Copak já už vám nestačím ?!

Ostatní
  • emimino
  • 06.08.01

Přesně taková může být reakce vašeho dosud jedináčka, kterému jste právě radostně oznámili, že bude mít brášku nebo sestřičku

Přesně taková může být reakce vašeho dosud jedináčka, kterému jste právě radostně oznámili, že bude mít brášku nebo sestřičku. Jeho reakce bude přímo úměrná jeho věku a tedy době, kdy veškerá pozornost a láska směřovala jen k němu. Je jasné, že pokud budete znovu těhotná ihned po tom prvním, tak mladší sourozenec přijde na svět v době, kdy ten starší nebude umět ještě mluvit - tedy ani protestovat. Řada párů řeší otázku druhého dítěte velmi záhy - někteří ještě před svatbou, jiní až po narození prvního, v každém případě je nutné tuto otázku zodpovědět. Na tuto otázku totiž není lehká odpověď - lékaři většinou nedoporučují druhé těhotenství brzy (těhotenství a porod jsou ze zdravotního hlediska velmi zatěžkávající období pro každou ženu), naopak pokud měl pár u prvního dítěte velké problémy s otěhotněním, pak je v této době větší šance na nové těhotenství. Čekat s dalším dítětem příliš dlouho také znamená určitá rizika - dítě si snadno zvykne na roli jedináčka a pak může být problém ho uvést do role staršího sourozence, důležité si je také uvědomit, že s věkem ženy klesá pravděpodobnost bezproblémového oplodnění.
Ale ať už otěhotníte kdykoliv, je nutné na tuto situaci řádně připravit vaši ratolest. Naučte ho spolupracovat, vše mu klidu vysvětlete, nechte je, aby vám maximálně pomohlo. Dítě, ať už je jakkoliv staré, se může podílet na výběru jména pro miminko, na nákupech kojeneckého oblečení a jiných potřeb. Vysvětlete mu roli staršího sourozence - ochránce, učitele. Nechte je ať s miminkem v bříšku komunikuje, kupte si větší panenku a vysvětlete mu na ní, jak budete miminko koupat a oblékat, nechte je ať si to samo zkusí - později vám může s miminkem pomáhat. Neustále jej chvalte - vždyť on je ten starší a šikovnější a vám velmi pomáhá. Řeknete mu, že jej máte stále rádi a budete ho mít pořád stejně rádi i když bude miminko na světě.
Po narození miminka si musíte udělat dostatek času i na toho staršího. Pokud toho mladšího kojíte, můžete například zároveň s tím starším číst knížku, pokud toho mladšího oblékáte na procházku, může ten starší na procházku obléknout svou oblíbenou panenku, nebo si před procházkou ven pořádně opravit své kolo, aby mu po cestě někde neselhalo.
Prostě se musíte naučit respektovat přání a potřeby obou - hodně štěstí.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek