Co mě děti naučily

Co všechno jsem se naučila během posledních pár let.

Co mě děti naučily

V následujících několika řádcích bych se ráda zamyslela nad tím, v čem jsem se, díky svým potomkům, zdokonalila a čemu jsem se musela naučit. Není toho málo.

1. Počítání do deseti

Alfou i omegou ve výchově dětí je trpělivost, občas se mi jí ale nedostává, a tak si při zjištění nějakého jejich maléru raději v klidu napočítám do deseti, než abych reagovala unáhleně. Občas to pomůže, občas ne.

Každopádně počítá se teď u nás doma dost často, i když matematiku nemohu řadit mezi své oblíbené školní předměty. Věty: „Začni se už konečně oblékat, uklízej už ten binec,“ nebo „než napočítám do deseti, bude ten stůl čistý,“ znějí naším domovem pravidelně.

2. Pozorování artistických výkonů

Ano, často mám pocit, že naše děti musely projít kurzem artistů. Šplhání se po opěradle gauče, balancování na židlích či lezení na okna, je jejich denním chlebem. A mně nezbývá nic jiného, než doufat, že to vše ve zdraví přežijí a zabraňovat jen těm největším karambolům, například v podobě batolete vrhajícího se střemhlav dolů z postele do propasti. Nic jiného není v mých silách. Modřinám a boulím se zkrátka nejspíš nevyhneme.

3. Přílišná kreativita škodí

Spoustu let jsem vymýšlela pohádky a příběhy pro cizí děti a nemohla se dočkat, až konečně budu moci něco podobného páchat i pro děti vlastní. Chyba lávky. Naši potomci si vybrali pár oblíbených pohádek. Jejich vyprávění vyžadují stále dokola. Nedej bože, pokud bych si chtěla příběh alespoň trochu poopravit a vyhnout se tím stereotypu. Je zle!

Kreativita se ale přeci jen vyplácí. Ve chvílích, kdy po dětech něco chci, se můžete vsadit, že s žádosti uspěji spíše, pokud úklid proměním ve hru, než pokud ho striktně nařídím.

4. Věci se dají najít na těch nejneuvěřitelnějších místech

Když na stůl položím několik krásných barevných hraček a nějakým nedopatřením na stejném místě zapomenu klíče či mobil, děti neomylně sáhnou po něm. Pak se ho můžete dočkat třeba v ledničce nebo v odpadkovém koši, v horším případě v záchodové míse.

5. Slon v porcelánu musí pryč

Našlapovat tiše a opatrně jako šelma kočkovitá, to se při výchově stává nezbytností. Ne, opravdu nechci hlučnou chůzí vzbudit Zlatíčka, která jsem před chvílí s vypětím všech sil uspala.

Opatrnost se vyplácí i při obyčejném přesouvání se po jednotlivých místnostech. Šlápnutí na zapomenuté autíčko či kostku lega, to není nic příjemného… a že se po bytě takových pastiček vyskytuje nepočítaně, na to vemte jed.

6. Nemusím spát osm hodin

Zjistila jsem, že energie se dá načerpat i při spánku trvajícím pouhých pár chvil a vyspat se dá i na třiceti centimetrech prostoru.

7. Propadla jsem nové závislosti

Je to tak, děti mě učinily absolutně závislou na nich. Domem se neustále rozléhá jejich křik, mnohokrát si člověk řekne: „Co bych dala za chvíli ticha a klidu.“ Když se ale stane zázrak a někdo si je, byť jen na odpoledne, všechny vezme, po pár minutách začínám zjišťovat, že mi ten lomoz chybí a že už si bez něj vlastně neumím svůj život představit.

8. Obohatily mě o spoustu pocitů

Vše začalo už těhotenstvím a pocitem velkého očekávání, co mi tahle nová životní etapa přinese. Obavy a pak neuvěřitelná euforie z toho, že jsme společnými silami přestáli porod. Radost z každé nové dovednosti a vědomosti, kterou děti zvládnou. Všeobjímající strach ve chvílích nemoci či jiných problémů a také neustálé pochybnosti o tom, zda jsem dobrá matka.

Změť těchto pozitivních i negativních pocitů mě už nikdy v životě neopustí, to je to jediné, čím jsem si v tuto chvíli jistá.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1192
1.1.19 11:49

:potlesk: krasne jako vzdy :-) vy mate deti tri ze?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
1.1.19 12:27

@Citronkalekninka moc děkuji :kytka: ano máme tři Zlatíčka 6,4 a 2 roky. Hezký nejen dnešní den, ale i celý rok 2019 :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1192
1.1.19 14:36

@Jadala a vsechny jsou planovane? Da se to zvladnout?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
1.1.19 15:21

@Citronkalekninka chtěné a plánované, začala jsem dost pozdě, a tak mi nezbylo nic jiného, než si je pořídit s takhle malými rozdíly, abych to stihla. Zvládnout se to musí :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2022
1.1.19 16:35

Moc hezké a souhlasím. Já kdysi vystoupila ještě s coming-outem, že svým dětem (většinou když spí) inhaluju vlásky a někdy i chodidla :). Kamarádka na to shovívavě reagovala přiznáním, že ona občas čichá svému synovi k pusince a nasává „takovej ten smrádeček dětský papulky“. Kdyby mi tohle někdo řekl nějakých pět šest let zpátky, pomyslím si, že je hodně divný :).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
1.1.19 16:52

@PenelopaW :D moc hezké, taky se k těm mým Zlatíčkům ráda přitulím a nasávám :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
553
1.1.19 20:17

@PenelopaW nedá mi to nereagovat. Před 5ti lety bych si ťukala na hlavu. Teď čichám k pusinkám obou holčiček :oops: :mrgreen: :mrgreen: ale voněj mi jen ty moje :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2022
2.1.19 15:59

@Denina01 To je pravda a důležitý dodatek, taky inhaluju jen ty svoje :lol: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
737
5.1.19 20:12

Super deníček :palec: bylo mi od Silvestra nějak zke tak čtu zpětně. Jak já se v tom poznávám :mrgreen: hlavně body 5 a 7.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1135
5.1.19 21:21

@luloinka tak ať už je jen lépe :hug: děkuji a přeji hezký večer :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit