Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

“Když napíšu rodičovskou do životopisu, do druhého kola mě nepozvou.” Tak zní nejčastější argument, proč maminky zatloukají péči o dítě. A rodičovskou do životopisu neuvedou. Jenže personalisti nad tím kroutí hlavou.

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Zapírání rodičovské dovolené v CV vnímají jako neúplnou informaci. A jako jednu ze lží, ke kterým se uchazečky často uchylují. Zmíněním rodičovské šetříte čas sobě i firmě, upozorňují.

Ale co teď? Nechat si ujít příležitost, nebo být fér za každou cenu?

Risk je zisk… nebo ne?

Najdete dobrou nabídku práce, o kterou byste vážně stála. Zkušenosti, vzdělání, vše odpovídá požadavkům. Pošlete životopis a čekáte. Jenže místo pozvánky dorazí jen poděkování a rozloučení.

Jenže nevíte… Odradil firmu rodičák? Možná ano.
Vymlouvají se, že hledají někoho jiného? Možná ne.
Někdy je rodičák opravdu překážka a zákon s tím nic nezmůže.

Bývalá personalistika Jana Raková uvádí jeden příklad: „Do firmy se hledá někdo se čtyřletými zkušenostmi ve velkoobchodě. Na pohovoru zjistíme, že je ale nemá, protože dva roky z těch čtyři byla na rodičovské dovolené.“ Zapřením RD si tak nejspíš zařizujete hlídání zbytečně.

Pečlivě si přečtěte celý inzerát

Opravdu každý bod, protože jen tak vyčtete priority firmy . Nabízejí zkrácený úvazek, který sháníte, nebo chtějí jedině plný? Kolik let praxe požadují? A co vy - opravdu si udržujete aktuální přehled v oboru?

Pro vás to mohou být méně důležité požadavky, pro zaměstnavatele ale naprosto zásadní. Nespoléhejte na to, že na pohovoru je přemluvíte. Jako byste je přesvědčovala, že místo angličtiny potřebují němčinu…

Doporučení, jak napsat do životopisu RD

Jak se dá uvést mateřská a/nebo rodičovská v životopise? Jana Raková doporučuje

verze A)
2009 dosud: operátorka AbTelefon (momentálně RD) 

verze B)
2012 dosud: rodičovská dovolená
2008-2012: vedoucí marketingového oddělení JYSK

Z prvního řádku nečiší několikaletá kariérní pauza. Tuto variantu proto doporučujeme maminkám, kterým zaměstnavatel ještě drží místo.

Už pracujete a nevíte, jak uvést dřívější roky na rodičáku?

Personalistika Jana Raková radí tuto formulaci:

2014 – současnost. Tesco ČR

2012 – 2014. Rodičovská dovolená

2010 – 2014. Adidas ČR

Rodičovskou jsem v CV neuvedla, co mám říct na pohovoru?

Jakmile se dostanete do druhého kola, samozřejmě mateřskou/rodičovskou nezatloukejte. I když se vás personalisti neptají na počet dětí nebo jejich věk (což zákon zakazuje), dokážou zjistit leccos. Například chytře položenou otázkou, jaký největší profesní úspěch jste zažila za poslední půl rok.

Co udělat, aby rodičák v životopise nevadil?

Než si povzdechnete, že vás zase odmítli kvůli rodičovské, podívejte se kriticky na svůj životopis. Vypište do něj své zkušenosti, včetně popisů pozice (např. zodpovědnost za chod kanceláře, grafické návrhy log, psaní tiskových zpráv). Vyplňte také všechny časové “mezery”, protože nekompletní životopisy se často rovnou vyhazují.
Určitě nenahrazujte RD za “nezaměstnaná”. V životopise působí rodičák vždycky lépe.

Zkušenosti s psaním životopisu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rodičovská dovolená v životopise

23.1.17 12:00
64

Po MD nemůžu sehnat práci

15.11.16 10:39
47

Kam v životopise uvést MD?

8.8.14 13:33
187

Co vy? Napsala jste do svého životopisu RD, nebo jste o ní řekla až ve druhém kole? Napište ostatním maminkám svou zkušenost.

Článkový seriál Pracující máma pomáhá maminkám s přivýdělkem na rodičovské i s návratem do práce.

Přečtěte si také:

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Retro hračky: Potěší vás i děti

Retro hračky: Potěší vás i děti

Retro se nosí… v oblečení i v hračkách. Pokud se také rádi necháváte inspirovat svým dětstvím, neměly bychom vám ujít nafukovací hračky od tradiční české značky Fatra.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1226
8.10.17 14:30

@Goldyra

u vás by mě asi i bavilo pracovat :pankac: mě třeba zaskočilo, jak si holky myslí, že MD nebo RD jsou vlastně v CV přítěží - přitom, kdy má člověk možnost si sesumírovat, co chce dělat, pracovat na sobě a využit time management? :nevim: Navíc taková žena si bude práce víc vážit, než žena bez závazků.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3397
7.10.17 21:27

@Goldyra Přesně tak, dneska je doba, kdy ženská otěhotní v 18 ale i ve 42. A žádný příčetný zaměstnavatel si nenechá utéct šikovného zaměstnance kvůli tomu, co kdyby náhodou. To totiž stejně nikdo neví.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10863
7.10.17 18:36

@Goldyra Hm, a jak zjistíte, že nenastoupí v průběhu toho zaškolovacího roku na další maateřskou?

 • Zmínit
 • Nahlásit
208
5.10.17 18:07

Tak u nás je to spíš naopak - když je z životopisu zřejmé, že uchazečka bude ve věku 30 a víc a nemá v CV uvedenou mateřskou a rodičovskou, vnímáme potencionální riziko, že sotva se nám zapracuje (což u nás trvá třeba i rok), otěhotní a budeme tam, kde jsme - tedy opět ve fázi hledání. Takže žena, která už v CV mateřskou má, je pro nás jako kandidátka vítanější i přes to, že občas bude s dětmi na paragrafu, bude pospíchat do školky vyzvednout dítě apod. Asi je to firma od firmy - všude je představa o nové kolegyni trochu jiná. Nám jde prioritně o stabilitu týmu a co nejnižší fluktuaci, proto to bereme takto a uvedení MD v životopise vítáme. Ale chápu, že třeba firmy, kde zaměstnávají lidi v rámci nějakého časově omezeného projektu, zas tu stabilitu týmu nepreferují a jde jim třeba o to, aby zaměstnanec mohl zůstat v případě potřeby bez problému přes čas atd.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3397
5.10.17 11:16

Nejsem personalistka, ale pohovory děláme často a dle mého nemá mateřská v životopise nic dělat, stejně jako dlouhodobá nemocenská atd. Na mě to nepůsobí moc seriózně, když si to tam člověk napíše. Navíc je to celkem zbytečné - skutečné zkušenosti se ukážou jinak a lépe než počtem odpracovaných let.

Příspěvek upraven 05.10.17 v 11:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
8690
5.10.17 11:03

Domnívám se, že v CV není nutné MD ani RD uvádět, je to soukromá věc, otázky týkající se časové flexibility, dětí bych řešila respektive upřesňovala zaměstnavateli až ve chvíli, kdy o mě bude zájem a budu v užším výběru. Je to stejný druh informace jako stav, sexuální orientace, ale i třeba věk, toto opravdu není nutné uvádět. My máme dokonce ve firmě poměrně rozsáhlý manuál na co všechno se nesmíme ptát u pohovoru a je toho opravdu požehnaně. Mateřská má obdobný charakter jako nemocenská, kterou také nikdo neuvádí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10863
4.10.17 22:35

@emo.law V zásadě to jedno je. Potíž nastává ve chvíli, kdy je větší nezaměstnanost, na jedno místo přijde sto CV, personalista má reálně čas na 10 osobních setkání a podle něčeho musí těch 90 vyloučit. Uvedený pobyt na MD je bohužel jeden z filtrů. Pokud se kandidátka neuvedením dostane do užšího výběru, už může osobně přesvědčit, že u ní péče o dítě (vyzvedávání ve školce, prázdniny, nemocnost) nebude problém.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
4.10.17 21:31

Já mám opačnou zkušenost - asi jsem zaujala tím, že jsem v CV uvedla rodičovskou dovolenou a v oddělení Kurzy - péče o syna, protože nabídky mám. Ono asi i hodně záleží, jak to podáte - já jsem to brala a beru jako výbornou zkušenost, kdy tak tvrdého šéfa (vlastně už šéfy) jsem nikdy neměla a snad nikdy mít ani nebudu. Hodně jsem se toho dozvěděla o sobě, naučila, tak proč to neprodat…To, že jsem za to dostávala skoro průměrnou „mzdu“ přece neznevažuje to, jsme tvrdě vykonávaly. A ruku na srdce, kdo to zvládne lépe než vy?

 • Zmínit
 • Nahlásit
320
4.10.17 13:44

Jsem personalista

A za sebe musím říct, že je úplně jedno kolik komu je a kolik má dětí. V tom cv to podle mě nemá co dělat ve smyslu, že do toho nikomu nic není. To jsou údaje, které mají smysl a jsou nutné až v případě přijetí kvůli odvodu daní, případně kvůli počítání praxe v tabulkovém systému platů.

Samozřejmě, nemohu bohužel mluvit za všechny personalist(k)y :/

 • Zmínit
 • Nahlásit