Jak bezbolestně odstavit miminko aneb jak se to podařilo mě

Rodičovství
  • euka2
  • 02.08.03

Zdravím všechny, kterým tento příspěvěk pomůže v radostném neradostném odstavování miminka. Mám 8 měsíčního chlapečka a úderem půl roku jsem ho začala odstavovat z důvodu mého nástupu do práce. Nutno podotknout, že mléka jsem měla opravdu dostatek, protože jak byla v červnu vedra, Adámek měl pořádnou žízeň a vodu z lahvičky nechtěl (ani se mu nedivím, čajíček dr. nedoporučovala, ale kdybych to teď věděla, že si ho v klidu vezme i z lahvičky...) Takže jsem vlastně permamentně kojila tak po hoďce určitě. Sama si dělám srandu, že bych ho mohla kojit do jeho 5 let!!!! :)))))

Samozřejmě jsem z toho měla vítr, abych neměla nějaký zánět, aby mě ta prsa nebolela no vždyť to znáte. Naštěstí jsem měla telefon na LINKU KOJENÍ do Thomayerky - pro jistotu vám jej předávám, jsou tam myslím každý pracovní den od 9 do 14 - tel.č.: 261082424, takže jsem tam zavolala a vyptala se jakže se to vlastně dělá.

Poradili mi vynechávat každé druhé kojení, aby se tvorba mléka snížila. Samozřejmě říkali, že se určitě nějakému stahování a studeným obkladům stejně nevyhnu. Tak mě naplašili a vyzvedla jsem si v lékárně nějaká homeopatika, která jsem stejně ve finále nepotřebovala. Název už bohužel nevím. Takže na lince jsem se ptala, jestli to mohu praktikovat tak, že Adámka nakojím až když budou prsa úplně nalitá a plná, což určitě taky znáte, když delší dobu nekojíte, co to s nima dělá :-))), což mi taky odsouhlasili, že to takhle mohu dělat. Nemohu říct, v jakých intervalech jsem kojení vynechávala, ale počkala jsem, až budou prsa opravdu nalitá, nejdříve jedno, pak druhé, a postupně to Adámek vypil. Ze začátku to bylo určitě každé třetí - čtvrté kojení. Prostě když už jedno bylo plné a byl čas kojení, dala jsem mu prso. V mezidobí pil Adámek z lahvičky a jakmile zjistil, že z lahvičky teče mléko, byl naprosto v poho. Sem tam sice vyžadoval, především v noci pít z prsu, tak si to vypil z prsu a mléko v lahvičce dostal ráno. Nebo jsem mu dala jen cucnout, když to nejhorší povolilo a v nestřeženém okamžiku jsem mu šupla lahvičku a taky to zkousnul. Postupně jsem kojení čím dál tím víc vynechávala a jak se říká, je to otázka poptávky a nabídky, když se mléko nenabízelo, tak se taky netvořilo. Postupně jsem kojila 4 x za 24 hodin, 2 x za 24 hodin, 1 x denně, 2 x za 2 dny.....1 x za 2 dny.....1 x za 3 dny…až jednou za týden a to už o nějakém nalití nemůže být opravdu řeč. To jen že se mléko pořád ještě tvořilo, tak aby se vypilo. Do měsíce od zahájení odstavování byl Adámek odstaven a já přestala kojit. Mléko teda ještě pořád malilinkato mám, ale s ním už nic nedělám. Adámek má zoubky, tak jsem to jednou zkusila, ale hned si začal hrát a kousat… a bylo i po zkouškách.

Takže mě se to podařilo bezlolestně, bez stahování, zánětů, léků a stresů a pokud to některé z vás tento způsob pomůže, budu jen ráda.

papa a hodně šťastných chvil s našimi miláčky přeje

Veronika a Adámek (skoro 8.měsíční)

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  07.08.03 09:56

Euka 2, je mi ľúto, že si odstavila Adamka, hoci si mala dosť mlieka. Ja som odišla do práce od 5-mesačného bábätka a plne som ho kojila až do odchodu do práce, prvé dva týždne mi ho manžel vozil a nachovali sme sa v práci, medzitým som mu mlieko odsala a takisto aj ráno, aby mal, takže 1 kojenie (doobeda) nahradil fľašou, potom okolo obeda prišiel s ním a poobede som už bola doma a nachovala som ho. Teraz má malý 10 mesiacov, už jedáva polievočky a Sunar, ale večer, v noci a ráno ho stále kojím a keĎ cítim, že sa mi prsia nalievajú, mlieko si odstriekam aj v práci a donesiem mu ho domov. Takýmto spôsobom by som ho chcela kojiť aspoň do 1 roka, a mojím tajným želaním je do 2 rokov.

 
Anonymní  08.08.03 13:41

Milá maminko, to se teda spolu se slovenskou maminkou divím, proč jsi musela přëstat kojit kvůli nástupu do práce, ty pracuješ 24 hodin denně? Pokud ano, tak chápu. Pokud ne, tak jsi opravdu mohla kojit večer a v noci, jestli tomu dobře rozumím. Přečti si článek Světový týden kojení.
Tatínek 3 měsíčního syna, dosud naštěstí kojeného, byť maminka musí užívat antibiotika. Zdeněk.

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 08.08.03 15:15

Díky za názory, nicméně úmyslem nebylo vyvoval nějakou diskusi, zda kojit či nekojit. O tomto se už rozvedla diskuse v mém příspěvku a nehodlám se k tomu vracet.
Smyslem bylo jen napsat názor a případně i poradit jiným maminkám s odstavováním miminek. O celé problematice toho není zas až tak moc napsáno.

Veronika

 
Anonymní  08.08.03 19:12

Ahoj Veroniko, nepíšeš tady a mě by zajímalo, jak jsi byla rychlá při zavádění příkrmů. Píšeš jen o nahrazování kojení Nutrilonem. Čeká mě něco podobného za pár měsíců, i když bych nerada odstavila tak rychle jak ty (počítám tak 2 měs.,že by to mohlo trvat a budu si nechávat večerní kojení), tak prosím jestli bys mohla napsat, jak to u vás probíhalo.
Začala jdi nejdřív tou zeleninkou v poledne? A pak až postupně jedna svačina dopolední, pak po čase odpolední? A pak večeři? Nebo jsi šupla všechny jídelní chody nějak najednou (to by se asi nemělo)? Za jak dlouho od začátku příkrmu jsi začala s masem? Normálně by se mělo přikrmovat cca měsíc jen v poledne, pak začít jednu, druhou svačinu, po nějaké době večeře… teoreticky to mám nastudované, ale při tak rychlém odstavení by mě zajímalo, jak se to má co nejlépe dělat. Díky za informace, jestli mi odpovíš, nemůžu nikde na netu nic o tom najít, každý propaguje pozvolné odstavování třeba půlroční… já na to ale nemám tolik času, ocitla jsem se v nepříjemné finanční situaci a musím to řešit bohužel rychle… a tak bych ráda nějak citlivě s ohledem na mimi.
Díky, Katka + Ondra skoro 6 měsíců.

 
Anonymní  11.08.03 13:27

Veronika, chcela som len povedať maminkám, ktoré musia odísť do práce, aby kvôli tomu neodstavovali svoje detičky, myslím si, že to nie je dôvod na predčasné odstavenie bábätka. Neviem, či aj v Čechách platí ešte socialistické ustanovenie ZP o dojčiacich matkách, no u nás dojčiace matky do 6 mesiacov veku dieťata majú nárok na 2 polhodinové prestávky a do 1 roka na jednu polhodinovú prestávku počas pracovnej doby. Tieto prestávky sa dajú zaradiť aj na začiatok alebo koniec pracovnej doby. Inými slovami - máme možnosť buď prísť do práce o 30 min. neskôr, alebo odísť skôr. Ani ja nechcem vyvolať zbytočnú búrku v pohári vody, len mám na to iný názor, myslím si, že treba kojiť, kým sa dá, hoci aj iba raz za deň, alebo iba v noci, materské mlieko obsahuje látky, ktoré sa nedajú nahradiť žiadnou umelou výživou a je škoda o ne oberať dieťatko len preto, že sme donútené chodiť do práce. Zdenka

 
Anonymní  11.08.03 13:28

Veronika, chcela som len povedať maminkám, ktoré musia odísť do práce, aby kvôli tomu neodstavovali svoje detičky, myslím si, že to nie je dôvod na predčasné odstavenie bábätka. Neviem, či aj v Čechách platí ešte socialistické ustanovenie ZP o dojčiacich matkách, no u nás dojčiace matky do 6 mesiacov veku dieťata majú nárok na 2 polhodinové prestávky a do 1 roka na jednu polhodinovú prestávku počas pracovnej doby. Tieto prestávky sa dajú zaradiť aj na začiatok alebo koniec pracovnej doby. Inými slovami - máme možnosť buď prísť do práce o 30 min. neskôr, alebo odísť skôr. Ani ja nechcem vyvolať zbytočnú búrku v pohári vody, len mám na to iný názor, myslím si, že treba kojiť, kým sa dá, hoci aj iba raz za deň, alebo iba v noci, materské mlieko obsahuje látky, ktoré sa nedajú nahradiť žiadnou umelou výživou a je škoda o ne oberať dieťatko len preto, že sme donútené chodiť do práce. Zdenka

 
Anonymní  11.08.03 14:00

Ahoj Veroniko, nemyslím si, že by se o této „problematice“ mělo v dnešní době nějak extra hodně psát, vždyť kojit co nejdéle je zdravé a „moderní“. Každá rozumná maminka odstavuje postupně, citlivě a s láskou, třeba několik měsíců, a stejně si většina z nás nechává ještě i pak kojení minimálně 1× denně, ideálně 2×. Při takovém pozvolném odstavení a zanechání min.1 kojení, jak je to dnes běžné, nemá snad nikdo problémy s nalitím prsů apod. tak proč vyhledávat odbornou pomoc. To, jak jsi to udělala ty, je extrém a podle mého názoru skoro všechny čtenářky emimina by takhle odstavovat nechtěly, leda tak v případě nějaké závažné nemoci, kerá by kojení bránila apod.
Tak ti přeji hlavně aby se to negativně nepodepsalo na Adámkově zdraví. Nechci, aby sis zpětně dělala výčitky nebo aby tě to „rozdodilo“… ani se nemusíš vyjadřovat, už tady diskuse proběhly dost husté v tvém deníčku. Jen píšu svůj názor.
Monika a dvouletá Pavlínka, kojící 1× denně ráno před odchodem do práce.

 
Anonymní  11.08.03 15:03

Když píšeš, že Ondrovi je skoro šest měsíců, tak už máte čas na zavádění příkrmů, tudíž pomalé odstavování. Píšeš, že na to máš dva měsíce. Tak to bych řekla, že bys mohla v pohodě zvládnout a nemusíš dělat něco takového jako Veronika, rychle odstavit. Když si vezmeš, že zavedeš polední jídlo, po třech nedělích svačinku (třeba odpolední), následně třeba za 14 dnů dopolední, tak ti krásně zbyde kojení ráno a večer a to už se dá přeci v pohodě zvládnout i s chozením do práce. Samozřejmě taky záleží na tom, jak bude Tvůj Ondra přijímat papání. Maso bych zkusila tak po čtyřech týdnech, taky žloutek. Pakliže budeš kojit ráno a večer, není třeba nic uspěchat s umělým mlékem, stačí, když zařadíš umělé mléko do odpolední svačinky. Nejsem velký specialista na výživu,ale myslím, že by to tak asi mělo fungovat. U nás jsme zatím umělé mléko nepotřebovali, jelikož kojím 3× denně a k tomu ještě někdy v noci.

Ahoj Pavla

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 11.08.03 15:09

Ahoj Katko,

dělala jsem to tak, jak píšeš. Nejdříve byla polední polívčička (sice trochu hustší), protože polévka v pravém smyslu slova by asi byla všude. Adámek ji dostával asi 3 týdny a když si na ni zvyknul, začala jsem mu dopoledne dávat ovoce a postupně odpoledne přidávala do ovoce jogurt. Maso začal dostávat asi po měsíci, ale to nedostává pravidelně. Resp. tak 2 x týdně, když se podaří. Kaši jsem začala dávat asi po 14 dnech, protože mi radili, ať ji Adámkovi dám, že bude lépe spát, což se teda nepotvrdilo a i přesto, že dostává kaši, tak nespí celou noc nepřetržitě.

I když jsem Adámka odstavila tak rychle, rychle - trvalo to celý měsíc, tak si nemyslím, že by se mu tím stala nějaká újma. Lahvičku přijímá naprosto normálně, to samé i ostatní příkrmy. Sama jsem nevěděla, jak dlouho to může trvat, takže jsem začala 2 měsíce před nástupem do práce.

Ale souhlas s tím, že se začíná zeleninkou, protože když se začne ovocem, miminko si zvykne na sladkou chuť a pak mu zelenina, která je „mdlá“ moc nejede.

Ahoj Veronika

 
Anonymní  11.08.03 16:11

Ahoj Pavlo a Veroniko, díky oběma za rady, tak nějak jsem si to myslela… zatím jsme zkoušeli mrkvičku a zbaštil ji bez problémů, s chutí, snad to půjde!
Akorát doufám, že se zavedením příkrmů prodlouží intervaly mezi jídly (kojením), kojím totiž přes den asi tak po hodině a půl.. což by se pak muselo nějak částečně řešit Nutrilonem, kdyby se to do nástupu do práce neupravilo. V noci se budí po hodině nebo dvou, ale kaše na noc dávat nebudu, protože na spánek nepomáhají, akorát z toho bývají bolesti bříška (podle toho co jsem vyčetla na Rodině a jiných www stránkách, je to mýtus našich babiček, že nacpat kaší je řešením). Prostě musím vydržet, vždyť miminko je malé jen jednou, ne?
Veroniko, nenech se znechutit negativními komentáři, ty víš přece sama jako matka, co je pro Adámka nejlepší, ne? Ať se ti daří!
Ahoj Katka
PS: Taky se mi moc nelíbí, že jsi odstavila synka úplně, ale podle mě je to JEN tvoje věc a každý z nás má pro všechno co dělá, nějaké svoje důvody, o kterých není povinen informovat veřejnost:))

 
Anonymní  11.08.03 16:27

Ahoj, ještě mi není jasná jedna věc. Vy myslíte, že zavedením nemléčných příkrmů vypadnou hned kojení? Jak jsem slyšela, hodně dlouho se kojí ještě i po obědě nebo svačině a co mezitím? Nemá to zpočátku vypadat asi takhle: kojení ráno/svačina ovoce/oběd/ko­jení/svačina/ko­jení/večeře/ko­jení? na střídačku jídlo a kojení? Pochybuju, že by Ondra vydržel od svačiny do oběda a od oběda do svačiny bez jeho mlíčka.
Veroniko, jak často dáváš přes den ten Nutrilon? Jak dlouho vydrží Adámek po obědě do dalšího jídla nebo pití?
Díky Katka

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 13.08.03 09:17

Ahoj Katko,

Nutrilon dávám ráno na snídani. Když toho ještě moc nesnědl - příkrmů, tak se Nutrilonem pokaždém jídle ještě dojedl. Měla jsem pocit, že má prostě málo mléka. Teď v 8 měsících je Adámek už pašák, takže snídaně Nutrilon, pak svačinka - ovoce s jogurtem, obídek zeleninka a když jí sní málo tak opět Nutrilon, svačinka ovoce s jogurtem nebo třeba piškoty s Nutrilonem a večer kaše.

Intervaly mezi jídly jsou 3 - 3,5 hoďky. Když spí, tak i delší. Čaj nebo šťávičku ředěnou koj.vodou dávám skoro pořád. Buď se Adámek napije nebo ne. Hodně ale pije v noci.

papa Veronika

 
Anonymní  18.08.03 23:08

Ahoj Veroniko,
diky za komentare, urcite pomohou maminkam, ktere nemaji dostatek informaci o odstavovani miminek. Jen me zarazi nektere komentare…Pripada mi, ze nekteri s kojenim prilis nadelaji (viz tatinek Zdenik, ktery asi podle toho, jak dlouho zena koji posuzuje jeji kvality..).
Doufam,ze te ti pisatele, kteri sice koji do peti nebo deseti let ditete a mysli si, ze podle toho se posuzuje kvalita matky, neodradili. Tve clanky maji aspon hlavu a patu, takze pis sve zkusenosti dal.
Pavlina, ktera sice taky koji, ale nedela ze sebe hrdinku.

 
Anonymní  20.08.03 15:55

Ahoj Veroniko!
po přečtení příspěvků, ti blahopřeji, že jsi vůbec měla odvahu o tomto tématu psát. Zároveň ti děkuji, protože o tom jak kojit se píše všude, o tom jak odstavit takřka nikde. Čekám miminko, doufám, že budu mít mlíčko a budu schopná kojit (někdy se bojím, že to nezvládnu, že jako obvykle nebudu schopná dělat něco, co každý umí), ale také plánuji (jsem nucená plánovat) návrat do práce dříve než v roce dítěte a ráda bych nejpozději v půl roce začala odstavovat.
Mě maminka kojila dlouho, nemocná jsem byla pořád, alergie to samé, vztah k ní jsem si vybudovala až po mém dvacátém roce (a teď je proti mému dětství opravdu dobrý), zatímco má sestřenice kojit nemohla, dítě bylo a je zdravé a vztah mají také dobrý (a navíc měl dobrý pocit i tatínek dítěte, protože mohl s krmením pomáhat).
Netrápím se tedy řečmi o tom, že bez kojení nelze žít a ještě jednou děkuji za tvůj příspěvek.
 Ara

 
Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 20.08.03 16:27

Ahoj Aro,

díky moc. Taky jsem nemyslela, že tím odstavováním strhnu nějakou diskusi. Plně jsem kojila do půl roku, což se jednoznačně doporučuje a mám svědomí čisté. Nástup do práce byl nutný, takže jsem sama netušila, jak dlouho to odstavování bude trvat. Na Vrabčákovi jsem totiž četla, jak Jiřinka musela chladit, ledovat nebo tak nějak a toho jsem se bála a myslela jsem si, že právě poradím jak se to podařilo mě bezbolestně.

Držím pěstičky, ať máš mlíčko, hlavně buď v pohodě a nemysli na to, jestli ho budeš mít nebo ne. Když na to nebudeš myslet a tím pádem se nebudeš stresovat, bude mléka habaděj :-)) Moje sestra má druhé dítko - nyní 2,5 měsíční a prvního synka nekojila, prostě mléko neměla a tenkrát před 10 lety se na to tak nehledělo. Nyní si pořád říkala, že když ho neměla poprvé, nebude ho mít zase…mléko sice má, ale jen málo, takže dokrmuje Nutrilonem. Možná fakt i ta psychika funguje. Já to brala jednoznačně, že prostě budu kojit a taky to tak bylo.

Držím pěstičky, ať jste oba (nebude-li vás víc :-)) zdraví.

papa Veronika

 
Anonymní  22.08.03 11:25

Ja uz tiez dlhsie uvazujem o tom ako zacnem odstavovat svojho takmer 8-mesacneho syna. Za mesiac musim nastupit do prace, ale nechcem prestat kojit uplne. Predstavujem si to asi takto: rano pred odchodom do prace nakojim, na desiatu dostane ovocie+jogurt, na obed zeleninu/maso, za tym umele mliecko (dufam ze mu bude nejake chutit), na olovrant ovocie+piskoty, ked sa vratim z prace, nakojim, na veceru kasa a pred spanim este nakojim. Len neviem ci to tak bude fungovat aj v praxi. Takze budem musiet nahradit len poludnajsie kojenie a to sa mi nezda az take hrozne. Niekedy dokonca Lukasko vydrzi poobede bez mliecka az do olovrantu. Doteraz ho kojim 4-5 krat za den, potom to bude 3-4 krat. Len dufam, ze zo stresov v praci nezacnem stracat mlieko.

 
Anonymní  26.08.03 13:06

Ahoj, anonymnná maminka, presne tak to funguje u nás, len môj malý nechce poobede moje mliečko, ale ovocie + piškótku. Kojím ho len ráno pred odchodom do práce, večer pred spaním a v noci 2 -3 x.Niekedy, keď mám veľa mlieka, si ho odstriekam aj v práci alebo poobede po príchode domov, potom sa použije do večernej kaše. Prajem bezstresový nástup do zamestnania!. Zden­ka

 
Anonymní  04.10.03 16:40

ahoj Aro!
pracuju jako lekarnice a tak ti muzu poradit super vec na kojeni.je to homeopaticky lek, takze neublizi ani tobe ani miminku a pouziva se pri nedostatecne tvorbe mleka.jmenuje se RICINUS 5 CH, to cislo je tam dulezite, bere se 2×denne 5 granulek, ale vic ti urcite reknou v kazde lekarne.

 
Anonymní  31.03.15 00:25

Tedy hledám šetrné techniky na odstavení dítka. Dostanu se ke článku, který však hledí především na šetrné odstavení matky.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama