Anabáze "tekoucí pračka"

O životě

Aneb Proč nikdo nechce mé peníze? Tyto pračkové příhody se mi nastřádaly během dvou let a jelikož stejně nemůžu spát, protože mí chlapci zásadně nechrápou, tak se s vámi podělím. Předem upozorňuji, že se té pračky zbavit NEMŮŽU jen tak, protože není moje. Před dvěma roky jsem se přestěhovala. Součástí vybavení bytu byla i pračka, ne nová, ale taky žádná vykopávka, dle mého skromného odhadu tak tříletá.

Dva měsíce po nastěhovaní kolem ní začalo být nějak… vlhko. Nejdřív trošičku, pak trošku, pak víc. To už mi přišlo divné, přece jsem nemohla při plnění tolik nacákat, když věci mých zlatíček byly sice jako prase, ale suché. I sedla jsem k internetu a začala pátrat po někom, kdo se pračce podívá na zoubek. Tedy pardon, do vnitřností. Neznalá zdejšího kraje vzala jsem si k ruce mapu a obvolala řemeslníky z okolních vesnic. Byli čtyři, čas neměl nikdo dřív než za měsíc.

Toho posledního ze seznamu jsem sprostě ubrečela, že nemůžu být se dvěma dětmi měsíc bez pračky. Přijel za týden. Kouknul na pračku, do pračky, na mě, na děti, na hromadu špinavého prádla a prohlásil, že máme děravé těsnění, které se musí objednat z Brna do Prahy, aby si ho tam mohl vyzvednout a přijet to vyměnit. Další týden. Začala jsem nejnutnější spodní prádlo prát v ruce. Má matka mi nabídla valchu. Ale konec dobrý, všechno dobré. Po 14 dnech bylo těsnění opraveno, pračka přestala učurávat na podlahu a cena vystoupala mírně nad 1000,– korun (800 těsnění, 300 práce).

Téměř přesně rok poté si pračka pro změnu opět postavila hlavu a začala někudy protékat. Po předchozí zkušenosti jsem prohlídla těsnění, zrádný otvůrek jsem však nenašla. I nalezla jsem seznam opravářů a dala se do dalšího kola. Opět nikdo. Dokonce ani můj předchozí zachránce nemohl, neboť se zrovna povaloval s rodinou někde na pláži. A to už mi začalo téct do bot - místy obrazně, v koupelně doslovně. Opět pomohl kamarád internet a tentokrát jsem obvolávala opraváře pražské. To byl trochu těžší úkol, těm nestačilo tvrzení, že pračka teče - oni chtěli vědět odkud! No jak to mám vědět? Asi odněkud zevnitř, ne?

No zkrátím to, zahrála jsem si na blondýnu (když chci, umím být téměř dokonalá) a řemeslníka umluvila. A teď pozor, přijel hned DRUHÝ den! (asi jsem fakt zapůsobila :D) Pračku rozebral, zjistil, že vnitřek je suchý, složil ji, pustil program a čekal. Dali jsme si kafe a pozorovali, odkud to poteče. Teklo to zvršku, z nádržky na prášek a aviváž. I rozebral opravář nádržku a zjistil, že je ucpaná tryska, která žene vodu do prášku. Vyčistil tedy trysku mým zubním kartáčkem (stejně jsem ho chtěla vyměnit) - cca půl hodinky práce, prohlásil, že tuto závadu vidí prvně, vypsal fakturu na 1500,– (500 práce, 1000 cestovné) a bral se ke dveřím.

Jenže! Cestou zahlédl moji kamarádku myčku (což už teda vykopávka je, ale stejně ji miluju a navíc od doby koupě opraváře potřebovala jen při instalaci). Prý má doma stejnou na testování, jestli se může kouknout dovnitř. Naštěstí v ní bylo čisté nádobí. Takže mi vyndal šuplík, vlezl dovnitř (skoro celý), srovnal mi sítko a celou dobu tahal rozumy ve stylu „jak dlouho myje, jak je hlučná, jestli mi displej ukazuje čas mytí“… no hromada věcí, o některých jsem neměla ani páru, neb nejsem technik, ale uživatel - naklidím, nasypu prášek, zapnu, vypnu, vyklidím - toť vše, občas ještě doleju leštěnku. Po půl hodině vylezl z myčky, prohlásil, že ta jejich je blbá a odešel. Dokonce mi ani nenaúčtoval to křivé sítko. :D

Ale zpět k pračce. Za dalšího půl roku mi vyplivla aviváž na podlahu. Jenže já jsem holka inteligentní a došlo mi to. Když nebyla díra v těsnění, je třeba vzít kartáček na zuby a vyčistit trysky. Cha, to jsem na tebe, ty potvoro, vyzrála. Poplácala jsem se po ramenou, pochválila jsem se, kolik peněz jsem ušetřila za opraváře a spokojeně pustila program. No - pračka byla jiného názoru a vypěnila podruhé za den. Nebudete mi věřit, jak dobře aviváž drží na kachlích - lepí stále a při každém vytření mírně pění. Ale krásně voní.

Provedla jsem další samostatný průzkum. A zjistila jsem, že se ulomil kolíček, co drží ten šuplík s práškem v pračce, tudíž se při ždímání mírně vyklepal a aviváž mohla nerušeně místo tryskou proudit daleko větším otvorem ven. A začalo nové kolo obvolávání opraven. Jelikož jsem věděla, co je špatně, nevyžadovala jsem návštěvu odborníka, chtěla jsem jen nový šuplík.

Volala jsem do autorizovaného servisu - „To my neděláme, ale dám vám číslo na zástupce výrobce pro Českou republiku“. Fajn. Volala jsem do firmy - „Vy nejste certifikovaný opravář? Tak to nashledanou!“ Normálně mi baba položila telefon! :O Volala jsem opraváři, ať mi to objedná na sebe - „Jo, to můžu, dneska to objednám a ozvu se.“

Tak jsem čekala. A neprala. Týden. Pak jsem volala tomu opraváři. Šuplík je objednán, ale v Čechách ho nemají, tak se přiveze nejbližším kamionem od výrobce ze Slovinska. Rozdýchala jsem srdeční kolaps a pozvala se ke kamarádce na kafe a jednu pračku toho nejnutnějšího. Díky jí za ochotu, zachránila nás. Další týden uplynul beze změny. Metodou pokus - pokus jsem přišla na to, že když ten šuplík zajistím smetákem o vanu a při posledním ždímání nedovolím pračce poskakovat, tak se to povede. Hurá, povedlo se mi takto vyprat něco málo špíny. Třetí týden se ozval opravář, že šuplík dorazil. Halelujá. Stál 600,– ten mizerný kousek plastu. Ale drží a pračka (zatím) pere.

Shrnutí: Za dva roky mě ta potvora stála něco málo přes 3000,–. Takže má, holka, poslední výstrahu. Ještě jednou a dost. Ještě jedno mokro v jejím okolí a jde z domu, i kdybych ji měla vlastnoručně pomoct kladivem! A co se opravářů týče - místní zjevně nemají o mé peníze zájem, příště rovnou volám chlapce z Prahy! Tam ještě platí „čím dřív se na to kouknem, tím dřív zákazníka skrouhnem“!

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kacudka
Echt Kelišová 7802 příspěvků 02.05.11 08:32

super :palec: moc hezky napsané :lol:
držím pěsti ať ti ta „mrcha“ pračka slouží. :pankac:

 
petra.lovosice
Extra třída :D 12947 příspěvků 02.05.11 09:02

:lol: :lol: dobrý..stejný sem to mela s myčkou..na po čtvrté šla

 
mucinka2
Nadpozemská drbna 26640 příspěvků 02.05.11 10:04

je to moooc vtipně napsany,ikdyž ti asi v tu chvili do smichu nebylo.ale znam to 3 měsíce bez pračky opravdova kalamita :mrgreen: at ti ta mrška vydrží ,co nejdele. :palec:

 
Jaja027
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 02.05.11 10:04

Moc pěkně napsané, pobavila jsem se :mavam:

 
Rezina
Kecalka 442 příspěvků 02.05.11 12:57

podobné problémy s nevlastní pračkou, teď když mám dítě nemůžu prát na 90 naštěstí jsem si pri minulém servisu priplatila 3 roky záruku tak jim ten elektronickej smejd omlatim o hlavu :-( mimochodem cekala jsem na nej 2 mesice , a bez pracky :-)

 
santi
Ukecaná baba ;) 1202 příspěvků 02.05.11 16:12

Super napsane - jako vzdycky! :wink: Doufam, ze nejaky ten patek bude sekat dobrotu!

 
LeaZbrna
Závislačka 3577 příspěvků 02.05.11 17:35

Ja zjistila, kdyz se nam minule polamala pracka, ze klidne ji nepotrebujem 2 mesice, tolik mame hadru.. Jinak dneska me odchytl soused, ze jsou vytopeni.. jdu kouknout na pracku :mrgreen: :mavam:

 
dzeini
Povídálka 14 příspěvků 02.05.11 19:12

Moc hezky napsané :-D Já bych asi zuřila a volala tomu, komu ta pračka vlastně patří :) jinak přeju pevné nervy do dalšího boje :D

 
kadlina
Neúnavná pisatelka 16544 příspěvků 02.05.11 22:25

Koukala jsem, že jseš z opačné strany „od Prahy“, to je škoda, jsem šťastná, že ve vedlejší vesnici mám pána, který a) chápe, že život bez pračky je krušný b) nerejžuje na tom /jako tisícovka za cestovné je docela síla 8-o /, takže se dostavoval bryskně a účtoval rozumné sumy, jednou dokonce pračku odvezl na prozkoušení, aby mi nevyměňoval drahou součástku zbytečně.

A ucpanou trysku s vodou tekoucí bokem jsem měla taky, takže žádná vyjíměčnost pro mě :wink:

 
Kiwio
Kecalka 347 příspěvků 03.05.11 08:09

:-D Skvělý deníček! Škoda, že nejsi z okolí UH, to bych ti doporučila fajn opraváře praček. :potlesk:

 
draga
Ukecaná baba ;) 1495 příspěvků 03.05.11 10:45

neumisa ty jsi kůň :) se tu řežu nad tvojí storypračkou :) nám když se pokazila pračka (mmch 10 let stará) dojel opravář, řekl, že to je ložiško, druhý dne přijel a prý že ho vysoustruhoval doma :pankac: žádný autorizovaný náhradní díl řekl si 900,–…pračka prala asi ještě půl roku po tom a když znovu začla mlátit tak šla z domu potvora :))

 
Alenka
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 03.05.11 20:28

Co to je za znacku? :think: :think: Pac me pracka taky obcas upousti vodu pres suplicek :think: Kartacek na zuba mam :lol:

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18620 příspěvků 03.05.11 20:39

draga

ihaháááá :lol: :lol: :lol:

alenka

Gorenje se nazývá, potvora jedna …

 
Bayuska
Neúnavná pisatelka 17040 příspěvků 03.05.11 20:46

Skvělý deníček, pobavila jsem se :potlesk:.
Tak příště holt vyměnit, potvoru jednu :mrgreen:

 
Zany80
Kecalka 101 příspěvků 04.05.11 17:22

Skvěle napsaná story :pankac: :pankac: :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama