Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro rodiny s dětmi jako stvořená. Mám pro vás mnou osobně vyzkoušené tipy na šumavské výlety s dětmi i zaručená doporučení na skvělé gastro zážitky. Vydejte se spolu s námi na Šumavu!

Šumava s dětmiŠumava: Nejkrásnější místo pro strávení prázdnin s dětmi. Zdroj: Canva

České moře: Lipno plné zážitků pro rodiny s dětmi

Největší vodní nádrž u nás Lipno je bránou Šumavy ve směru od Českého Krumlova. Skýtá téměř nepřeberné množství míst, která můžete s dětmi navštívit. Můžete tu strávit klidně celé prázdniny a nezačnete se nudit. O zábavu je na Lipensku dokonale postaráno.

Co za redakci eMimina doporučujeme zažít a vidět na Lipně?

 1. Vynechat rozhodně nesmíte areál Království lesa, to je totiž – bez přehánění – pro děti ráj! Na návštěvu si vyčleňte celý den. Na místo se dostanete místním speciálním stezkabusem, pěšky nebo lanovkou. Nástupní stanice je hned vedle velkého parkoviště, kde můžete nechat auto. Pro rodiče je v areálu k dispozici spousta pohodlných lehátek, stánky s občerstvením a pro děti je připraveno nekonečně mnoho zábavy. O prázdninách tu bývá narváno, hlavně v pondělí a v úterý. Nejméně naopak v sobotu. Jak je to možné? Jednoduše proto, že v sobotu se mění turnusy a na hřiště se moc lidí tedy nevydá. Chcete-li se vyhnout frontám, víte, který den do Království lesa vyrazit!
 2. Když už budete nahoře na kopci Kramolín, navštivte i Stezku v korunách stromů, ze které uvidíte celé jezero jako na dlani. Dolů můžete sjet po opravdu dlouhém tobogánu.
 3. Abychom nezapomněli, na Kramolíně je i bezvadná bobová dráha.
 4. Koupačka!! Jasně, to k Lipnu patří. Fajn písečná pláž je například v Černé v Pošumaví nebo v Horní Plané a samozřejmě v Lipně nad Vltavou. Dobře se ale vykoupete i v Jenišově nebo na Lojzových Pasekách.
 5. Vítr do plachet? Na Lipně samozřejmě! Vyberte si některou z tras okružních plaveb, které brázdí vody Lipna nebo si půjčte paddleboard, šlapadlo nebo veslici.
 6. Jeďte lodí i s autem! Plavba přívozem je velký zážitek pro každé dítě. Naloďte se třeba ve Frymburku a na druhém břehu vystoupejte na rozhlednu Vítkův hrádek. Zaručujeme, že krásnější pohled na vodní nádrž Lipno z výšky není!

Uživatelka aanysek na Vítkově hrádku už byla a výlet vložila do mapy výletů a zúčastnila se tak soutěže Léto venku s eMiminem.

 1. Stezka Olšina se stává výletním evergreenem. Najdete ji kousek od Horní Plané. Jde o 7,5 km dlouhý okruh kolem rybníka Olšina. Půjdete po povalových chodníčcích, ale i přírodním, rozbahněným terénem. Budete-li na Lipně, rozhodně Olšinu neopomeňte!
Šumava s dětmiNaučná stezka Olšina je zajímavá v každém ročním období. Zdroj: osobní archiv redaktorky

Uživatelka Káťa19 na Olšině byla a výlet vložila do mapy výletů a zúčastnila se tak soutěže Léto venku s eMiminem.

Stezka lesních her na Stožci: Zábava, poznání i pohyb na čerstvém vzduchu!

Stožec je původně dřevařská šumavská obec. Dnes je známá hlavně turistům, protože právě z jejího území jsou výchozí body na výlety ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, dál k Plešnému jezeru nebo až na Třístoličník či ke známé Stožecké kapli. Vede tudy také známá železniční trať ke státní hranici do Nového Údolí.

Co tu ale bezpochyby nadchne děti?

Zdejší návštěvnické centrum Národního parku Šumava se zajímavou expozicí o šumavském ekosystému, vývoji lesů, proměně krajiny s příchodem člověka a historii území. Nechybí ani vycpaná zvířata jako bobr, los, liška, či vlk. Před centrem je hřiště, korýtko s pitnou vodou a přes cestu malý – ale zajímavý – geopark. Hlavním lákadlem je ale Areál lesních her - Puštíkova stezka plná her pro děti vedoucí kolem Stožce.

Celý okruh převážně lesem je dlouhý 4,5 km. Interaktivní didaktické prvky se věnují třem hlavním tématům: život v lese, obnova lesa a tlející dřevo. A proč puštíkova? Provede vás totiž Puštík bělavý. Pracovní list si za symbolických 20 korun zakoupíte v informačním centru ještě předtím, než se na stezku vydáte.

Šumava s dětmiNa Soumarském mostě je chodníček pro bosé nohy. Zdroj: Osobní archiv autorky

Soumarský most: Rašeliniště, stezka pro bosé nohy i muzeum v ŘOPÍKu

Soumarský most spojuje břehy Vltavy nedaleko Volar snad od nepaměti. Před více než tisíci lety zde překračovala řeku prachatická větev Zlaté stezky, po které soumaři přepravovali sůl z Pasova do Prachatic. Dnes je zde celkem nezajímavý silniční most. Místo ale rozhodně za návštěvu s dětmi stojí! Proč? Ač se to nezdá, užijete si tu doslova nadupaný výletní den! Děti budou nadšené, to vám zaručujeme.

Jaká vás čeká zábava na Soumarském mostě?

 • Bosochodník. Ten si projděte buď před výpravou na rašeliniště nebo na jejím závěru. Místní stezku pro bosé nohy najdete mezi vstupem na rašeliniště a místním „trampským bufetem“. Sundejte boty i ponožky a vyzkoušejte si různé povrchy při chůzi bosky – přejít takové šišky není vůbec sranda.
 • Soumarské rašeliniště. Až boty zase zpět nazujete, hurá za skřítkem Rašeliníštkem, který vás provede stezkou. Ta vede po povalových chodníčcích, ale zčásti také přirozeným terénem rašeliniště k téměř 10 metrů vysoké vyhlídkové věži. Až se pokocháte pohledem na celé rašeliniště, Stožec, hřeben Boubínu a Želnavskou pahorkatinu, vydejte se zpět cestou kolem Vltavy. Přijdete zezadu do kempu. Celý okruh měří s využitím části žlutě značené turistické trasy k návratu zhruba 3,5 km. A vybavte se holínkami, rozhodně přijdou vhod (i když se vám zdá sucho).
 • Muzeum lehkého opevnění ŘOPÍK Honzík nepřehlédnete. Rozhodně se tu zastavte. Do samotného bunkru můžete vstoupit, vybavený je jako v minulosti. K vidění jsou dobové zbraně, nářadí a uniformy. Děti si tu navíc mohou vyzkoušet střelbu ze vzduchovky, prohlédnout vojenské stany i auta. Popovídat si můžete s provozovateli z řad místních nadšenců. A že toho o vojenské historii zdejších míst vědí!
Šumava s dětmiSoumarské rašeliniště je zajímavou procházkou pro celou rodinu. Zdroj: Osobní archiv autorky

Hurá do města! Prachatice a Vimperk: „Velkoměsta“ jižní části Šumavy

Zábava rozhodně nechybí ani ve městech na Šumavě. Pro návštěvníky jsou připraveny místa pro relax, zábavu i ponaučení. Která to jsou?

Prachatice na Zlaté stezce: Areál lesních her je zábava na celý den

Na silnici z města směr Libínské sedlo zahněte k bývalým lázním sv. Markéty a jeďte dál. Dostanete se k velkému parkovišti, kde zanechte auto a užijte si perfektní Areál lesních her! Mraveniště, veverčí chodníček, žába v tůni, ptačí hnízdo na stromě, pavučina a další a další. Také knihobudka, lavičky, koutek s deskovými hrami, houpací sítě (i pro dospělé) a maximálně pohodlná pozorovatelna šumavských mraků! Tady strávíte půl dne ani nemrknete. A co se počítá? Vstup zdarma. Zabalte si velkou sváču a vyrazte.

Šumava s dětmiAreál lesních her v Prachaticích: Zábava na celý den! Zdroj: Osobní archiv autorky

A co ještě v Prachaticích?

 • Zookoutek Feferské rybníčky nedaleko Areálu lesních her.
 • Nádherné historické centrum města s pozdně gotickým kostelem svatého Jakuba Většího.
 • Některá z místních cukráren lákajících k posezení: Vanesa na parkánu nebo třeba Kavárna Nebe s vlastní kávou z pražírny Nebe-Sky.
 • Muzeum české loutky a cirkusu sídlící na náměstí.
 • Přepadl vás hlad? Pak poslouží skvělá indická restaurace Tandoor nebo Pivovar Prachatice.
Šumava s dětmiStezka lesních skřítků nad Vimperkem začíná mezi pastvinami a pokračuje lesem. Zdroj: Osobní archiv autorky

Nečekaně malebný Vimperk: Vyrazte za lesními skřítky

Nad městem a kopci s úchvatným výhledem na toto nečekaně malebné město se zámkem si s dětmi užijete zhruba 2km Stezku lesních skřítků. Nejprve se zastavte v infocentru na náměstí, kde si vyzvedněte pohlednicovou kartičku. Když ji později odevzdáte s razítky ze všech „skřítčích stanovišť“, dostanete malou odměnu.

Na stezku se dostanete z Pasovské ulice nahoru do opravdu příkrého kopce. Po cestě pozor, protože je třeba přejít koleje. Vystoupáte k historické vodárně Solar, kde si přečtete první panel stezky. Během procházky minete celkem 7 stanovišť s různými skřítky a vílami, poučíte se vyprávěním, splníte úkol a dáte razítko na kartičku. Stezku projdete za zhruba 2 hodiny. Na předposledním stanovišti dostanou děti úkol vyrobit skřítka. Na místě je sice krabice plná potřeb pro tvoření, ale kvalita – zejména ke konci sezóny – není valná. Proto, máte-li místo v batohu, přibalte si něco, co vám pomůže vytvořit z přírodnin skřítka.

A co ještě ve Vimperku?

 • Krásné náměstí s gotickým Kostelem Navštívení Panny Marie a městskou zvonicí.
 • Památkově chráněné domy: dům U Jelena (č.p. 61) z 16. století. A srubové domy (č.p. 16 a 18) představující typickou šumavskou lidovou architekturu.
 • Šumavský pivovar pořádá zážitkové prohlídky, které jsou zajímavé nejen pro tatínky.
 • Na Státním zámku Vimperk můžete absolvovat dva prohlídkové okruhy nebo si projít expozici o historii Vimperka.
 • A zase ten hlad! S dětmi rozhodně zajeďte do výletní restaurace Vodník v areálu bývalé prvorepublikové plovárny. V menu najdete i nabídku pro děti, které dostanou originální vodnické omalovánky. A až budou mít plná bříška, pohrají si na místním fajn hřišti.
Soví voliéry_uživatelka Bedlu.jpgPřes soví voliérou je malé hřiště. Uživatelka Bedlu si ho užila. Zdroj: uživatelka Bedlu

Největší soví voliéra v Čechách je na Borových Ladách

Expozice je zdarma a vy si při procházce po dřevěné stezce můžete díky rozšířeným pozorovacím místům užít pohled na sovy v jejich přirozením prostředí. Vidět můžete i nejvzácnější šumavskou sovu – Puštíka bělavého. Tuto sovu můžete – kromě Šumavy – spatřit jen v Karpatech a východních Alpách. U parkoviště „na Borovkách“ si zajděte na kávu, limonádu a něco sladkého v Madam Čokoláda.

Jen kilometr od Borových lad se nachází Chalupská slať, která vybízí k nenáročné procházce. Jde o vrchovištní rašeliniště s největším rašelinným jezírkem v Čechách. Naučná stezka vede po povalových chodníčcích v délce asi 250 metrů a je doplněna informačními tabulemi, díky kterým se dozvíte vše podstatné o této slati.

Do sovích voliér vás zve i uživatelka Bedlu, která výlet vložila do mapy výletů a zúčastnila se tak soutěže Léto venku s eMiminem.

Vlci na Srní: Nejste-li Červená Karkulka, bát se nemusíte!

Srní bylo založeno jako dřevorubecká osada koncem 18. století a proslavily ho romány Karla Klostermanna, asi nejznámějšího šumaváka… Právě tady na nás dýchne duch staré drsné Šumavy – je zde dochována řada původních horských roubených chalup. Obec i okolí skýtá nejednu příležitost k výletu.

Co doporučuje eMimino pro děti?

Děti nejvíce pobaví Návštěvnické centrum Národního parku Šumava a výběh s vlky. Expozice v centru je věnována šelmám – vnitřní expozice vypráví o životě vlků a jejich soužití s člověkem.

Venkovní areál skýtá výběh vlků o rozloze zhruba 3 hektary s vyhlídkovou lávkou vyvýšenou asi 3-4 metry nad terénem. K výběhu vede od návštěvnického centra zhruba 2km naučný okruh, kde se seznámíte se stopami šumavských šelem, místními stromy a rostlinami. Ve výběhu samotném jsou na lávce velmi zajímavé informace o komunikaci mezi vlky. Vstup je zdarma, platí se pouze parkovné.

Na Srní do výběhu s vlky se vydala i uživatelka Bedlu, která výlet vložila do mapy výletů a zúčastnila se tak soutěže Léto venku s eMiminem.

Šumava s dětmiHřiště u návštěvnického centra na Srní: Uživatelka Bedlu vložila výlet do naší letní soutěže. Zdroj: uživatelka Bedlu

Kudy do ráje skřítků a pohádkové dílny? Do Železné Rudy!

Pohádkové postavičky šumavské – Šišouni, skřítek Křemelníček, hřib Kříšť a další na vás čekají v městečku v západní části Šumavy, v Železné Rudě.

Prohlédnete si i přírodní scenérie, lesní zákoutí dokonce s bublajícími pramínky vody, pravou šumavskou tůňku. Součástí prohlídky je i výtvarná dílnička, tam se můžete vyřádit – fantazii se meze nekladou a děti při výrobě kouzelné bytosti ocení vaši kreativní pomoc. A kdyby byl tatínek znuděný, pošlete ho napřed na prohlídku expozice Pivovarského muzea.

Možná dostanete po návštěvě tajemného šumavského světa chuť na něco sladkého. Zajděte si do Café Charlotte, kde vám nad hlavami bude po kolejích jezdit houkající mašinka. A děti jako prostírání dostanou krásné omalovánky!

A ještě gastro tečka: Co dobrého na Šumavě sníst?

Míst, kde najdete něco originálního na zub, je všude dost. Vzhledem k tomu, že na Šumavě trávím hodně času, přináším vám pár mých soukromých, mlsnými jazýčky mé rodiny prověřených, tipů na gastro zážitky.

 • Pojedete-li na Šumavu od Prahy, rozhodně zastavte ve Kbelnici před Strakonicemi v zájezdním hostinci U Jiskrů! Zaručuji vám, že takhle dobře jste se dlouho nenajedli (jestli vůbec někdy ano ;-) ).
 • Gastronomický zážitek u jihočeského bahňáku (tj. rybníčku s nepříliš čirou vodou) nečekáte… Ale v Divokým bistru u Úbislavi se najíte vskutku prvotřídně. Vaří tu Češka se svým francouzským manželem a kdo tuhle „budku“ mine, prohloupí… Věřte mi ;-)
 • Ve Strážném na Prachaticku můžete v Gelaterii na náměstíčku ochutnat tu nejskvělejší, čerstvou lahodnou zmrzlinu dělanou nejen s láskou, ale hlavně z opravdových surovin. Milovníci zmrzliny, víte, kam vyrazit!
 • Víte, o kterém lokálu řekl známý šéf(kuchař), že je to nejlepší hospoda, ve které kdy se štábem byli? Vsadím se, že až dojíte pokrm v Hospůdce u Štěpána, pochopíte, co tím šéf myslel…
 • Café & Snack Madam Čokoláda má dvě pobočky, na Borových Ladách a v Sušici. Můj tajný tip pro milovníky sladkého je jejich likérová špička v kelímku. To je vskutku lahoda! Zapijte domácí limonádou, která bude v nabídce. ;-)

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety a i ve 4. týdnu hrajte o krásné ceny.

Ceny v hlavní hře Léto venku s eMiminemCeny v hlavní hře Léto venku s eMiminem Zdroj: Redakce

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Nuda v čekárně

Určitě to znáte. Čekání, kdy na vás dojde řada a konečně budete moci vstoupit do ordinace, je někdy nekonečné. Když se na něj dobře připravíte, sice se nezkrátí, ale dlouhé minuty a někdy i hodiny...

Váš příspěvek

Odesílám...