Jak (ne)hrotím kojení

Rodičovství
  • hanak
  • 26.02.13

Nejsem od přírody kojivý typ, tenhle dar mi byl přírodou upřen. Vždy jsem to vnímala jako osobní selhání, neschopnost nakrmit vlastní dítě, ale přírodě se poručit prostě nedá.

Svou prvorozenou jsem kojila sotva dva týdny, pak se mléko nenávratně ztratilo. U syna se mi pro jistotu neudělalo vůbec, ač se lékaři a posléze i já doma snažili sebevíc, nejmladší dcera pak byla kojena sotva týden, poté přišla diagnóza fenylketonurie a spolu se stresem zmizelo i to málo, co se stihlo vytvořit, beztak to nebyla žádná sláva.

Nedělala jsem si proto iluze, že se poštěstí krmit našeho nejmladšího, nedávno narozeného benjamínka, a psychicky jsem se opět připravovala na krmení UM. Hrdinně jsem všude hlásila, že kojení opravdu hrotit nebudu, buď to půjde, nebo to nepůjde, všechny mé děti úspěšně vyrostly na UM, tak to přeci nebude problém, jak zacházet s lahvičkami umím se zkušeností profesionála. Cítím se silná v kramflecích, přeci se kvůli kojení nebudu trápit! Fanatismus laktační ligy mě nechává ledově klidnou.

Den první, den porodu

Ihned po probrání z akutní sekce dostávám malého k sobě. Snaživá sestřička mi malého přikládá k prsu, používá velmi zvláštní polohu, ale jsem za ni vděčná, malý tak nenaléhá na čerstvý řez. Prcek je evidentně při chuti a přisaje se silou odpadního zvonu. Celý den snaživě přikládám střídavě k levému i pravému prsu. Malý se stále zuřivě snaží sosat z prázdného zdroje, hlad je ale silnější, a tak se začíná dožadovat něčeho pořádného do žaludku. Dobře, drobečku, na pomoc přichází trochu novorozeneckého mléčka. Na ex vyžahne 50 ml a mě začíná pomalu docházet, že si budu asi muset pořídit dojnou krávu. Kde se asi dá pořídit?

Den druhý

Stále snaživě přikládám, malý sosá, co to dá, ale ono to nic nedává, na pomoc přichází opět UM. Nu co, nejde to, trápit se pro to nehodlám, důležitější je přeci spokojené a nakrmené dítě.

Den třetí

Přikládám, ale už méně snaživě. Malý se stále snaží, prsa však nikoliv, nateklé kokršpanělí uši odmítají vydat životodárnou manu. Zlatá UM!

Den čtvrtý

Přikládám, ale už jen občas. Nějak to nehrotím, malému UM chutná, na cvaknutí víčka od UM reaguje stejně jako náš pes na cvaknutí víka od psí konzervy. Podobnost čistě náhodná.

Den pátý

Nepřikládám, kašlu na to, stejně to nemá význam. Rezignuji na celé čáře.

Den šestý

Do nového dne se probouzím s podivným pocitem v prsou a ke svému úžasu objevuji první kuličky. Hele, mléko! Malého okamžitě popadám a přikládám k prsu. Kouká na mě značně překvapeně, co blbnu, s bradavkou si jen tak hraje, podudlává, občas se usměje, má mě na háku. Co teď? Vždyť na tenhle okamžik čekám celý svůj život!

Jaká to škoda, mlíčko by bylo zapotřebí odsát, ideálně elektrickou vakuovou odsávačkou. Necítím se však na to vyrazit někam po obchodech, řez je stále dost živý a manželovi sotva můžu vysvětlit, jakou odsávačku chci, když nevím, jaká je v obchodech nabídka. Zalovím tedy na Amazonu a objednávám expresně tu nejlepší, co najdu, v ceně průměrného notebooku. Snad to bude stát za to!

Poprvé se v hlavě rodí myšlenka, že tentokrát se jen tak nevzdám a společně s odsávačkou objednávám ještě nějaké přírodní preparáty na podporu kojení a čajíčky. V dálce bliká jiskřička naděje a já se jí chytám jak tonoucí stébla.

Den sedmý

Znovu zkouším přikládat. Malý občas sosne, ale nenají se pořádně, spíš si s prsem jen tak hraje. Zato UM vyžahne už 100 ml. Zkouším mlíčko odstříkat do flašky, ale brzy zjišťuji, že prsty by s takovou brzy připomínaly plácačku na mouchy. Tudy opravdu cesta nevede.

Den osmý

Konečně přichází odsávačka a ostatní propriety. Kopnu do sebe tabletku, uvařím si kojící čajík a odsávačku ihned zapojuji na maximální výkon. Poprvé zažívám pocit dojených krav, kulím oči nad bradavkou, která se rázem protáhne o pár cm a nabere dvojnásobných rozměrů. Po půlhodinovém snažení „nadojím“ dohromady necelých 50 ml. Mno, bída. Ale což, začátky jsou těžké a já jsem šťastná jak blecha, že malému můžu dát i tohle málo. Dokrmí se pak UM.

Druhý týden

Zuřivě odsávám každé dvě až tři hodiny. Svět se smrskl na odsávání, krmení, dokrmování, přebalování, chování a uspávání. V noci odsávat odmítám, každá minuta spánku je luxusem. Po dvou dnech mě hlodají výčitky svědomí a začínám odsávat i 2× za noc. Měla bych se cítit unavená, vyčerpaná, ale zažívám prvotní euforii z faktu, že odsávám už 70 ml. Huhůůů, dokrmuji už jen 30 ml UM!

Třetí týden

Překonávám osobní rekord, odsáto 100 ml a malý poprvé dostává plnou dávku jen mateřinky. Vychutnávám si triumf vítězství a připadám si, jako bych právě pokořila Mont Everest. Stále však jedna dávka – před spaním – chybí. Prsa nestíhají vyrábět, navíc přichází růstový sprunt. Na konci tohoto týdne však už odsávám 120 ml a malý je od tohoto okamžiku konečně zcela kojený.

Dostávám radu od kojivé kamarádky, že hodně pomáhá poctivá mrkvová šťáva. Kupuji tedy 100% mrkvový džus a začínám ho do sebe tlačit naveliko. Po třech dnech produkce mléka prudce vzrůstá, spolu s ní se mění i barva mé kůže, dát mi na hlavu zelené roští, jsem od mrkve k nerozeznání, na dálku zářím oranžově jak žárovka. Konzumaci raději omezuji už kvůli možnosti předávkování vitamínem A a strachu z poškození jater. Produkce mléka přesto postupně vzrůstala až na aktuálních cca 150–160 ml při každém odsávání.

Byl to boj, z prsou jsem doslova ždímala každou kapičku, jakmile přestalo téci z jednoho prsu, odsála jsem z druhého, pak se vrátila k prvnímu, a střídala jsem to tolikrát, až jsem z prsou vyždímala opravdu poslední zbyteček. Maličký sice není kojený klasickým způsobem a mléko nekonzumuje přímo z prsou, nýbrž dostává jej odsáté v lahvičce, ale účel světí prostředky, já aspoň vidím, kolik toho vypije a mám jistotu, že hlady opravdu není.

Mé předsevzetí, že kojení nebudu hrotit, se zbořilo jako domeček z karet. S urputností pitbula jsem se do toho zakousla, odhodlaná tentokrát pokořit přírodu. A tak dobrovolně vstávám noci a zuřivě odsávám, zobám homeopatika, přírodní preparát na podporu kojení, čajíčkuji, piji meltu a s hrdostí ukládám do mrazáku přebytky, však oni se budou hodit, až přijde čas na příkrmy. Jo, hormony s námi dokáží divy :)

Poprvé věta „máme doma kojence“ nabyla skutečného významu a jsem na to patřičně hrdá!

Aktuální věk: 2 měsíce a 1 týden
Aktuální míry: 6,3 kg
Porodní míry: 3365 g, 51 cm

Hodnotilo 24 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
ohýnek  26.02.13 00:42

Moc hezky a vtipně napsané, držim palec ať se dojení daří dál :-)

 
Ivanesca
Ukecaná baba ;) 1779 příspěvků 201 inzerátů 26.02.13 01:23
:kytka:

Příspěvek upraven 24.03.13 v 20:45

 
lenama18
Zasloužilá kecalka 862 příspěvků 26.02.13 05:20

Skveli denicek a i vtipne napsany. Hezky se to cetlo kdyz jsem male sla varit vodu na UM a krmit malou. Gratuluju ze na potreti se mlicko podarilo.Me na poprve se udelalo ze bych mohla kojit celou porodnici ale po 3 tydnech a 5ti prodelanych zanetech se bohuzel vytratilo a ted odsavam tak 3krat za den vodove mliko a jeste k tomu jen necelych 40ml, zlate UM jeste ze existuje :palec:

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 26.02.13 07:28

:lol: :lol: :lol: Tenhle deníček je skvělej! Vtipně napsáno a úplně chápu tvé psychické rozpoložení. :D

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 26.02.13 07:51

:palec: super deníček jak jsem to četla s tou mrkvi, padla jsem smichy.

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 26.02.13 08:14

Teda! gratuluju! a věřím, že je to po tom, co to u starších dětí nešlo i pocit zadostiučinění, že tentokrát to tvoje tělo zvládlo!

 
pha  26.02.13 09:26

Gratuluji, uzasny! Napsany tak…ze mi az slza ukapla…

 
kotýsek
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 26.02.13 10:07

Jsem na tom podobně jako ty- jen stím rozdílem, že muj zápas s mlíčkem a moji věrnou kamarádkou odsávačkou probíhá tet u třetího mimi. Také jsem zvědavá, jak dlouho tímto zpusobem to budu dávat.:-)

Příspěvek upraven 26.02.13 v 10:08

 
NatalieII
Ukecaná baba ;) 2258 příspěvků 4 inzeráty 26.02.13 10:10

Pokud se nám podaří další mrně, tak dopadnu asi stejně :mrgreen: U našeho prvního, to kojení asi už nedohoním (po 2.týdnech šlo do kytek), ale u druhého se snad zadaří :pankac:

 
yse  26.02.13 10:24

Jéé díky za skvělé čtení - já řvala smíchy, ale byl to takový nahořklý smích, protože zuby-nehty kojím částečně 6 měsíců a i kdybych dělala salta tam a zpátky, tak lepší to už nebude spíš naopak (malá se sama odstavuje). No ale svitla mi jiskřička naděje, že třeba u druhého miminka budu 100% kojící. Díky moc, člověku pomůže zjištění, že není sám :mavam: :potlesk: :palec:

 
boruvecka
Stálice 83 příspěvků 26.02.13 13:45

Obdivuju tvoje nadšení ( i když částečně chápu), já jsem po 3 týdnech neúspěšných pokusů o kojení a probrečených dnů, znovu nabytých a následně zabitých nadějí také skončila u odsávání, ale nadšená jsem teda nebyla, 45 minut odsávání na každé papání po 3 hodinách i častěji, v noci 2× odsávat, všude všechno lepkavé od mlíčka, mlíko mi pomalu ale jistě z bradavek odkapávalo neustále, takže jsem pořád měnila vložky do podprsenky a prsa byla napnutá až bolestivá hned po necelých 2 hodinách po odsátí, odsávání pak poskytovalo velkou úlevu, zároveň jsem ale byla hrozně vyčerpaná, do toho poporodní deprese, určitě nastartovaná hlavně touhle nečekanou komplikací a ve třech měsících jsem to utla a jako když všechno zlé zmizí, krmili jsme jen UM a já byla šťastnější a odpočatější. Zkrátka kojení je kojení.. asi nejsnazší a nejrychlejší způsob, potom UM a to osávání a následné ohřívání v lahvičkách to je prostě dvojí práce a hlavně taky časově náročné. No, na druhou stranu jsem na sebe pyšná, že jsem vydržela první tři měsíce „plně odstříkávat“, snad to malému něco dalo, mně rozhodně vzalo. Neberte si to špatně malého miluju a udělám pro něj první poslední, ale mít mámu trosku, to jsem to radši ukončila dřív… :|

 
marca46
Neúnavná pisatelka 19498 příspěvků 26.02.13 14:16

Moc krásně napsaný deníček. Dost jsem se u čtení pobavila. :lol: :palec:

 
chatwenna  26.02.13 14:26

Hezky napsane :) Ale zajima me, proc se malemu davalo UM uz prvni dny po porodu??? Muj syn byl hlady ctyri dny, nez se mi udelalo mliko a je to naprosto normalni…

 
hanak  26.02.13 16:58

@chatwenna

To je hned z několika důvodů. Tady se ženy vrací do práce již po šestinedělí, v lepším případě po třech měsících. Takže kojení jako takové tu moc obvyklé není, v lepším případě jen to odstříkávání mléka a krmení z flašky, jinak pak klasická UM, kterou tady mají dost propracovanou (buď klasický prášek jako v ČR nebo již hotovou ve flaštičkách - neskladuje se to ani ve chladu, to jen ohřeješ, po otevření se musí zkonzumovat do jedné hodiny, pak je na vyhoz). Laktaci tady nikdo opravdu nehrotí.
Zároveň se tady z porodnice pouští velmi brzy, pokud rodíš vaginálně, tak již druhý den, pokud císařem, tak třetí den. Ale jen s podmínkou, že je mimčo v pořádku a že vše u něho funguje, jak má, tzn. i zažívací trakt. A pokud mímo hladoví a jen ubývá na váze, tudíž nemá ani stolici, pak doktor nepozná, jestli jsou střeva v pořádku. Z toho důvodu je tady normální dávat příkrm hned od počátku.

 
hanak  26.02.13 17:19

Dnes už vím, že pokud chce člověk odsávat a opravdu prsa vyburcovat k činnosti, potřebuje skutečně dobrou odsávačku a na tom se šetřit nedá. Ty ruční odsajou minimum.
Já jsem koupila odsávačku Medela (viz. přiložená fotka), v Česku to má equivalent asi tento:
http://odsavacky.heureka.cz/…a-odsavacka/
Možná kdybych měla tuhle možnost i kdysi, snad by se podařilo kojení už tehdy u ostatních dětí. Ale tehdy to prostě nebylo možné, pokud vůbec něco takového existovalo, pak na to zcela jistě nebyly peníze. :nevim:

 
Kometinka
Povídálka 26 příspěvků 26.02.13 20:51

Ja na tom byla podobne, ale nakonec se asi na 2 mesice prislala, ale jen z klobouckama, pak jsem taky jak dojna musela odsavat, ale mela jsem rucni odsavacku, takze trosku narocnejsi, ale odsavala sem mesic, pak uz nebylo co.

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 26.02.13 21:15

Moc pekne napsane a u nas to bylo presne to same, uplne jako bych to psala ja, akorat u me se bohuzel tvorilo mleka cim dal min. Za kazdou kapicku jsem byla rada a i kdyz MM mala mela z lahvicky, byla jsem rada, ze proste pije moje mleko. Kdyz jsem mela mleka nejvic, stale to byla celkem jen asi polovina toho, co nase holcicka vypila. Kdyz mela 2 mesice, tak jsem travila celkem 3 hodiny denne odsavanim a celkovy vysledek 20-30 ml (dohromady za cely den!), takze po tomhle uz jsem to vzdala, ale aspon neco. A kdyz se nebude darit u druheho, budu zase odsavat :palec: :palec:.

 
hanak  26.02.13 22:02

Holky, jestli muzu poradit, pijte Meltu. Nevim, proc to tak funguje, ale kdyz si delam bilou kavu z Melty, mliko se tvori v mnohem vetsi mire. Uz jsem po ni odsala i 260ml, ale to uz prsa doslova praskaly ve svech, jak byly natekly a plny.

 
antikamila
Kecalka 293 příspěvků 26.02.13 23:12

Konečně deníček, ke kterému vložím koment :) Nejúžasnější, nejdokonalejší…Vtip­ný a zároveň mě tak blízký :) Malému jsou 4,5 měsíce a mám to úplně stejně. Vznikl nový, intenzivní vztah…mezi mnou a odsávačkou :mrgreen:

 
antikamila
Kecalka 293 příspěvků 26.02.13 23:16

A ohledně odsávačky… odsávám od narození malého ruční odsávačkou Avent a mám mléka pořád stejně… ono je to asi hodně individuální. Asi jsem magor, ale zvykla jsem si :mrgreen:

 
KrisKa2  27.02.13 00:05

Moc gratuluji k sile a odhodlani to takhle zvladnout! Klobouk dolu. Jen mne prekvapilo, ze maly i kdyz jste jej neprikladala k prsu jen par dni uz nesal a nenechal se presvedcit prestoze z pocatku to umel. Neslo by to precijen jeste zvratit za pomoci nejake laktacni poradkyne? Bylo by to pro Vas taaak jednodussi…odsavani je rehole:( Nemam zkusenosti, jen mne to zaujalo. Kojim a odsavala jsem jen zridka kvuli praci. Chtela jsem ted naucit na sunar abych pripadne mohla nechat uspavani sem tam na tatinka (uz neodsaju), ale bojkot lahve s UM se mi zatim nedari prekonat…

 
hanak  27.02.13 03:37

Maličkej si pak sice vzpomněl, jak se sosá z prsou, ale já zpočátku s nedostatkem mléka bojovala tak těžce, že by se při sebelepší vůli nenajedl a byl by akorát nevrlí. Aby opravdu dostal svojí dávku, prsa jsem doslova vyždímala a to pak dostal z flaštičky a konečně se normálně najedl.
Malému jsou teď 2,5 měsícem, občas ho přiložím k prsu, když vidím, že je hodně nalité a že tudíž potřebná dávka tam je, přeci jen už je podstatně starší a umí si poradit, jak se nadlábnout, ale nevypije to celé, možná tak polovinu, vidím to podle toho, kolik ještě odsaju a kolik si poté ještě sosne z flašky.
To odsávání mi opravdu nevadí, já jsem tak klidnější, když vím, kolik skutečně vypije a nemusím řešit, jestli mám mléka málo či dostatečně a jestli malej nehladoví. Ono každá nejistota i stres mají velký vliv na tvorbu mléka a já jak se znám, velmi brzy by bylo po něm. Takže mně to odsávání vyhovuje, ikdyž mi to denně zabere opravdu hodně času.
S odsávačkou jsme fakt dobrý kámošky :mrgreen:

 
hanak  27.02.13 03:41

@antikamila

Hezky řečeno..!nový intenzivní vztah" :mrgreen: Rozumím ti víc než dobře :pankac: :palec:

 
Veras82
Závislačka 2583 příspěvků 27.02.13 12:24

Výborný deníček, zvládla jsi to skvěle :palec:
My jsme na UM a doufám, že u dalšího mimi to už půjde bez problémů.

 
Papia  27.02.13 16:11

Krasnej a ftipnej denicek :palec: ;)
at se dari i dal :hug:

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 01.03.13 11:40

Moc hezký deniček!

 
Shari81
Kelišová 5866 příspěvků 04.02.14 21:00

:potlesk: :potlesk: :potlesk: krásně napsané, bojuji stejným způsobem :-D ať ti to vydrží co nejdýl :-D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama