Singles: Už žádný starý mládenec a stará panna

Už se vám stalo, že jste někde řekla, že jste zrovna bez partnera, a první reakce byla: "To je mi líto"? Dnešní svět se tak dělí na dva tábory, lidí, kteří zůstávají single a těch, kteří žijí v páru. Novodobí singles se od těch v partnerském soužití podle výzkumů liší snad ve všem. Mají jiný životní styl, hodnoty i kariéru.

Singles: Už žádný starý mládenec a stará panna

Kdo jsou singles?

Singles je označení pro svobodné, nezávislé, relativně mladé lidi, ve věku 25 - 40 let, kteří sice jsou v reprodukčním věku, ale do zakládání rodiny se ještě nehrnou. Ať už partnera nechtějí, nebo se jim v lásce nedaří, neznamená to v žádném případě, že žijí osamělý život. Drtivou většinu singles potkáte ve městech přímo v centru společenského dění. Život naplňují prací, velmi často jsou těmi výkonnějšími. Nestěžují si na přesčasy ani na práci o víkendech. Volný čas naopak tráví ve společnosti, kulturou, vzděláváním a cestováním.

Mezi singles patří například ženy úspěšné v lékařských oborech, chroničtí cestovatelé nebo umělci, kteří se musí za svou prací stěhovat a nemají tak příležitost usadit se na jednom místě.

Někteří si chtějí ale jen déle užívat, jak se svěřila uživatelka Whiskin v diskusi Haló, singles!:

Jsem single posledních osm měsíců. Nikdy jsem nezažila lepší párty.

Pro většinu dnešních singles ale status „nezadaný“ nutně neznamená, že je nikdo nechce. Označení starý mládenec a stará panna zaslechneme leda tak ve filmu pro pamětníky nebo na návštěvě u babičky.

Nárůst počtu svobodných souvisí i s módním odkládáním založení rodiny. Zatímco v roce 1993 se uzavírání sňatků týkalo především mladých lidí mezi 20 do 24 lety, dnes se berou lidé většinou mezi 25. a 34. rokem, pokud se k takovému kroku vůbec rozhodnou. (Zdroj: ČSÚ)

Single vs. zadaní, kdo se má lépe?

Protože se životním stylem singles opravdu velmi liší od zadaných, vznikne tu a tam studie, která zkoumá, kdo je na tom lépe. Vdaným a ženatým slibují tyto studie většinou o několik let delší život. Naopak svobodní a svobodné mají kariéru nepřerušenou těhotenstvím a rodičovskou dovolenou. Lepší práce znamená více peněz a více možností realizovat svoje zájmy.

Uživatelka Knihomyš vysvětluje, proč se cítí lépe sama:

V době, kdy jsem se snažila být snášenlivá a nekritická, stály mé vztahy za houby, protože jsem si nechala líbit věci, co mi byly proti srsti. A to je zas lepší být v pohodě a sama.

Jak to, že nemáš partnera nebo dítě?

Svobodní lidé volí odlišnou životní strategii, což je pro mnohé jejich blízké těžko pochopitelné. Ti často jejich (nevázaný) život bez partnera často mylně považují za neúspěch.

Částečně se jedná i o mezigenerační střet. Naši rodiče nejsou schopni pochopit, že se chceme tolik věnovat sobě samým a ne se usadit a mít děti s prvním alespoň trochu přijatelným partnerem.

Že řešení těchto nepříjemností najdeme všichni v sobě, potvrzuje uživatelka rom.k:

Před posledním vztahem jsem byla single 3 roky a vyloženě jsem si to užívala. Je mi 31, tak má okolí potřebu pořád řešit můj život, ale nějak jsem se nad to povznesla, je to můj život a ne jejich.

Single jako dočasný stav

Pro mnohé svobodné není ale cílem věnovat se pouze kariéře a přátelům. Chtějí si jen prodloužit nezávislé období a načerpat co nejvíce životních zkušeností do budoucna.

Acurka: Jsem sama rok, je mi 34 a někdy mám pocit že se z toho čísla zblázním, protože bych samozřejmě ráda měla děti. Není to ale tak, že by mi vyloženě něco šíleně tikalo. Někdy mi je smutno, a pak jsou dny, kdy jsem ráda, že mám svůj klid.

Samostatný život má mnoho výhod. Singles jsou více sebeznalí a nebojí se samoty. Je tu ale riziko, že si až příliš zvyknou na život, kdy se nemusí někomu přizpůsobovat, ani obětovat své koníčky péči o děti.

A jaký je váš názor? Cítili jste potřebu žít chvíli samy a nezávisle, než jste zakládali rodinu?

Co vás čeká v příštím díle?


Ve druhém díle článkového seriálu o vztazích se dočtete něco o moderním způsobu randění. Sledujte eMimino.cz a buďte v obraze!

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4825
26.3.17 22:34

proc mame problemy?

Proc si myslite, ze maji lide a staty na severni polokouli problemy vseho druhu, existencni, ekonomicke a dalsi?
jednoduse proto, ze vetsina uz nema deti, nebo jich ma mene, nez je treba, aby sami sebe ve spolecnosti nahradili, az chcipnou a ochudi spolecnost o dasli lidi a ztizi ji tak dalsi existenci
jinak proces nereprodukce neni zalezitost nasi doby, ve statistikach o natalite lze tento trend vysledovat uz caa dve stoleti zpet, kdy se mesta odmitala regenerovat detmi a byla doplnovana mestska populace vysavanim venkova,,naposledy za komunistickeho budovani od vesnicek strediskovych az po samotnou prahu,
stejne procesy probehly na cele severni polokoul;i, nezavisle na systemu, zarny kapitalismus nebo nenavideny socialismus, vysledek bylk stejny, proto jsme tak plynule vklouzli do EU jako plnohodnotny noisitel problemu

  • Zmínit
  • Nahlásit
4825
26.3.17 22:27

@M_Vladim Názor a názor…
Myslíte si, že by měl někdo nést vlajku dál, anebo „po nás potopa“? … ano. presne a vystizne, po nas potopa, nas smysl zivota je sobectvi, nebudeme se delit o nasi tak pracne vydobytou karieru a penize s nejakymi parchanty (byt to budou nase vlastni deti), to je prece jasne

  • Zmínit
  • Nahlásit
15155
11.3.17 02:02

Názor a názor… :nevim:
Myslíte si, že by měl někdo nést vlajku dál, anebo „po nás potopa“?
8o

  • Zmínit
  • Nahlásit
2399
8.3.17 05:24

Já si myslím, že na množství Singles (už i to že jich je převážné množství ve městech) má zájem především systém jako takový a většina jich je tedy cíleným výsledkem konání systému, viz: http://esterdavidova.com/novodoby-otrok/ . Systém potřebuje nemyslící dav honící se za vidinou jakéhosi zisku, jakéhosi majetku, třeba v USA dotažený do tzv. amerického snu. A lidi tomu věří, neuvědomují si, že je to jenom hra s jejich myslí, že je to iluze.

  • Zmínit
  • Nahlásit