4. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 4. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti).
V 16. týdnu těhotenství vám bude odebrána krev na vyšetření vývojových vad plodu (Downovův syndrom a rozštěpové vady).

Vyšetření vývojových vad
V 16. týdnu těhotenství vám sestra odeber krev a odešle ji do specializované laboratoře spolu s údaji o délce těhotenství, vašem věku a vaší aktuální váze. v laboratoři provedou tzv. sreering vývojových vad.
Bartův test měří hladinu AFP (alfa fetoproteinu), uE3 (estriolu) a hCG (lidského chorionického gonadotropinu). Podle hladin vyšetřovaných hormonů se stanoví, zda riziko vývojových vad je běžné nebo zvýšené. Pokud test vyjde pozitivně - riziko je zvýšené a žena podstupuje další podrobnější vyšetření (vyšetření krve, plodové vody, ultrazvuk).

Amniocentéza (vyšetření plodové vody)
Test plodové vody může odhalit některé abnormality plodu, například Downův syndrom, nebo rozštěp páteře. Neprovádí se běžně, pouze na doporučení lékaře. Nejčastějším důvodem pro provedení odběru plodové vody je vyšší věk matky (u věku nad 37 let je zvýšené riziko Downova syndromu), v rodinné anamnéze je nějaká závažná dědičná choroba, test na vývojové vady byl pozitivní. Odběr se provádí přes dutinu břišní pod ultrazvukovou kontrolou. Vše je provedeno při lokální anestezii, nejčastěji ambulantně bez nutnosti hospitalizace do nemocnice.

Jak roste miminko
Na konci 16. týdne je miminko veliké 16 cm a váží asi 120 g. V průběhu čtvrtého měsíce se vyvíjejí svaly, kůže mění barvu a vzhled, objevují se malé vrásky. Na konci 13. týdne má obličej tvar malého miminka - lze rozeznat bradu, tupý nos a veliké čelo. Umí cucat, mračit se a zatnout pěsti. Začaly se vyvíjet nehty. Na konci 14. týdne těhotenství je již plně vyvinutá placenta, která zásobuje výživou miminko z vaší krve. Ke konci 15. týdne miminko reaguje na dotek - když se dotkne pupečníkové šňůry, reaguje a ihned se zase oddálí. V 16. týdnu jsou funkční ledviny, dokáží propouštět moč.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Začněte nosit volnější oděvy, kupte si větší podprsenku.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek