Břišní tanečnice Lea: Z koníčku se stal výdělek i na mateřské

Jak skloubit mateřství, naplňující práci a přitom ještě přispět do rodinného rozpočtu? Článkový seriál Pracující máma ukazuje různé způsoby, jak vychovávat dítě a zároveň nezakrnět. Inspirujte se rozhovorem s tanečnicí Leou, která na rodičovské pokračuje ve vydělávání si vlastním koníčkem.

Břišní tanečnice Lea: Z koníčku se stal výdělek i na mateřské

Přes den seděla v kanceláři nebo chodila do ordinací, ve volném čase se věnovala orientálnímu tanci. A začala ho učit i ostatní ženy. Lea Váňová proměnila svůj koníček ve výdělek ještě před rodičovskou, k výuce tance se vrátila po půlroční pauze.

V rozhovoru prozrazuje, co jí po porodu nejvíc dělalo starosti a jak pomáhá tanec jí i její rodině.

Jak jste se dostala k výuce tance?

Léta jsem chodila na kurzy orientálních tanců a tančila se skupinami. Bylo to hodně času, peněz, ale i zábavy. Jezdily jsme na různé festivaly a soutěže. Pod vedením Karoliny Idrisové jsme přivezly zlato z Káhiry i z Berlína. Pak v roce 2012 odjížděla do Indie kamarádka Alice Janstová. Své taneční studio předala mně a kolegyni, a tak učíme v Praze rehabilitační orientální tance. V tom pokračuji i po porodu Haničky. Soutěže a vystupování teď ustoupily.

Kolik času vám teď zabere výuka tanců?

Mám dvě 90minutové lekce, takže jeden večer týdně. K tomu je ale potřeba přičíst dopravu a především přípravu na hodinu. Čas mi zabere i tvorba nové choreografie, kterou chystám pro každý kurz.

Je potřeba také nějaké studium?

Kromě samotného tance se vzdělávám ve správném vedení cvičení. Na lekcích totiž začínáme 20minutovou rozcvičkou, abychom zahřáli a protáhly tělo. V tanci hodně zapojujeme pánev a hrudník – a to by hned po příchodu z kanceláře šlo ztuha. To znají asi všichni, kdo mají sedavé zaměstnání. Právě na pohybový aparát jsou orientální tance super.

zdroj: archiv Ley Váňové

Takže po porodu to byl snadný návrat?

Zpočátku jsem měla obavy, jak to vůbec zvládnu fyzicky. Na konci těhotenství jsem skoro nemohla chodit kvůli útlaku sedacího nervu. Takže jsem vůbec netušila, jestli budu schopná pohybu ve stejném rozsahu jako předtím. Ale byla jsem rozhodnutá to zvládnout. Také mě po porodu znejisťovala moje postava, na kterou si stále zvykám. Ale pravda je, že to kurzistky neřeší a kurz to neovlivňuje.

Pomohlo tancování i vám, například s kondicí po porodu?

Rozhodně ano. Když jsem začala znovu tančit, byla jsem nadšená. Zjistila jsem, jak moc mi to celou dobu chybělo. Dělám všechno jako dřív. Tancování mi ale pomáhá hlavně psychicky. Vymaním se na chvíli z toho celodenního pobíhání kolem dítěte, plen a domácnosti. Užívám si to, že můžu být zase ženou a ne jen matkou.

Berete Haničku s sebou?

Na všechny organizační schůzky. Loni jsme začínaly kurzy v novém sále, takže zpočátku se ladilo hodně věcí – úklid, střídání kurzů, vybavení, výzdoba sálu. Na kurzy ale dceru neberu. To se v péči o dítě může pocvičit i tatínek. Také pomáhají babičky. Nejsem zastánce placeného hlídání cizími lidmi.

Je nějaká služba, která vám ulehčuje péči o dítě?

Využívala jsem on-line nákupy. Hlavně v těhotenství, když jsem téměř nemohla chodit. Teď už je využívám méně, obvykle ne u potravin. Ráda třeba nakupuju on-line z bazárků.

Peníze na rodičovské

Než jste odešla na mateřskou, pracovala jste jako státní zaměstnankyně ve zdravotnictví. Plánujete se vrátit zpátky – na stejnou pozici a na plný úvazek?

Pravděpodobně ano, kvůli financím. Místo mám v souladu se zákonem zajištěno po dobu 3 let, poté mi ho zaměstnavatel není povinen držet, tedy budu muset dát dítě do předškolního zařízení a tedy nebudu schopna pracovat na plný úvazek. Zkrácený úvazek možný je, na sdílené místo jsem se neinformovala.

K tomu dokončuji magisterské studium Adiktologie na Karlově univerzitě. Pokud školu dokončím, beru to spíš jako rozšíření možností v zaměstnání než jako nový start.

Vyplatí se vám tancování finančně? Když tomu věnujete tolik času…

Určitě se to vyplatí. Mít kurz jako odreagování bych si nemohla dovolit, musela bych si hledat jiný přivýdělek. Partner totiž nedávno měnil zaměstnání, mně chodí tříletá rodičovská. Kurzovné je tedy výrazná finanční injekce do rodinného rozpočtu. Jsem ráda, že můžu pokračovat v učení – a hlavně že mě tento přivýdělek baví.

Vidíte kolem sebe hodně žen, které po porodu vydělávají?

I moje kamarádky si přivydělávají při mateřské. Buď v rámci své profese nebo hlídáním dětí. To se přirozeně nabízí. Mně se osvědčilo navázat na to, v čem je člověk dobrý. Případně to skloubit s péčí o děti. Proto uvažuji o učení dětí nebo o lekcích pro maminky s dětmi.

Lea Váňová tančila standardní a latinskoamerické tance. Od 2005 ji nejvíce baví orientální tanec, zejména egyptský folklór a indický Bollywood. Jako členka skupiny Matahari přivezla 1. místo z Káhiry a 3. místo z Berlína. Učí rehabilitační orientální tance ve studiu Utancovat se. Její dcera Hanička právě oslavila rok a půl.

Článkový seriál Pracující máma pomáhá maminkám s přivýdělkem na rodičovské i s návratem do práce.

Přečtěte si také:

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...