Hygiena duše a těla

Těhotenství
  • emimino
  • 26.08.01

Udržujte tělesnou i duševní hygienu péče o tělo, relaxace, partnerské vztahy i práce to vše jsou podněty, které na vás budou mít během těhotenství velký vliv.

Péče o zuby
Jakmile zjistíte, že jste těhotná, navštivte vašeho lékaře, nechte si vyšetřit stav vašeho chrupu a poraďte se s ním, jak máte v době těhotenství pečovat o svůj chrup. Často v důsledku hormonálních změn dochází ke zvýšené krvácivosti dásní. Jezte výrobky bohaté na vápník. Čistěte si pravidelně zuby.

Vlasy

Často se vlasy stávají leklými a hustými, naopak může docházek ke zvýšenému promašťování vlasů nebo se vlasy stávají sušší a lámavější. Vlasy mohou také více padat. Pokud máte vlasy sušší a lámavější, pak používejte jemný šampón a regenerátor, vlasy nekartáčujte příliš často a energicky. Použijte vitamínovou masku nebo zábal na vlasy. Pokud máte vlasy mastnější, pak je umývejte častěji. Vyvarujte se trvalé a barvení vlasů. Zvolte střih, který se snadno udržuje.

Pleť

Obvykle se pleť výrazně zlepší, zmizí všechny vady, pleť je hladká a hedvábná. Může být nadměrně suchá, nebo mastná, mohou se vyskytnout skvrny. Pleť důkladně čistěte, ošetřujte hydratačním krémem, omezte užívání mýdla. Může se vyskytnout zvýšená pigmentace pleti, mateřská znaménka, pihy a jizvy se zvětšují a tmavnou, na břiše se objevuje tmavý pruh. Nechoďte na přímé slunce, používejte krémy se silným UV filtrem.

Nehty

Mohou se více štěpit a lámat se . Používejte gumové rukavice při práci se saponáty a na zahradě. Ošetřujte je regeneračními kré­my.

Prsa

Během těhotenství se prsa zvětšují a stávají se citlivějšími. Používejte bavlněné podprsenky s širokými ramínky. Ke konci těhotenství začnou prsa produkovat žlutou tekutinu, tzv. kolostrum, které signalizuje, že se vaše tělo připravuje na tvorbu mateřského mléka. Pokud zaschne otřete ji čistou vodou.

Koupání

Každodenně se sprchujte nebo koupejte, zvláště udržujte v čistotě vaše pohlaví. Do vany nebo sprchového koutu dejte gumovou podložku proti uklouznutí. O koupání v posledních měsících těhotenství se poraďte s vaším lékařem.

Oblečení

V době těhotenství se objevují pocity zvýšeného horka a více se také potíte. Zvolte si proto oblečení z lehkého materiálu, nejlépe bavlny. Noste šaty volného střihu, vyvarujte se všeho, co stahuje včetně podkolenek. Boty noste pohodlné na nízkém podpatku.

Práce

Snažte se pracovat pokud to váš zdravotní stav dovolí co nejdéle. Pokud máte sedavé zaměstnání , projděte se dvakrát až třikrát denně po dobu několika minut, pokud v práci stojíte, občas si sedněte a zvedněte nohy. Pokud je vaše práce fyzicky nebo psychicky náročná, poraďte se s vaším lékařem, zda nebude lepší, když budete na nemocenské.

Partnerské vztahy

Vy i váš partner budete mít pravděpodobně smíšené pocity, kdy radost nad očekáváním dítěte budou střídat starosti o to zda vše dokážete zvládnout. Vlivem hormonálních změn se budete stávat citlivější špatně na vás může také působit vaše měnící se postava, máte také strach z porodu. Každý člen rodiny si začne uvědomovat, že do vašeho života vstoupí nový človíček., který bude potřebovat spoustu času, lásky a péče. Váš partner i vaše děti mohou začít žárlit na nové miminko. Změna nastane i v oblasti sexuální. Můžete mít větší zájem o sex - vliv hormonů, mizí obavy z nechtěného těhotenství - nebo naopak můžete ztratit o sex zájem. To ale neznamená, že si nemáte vzájemně projevovat lásku.

Dělte se tedy o vaše dobré i špatné pocity, hledejte cestu společně.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek