Řešit, nebo neřešit složení kojeneckého mléka?

Zdraví a krása

"Když jsem si loni rozhodovala mezi UM, strávila jsem v obchodě snad půl dne a studovala nejprve složení," píše uživatelka Sluka. Na co se zaměřit při nákupu? A nebo prostě dát na doporučení, co se osvědčilo ostatním?

*

Bez palmového oleje a hromady cukrů

Stejný bílý prášek? Ale kdepak. Složení se liší a kolikrát
Uživatelka Sluka píše: „poměr tuků, cukrů a bílkovin je v různých značkách UM dost rozdílný… A já díky tomu chápu, proč jsou některá mimi krmená UM takoví tlouštíci.“

Sidsel píše: „Sledovala jsem pomocné látky, palmový olej, druh přidaného oleje, probiotika, podíl omegy 3 a množství cukrů. Vybrala jsem Hipp.“

Velkým tématem je palmový olej, který se přidává do kosmetiky, sušenek a právě i kojeneckých mlék. Jenže zdraví neprospívá. Naštěstí existují značky UM bez této ingredience - přečtěte si článek Které kojenecké mléko neobsahuje palmový olej?

Hlavně že mu chutná

Ve stejné diskusi se ale ozývá i názor, že na složení nezáleží, pokud je dítě spokojené.

„Dokud jsem měla volbu, vybírala jsem výhradně podle dvou kritérií - aby malé chutnalo a aby se po něm byla schopná bez potíží vykadit. Složení jsem neporovnávala,“ píše Bersaba v diskusi Co sledovat u umělého mléka z hlediska kvality?

Co dělat proti nezdravým kojeneckým mlékům?

Uživatelka 40 zdůrazňuje: „Je velmi důležité, aby jsme my maminky malých dětí otravovali výrobce kojenecké výživy, aby z jejich složení vypustil nezdravé přísady. Je to o našem tlaku např. na jejich facebookových nebo webových stránkách. A o bojkotu nákupu takových výrobků, prostě nekupovat!“

Máte dobrou nebo špatnou zkušenost s určitou značkou? Nebo hledáte nejvhodnější alternativu pro vaše miminko? Pomůžou vám recenze na kojenecká mléka.

Jaký názor máte vy? Sledujete pečlivě složení kojeneckého mléka, nebo dáte na doporučení?

Váš příspěvek
maminka201
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.16 14:49

Sunar :)

Ploskutáček
Ukecaná baba ;) 1065 příspěvků 9.4.16 15:41

@Althya Jasně, ale já to myslel trochu jinak - když vidím, jak se všude straší palmovým tukem, který prý škodí, přitom žádná studie o jeho škodlivosti zatím neexistuje, tak jeho významná součást je i v mateřském mléce. Ano, někdo může argumentovat, že v potravinách je jeho ztužená forma, to je to, co (možná) škodí. Tak ale buďme féroví, a nikoliv pokrytci, a přiznejme si, že za primárním bojem proti palmovému tuku je ekologická lobby.

Příspěvek upraven 09.04.16 v 16:56

Terdul
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.16 15:35

@Althya velky odpurce UM, ale nutrilonem jsi dokrmovala, kdyz bylo potreba.

Příspěvek upraven 09.04.16 v 15:36

Althya
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 9.4.16 13:32

@Ploskutáček Rozhodne ne, kvuli kyseline palmitove v mem materskem mleku prece nemusel umrit zadny orangutan a nejsou vypalovany destne pralesy ;) Ja jsem velky odpurce UM, kojit nemuze jen 2-3 procenta zen, takze ty ostani nekojici by si mely sahnout do svedomi, diky jim je spotreba UM tak neprirozene vysoka

shanin
Kecalka 123 příspěvků 9.4.16 10:01

Tu diskusi jsem četla. Několik samozvaných odbornic na kojeneckou výživu tam šíří „osvětu“.

Prosím vás, složení UM je dáno vyhláškou a výrobce normy MUSÍ dodržovat. Předepsané složení je upravováno podle dostupných vědeckých poznatků. Palmový olej se do UM přidává kvůli kyselině palmitové. Jak jste přišli na to, že neztužený palmový olej „zdraví neprospívá“ a proč to sem píšete? „Hromada cukrů“… Cukr v UM být samozřejmě musí, v mateřském mléce je cukr též a počáteční UM se dělá tak, aby se podobalo mateřskému mléku. Množství a povolené druhy cukrů jsou upraveny vyhláškou.

Doporučila bych všem, pokud chtějí řešit složení kojeneckých mlék a nic o dané problematice neví, aby si vyhledali informace na odborných webech a neřídili se tím, co napíše několik poplašených paní na mimi web.

Ploskutáček
Ukecaná baba ;) 1065 příspěvků 8.4.16 11:40

Já bych jen dodal, že kyselinu palmitovou, kterou obsahuje i všude nenáviděný palmový tuk, najdete i v originálním mateřském mléce, přímo z prsou:

„Nejvíce je v mateřském mléce nasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem - palmitové (C6) a stearové (C18)“

https://cs.wikipedia.org/…v%C3%BD_olej

Takže matky by měly přestat kojit?

Vložit nový komentář