Reklama

3. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 3. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Když je potvrzeno, že jste těhotná, bude si vás gynekolog pravidelně zvát na kontrolu do tzv. poradny pro těhotné. Nejdříve jedenkrát, později dvakrát za měsíc, ke konci těhotenství pak každý týden.
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti).
V průběhu prvního trimestru budete mít několik vyšetření -
1. na vstupní těhotenské poradně - onkologická cytologie, kde je vyšetřován stěr děložního hrdla
2. ve 12. týdnu těhotenství - odběr krve pro vyšetření krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru, testu přítomnosti protilátek proti viru HIV, pohlavní nemoci, žloutence.
3. ve 12. týdnu těhotenství - ultrazvukové vyšetření plodu - zjištění vývojových vad a určení stáří plodu (z velikosti plodu, velikosti hlavičky a stehenní kosti).

Těhotenské chutě
Asi 60 % těhotných žen uvádí, že v době těhotenství trpěly na tzv. těhotenské chutě. Jídlo, které dříve nemusely jíst jim začalo chutnat a to až do té míry, že jím byly posedlé. Naopak často přestaly mít chuť na jídlo, které běžně měly rády, jako např. káva, čaj.
Některé ženy, však začnou mít chutě na věci zdraví poněkud nebezpečné - hlína, uhlí, prací prášek. Tomu říkáme pica.
Pokud jsou chutě na zcela běžné potraviny, pak není důvod, proč poněkud nezměnit svůj způsob stravování, pokud však má žena chuť na věci zcela nenormální k užívání, pak by se měla poradit s lékařem.
Těhotenské chutě většinou po prvním trimestru odeznívají.

Onemocnění v těhotenství
Pokud těhotná žena onemocní, pak by měla navštívit lékaře, nikoliv si sama ordinovat léky. Dnes již existuje řada léků, které může pod lékařským dozorem užívat i těhotná žena a to včetně antibiotik. Nebezpečné pro těhotenství zejména v prvním stadiu mohou být chřipka a s ní spojené vysoké horečky (může dojít k potratu) a zarděnky (může dojít k poškození plodu) - důležité je tedy dbát na prevenci a vyvarovat se míst s možnou nákazou.

Těhotenské potíže
První trimestr je opravdu bohatý na těhotenské potíže. Vedle ranní nevolnosti a únavy se projeví i neustále se zvyšující hladina hormonů, s níž se tělo dosud nevyrovnalo. Ta s sebou přináší krvácení z dásní, zvýšený vaginální výtok. Překrvená děloha a neustálý pocit žízně má za následek časné nucení na moč, uvolnění střevní svaloviny zase zácpu. Nižší tlak, který je v těhotenství běžný, může zapříčinit pocity na omdlévání a závratě.

Jak roste miminko
Na konci 12. týdne je miminko veliké 9 cm a váží asi 30 g. V průběhu třetího měsíce u něj nastaly velké změny - v 9. týdnu se dosud měkký kostra plodu, tvořená pouze chrupavkou, začne měnit na kost. Končetiny se prodlužují, lze rozeznat kolena a lokty. V 10. týdnu jsou zřetelné jednotlivé části obličeje - uši, oči, ústa, brada, nos. V 11. týdnu má plod zubní zárodky, objevily se prsty na rukou a nohou, zatím jsou ale srostlé blánou. Ve 12. týdnu je vyvinuta většina orgánů.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Po 12. týdnu se snižuje riziko potratu.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama