých dětí a miminek.

obal Thermoval baby sense s obrázkem teploměru a dítěteDětský teploměr Thermoval baby. Zdroj: Hartmann

Bezdotykovými teploměry se zjišťuje teplota pouhým přiložením k čelu na vzdálenost pár centimetrů. Výhodou infračerveného teploměru je velmi rychlý výsledek, během pár sekund, a hlavně tichý provoz bez zvukového znamení. Teplotu malého pacienta tak můžete ověřit i ve spánku. Bezdotykové měření má pár pravidel, která je nutné dodržovat pro získání co nejpřesnějších hodnot.

Pravidla pro bezdotykové měření teploty:

  • Čelo dítěte by při přiložení teploměru mělo být suché, čisté, bez vlasů a krému.
  • Teplotu se nedoporučuje měřit během kojení, bezprostředně po něm ani po probuzení.
  • Dítě i teploměr by měly být alespoň 30 minut před měřením v prostoru s pokojovou teplotou.

3) Infračervený dotykový teploměr

Existují i infračervené dotykové teploměry, které dokážou měřením na čele či v uchu zjistit přesnou teplotu dítěte již v jedné sekundě.

Fungují na bázi přijímání tepla v podobě infračerveného záření, které lidské tělo vyzařuje. Měření by se nikdy nemělo provádět v místech, kde je pokožka poraněná, odřená nebo zanícená. To platí i v případě zánětů, bolestí ucha a předchozích bolestí středouší.

ruka, která drží teploměr Veroval Baby a měří s ním teplotu mléka v dětské lahvičceTeploměrem Veroval Baby můžete změřit také teplotu mlíčka v lahvi. Zdroj: Hartmann

Díky speciálním teploměrům je měření teploty i velmi malých dětí snadné a rychlé. Patří mezi ně i teploměry Thermoval® a Veroval® od značky Hartmann, které jsou speciálně určené k přesnému měření teploty u dětí.

Témata článku

Přečtěte si také