Letní miminka 2004 - Co budeme papat?

Rodičovství
  • 10.05.05

Ahojda maminy a letňátka! Naše děťátka se sedmimílovými botkami blíží k prvním narozeninám, tak se pojďme podívat, co budou papat po svém velkém dnu.

Ve druhém a třetím roce přestávají děti růst tím závratným tempem prvního roku, mnohem více se však vyvíjejí psychicky (mezi ročním a dvouletým dítětem je obrovský rozdíl co se mentální vyspělosti týče) a hlavně se jim prudce vyvíjejí téměř všechny orgány. Trávicí soustava je jedna z nejsložitějších a celkový její vývoj je ukončen většinou až po třetím roce života. Proto je velkou chybou domnívat se - a bohužel to stále tvrdí i spousta pediatrů - že od roka dítě může jíst prakticky cokoliv, tedy stejnou stravu jako dospělí. (Nehledě k tomu, že i ve stravě dospělých jsou velké rozdíly).

Pro lepší orientaci - ve věku 12 měsíců potřebuje dítě zhruba necelé 4.000 kJ za den.

Vezměme si modelové dítě - třeba to moje a Cibulčino : v roce bude konzumovat zeleninu a ovoce kromě alergizujících druhů (to jsme myslím probraly již dostatečně, samozřejmě je možné začít zkoušet i agresivnější druhy, naše děti se kupříkladu v období jahod budou blížit k druhému roku věku - myslím samozřejmě příští léto, takže pokud nemáte alergickou anamnézu, můžete je v menším množství vyzkoušet, doporučuji kombinaci s mlékem či jogurtem, která alergizující složky částečně neutralizuje, a pokud se nevyskytne do 48 hodin problém, směle do nich), brambory, bezlepkové obiloviny - kukuřici, rýži, pohanku, jáhly (proso), amarant a bílý jogurt.

Většina z vás zřejmě ke konci prvního roku přidá maso - doporučeno je podat nejprve vývar, ideálně z kuřecích (doporučuji Zlaté kuře) či krůtích prsou nebo králíka, následně asi 5 deka libového masa bez kůže. Podle mě dítě do roka, možná však až do 18 měsíců, maso nutně nepotřebuje, po ukončeném prvním roce však už nejsem proti. Rozhodně je velice důležité, zvlášť u drůbeže, maso důkladně provařit, zejména kvůli riziku salmonelózy, která může u ročního dítěte vést až k život ohrožujícímu stavu. Bakterie salmonely nepřežijí minimálně 10minutové vaření nad 80 stupňů.

A dojde také na lepek. Možná se vám zdá zbytečné oddalovat podávání lepku až za první narozeniny, když oficiálně je možno jej podávat od 6 měsíců. Nedávno jsem četla zajímavou studii, podle níž výskyt celiakie, tedy alergie na lepek, která v útlém dětství může způsobit vážné zdravotní potíže a později vyžaduje doživotní dietu, dramaticky stoupá v závislosti na čase prvního podání lepkových potravin. Tedy srozumitelně: čím dříve se lepek podá, tím větší je riziko celiakie. Přitom v té samé studii psali, že celiakie je vrozená. Autor sám přiznal, že je to protimluv, mnoho světových studií jej však už prokázalo. Proto řada výživových specialistů i pediatrů doporučuje podávat lepek až po ukončeném 9. měsíci či ještě lépe v roce.

A když lepek, tak co: velmi rozšířeným zvykem je u nás „rohlíček do ručičky". Bohužel rohlíky a housky nepatří mezi zboží, které musí být ze zákona označeno etiketou se složením, takže si nemůžeme přečíst, co všechno bylo při jeho pečení použito - a že to není jen mouka a kvasnice, na to vemte jed, drtivá většina pekáren používá různá kypřidla, prostředky zlepšující mouku a jiná aditiva. Možná by proto stálo za to kupovat dětem balené pečivo, nejlépe chléb, u nějž si můžete přečíst, co přesně obsahuje. I v supermarketech se dá najít chléb s jednoduchým složením, z nějž vám bude jasné, že vašemu dítěti neublíží, ideální je nakupovat pečivo v obchodech se zdravou výživou. Perfekcionistky zakoupí zdravé ingredience a upečou pečivo samy - samozřejmě každý den čerstvé .

Co se týče celozrnných potravin, našla jsem již v dostupné literatuře (a že jí nebylo málo ) tolik protichůdných doporučení, že opravdu nejsem schopná vám poradit. Například doktorka Hofhanzlová (autorka knížky Polévky a kašičky pro nejmenší) doporučuje celozrnnou mouku již od 8 měsíců. Důvěryhodnost této paní však u mě značně poklesla poté, co jsem si přečetla její doporučení podávat tvaroh dětem od 5 měsíců - tady jsem si jistá a mám z mnoha zdrojů ověřeno, že tvaroh by dítě do jednoho roku nemělo pozřít vůbec, ve druhém roce by jej mělo konzumovat pouze tehdy, pokud nepije mléko a nejí jogurty. Možná za doporučením celozrnné mouky stojí výrobce mlýnku na obilí, kterého v knížce tak propaguje a který dozajista nešetřil finanční podporou této propagace .
Celozrnný chleba doporučuje pro batolata od 1 roku i docent Fořt, jiní odborníci, například paní Momčilová, však uvádějí, že celozrnné výrobky by neměly konzumovat děti do 2 let, protože jejich trávicí trakt není uzpůsoben na průchod většího množství vlákniny. Tak si vyberte .

Rozšíří se nám také sortiment mléčných produktů. Kdo chce a může, bude zřejmě kojit dál, dokud to vás oba bude bavit. Jedinou nevýhodou kojení je, a v tomto období se to projeví naplno, že absolutně nevíte, kolik se vám mléka ještě tvoří a kolik ho bábetko vypije, tudíž na rozdíl od nekojících maminek nemáte přehled o tom, kolik toho vypije celkem. A jako na potvoru - drtivá většina kojených dětí má s pitím čehokoliv jiného potíže - z cecíku se prostě pije jinak a něco jiného. Můžu vás jen ujistit, že pokud bude mít váš drobeček opravdu žízeň, nakonec se napije - žádné dítě dobrovolně žízní neumřelo.

Co se týče kravského mléka - až do tří let rozhodně podávejte pokračovací umělá mléka. Benevolentní lékaři sice dovolují použití kravského mléka již od roka, potřebám a nárokům batolete ale opravdu vyhoví jen speciální produkty. Oficiálně jsou všechna dostupná mléka v ideálním složení, neoficiálně se mezi maminkami, ale i lékaři preferuje Nutrilon, v těsném závěsu za ním Beba, a pak ty ostatní. Samozřejmě záleží hlavně na chuti vašeho dítěte, nekojené děti už v tomhle ohledu mají dávno jasno, my co to teprve začneme zkoušet, se obrníme trpělivostí. Doporučuji jeden hrníček vyčlenit pouze na mléko.

Z mléčných výrobků jsou pro batolata ideální ty zakysané, tedy hlavně jogurty a zakysané nápoje. Osobně mám skvělou zkušenost s activií, jinak doporučuji jako ve všem, studovat etikety a kupovat jogurty, které obsahují pouze mléko a jogurtovou kulturu. Vím, že většina matek podává ovocné jogurty, protože však na našem trhu neexistuje jogurt opravdu pouze s ovocem, doporučuji kupovat pouze bílé, a ovoce, pokud je to třeba, přidávat vlastní. Klasické ovocné jogurty jsem podávala až po třetím roce. Můžete začít dávat občas tvaroh, ideální je však žervé, to je možné používat velmi často, opět sledujte složení, ne všechno, co se jmenuje žervé, je čisté žervé. Na dobu co nejpozdější, případně kosmicky vzdálenou, oddalte podávání všech těch pribináčků, monte, bobíků atd, plných zdraví a mléka, doopravdy spíš směsí cukru a tuku s nevhodnými bílkovinami. Podobné je to s pudingy - jde hlavně o škrob, navíc mnohdy modifikovaný, aroma a cukr - prostě nic přínosného. Zkoušela jsem Emě dělat puding ze sunaru a maizeny, ale upřímně řečeno - byl to blivajz .

Co se týče sýrů, vyhněte se taveným, ty opravdu dětskému organismu nic nepřinesou, jen přemíru éček a solí, využitelnost vápníku z taveňáků je minimální. Můžete podávat eidam, etikety bohužel většinou neuvádějí množství přidané soli a to bývá velmi odlišné, proto vždy nejdříve ochutnejte, existuje eidam zcela „bez chuti i bez zápachu" a eidam slaný až hanba. Výborné jsou čerstvé sýry typu cottage, třeba do pomazánek. Můžete zkusit kozí sýry, ovšem vzhledem ke specifické vůni neznám dítě, které by je s chutí konzumovalo.

Od roka také můžete použít celé vejce - dokonale uvařené. Doporučuji nedávat ho dítěti jen tak, jistě to znáte - je dusivé, takže spíš důkladně provařit v polívečce nebo nasekat do pomazánky.

Co se týče ryb - velkým problémem je kvalita dovážených zamražených ryb a hygiena jejich zpracování, řada těchto výrobků prošla při cestě do obchodů opakovaným rozmražením a zmražením, což je velmi rizikové. Takže - pokud ryby, pak nejlépe čerstvé, a nerozpakujte se do nich píchnout prstem, zda se masíčko zase vrátí kam má, zda má rybka lesklé oči a klidně si i čichněte, viď Any . Ve druhém roce upřednostněte tuzemské sladkovodní rybky před mořskými, i ty velmi alergizují.

Co ještě NE:
Luštěniny zařaďte nejdříve od 18 měsíců (kromě červené čočky), u dětí citlivých na nadýmavé potraviny až později. Co se týče sóji, módní vlna, která ji k nám přivezla, už opadla, možná také proto, že sojové produkty přivážené k nám z jižní Asie jsou velmi často kontaminovány kadmiem, což je následek technologických postupů při výrobě. Sója je navíc velmi silný alergen. Miso pastu a sojovou omáčku by kvůli velkému obsahu soli a glutamátu neměly dostat děti minimálně do 7 let. Tofu rovněž obsahuje některé pro děti nevhodné složky, použít ho můžete až nejdřív od 6 let (pokud vám ho dítě bude konzumovat) a zá:,–(ně neuzené.

Ořechy a semínka - mleté až od dvou let, celé ještě později - v závislosti na vyspělosti dítěte - to už nikoli kvůli alergii, ale kvůli riziku vdechnutí.

Možná vám to přijde přehnané, ale musím to napsat - vyhněte se fast foodu. Stačí někdy projít kolem McDonalda a podívat se za jeho skleněné výlohy. Sotva roční děti v židličkách cpoucí se hranolkama - ach bože…

A ještě Ančiny dotazy:
Pečivo, sóju, tofu a ryby jsem už zmínila. Jogurtové omáčky můžeš použít, jde hlavně o to, co do nich dáš . Například: když byly Emě necelé dva roky, dělala jsem na slavnostní vánoční oběd s širší rodinou svíčkovou. Bylo mi líto, že by měla dostat úplně něco jiného, takže dostala pláteček uvařeného kuřecího a omáčku z rozmixované kořenové zeleniny s bílým jogurtem a olivovým olejem. Namísto knedlíku dostala bezvaječné těstoviny a spokojení byli všichni (až na tchýni ). Takže tak nějak si myslím, že je to schůdné. Právě během toho druhého a třetího roku jsem začala jídelníček náš a Emin tak nějak sbližovat, až jsme se postupně dostali na drobné odchylky. Ani my nejíme uzeniny, nic smaženého, tučná masa atd., takže to takový problém nebyl, vlastně šlo většinou jen o konečnou úpravu jídla. Další příklad: uvařila jsem květák, Emě jsem ho dala vařený pokapaný olivovým olejem a postrouhaný sýrem, nám zapečený s nivou. Dneska už jí Ema to co já a manžel si to většinou přiostří. Hlavní a téměř jediný hřích naší rodiny je, že jsme, teda hlavně já, na sladké, takže dvakrát týdně peču (což mi opět přijde jako lepší varianta, protože vím, co tam dám, navíc peču z celozrnné mouky, se sladem, vlastníma povidlama a marmeládou, minimální dávkou přírodního cukru atd.) a sníme taky hodně zmrzliny, tam se snažím vybírat značkové výrobky a studuju etikety - to je můj celoživotní koníček . Naštěstí Ema se odkoulela daleko od stromu, takže toho sladkého moc nesní.
Kořenit by se dětem moc nemělo, schůdnější jsou ty bylinky. Bezproblémový je zcela určitě kmín, kari je široký pojem - může to být směs všeho možného. Možná kdyby ses podívala do zdravé výživy, našla bys něco, co by šlo dát i dítěti. Tady teda moc neporadím . Rajský protlak je v pohodě, pokud není z chemického koncentrátu, to si jistě pohlídáš a cibule je OK, jen co tomu řekne Jituš . Tak. Asi o tom ještě hodíme řeč, že jo?

No… to jsem se zase rozjela. Snad to dočtete.

Všechny zdraví

Zuzana a Pepino (9 měsíců a 6 dní)


Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 10.05.05 21:31

Hi hi, tak jsem chtela dat komentar jeste do stareho denicku a ejhle uz je tu novy! Dneska to byla fakt rychlost!!! Tak tady je neco od nas…a pak budu cist denicek…

Ahojky!

Tak koukam, Gabika uz tu oznamila, ze je opet mimo Prahu. Ale je super, ze je aspon zase na netu!!! :-)

Vladko - Anie je prikrmovana od 5. mesice. V rodine nemame nejake obrovske tendence k alergiim a tak nejsem mozna ve vsem velmi striktni, ale snazim se spis pri nasazovani dalsich druhu prikrmmu myslet na to, aby to pro Anie bylo postupne navykani si, verim tomu, ze pro mimi je to narocne, vse ztravit a navyknout travici trakt na tu spoustu novych veci. Ale nekdy taky vymeknu :-) a dam i to, co knizky a Zuzana nedoporucuji :-). Ale vesmes to u nas funguje takhle:
Od 6 rano (probuzeni) kojeni po cca 2 az trech hodinach. Nekdy uz citim, ze kolem 10 hodiny ma Anie asi nejaky chute ci hlad na neco vetsiho a tak pro me nastava odpocinek tim, ze ji po:,–(im do jidelni zidlicky a rozdrobim ji tam ryzovy racio chlebicek (BIO) a ona basti. Kolem 12 az 13 hodiny ma Anie zeleninkovy obed. Nerozlisuju nazvy polivcicka a kase, proste je to tekuty a smichany :-). Davam ji: BIO cervenou repu, BIO mrkev, brambor (uz jen v kupovanych konzervach BIO) a dale kozervicky u kterych verim,ze je to lepsi nez normalni kupovana zelenina i kdyz nejsou vsechny BIO: smesi od HIPPu mrkev, brambor, nove maji i cuketu a kvetak BIO (ale to napul smichavam s mrkvi, nebot to pak Anie vice chutna), nekde je i hrasek, zatim nedavam nic se smetanou jak je nekde obsazena. Dvakrat uz jsem dala i s masem - krutim (to skoro nejedla) a kurecim (to basatila dobre, ale tam mi vadilo ze je rajce, to zatim moc davat nechci, ale uz jsem dvakrat dala). K te zelenine primichavam vzdy par lzic instatnich BIO kasi pohankova, kukuricna, ryzova (jahlova se zatim moc neujala). Nekdy Anie uz po zelenine k obedu nepotrebuje okamzite dokojit, jindy ano a tak to delam dle jeji potreby. Pak zase kojim a kolem 16 az 17 hodiny je ovocna svacina. Zase davam jen kozervicky (krom nestrikanych jablek, ktere se obcas sezenou) a to jablka, hrusky, boruvky, banany, merunky, broskev, nekde bylo asi 1procento malin :-). Svestky jsem dala asi dvakrat, ale me vadi, ze po nich kadi pak asi 6krat denne a tak nevim, jestli ji je davat ci ne. Na zacpy nastesti moc netrpi… Snad jsem na nic nezapomnela. K veceri pak davam zase instatni kasi s ovocem, ted jsem koupila smes pohanaka-ryze-kukurice a to ji chutna (jeste minuly tyden ale dostavala k veceri jen bilou nemlecnou kasi ryzovou od Hippu). Obcas, kdyz je Anie pred veceri hladova ci protivna, tak ji dovolim zadelat se kukuricnyma krupkama, ale to je pak uz opravdu zrala na koupel :-), ma to vsude, ale chci ji dopravat tu radost aby se krmila sama :-).
Dnes mi kamaradka dala od rodicu ze zahradky kedluben a redkvicky. Jen si nejsem jista tema redkvickama, tak se chci zitra zeptat Zuzany na sraziku :-).
Snad jsem ti trochu pomohla a snad jsem na nic nezapomnela. Kdyztak se klidne jeste zeptej :-)))) Jinak je mim lito, ze na tebe padla nejaka depka, ale to bude zase urcite brzo dobry! Ja myslim, ze to mame obcas vsechny. Navic ja dnes urcite, ja si rano poplakala, kdyz jsem si precetla o tom, jak prozival nejaky tatinek prichod jejich detakta na svet… tak mi bylo tak lito, ze takoveho tatku nemame…:-( a pak jsem si uvedomila, ze cekam MS a ze to je typicky, ze par dni predtim jsem fakt nervozni a plactiva… a tak se tesim az bude PO a vrati se I optimismus a dobra nalada. Tak snad I u tebe to bude tak snadne :-). Jsi bezva mama, je to videt na tom, ,jak se snazis a zajimas :-), I tu autosedacku jsi si od nas nechala vnutit :-), tak je videt, jak ti na mimi zalezi a tim jsi pro me fakt super mama a je urcite fajn, ze mate mimi! Vsak zazivas urcite I spoustu krasnych chvilek, kdy si to taky rikas, ne? :-) Tak vydrz, bude lip!!!!!

Kacico -ja davam Anie homeopatika tak, ze ji necham ocucat dudlik a pak ho v tom prasku namocim a dam ji to do pusy :-). Moooc ji to chutna :-). Tak jestli taky dudlikujete, tak doporucuju!

Any - tak moooc budeme drzet palce kvuli tomu predvolani. A kdy to mas presne?? Jinak me mrzi, ze ekzemek se zhorsuje… neumim ani poradit, tak snad te potesi aspon to, ze vam ze srdce preju, at se to srovna… jeee, ja jsem dnes nejak namekko…:-)

Zuzano - diky za info o Jukliku. Dnes jsem tam byla a tak jsem se hned zeptala…

Jinak jsem si zase nechala vyvolat asi 50 fotek s Anie a tak uz se tesim, az si je vyzvednu :-). Muj tatka je fakt skvelej, posilam mu fotky mailem a na to, ze je jinak takovej „suchar" a deti ho moc neberou, tak nad Anie se rozplyva… a to uprimne :-) a tak mi to vynahrazuje aspon trochu toho „naseho" tatku, ktery se chova jako… :-(

Tak se mejte!!!!

Hromix a Anie, 8 mesicu a 1 tyden

 
Lilu
Kecalka 102 příspěvků 10.05.05 21:59

Milá Zuzano,
Tvůj článek mě moc potěšil a dodal mi inspiraci. Ze začátku jsem byla při jeho čtení stejně skeptická jako u ostatních článků o výživě kojenců (batolat). Jsem totiž už otrávená číst pokaždé něco jiného, jeden autor vyvrací názor druhého atd. Například Tebou zmiňovaná dr.Hofhanzlová doporučuje ve své knížce o kašičkách amarant, jedna dětská výživa po 6. měsíci se jmenuje Meruňky s tvarohem atd. Takže jsem se rozhodla víceméně spolehnout na svůj instinkt. Dost přesně odpovídá tomu, co doporučuješ Ty. Jen s tím masem a tvarohem nejsem tak striktní, rohlík nebo kůrku chleba našemu 10měsíčnímu taky občas „do ručičky“ dám.Takže díky a buďte zdraví!Lilu

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 10.05.05 22:07

Já naivka si myslela, že budu první :). Tak jdu číst.

Karolinka

 
Anonymní  10.05.05 22:07

Ahoj holky,
hlasime se po dlouhe dlouhe dobe. Minuly denicek nemam vubec precteny, predminuly asi taky ne, tento zatim ano :-)
Na zitrejsi srazik bohuzel nedorazime, Agatka ma rymu. Ven sice chodime hodne, ale nechci, aby od Agatky rymu chytlo nektere vase ditko, vim, jak je to neprijemne. Byly jsme ted 14 dni u nasich a rymu jsme chytly obe od meho taty, ovsem ja se normalne vysmrkam, ale Agatce se musi ryma odsavat, ble!
Jinak pokud si tady nekdo pamatuje nase drama s jidlem, tak to vzalo stastny konec a Agatka uz krasne ji. Moc toho zatim neni (brambory, mrkev, brokolice, repa, jablka, broskve, hruska, jahly), taky si vyslechnu na svoji adresu spoustu poznamek, ale ja vim, proc to delam.
Agatka leze jako das a u vseho si stoupa, dela paci paci a papa.
Zdravi hepka + Agatka (9 mesicu a 2 dny)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 10.05.05 22:25

Radši jsem to kopla z minulého deníčku:

Ahojky!

Téééda! Když jsem naposled psala, abyste koukali pořádně psát, to jsem netušila, jak se budete činit :). To je supr! A dokonce se objevila i dlouho neviděná jména!

Milé Pražandy - Ani nevíte, jak jsem se těšila na srazík. Už jsem i věci zabalila, ale od rána se mi vrátila choroba, a tak z toho zase nic nebude. :( A já jsem z toho strašně smutná. Kuba mě utěšoval, že v červnu to určitě vyjde, že si domluví schůzku na druhou středu, a že „ty tvoje holky do prázdnin uvidíš“. Tak si to užijte a dejte si dort taky za mě :).

Dopoledne jsem byla u holiče. Z tohoto hlediska je možná štěstí, že zítra nedorazím. Vypadá to totiž, že mi na hlavě vypukl požár. Tedy, barva se moc povedla, ale střih připomíná ohořelou koudel :(. Kuba si dělal legraci, že už nejsem Limrová ale Kalimérová :). Tak jsem si hned umyla hlavu, ale moc toho zachránit nešlo. Můj drahý soucitný manžel si dokonce vzal gel na vlasy, že mi s tím nějak pomůže, ale ve výsledku mě jen objal a řekl, že to doroste :)))). Pak jsem ale vymyslela, jak to sepnout, aby to vypadalo lidsky. A Eliška se mě nebojí…:).

Prdíky - nás pořád trápí. Nutno podotknout, že se to trošku zmírnilo. Místo 20× vstávání, vstávám tak 5×. Ale stejně bych si moc přála, aby Eliška mohla spát klidně celou noc.

Hromix - Tak se zase neuvidíme.:( Jen doufám, že jsem ti nenabourala odpoledne, když jsme byly domluvené, že budeme spolu. Dej za mě Anii pusinku.

Kačica - Po dortu se hned zaprášilo :). Druhý den jsem ho už dojídala! A to manža sněd jen čtvrtku :). Ale dnes mi řekl, že jsem štíhlá, tak to snad nezanechalo následky :).

Cibulka - Moc gratulujeme k chůzi bez držení! A z toho papání si nic nedělej. Já myslím, že opravdu jí kolik potřebuje.
Eliška měla a má fontanelu dost velikou. Když se narodila, bylo to myslím dokonce 3cm. Teď je to myslím necelý 1 cm.

Zuzana - Hurááááááááááááááá! To jsem ráda, že jsi zpátky. Už jsem měla strach, jestli je vše OK. Za tu dobu, co jsi tu nebyla, jsem se chtěla snad 15× něco zeptat. Pak jsem to ve výsledku nějak vykoumala. Ale stejně jsem si nakonec povzdychla, že ty bys to věděla líp :).
Myslím, že ses s Pepčou rozhodla dobře. Důležitý je, abyste oba byli psychicky OK.
Jo a k Raidu. Myslím, že na dýchání to je docela svinstvo. Když jsme to použili v uzavřené místnosti, ráno nás škrábalo v krku. Pak už jsme to vždy dávali do chodby a v celém bytě nechali otevřené dveře. Loni jsme to použili i s Eliškou, ale na druhé straně bytu k tomu bylo ještě otevřené okno.

Rozeta - Moc jsem se tvým příspěvkem pobavila - ostatně jako vždy. Krištofko je opravdu kouzelný!

Příkrmy - Pořád se ještě nemůžu rozhoupat dát Elišce cokoli, co by mohlo nadýmat :(.Ale dřív nebo později budu muset, mám totiž strach, aby měla dost vitamínů. Zatím dáváme: brambory, mrkev, cuketu, červenou řepu. Z ovoce jablka, hrušky (měla jen 3×), švestky, broskve, meruňky, banány. Do obědových polévko-kaší přidávám pohankové vločky, párkrát rýži a často kukuřičné křupky a samozřejmě olivový olej. Tento týden poprvé zkoušíme trošku petrželové naťky. Poslední ve výčtu je bílá Aktivie.
Váhám teď, kterou z těch nadýmavých zelenin zkusit první - která je nejjemnější. Poradíte? (kedlubny, hrášek, květák, brokolice).

Tak já už končím. Mějte se všichni moc krásně. Jestli je problém se zítřejším deníčkem, mohla bych spáchat mini deníček, třeba o našem porodu. (Říkala jsem si, že tehdy jsem ještě mezi letňátka nechodila, tak by vás třeba mohlo zajímat.) Ale to asi jen v nouzi nejvyšší, aby to nevypadalo, že tady mám na deníčky „kopyrajt“ :).

Dobrou noc, kočky a koťata.

Karolinka a Eliška (9m + 8d)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 10.05.05 22:25

Radši jsem to kopla z minulého deníčku:

Ahojky!

Téééda! Když jsem naposled psala, abyste koukali pořádně psát, to jsem netušila, jak se budete činit :). To je supr! A dokonce se objevila i dlouho neviděná jména!

Milé Pražandy - Ani nevíte, jak jsem se těšila na srazík. Už jsem i věci zabalila, ale od rána se mi vrátila choroba, a tak z toho zase nic nebude. :( A já jsem z toho strašně smutná. Kuba mě utěšoval, že v červnu to určitě vyjde, že si domluví schůzku na druhou středu, a že „ty tvoje holky do prázdnin uvidíš“. Tak si to užijte a dejte si dort taky za mě :).

Dopoledne jsem byla u holiče. Z tohoto hlediska je možná štěstí, že zítra nedorazím. Vypadá to totiž, že mi na hlavě vypukl požár. Tedy, barva se moc povedla, ale střih připomíná ohořelou koudel :(. Kuba si dělal legraci, že už nejsem Limrová ale Kalimérová :). Tak jsem si hned umyla hlavu, ale moc toho zachránit nešlo. Můj drahý soucitný manžel si dokonce vzal gel na vlasy, že mi s tím nějak pomůže, ale ve výsledku mě jen objal a řekl, že to doroste :)))). Pak jsem ale vymyslela, jak to sepnout, aby to vypadalo lidsky. A Eliška se mě nebojí…:).

Prdíky - nás pořád trápí. Nutno podotknout, že se to trošku zmírnilo. Místo 20× vstávání, vstávám tak 5×. Ale stejně bych si moc přála, aby Eliška mohla spát klidně celou noc.

Hromix - Tak se zase neuvidíme.:( Jen doufám, že jsem ti nenabourala odpoledne, když jsme byly domluvené, že budeme spolu. Dej za mě Anii pusinku.

Kačica - Po dortu se hned zaprášilo :). Druhý den jsem ho už dojídala! A to manža sněd jen čtvrtku :). Ale dnes mi řekl, že jsem štíhlá, tak to snad nezanechalo následky :).

Cibulka - Moc gratulujeme k chůzi bez držení! A z toho papání si nic nedělej. Já myslím, že opravdu jí kolik potřebuje.
Eliška měla a má fontanelu dost velikou. Když se narodila, bylo to myslím dokonce 3cm. Teď je to myslím necelý 1 cm.

Zuzana - Hurááááááááááááááá! To jsem ráda, že jsi zpátky. Už jsem měla strach, jestli je vše OK. Za tu dobu, co jsi tu nebyla, jsem se chtěla snad 15× něco zeptat. Pak jsem to ve výsledku nějak vykoumala. Ale stejně jsem si nakonec povzdychla, že ty bys to věděla líp :).
Myslím, že ses s Pepčou rozhodla dobře. Důležitý je, abyste oba byli psychicky OK.
Jo a k Raidu. Myslím, že na dýchání to je docela svinstvo. Když jsme to použili v uzavřené místnosti, ráno nás škrábalo v krku. Pak už jsme to vždy dávali do chodby a v celém bytě nechali otevřené dveře. Loni jsme to použili i s Eliškou, ale na druhé straně bytu k tomu bylo ještě otevřené okno.

Rozeta - Moc jsem se tvým příspěvkem pobavila - ostatně jako vždy. Krištofko je opravdu kouzelný!

Příkrmy - Pořád se ještě nemůžu rozhoupat dát Elišce cokoli, co by mohlo nadýmat :(.Ale dřív nebo později budu muset, mám totiž strach, aby měla dost vitamínů. Zatím dáváme: brambory, mrkev, cuketu, červenou řepu. Z ovoce jablka, hrušky (měla jen 3×), švestky, broskve, meruňky, banány. Do obědových polévko-kaší přidávám pohankové vločky, párkrát rýži a často kukuřičné křupky a samozřejmě olivový olej. Tento týden poprvé zkoušíme trošku petrželové naťky. Poslední ve výčtu je bílá Aktivie.
Váhám teď, kterou z těch nadýmavých zelenin zkusit první - která je nejjemnější. Poradíte? (kedlubny, hrášek, květák, brokolice).

Tak já už končím. Mějte se všichni moc krásně.

Dobrou noc, kočky a koťata.

Karolinka a Eliška (9m + 8d)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 10.05.05 22:25

Ajajajajaj! Pardón! Nějak jsem to přehnala :))).

K

 
Anonymní  10.05.05 22:51

Tak jsem dočetla tento deníček až do konce a musím říct, že se asi půjdu picnout!!!! Mám 9 měsíční holčinku a maso dáváme denně. Kuřecí, králičí, vepřovou panenku, hovezí… . Sice vždycky jenom po troškách, ale téměř denně a když ne maso, tak aspoň vaječný žloutek. Nám to tak doporučil pediatr a žiju v domění, že dělám pro dítě to nejlepší co můžu. To je děsné. Asi to budeme muset dost omezit.
Stefi a Klárinka

 
mze
Povídálka 18 příspěvků 11.05.05 08:08

Ahoj holky,
Zuzce děkuji za deníček plný zajímavých rad a postřehů. Vždycky si ráda přečtu něčí názor, a pak se řídím svým instinktem a chutí naší holčičky. Masíčko na radu pediatričky dáváme už od 8. měsíce - krůtí a kuřecí, tak 4× týdně - a musím říct, že by se po něm naše Markétka utloukla. Bude to asi masožravec. Tvaroh, přestože jej dporučují v knížce, kterou čtu a některé recepty z ní používám, „Vaříme pro kojence“ již od 6. měsíce, zatím nedávám, a ani s tím nemám potřebu spěchat. Jogurty bílé baští prďolka všechny, jakýkoliv druh a vždy minimálně 150q, zeleninu podáváme veškerou, kromě luštěnin a ovoce kromě citrusů také všechno, už i jahody. S pečivem to bude tak, že já peču 3× týdně celozrnný chléb, takže předpokládám, že až na něj bude mít Markétka chuť, tak jí ho kousek dám.

Jinak k Vašim radám z minlého deníčku: Někdo radil, zkusit BIO rýžový chlebíček, tak jsem ho sehnala a Markétce dala, moc jí chutnal, ale vzhledem k vašim až ortodoxním názorům na stravu dítěte jsem byla překvapená, že když jsem jej ochutnala, je ten chlebíček slaný!!! Instatní kaše, o kterých se sem tam někdo zmíní, nepodávám vůbec, pro jejich zbytečně veliký podíl cukrů a zanedbatelné množství ovoce. Tedy obilné kaše každý den vařím čerstvé a čerstvým ovocem.

Mějte se hezky
Mirka a Markétka 278 dní

 
Anonymní  11.05.05 09:40

Mirka,

ja instantné kaše dávam, ale len tie, čo sú bez cukru. Najprv len bezlepkové - teda ryžovú krupičku od Nestlé a „dospelácku“ kašu z prosa, volá sa tuším Nomina - inú som nezohnala.

Teraz som začala dávať aj kaše s lepkom, opäť sú to dospelácke bio kaše - 5- zrnná a tuším mám ešte špaldovú. Máš pravdu v tom, že detské instantné kaše sú veľký problém. Ja osobne uprednostňujem nemliečne, tých je ale len pár druhov a tie, čo som chcela kúpiť, obsahovali cukor :-(.

Myslím, že viacero mamín tu to rieši péodobne ako my, teda kupuje neochutené bio kaše pre dospelých :-)).
Ja občas ešte navarím klasickú kašu z ovsených vločiek, rozvarím ich s vodou, pridám banán, trochu jogurtu a je to :-).

Rozeta

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 11.05.05 10:05

Ahojte holky,
teda to je cvrkot :-) To je moc fajn. Betka vcera k veceru zase plakala, dokonce ji tekly slzicky, coz jsem teda ja tezce nesla, normalne slzy vubec nemiva, asi ji tu zubaky fakt davaji zabrat. Nastesti v noci spala krome 1 kojeni a vstavala az pred 7!!! takze jsem se vyspala i ja. Snad ji to vydrzi, prece jen vstavat kazdy den v 5 neni uplne ono. Vcera tady byla kamaradka s 13mesicni holcickou a jeste nechodila, takze vsechny, ktere mate startosti, ze se vase deti nevyvijeji dost rychle, tak na to zapomente, kazde je proste jine.

Bohuzel jsem dneska rano nasla Betce kolem „pipiny“ (jak to mu rikate u Vas??) nejakou vyrazku, tak pockam, jeste do zitra a kdyztak posupajdime k dr. no snad to nic nebude, docela mam strach, aby to treba nebyl nejaky vnitrni zanet.

ZUZANA - je videt, zes musela mit strasny abstak, hned napsat tak dlouhy denicek chichi :)) Ale je moc fajn, utvrdila jsem se v tom co delam, jen to maso uz taky davame od 7 mesice a od 9 uz i libove bio hovezi, ja proste verim, ze ty zivocisne bilkoviny deti potrebuji a Betka to hlavne strasne miluje, asi bude po me :-))

GABIKA - proc jste se vlastne stehovali, kvuli manzelove praci? A jaktoze tak strasne narychlo? No hlavne, ze uz mam pripojeni :-)

KAROLINKA - myslim, ze to nemuze byt tak hrozne, kdyztak nam hod fotku do galerky, jsem strasne zvedava. Hlavne se brzo uzdrav a at to nechytne Eliska, jinak ja bych asi doporucila zacit brokolici, ale myslim, ze na to asi kazdej bude mit jinej nazor
Vcera jsem (si) upekla cheesecake a dneska uz toho tady moc neni…

HROMIX - diky, diky, tak napotreti uz to homeo snad do ni dostaneme v pohode, i kdyz vcera jsem ji ty kulicky supla cele a taky je snedla, bohuzel s jidlem, takze ten ucinek byl spis takovy nijaky, ale kdyz pak uz neplakala, tak treba ji to pomohlo, jo a my davame kureci sunarek (kdyz nemuzu varit) a tam nejsou ani rajcata a chutna i me :-)) (je tam kopr, ale zelene bylinky by mely byt v pohode) A ted jsem ho v Carrefouru koupila jen za 23,90 (je to ta velka sklinka)

Mejte se krasne, jdu drtit vareny hrasek, dokud Betule spi
Kacica + Betynka

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 11.05.05 10:08

Ja davam taky kase za:,–(ne bez cukru a driv bez lepku, ted uz i s lepkem. Betka necche jist jogurty a uz se malo koji, takze jsem zacla davat i mlecne a sice od Milupy, bananovou a jablecnou s mrkvi, jsou bez cukru, jeste maji hruskovou, ta je s lepkem. Jinak v biopotravinach jsem nakoupila instatni kukuricnou, pohankovou a prosnou a ty ruzne micham s ovocem.
Mej se krasne kac

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 11.05.05 10:40

Ahoj maminky a děťátka.

Deníček- ZUZANKO- za deníček samozřejmě moc díky. Vážím si všech, kteří někdy deníček napsaly, protože s těma našima drobečkami není nikdy moc času na zbyt. Doufám, že to, co teď napíšu pochopíš správně a že tomu budeš i ráda. Uf. Trošku se ostýchám to napsat. Takže- musím říct, že jsem se nedozvěděla nic moc nového. Chichi. Z čehož mám opravdu velkou radost!!!! Doufám, že ty taky. Když jsem totiž před 9m odcházela z porodnice moje představy o příkrmech a vůbec dětské výživě byly dost mlhavé a troufnu si říct, že na začátku těhotenství bych byla klidně shopná říct, že se začíná krupičnou kaší z kravského mléka. Teď po necelém roce študýrování v této oblasti mám spoustu vhodnějších informací a taky se jimi řídím. Tak a teď doufám, že jsi to, co jsem napsala pochopila správně tak, jak jsem to myslela. Mám prostě dobrý pocit ze sebe sama, že už (za v tomto směru zkušenějšími) tolik nezaostávám. A teď mě teda ukamenujte…
Jo a představ si, že jsem svůj případný deníček o jídelníčku pro prcky chtěla nazvat úplně stejně jen v jednotném čísle.

Teď ještě pár poznámek.

ZAŘAZOVÁNÍ POTRAVIN- já mám v plánu to dělat v tomto pořadí: lepek-masový vývar-maso- žloutek-luštěniny a celozrniny. A průběžně přidávat nové druhy ovoce, zeleniny a obilnin. Samo, že mu hned první den po prvních narozkách nedám všechno naráz. To pořadí je dlouhodobější.

PEČIVO- kdo si o mě doteď nemyslí, že jsem blázen, tak si to teď možná myslet začne. Já jsem se totiž rozhodla, že chleba a i jiné pečivo začnu péct sama doma. Navrhla jsem to manželovi a on nadšeně souhlasil. My velcí asi nebudeme JEN na domácím pečivu, ale malej zatím asi jo. Mám doma spoustu vegetariánských kuchařek a v nich je spousta receptů. Některé budu muset pro Šimonka upravit, ale jinak vypadají velmi zajímavě. To z jakých kuchařek je vedlejší. Mě láká ten výběr z tolika možností. Je tam dost celozrnných receptů, ale třeba i recept na kukuřičný chleba (pul na pul s hladkou moukou). Ten už jsem jedla a chutnal mi. Chceme si koupit domácí pekárnu. Kamoška ji má a chválí si ji- peče pro dítě na bezlepkové dietě.

Nevím, jestli to všichni víte, ale MUDr. Hofhanzlová je prý makrobiotička. Proto možná ta některá jiná doporučení. Ale všichni makrobiotici nejsou stejní. Já se s jednou makrobiotičkou o jídle bavívám a ta má na dětskou výživu zhruba stejný názor, jako je v tomto deníčku.

KOJENÍ po jednom roce- tam je to myslím jasné. Dokud bude Šimonek chtít, tak bude kojo (a tímpádem taky antikoncepce). Zuzi- nalitý prsa? To je co? Mě se teda nenalily ani v porodnici a hned druhý den po porodu začalo rovnou tryskat mlíčko. Za těch 9 a půl měsíců jsem je měla „dekorativnější" jen párkrát, když třeba malej trošku dýl spal nebo byl nemocnej. Ale ty jsi asi myslela teď aktuálně viď? Minulý týden jsem měla pocit, že už tam snad fakt nic vysát nemůže, ale třeba včera si jednou přes den prodloužil interval a měla jsem je zase trošku dekorativnější. Jenže manžel byl samo zrovna v práci, že…?

KRAVSKÉ MLÉKO- rozhodně najedu až kolem těch tří let a do té doby budu používat pokračovací.

PITÍ- teď jsme na 260 ml za den. A musím souhlasit se Zuzanou, že když bude mít dítě žízeň tak se napije i té vody. Já jsem takhle vlastně Šimonka neůmyslně pít naučila. Jednou jsme vyrazili na srazík s kamoškou a nechtěl nakojit těsně před odchodem a po 1,5hodinové cestě kdy spal a navíc byl první o dost teplejší den, jsem mu dala vodu a on pil jak duha a ta kamoška se mi smála, protože jsem jí předtím říkala, že nic nevypije. Fakt je ten, že ten přehled moc nemám, o tom kolik vypije, ale spoléhám na jeho pud sebezáchovy…

VEJCE- jak jsem byla na té přednášce o příkrmech, kterou vedla pediatrička, tak nám říkala, že rozhodně bezpečnější je vaření na tvrdo, že rozšlehávání přímo do jídla i důsledné, je míň bezpečné, ale já myslím, že když si člověk pohlídá, aby se to v tom jídle vařilo přes 10 minut, tak by to snad mělo být taky tak bezpečné.

HOUBY- to jediné bych k deníčku ještě připsala. NEJSOU pro batolata vhodné. Já je mám teda moc ráda, ale budu se toho pro malýho držet.

Koření- v tom máme štěstí. Já nekořením prakticky vůbec, spíš kořeněná jádla až nesnáším a manžel taky moc ne, jen občas si něco přichutí sám pro sebe na talíři. Ale musím se přiznat, že pro nás občas používám Podravku, ale malýmu to samo dávat nebudu.

BYLINKY- už jsem zkusila dát Šimonkovi BIO pažitku buď spařenou nebo do horkého jídla. Vitamíny se tím asi poničí, ale dala jsem to spíš jen pro chuť. A další bylinky už jsem za:,–(ila.

ANKA- plně souhlasím se vším, co psala Zuzana a tak bych to psala podruhé.

A hříchy naší rodiny? U mě teda ta zmrzka a občas nějakej pohár nebo zákusek. Manžel hřeší jednorázově přecpáním se klasickou českou kuchyní. Poctivou od jeho maminky, kterou si pak i vozí domů. No, to nebudu komentovat. Já bych mu to taky klidně navařila, ale on to ode mě nechce ani zkusit. Holt od maminky je od maminky. Chichi.

KAČICA- BIO salát jsem viděla na Lidické a prý i na Orlí.

No, určitě jsem ještě něco zapoměla, ale Otesánek je neodbytný. Jen bych ještě ráda dodala, že je samozřejmě možné, že tyto svoje předpoklady ještě aktuálně třeba trošku pozměním. Co já vím, co může být za rok?

Krásný den přeje

CIBULKA+ ŠIMONEK (9m+12d)

 
Anonymní  11.05.05 10:51

Ahojky,

tak mňa už chytá klasická cestovná horúčka, mám pocit, že nestíham, že všetko je buď nevypraté alebo mokré alebo neožehlené, že zabudnem 50 dôležitých vecí…

Navyše sme veľmi zle spali, dcérka mala v noci záchvat kašľa. Neviem, čo to je, začínam sa báť nejakej astmy :-((. Zatiaľ to mala asi 4 krát, vždy keď bola chorá. Asi ako jej stekajú hlieny do krku, začne ju to nútiť kašľať a poto sa jej vyprovokuje taký záchvat kašľa. Skúšali sme jej dávať sirup proti kašľu, calcium v ampulke (to dostávala vždy na astmu moja sestra), ale nič nezaberalo. Musíme ju vždy zobrať, dať nad hrniec s vodou alebo čajom a poriadne ponaparovať. Neviem, či zaberie to naparovanie alebo to, že sa prebudí. Asi budeme musieť kúpiť zvlhčovač.
Tak teraz čítam všetko možné o astme, niekedy sa bohužiaľ začne prejavovať práve takto, záchvatmi dráždivého kašľa počas vírusového ochorenia :-(. Ale vraj ťažko rozlíšiť, či je to z choroby alebo astmy. No každopádne zatiaľ nekašle po námahe ani sa nedusí, ani jej nepíska na prieduškách, tak dúfam, že to ešte astma nie je… Som zvedavá, čo teraz s ňou spraví zmena prostredia. Každopádne tento rok určite pôjdeme k moru.

Krištofkovi sa zase vrátila jeho pamäť, už asi doznelo očkovanie :-). Naozaj mám vypozorované, že po očkovaní urobí vo vývoji krok späť. Moja sestra má 6 mesačného syna, mali začať s príkrmami, no očkovali ho, tak im lekárka doporučila najmenej dva týždne počkať. Asi je to naozaj veľký zásah do organizmu, u nás sa prejavuje práve tým zbrzdením vývoja.

Takže Krištofko zase krásne robí „ťap-ťap“, ukazuje, aký je veľký, ukazuje, ako robí kapor a včera sa naučil, ako robí kravička!!!! Krásne urobí „bú“ :-). Včera si tiež zobral od malej z kuchynských hračiek dve kovové pokrievky a trieskal s nimi ako s činelami.

Začiname mať veľký problém so zaspávaním, pýta sa spať, nakojí sa, chvíľu vyzerá, že zaspí, no potom pozbiera posledné zvyšky síl a chce byť hore, aby mu niečo neutieklo. Keď sa to takto zopakuje tak trikrát a ja hodinu len uspávam, musím ho nechať tak 5 minút samého plakať, potom sa väčšinou nechá uspať bez problémov. Mne nevadí ho uspávať, vadí mi, že bojuje sám proti sebe a drží sa hore za každú cenu.

Majte sa pekne, určite sa do zajtrajšieho odchodu ešte ozvem :-)

Rozeta + Krištofko o 4 dni 10 mes.

 
Anonymní  11.05.05 11:03

Mám ešte otázku - prečo sa nedoporučujú strukoviny (lušteniny) - prečo ich chcete zaraďovať až neskôr? Len kvôli brušku a nafukovaniu?
Lebo ja už som Krištofovi dala prepasírovanú fazuľu (na tú som aj v mojom zoznama zabudla :-)), zniesol ju úplne v pohode. On s bruškom problémy nemal nikdy. Takisto ma zaujíma cibuľa a cesnak - môžu sa dať, ak dieťa nemá problém s bruškom?

Ešte chcem poprosiť všetky „pekárky“ - dajte sem recepty na domáci chlieb, ja som tiež uvažovala, že to skúsim, už mám pozbieraných pár receptov, ale uvítam ďalšie osvedčené :-)).

R.

 
mze
Povídálka 18 příspěvků 11.05.05 11:17

Cibulko, super příspěvek, perfektně rozebrané do detailů!
Já bych ti akorát chtěla říct, že domácí pekárna je fakt super věc! Je dobré znát pár fíglů, než začneš péct, protože ten celozrnný chléb občas nevyběhne tak úplně, jak by si člověk představoval, ale pekárnu můžu směle doporučit. Bílý tousťák se povede vždy. A Šumavu v ní neupečeš, ale nám to nevadí.
Hezký den
 Mirka

 
Anonymní  11.05.05 13:06

Ahojky prckové a prciny!

Tak se opět hlásím v novém deníčku. Jsem ráda, že se tady takhle scházíme, protože tolik informací o dětech se ani jinde snad sehnat a přečíst nedá. Já s tou výživou nejsem až takový radikál, jíme v podstatě zmiňované druhy ovoce a zeleniny, rýži, kukuřici, červenou čočku, pohanku, amarant, teď jsme začali s masem (zatím 1× týdně), jednou měla i žloutek a na rodinném grilování dostala (kus steaku!!! Hahaha) v sobotu kůrku chleba - ale vzhledem k tomu, že nemá zuby tak by to nejraději hltala celý, tak jsem jí to pak stejně sebrala. Jinak jogurty bastíme od 7,5 měsíce (moc jí chutnají). V po jsem udělala domácí (z Akcivie) a „sežrala 1,5"- ona je takový „mlíčňák" po mně. Umělému mléku se už taky nebráním - takže jsem dělala brambory rozmixované v mlíce a s brokolicí a olizovala se až za ušima!! A kaše máme teda taky mléčné - nejčastěji Milipu - První kaše - ta je bez cukru. Když ovšem vidím, co cukru je v lécích,které dostaneme občas u Dr. (např na kašel apod.), tak si říkám, že to je stejně na dvě věci…

Jinak ještě jsem nepřivítala Mirku s Markétkou a znovunalezenou Zuzku. Ještě co takhle Kristy s Danuškou????

VÝJEZDNÍ ZASEDÁNÍ:o)) - ta chata na Svratce. Hlásím tiskovou opravu: termín je už od 2. 6. čtvrtek do 5.6. neděle a cena je 140,– - to znamená 280 Kč x 3 noci. Takže holky - Evucho, Vlaďko, Marťoch, potřebovala bych vědět, jestli pojedete a jestli jo, tak potřebuju do 23.5. poslat mail (milena.krizo­va@email.cz) s jménem,adresou a datumem narození vás i Matýska, Martínka a Lucinky. Prašule za vás zaplatím a dali byste mi to tam,ju? Jinak se moooc těším - Vlaďko - na všechny deprese určitě s náma zapomeneš, to je super, že to máš tak blízko!!!! Jo a asi by jela i Verča a Barča z podzimátek (loni v létě taky chvíli přispívala k nám) a asi ještě dvě holky (brňačky je znají ze srazíku, které mají 15-ti měsíční děti). Tak prosím dejte vědět.
S návštěvou počítáme určitě s Petrou a Danečkem!! A klidně ostatníma!!

Petit - já hlava děravá si nemohla vzpomenout jak se ta věc jmenuje a samozřejmě že to je hudební chodítko!

Any - Jarda děkuje za pozdravy! Držím palce s tím sraženým. Stejně to bude jen fraška, co ti můžou, když se ti tam sám vmotal. Ještě by ti spíš měl zaplatit za psychickou újmu! Jo a myslím na tebe s těma fotkama! Jsem ostuda. Musím to nahrát Jardovi na flesh disk, aby ti to poslal z hokny.

No nic poznámky mám dost chaotické, takže už ani nevím, co jsem chtěla. Zuzka už vyházela z postýlky celou bednu s hračkama co jsem jí tam dala, aby byla hodná a zachvíli se jí tam asi nebude už líbit (no už je tam skoro hoďku).
JO jinak veselá příhoda z víkendu: Zuzka spává ve velké posleli kde ji uspím, zapnu chůvičku a jdu pryč. Tady v Brně ji teda nemám-hned ji slyším, ale o víkendu u našich: Malá spala a Jarda najednou běží nahodu, protože slyší řvát Zuzku. Ona slezla - spadla z poslete (samozřejmě čumákem, i když jí učím po prcce), ANI NEPÍPLA (protože chůvička fakt jela Rozeto:o)), přelezla dva pokoje a pak začala bušit na dveře (ještě že byly zavřený, protože by je asi jinak otevřela a asi spadla ze schodů - fuj,brrrrrr. Takže teď má ne čumáčku kobercový lišej… Fakt si musela dát na čumák, i když ta postel je nízká. Teď budu muset riskovat když jí uspím přenosení do postýlky. Ona má totiž lehké spaní a vždycky jí to probudí. A nebo jí budu učit to slízání z postele. Teď už když je na okraji, tak se zarazí a čeká (asi si to chuďátko pamatuje), tak jí hodim trošku na bok a pak už ty nožky sama dá dolů. Tak uvidíme…

Tak už kecám moc dlouho. Mějte se krásně. Zítra se chystáme s Evuchou na power jogu - Kačičo. To jsem zvědavá. Já na tyhla druhy sportu moc nejsem. Já spíš ty kolektivní.
NO nic pa,pa,pa
Milena a Zuzanka (9měsíců a kousek)

 
Anonymní  11.05.05 20:49

Ahojda,

tak dnešní pražský srazík byl skvělý, teda alespoň po tu dobu, co jsem tam byla já, v poledne jsem musela mazat pro Emuli do školky, tak nevím, jak to pokračovalo, ale předpokládám, že ve stejném duchu. A Karolínko, já si dala ten dort i za tebe!

Lilu - jsem moc ráda, že tě můj deníček potěšil a že sis to nenechala pro sebe. A s tou striktností - no já už jsem taková, v týhle oblasti trošku střelená, teda holky tady by asi řekly dost střelená, ale každej máme něco a já se holt realizuju ve výživě svých dětí. Ale dokonalosti dosáhnu, až vezmu do svých rukou otěže manželovy stravy, to bude teprve jízda!!!

Stefi - nepicej se, zas taková trága to není. Ono je to podle mě tak, že většina pediatrů se kdysi před …ceti lety něco naučila na medicíně (omlouvám se všem osvíceným lékařům sledujícím současné výzkumy) a to papouškuje dalším a dalším matkám. Moje dětská doktorka zas odbývá stravu slovy : však vy to znáte (pro mě je to ale dobrý, aspoň se nepohádáme :-)). Před cca 20 lety a dříve se skutečně věřilo, že maso by dítě mělo dostat co nejdřív a mělo by ho dostávat co nejčastěji a co nejvíce, a to kvůli živočišným bílkovinám. Živočišné bílkoviny jsou pro děti skutečně nezbytné, proto je velký hazard se zdravím dítěte krimit ho vegetariánsky, dnes už se ale ví, že rozhodně neplatí čím víc živočišných bílkovin, tím líp, spíš je třeba opatrně začít a postupovat pozvolna a střídmě. Základem dětské stravy by měla být zelenina, ovoce, mléko mateřské nebo umělé a obilniny. Pokud dítě pije mléko a jí dejme tomu jogurt, do roka či roka a půl mu to potřebu živočišných bílkovin pokryje. Samozřejmě vychováváme člověka, a proto se ho postupně pokoušíme naučit jíst co nejvíc věcí. Takže - být tebou bych si nervala vlasy, ale masíčko bych přece jen omezila, řekněme na jednou až dvakrát týdně, a dávala bych spíš tu drůbež, vepřová panenka dítěti nic moc nepřinese. Pokud tvé holčičce maso chutná, rozhodně není třeba jí ho odpírat.

Mirka - taky peču chleba, ale jen občas, 3× týdně teda fakt ne, máš můj obdiv. A ty máš tu pekárnu? A jakou? A kolik to stojí a jak se s tím dělá?

Cibulka - tak tvoje „nic nového“ je naprosto super, to znamená, že jsme za jedno. Já totiž vždycky trnu, když si třeba koupím nějakou novou knížku o výživě nebo čtu nějakej časopis, jestli nezjistím, že něco vořu nebo že si něco myslím a ono je to jinak. A vždycky mi udělá radost, když je všechno tak, jak má být. Takže tu tvoji poznámku naprosto chápu a mám z ní radost.
Jestli je dr. Hofhanzlová makrobiotička nevím, ale pokud vím, makrobiotici povětšinou odmítají mléčné výrobky, což mi nějak nejde dohromady s tím jejím tvarohem od 5 měsíců. Troufnu si říct, že makrobiotika podávaná dítěti je zvěrstvo (v dospělosti ať si se sebou každej dělá co chce). A pokud bys moc chtěla dát Šimonkovi houby (třeba ve třetím roce), můžeš použít žampióny, myslím ty z těch umělých odchovů, na rozdíl od normálních hub, které do sebe vtáhnout všechen sajrajt ze širokého okolí, tyhle žampiony rostou na čisté rašelině a jsou nezávadné. Samozřejmě v malém množství, protože všechny houby jsou hlavně voda a vláknina a to malým dětem nedělá moc dobře.

Rozeta - luštěniny se nedávají ani ne tak kvůli nadýmání, to už po roce má většina dětí za sebou, myslím to bolestivé s nemožností si ulevit, ale hlavně proto, že jsou velmi těžce stravitelné (výjimku tvoří červená čočka). Děti totiž velmi obtížně tráví koncentrované bílkoviny, které luštěniny obsahují a které jim můžou způsobit i docela závažné žaludeční obtíže. Proto se mají luštěniny podávat nejdříve od 18 měsíců, spíše až ke třetímu roku.

Tak přeju hezký večer.

Zuzana a Pepča (9 měsíců a 6 dní)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 11.05.05 21:04

Ahojky!

Tak to byl priiimovej den! Srazik, pak jen bohuzel navsteva EX. Holky, ty deti asi musej citit nejakou biologickou vazbu, nebot to neni mozny, ze se Anie k EX tak ma. Smeje se s nim, dovadi a to ho videla asi az po 3 tydnech a predtim taky nic moc… nechapu… to si ten sycak ani nezaslouzi!!!

Kacico - ja hledala kureci a kruti maso aby bylo BIO a to ma jen HIPP, ale bohuzel s rajcaty. Ja kdyz si predstavim, ze je to maso jinak plny ruznejch fujtajblu, tak je mi Anie lito. Ja vim, ze ji od toho neuchranim, ale aspon ten prvni rok se snazim jeji telicko nezatezovat. Mozna jsem nekomu k smichu, ale ja to tak proste citim, ze mi to neda nebyt prepecliva…

Mirko - tak to nechapu cos koupila za ten ryzovy chlebicek, zes ho mela slany!!! Ja ani slany neznam… tak se jeste schvalne poohledni!

Karolino - tak skoda, zes nemohla dorazit, ale jak uz jsem psala, den jsi mi nenabourala. EX si udelal "last minute” vylet za Anie… no, s tebou bych ten den koncila v lepsi nalade :-)

Zuzano - ani jsem ti na sraziku oficialne nepodekovala za fajn denicek :-), takze nyni tak cinim: DIky!

Zitra jedu na 2 dny pryc, takovy "pracovni” vylet s mamkou - jedeme za jeji sestrou neco zarizovat na uradech… ja aspon vypadnu ze stereotypu a teta uvidi Anie - poprve :-). Tak se tesim a jen doufam, ze to Anie dobre snese. TO bude asi zatim nejdelsi vylet autem, ale vzadu s ni bude sedet moje mamka a tak se snad zabavi… je to az u Havlickova Brodu…

Tak zatim pa a piste, at mam v patek vecer co cist :-)

Hromix a Anie

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 11.05.05 21:21

Ahoj,

holky, ja vam ty sraziky tak zavidim! Vidim, ze na chatu se nas moc neprihlasilo. Ja to jeste porad nevim jiste, staci kdyz se prihlasim nebo odhlasim pristi tyden?

DOMACI PEKARNA - kamoska si ji pred nedavnem koupila a je z ni nadsena. Kupuje se pry primo hotova smes na chleba (celozrnny, normalni…) bud v Lidlu nebo Kauflandu, da se nacasovat, aby byl chlebicek rano cerstve upeceny… A stoji to asi 1200,– Tak o tom silne premyslim (zeby svatebni dar?) :-)

STRAVA - ja vybiram jidlo pro Lucku podle nalady (jeji) - bud intuitivne (vicemene zdrave, ale neprehanim to, BIO uz neshanim) nebo stylem MUSIM JI TAM NECO SOUPNOUT NEBO SE Z TOHO REVU OBE ZBLAZNIME - a to tam pak konci susenka HERO, kousek chleba (slunecnicovy), uz mela i kousek rohliku a piskot. Podotykam, ze to neni rev z hladu :-) Uz se ucim jist zady k ni a žvýkat jen kdyz se nediva - to jsem dopadla. Hodne piju kefiry a kysane napoje - z toho je cela ricna, tak jsem ji dala z vicka cucnout REVITALU - podle me je to jako jogurt, co myslite?

HROMIX - tak EX ti zkazil naladu? Kasli na nej, pokud to aspon trochu jde… A na Annie prispiva jen to, co urcil soud? Jestli jo, tak je teda pekny chudak… Povis nam vlastne nekdy, jak to vsechno bylo a proc to tak spatne dopadlo? Ja jsem zvedava, co? Ale samozrejme jestli to jeste prilis boli, nech to radsi plavat a snaz se zapomenout…

Martoch a Lucka, 8,9 kg po vcerejsi poradne

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 11.05.05 21:44

Ahoj maminky,

tak jsem dneska byla skoro celý den taková ubručená až vzteklá. Začalo to ráno pohledem do zrcadla. Ten nový účes je opravdu řacha :(. Taky Eliška dnes pokračuje ve stávkování u jídla. Je tu ještě někdo v našem věku, kdo tak špatně papá???
Co se ale hodně zlepšilo je spaní. Vstávali jsme k ní tak max 4× - dvě z toho ale bylo normální kojení, takže supr. Navíc spala až do osmi, tak jsme si poleželi.

Jak jsem dnes v ráži, tak jsem se rozčílila v Hypernově. To je strašný, co prodávaj za zeleninu a uzeniny. Mě to akorát tak rozladí. Už nevím co mám Elišce vařit, protože pořád prodávaj pozdní brambory. Měli teda nějaký egyptský raný, ale vypadaly hůř než naše pozdní. Jediné co mě potěšilo, že měli fenykl a poměrně slušnou mrkev. Což mi připomíná - řada z vás už doma nepoužívá uzeniny. Poradíte? Čím se dají nahradit. např. ve francouzských bramborách? Eventuelně - existuje nějaký druh salámu, který není nacpaný chemií?

Zítra má přijet moje mamka a půjde se podívat na Eliščino plavání, tak jsem zvědavá, co bude říkat. Taky přiveze nějakou dobrou buchtu a pro Eli letní kalhoty. Snad to bude prima.

Deníček - Tisíceré díky, Zuzko. Deníček je jako vždy skvělý! S naším tempem ale dojde na zmiňované potraviny tak ve dvou letech. Ovoce Eliška vůbec nejí - žádné - maximálně jen tak olízne lžičku. A zeleninu jíme jen pár druhů kvůli prdíkům. Navíc v poslední době jí málo i zeleniny, protože u toho dělá vylomeniny. Tak jsem přestala na čas ovoce zkoušet a dávám jen oběd, dokud se nerozjí. Myslíš, že to je v pořádku? Mám strach, aby měla dost všeho co potřebuje.
A ještě ke konzistenci. Pořád mixujeme. Jak nejlépe přejít na větší kousky?

Zuzana - …a doufám, že dort byl dobrej :))).

Pokračovací mléko - Já trochu kulím oči. Myslela jsem, že ho nikdy nebudu potřebovat :). Teď mi došlo, že vlastně do tří let asi kojit nebudu. Nicméně - do kdy myslíš, že stačí čistě kojení a od kdy mám přidávat umělé mléko (přibližně)?

Kačica - Věř mi, že ty vlasy opravdu hrozné jsou. A fotku do galerky opravdu nedám, to už bych asi opravdu musela bulet :).

Cibulka - Uvítám nějaké recepty na domácí chleba! Třeba ten kukuřičný mě moc zajímá, ale i jiné!

Nalévání prsů - Nevím vlastně kdy to přestalo. Řekla bych nějak kolem půl roku. Sem tam se mi teda ještě stane, že při kojení se mi z druhého prsa spustí proud, ale nalévání jako takové nemívám už ani v noci.

Rozeta - Je mi líto, že malou trápí takový ošklivý kašel. Ten zvlhčovač určitě doporučuju. Taky mě napadlo, že by mohla pomoci nějaká mast pod nos, která usnadňuje dýchání. (Je v tom kafr nebo něco takového). Přeju, ať v pohodě dobalíte a zdraví si užijete Londýn.

… jo a nevíte někdo, kde se dají sehnat bezlepkové dětské piškoty?

Tak já už končím. Mějte se všechny moc krásně.

Karolinka a Eliška (9m + 9d)

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 11.05.05 22:03

Ahooooj holkyyyyyyy!
Stratena dcera sa vratila ;o) Vsetky vas po tej dlhej dobe zdravim!!!!! Akoze sa mate? No to je ale blba otazka, co? Ved si to mozem precitat v komentaroch! Mam asi takych milion dennickov meskanie, takze mi chvilu potrva, nez sa dostanem do obrazu…
Pobyt na Slovensku bol skvely, strasne som si to uzila, aj ked na druhej strane mi chybala moja draha polovicka. Ale stari rodicia su na nezaplatenie!!! ;o) Daninko zacal kolenkovat, uz pekne sedi a zacal sa stavat na nozky. Aj sa trosku viac rozpapal (no dneska sa vratil k plnemu kojeniu! okrem par lyziciek kase a ovocia) Mame dva zuby. Velmi rad sa hra na nahanacku a skryvacku. A stipce (koliky na pradlo) z kosika vyberal 2 dni, tak velmi ho to bavilo. Tiez prieskum stareho telefonu a rozne technicke veci. Hracky na druhej strane su prenho nudne ;o)
Ja som sa dala ostrihat a mama mi nafarbila vlasy, takze uz konecne nemam zo seba take priserne depky ;o) Aj ked teda zhodit par kil by to este chcelo… no ale nebudeme si kazit pekny den, ze?
Ako som uz pisala, necitala som niekolko dennickov, takze si ich budem musiet vytlacit a dobiehat a dobiehat… Potom budem aj jednotlivo reagovat, zatial ma ospravedlnte ;o)
Zajtra mame poradnu, takze potom pridam aj miery ;o) Majte sa krasne a pusu malym torpedam! (predpokladam, ze sa uz vsetky letne mimi nejako presuvaju) Idem este cmrknut do galerky.
Paaaaaaaaa!
schamka a Danko (9m+2t+4d)

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 11.05.05 22:52

Ahoj holky,

ZUZANO - deníček je jako vždycky od Tebe perfektní,já jen žasnu,kolik toho víš.O zdravý stravě nevím vůbec nic,nikdy jsem se o to nezajímala a taky bych s tím doma neuspěla.Když jsem řekla manželovi,co všechno doma nejíte,tak se ptal,jestli jseš vdaná.No my jsme klasický český jedlíci - nejlepší je řízek,sekaná s bramborovým salátem,bramboráky a omelety,vepřo knedlo zelo,svíčková ,…Vlastně spíš bych chtěla vědět,co jíte a jak to upravuješ,když nejíte nic smažený,to jenom dusíš? Dušená zelenina je teda pro mě brrrr.
A na totéž se chci zeptat CIBULKY - neznám žádnýho vegetariána,takže vůbec nevím,co jíš.Jenom přílohy nebo zeleninu ? Jsem moc zvědavá,co?

KAČICA - teda teď jsem se dívala na ty Tvoje nový golfky a něco jsem pochopila.Mám modrý kočár a tak mi bylo divný,když se mě někdo ptal,co vlastně máme.V duchu jsem si říkala,pane bože,copak nevidí,že máme modrý kočár,takže asi máme kluka? No a teď vidím,že i holky můžou jezdit v modrým kočáru.To je probuzení!! A mimochodem,já ještě vozím Marťu v hlubokém kočáru s taškou,vleže.To jsem asi poslední,ne?

MILENO - už jsem doma oznámila,že teda jedu na tu chatu,a když jsem se ptala manžela,jestli mě tam odveze ,tak řekl,že jo a pak strnul a vážným hlasem se zeptal " a co bude s Marťou "?.On si myslel,že se pojedu s Vámi pobavit a Marťu nechám doma!! Jo a myslím,že si zapomněla na Kačici,taky se hlásila nebo ne? A ještě mě napadlo,kdyby nás tam bylo moc,tak bych klidně za Vámi mohla dojíždět,víš nevím jak je to velká chata a jak se tam s prťousama vejdeme.Ale jinak už jsem na Vás hrozně moc zvědavá a doufám,že to vyjde.

No ještě napíšu ,co je nového.Marťa už leze jako drak.V cuku letu je za mnou z obýváku přes chodbu v kuchyni,jenže na chodbě máme schody do sklepa a do podkroví,a když jsem si přečetla,co psala Rozeta,tak jsem taky měla strach ,no a dneska už manžel přidělal branku .Takže mi aspoň nespadne do sklepa,nahoru ho to zatím netáhne.No a včera se taky sám postavil v postýlce.Od­poledne jsem mu už ze zoufalství dala kousek jablka a to bylo hned ticho.Vlastně se ozývalo jen hlasité mlaskání a tak jsem mu ho dneska dala nastrouhané k svačině a to teda otvíral pusinku,že jsem ani nestačila dávat.Jinak je u nás každý jídlo doprovázený hrozným křikem.Zkoušela jsem i piškoty namočený do Nutrilonu a to prskal hrozným způsobem,asi to bylo moc sladký.
Dáváte taky nějaké ovoce syrové ? Já zatím zkoušela jen to jablko a banán,chutnal mu,ale po něm se mi osypal.

No to je asi od nás vše,Ještě HROMIX moc díky za útěchu,když je mi mizerně,tak si na Tebe vždycky vzpomenu,že Ty si vlastně na všechno sama,takže si na tom hůř.A nechceš třeba taky přijet na tu chatu,holky by Tě taky určitě rády viděly a ještě mě napadla IRINA,taky to nemá asi moc daleko.Teď Ti do toho MILENO trochu fušuju,ale nevadí to,že ne ?

Tak se mějte VLAĎKA a MARTÍNEK skoro 8,5 měsíce

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 12.05.05 06:36

A u nás se moooc osvědčily bezcukrové bezlepkové bezmléčné kaše Otesánek (kombinace rýže-pohanka, rýže-kukuřice). Prodávají je u nás ve zdravém obchůdku, tak jsem u nich zakotvila, protože Jíťa má značnou spotřebu a mně se to lépe kupuje než to BIO.
 Anka

 
mze
Povídálka 18 příspěvků 12.05.05 08:10

Ahoj holky,
tak Markétka už krásně dělá paci paci a z podporu klečno - na všech 4- se po:,–(í!!! Vyrostl nám 3. zub a další dva jsou už téměř venku - koukají špičky. Markétka se plazí sice stále stejně, ale vypadá to, že už už poleze, s její pohyblivostí jsem už úplně v klidu, chtěla jen čas. Teď mě každý den překvapuje něčím novým:-).

Zuzko: Domácí pekárnu mají skoro všude, dá se pořídit cca od 1200,–Kč. Sice je pravda, že se dají koupit už hotové směsi na chléb, ale za prvé vyjde zhruba 5× dráž a za druhé nevíš co tam přesně je. Takže já postupuji tak, jak je napsáno v přiložených receptech u pekárny (jsou u každé) mám celozrnnou mouku žitnou i pšeničnou (někdy špaldovou apod - střídám to) a dám poměr zhruba 2/4 pšeničné, 1/4 žitné (po ní chléb ztmavne) a 1/4 hladké mouky (která těsto odlehčí), vody dávám o kapku víc, než je v receptech a to z toho důvodu, že ta celozrnná mouka má větší savost, takže, když dáš vody podle receptu, chléb málo vyběhne. V receptech je uveden slunečnicový olej, já dávám vždy olivový, ale myslím si že v chuti až takový rozdíl není. Téměř vždy přidám do chleba slunečnicová semínka, oříšky a to jak vlašáky tak buráky, zkrátka vše co se mi zdá, že do chleba jde. Celozrnný chléb z pytlíku vyjde tak na 25,–Kč, z ingrediencí tak na 5,–Kč - což je dle mého dost rozdíl. A ještě jeden typ. Po dopečení (cca 3 a 1/2 hodiny) nech chléb jaště 30-45 minut v pekárně, ještě se dopéká, když ho vyndáš dřív, pravděpodobně se ti stane to co mě, srazí se.
Zkoušela jsem i ty sladké recepty, ale jsou to takové ty sladké buchty mazancového typu, a to my máme raději s náplní, takže ty moc nepeču.
Tak vzhůru na nákup!!!!

Hezký den přeje Mirka a Markétka.

 
Berenika
Kecalka 130 příspěvků 12.05.05 08:12

Ahojky všem,

tak si holky představte jak jsem blbá - hlavně jsem na sebe teď příšerně naštvaná. Večer jsem jela nakoupit na Zličín do Tesca a nechala jsem si tam ukrást celej batoh se vším všudy: t.j. komplet všechny doklady, peníze, mobil, papíry a klíče od auta… měla jsem ho hozenej v koši a když jsem se otočila k regálu, tak mi ho někdo čmajznul. Dovedete si představit jak jsem byla nasr… No aspoň mám ponaučení propříště - a to pěkně drahý. Dneska mě čeká kolotoč - banka, policajti, MÚ. Taky musíme vyměnit zámky u auta a nejspíš přijdeme o dálkový ovládání, protože je pěkně drahý a do tý starý kraksny už nechci moc investovat.

Pražský srazík - tak jsem si zase fajn pokecala. Doufám, že Luky aspoň trošku odkoukal techniku lezení a už mu to půjde. Fotky už jsem dala do galerky. Je jich ještě víc, tak když se budete chtít podívat, tak jsou na našich stránkách www.garpit.cz/mimis

Deníček: je samo jako vždy super. My zatím jíme jen zeleninku od Hippu a Hami k obědu (občas dávám ty s krůtím, kuřecím nebo králičím masem - je ho tam asi 10%) a pak dopoledne svačinku - jabko, hrušku, meruňky, banán a když je potřeba, tak na:,–(íme i švestky od sunárku. Teď chci začít večer s nemléčnou rýžovou kaší s MM. Už jsem to jednou zkoušela, ale v poměru podle návodu to bylo příšerně tekutý. Tak holky na srazu poradily a jde se do toho znovu. Pak chci zkusit taky ty bílý jogurty, když to bude ok, máme ve sklepě schovaný jogurtovač a budou domácí.

Pekárna: už po ní dlouho toužím a taky jsem si jako Marťoch říkala, že by to mohl být dobrý svatební dar - no tak uvidíme. Párkrát už jsem zkoušela péct chleba normálně v troubě, ale nic moc, chce to holt trochu cviku. V únorovym Apetitu dělali test 4 domácích pekáren - Eta, Clatronic Panasonic a Moulinex. Ceny 2000-6500. Tak mám vybranou tu Etu. Dají se v ní dělat i marmelády a není tak drahá - 2500.

Áááá tak slyším, že se lupínek probudil. Tak se mějte a já letím na dudling a pak do banky atd…

Berenika a Lukášek za týden 9m

 
Gabika  12.05.05 10:27

Ahoj!

Denníček je úplne super! Mám len jeden dotaz, ako je to so soľou? Samozrejme, soliť Radkovi nemienim, len by som chcela vedieť, kedy mu budem mocť napr. odobrať polievku z nášho hrnca a rozmixovať. Mimochodom, neviem, či ste to tu už nepreberali, ale nemáte niekto nejaké receptíky na tortičky vhodné pre našich malých oslávencov? Mne napadla iba torta z piškót, smotany a ovocia, ale úplne 100% nie som spokojná ani so sladkými piškótami ani s tou smotanou :-( aj keď jedenkrát by sa asi nič nestalo…

Ja až taká striktná nie som, aspoň nie vo všetkom, a to hlavne preto, že u nás v rodine nie sú žiadne alergie na jedlo a ani u Radečka som žiadne zatiaľ nevypozorovala. Takže mäsko už dávam (kuracie, morčacie a králičie) a včera som dala prvýkrát aj žĺtok (bol to veľký úspech ;-)) Prísna som na cukry, to ešte nemal (ak nepočítam sirup proti kašľu) a lepok, ten chcem dávať najskor po roku. S tým pečivom ma tu pomerne nahlodávate, asi tiež začnem uvažovať o tej pekárni, aj keď som to povodne neplánovala ;-)

Inak dnes pri raňajkách sme mali doma super scénu. Zmiešala som pol Activie s kukuričnou kašou a pol banánom a Radko to zlupol jedna radosť. Potom ukázal prštekom na prázdny pohár a zahlásil: „Papať!“ Tak som hneď vyskočila chystať druhú dávku a to za mohutného Radkovho skandovania: „Papať, bapať!“ ;-)

KAČICA - My v Prahe nevlastníme žiaden byt, len sme tam v zime v podnájme a na leto sa sťahujeme do Pardubíc, kde má manželova mama rodinný dom. Ona býva na poschodí a my v byte po babičke na prízemí. Robíme to najmä preto, lebo tu máme veľkú záhradu, les za domom, čistejší vzduch… Manžel dochádza do práce vlakom. Teraz ale od prvého bude mať v Prahe novú prácu, ktorá bude na začiatku veľmi náročná, tak som dúfala, že si ten byt v Prahe necháme aj cez leto, aby manžel nemusel každý deň dochádzať. Celé to ale dopadlo inak, z bytu sme sa vysťahovali, manžel si na prespávanie v Prahe prenajal garsónku a my sme v Pardubiciach, hoci tu ešte stále nemáme dokončenú kúpelňu. :-(

Všimla som si, že sa tu organizuje nejaké výjazdné za:,–(anie (nebojte sa, nechcem sa nasomrovať ;-)), tak mi prišlo, že je to super nápad, ale neviem, prečo sa tam vlastne nepočíta s tátami?

VLAĎKA - ja dávam surové všetko ovocie, presnejšie dávali sme jablko, hrušku, banán, slivku, hrozno. Nikdy nijaká reakcia nebola, takže mi ani nenapadlo to robiť inak.

Tak zatiaľ toľko, bežím variť obed.

Gabika a Radko 10,5m

 
Anonymní  12.05.05 13:16

Ahojky,jsem taky mamina letního miminka,je to už moje třetí,ale stejně jsem dost bezradná.Např. dnes jsme strávili dopol.na chir.,protože naše beruška 9m už chodící mi spadla ze schodů.Dost jste to tu probírali,tak na to opravdu pozor.Obě holky mi tohle dělali,ta starší už chodila na 8a půl a nikomu bych takové divošky nepřála.Ale k výživě:mohu přidávat activii(sladkou)do mléčné kaše?Mě to připadá dost tučný.V nemléčný mi ji nejí a nesladkou act. nejí v ničem.Sama jsem si ji tak asi naučila.Pokud mi někdo odpoví,předem moc díky. mamina+3

 
Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 12.05.05 15:27

Ahoj holky,

rád čtu váš deníček, chodila jsem dřív mezi podzimňátka, ale malý je vlastně ještě letní, když se narodil 16.9 … tedˇ je nám 8m a hodně řešíme jídlo, protože má atopický ekzém. Teď se dost zklidnil, objeví se jen občas. Hodně kojím a jinak jí především v poledne mrkev, brambor, odpolene jablka … po banánu má častou stolici, po brokolici mi zvracel, a po zeleninové směsi Hipp (květák, hrášek, mrkev) taky. Rýžovou kaši Hipp samotnou nesnese, když jí chci večer dát, přimýchám ovoce. Vůbec teď nevím, jak s jídlem pokračovat dál, když jsme se bez problémů nepřenesli přes některou tu zeleninu. Ale zamyslím se nad některými vašemi radami. Díky
Hanka + Jiřík 8m (Praha 3 - Žižkov)

 
Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 12.05.05 15:28

omlouvám se, omylem jsem to dala k příspěvku, ale chtěla jsem jen pokračovat v diskusi

 
Evucha
Kecalka 288 příspěvků 12.05.05 17:35

Ahoj holky,

denicek o jidle je super, ale ve me trochu vzbuzuje bledou zavist, kdyz ctu, co ty vase deti vsechno ji a kolik toho sni. A moooc zdravim Karolinu!!! Jsem fakt moc rada, ze tady nejsem sama, komu dite jidlo bojkotuje. Matylda naopak sni trochu ovoce, ale zelenina, to je boj. Zacinam z toho byt pekne na nervy a pochybuju, jestli ma dost vseho, co to jeho male vyvijejici se telicko potrebuje. Ale pani dr. zatim rikala, ze vypada dobre a ze uvidime na pristi prohlidce, nebyla z toho nijak nervozni, tak me to trochu uklidnilo. Ale je to strasne a ja uz nevim, co mam zkouset. Uvarila jsem mu vcera bramborovou kasi, ze Sunaru - kdyz si uvarime dospelackou br.kasi, muze se po ni utlouct, tu svou Sunarovou odmita. Tak ja uz fakt nevim… Zarazovani nove zeleniny a ovoce neresim, protoze jsem rada, kdyz mi vubec neco sni. Jsme porad u mrkve, brambor, ryze - vetsinou ty sklenicky od Hami. Aaaach jo.

Taky jsem rada, ze tu jeste nektere docela hojne kojite v noci - my jsme na tom podobne. Kojime ve dne, kojime v noci, kdyz se mi jednou za cas trochu nalijou prsa, slavim to jako velky uspech. Porad si rikam, ze se to jeho jidlo nejak musi zlomit, ale ted mu rostou tri zuby najednou a budou dalsi a dalsi a myslim, ze tohle to vzdycky dost zbrzdi. Takze konec problemu s jidlem v nedohlednu.

Uf, tak jsem si vam tady trochu postezovala. Ale jinak je Matyas moc sikovny a hodny, pani dr. ho obdivovala, ze je psychicky i motoricky sikovny, jak ji odpovida na jeji povidani apod… Tak za to jsem rada. A koneckoncu spokojene miminko znamena, ze mu nic neschazi, teda aspon doufam :-) Jo a vazi 7,65 (je mu pres 9 a pul mesice). Takze odhaduju, ze jsme tu asi nejlehci, co? No, co nadelam…

Zeny - tesim na „vyjezd“ na Svratku, cha, cha, jak to tak znam, urcite mi do toho neco vleze. Ale jestli to vyjde, tusim to bude super. Porad marne vyhlizim to teplo, kdy uz to bude??? Ja chci sedet na louce, na mezi, ve stinu lesa :-) At jde uz to chladno do pr… Doufam,ze aspon do toho naseho spolecneho vyletu se to umoudri a budem moct prcky vypustit na travnik a uzivat pohodu!!!

Vitam zpet Schamku!!! A Zuzanu!!!

Toz tak,

Evucha&Matyas

 
Anonymní  12.05.05 18:07

Ahojda,

dneska už to vypadalo docela jarně, že jo? Já mám nový jarně-letní šatky, kdy už je sakra budu moct vytáhnout?!

Evucha - klíííííd. Vždycky když na mě jdou nervy z čehokoliv, tak se podívám na Emu. Jí sama, spí sama, plíny nemá, ráno ji nemůžu dostat z postele a to jsem ji kdysi kojila po půl hodině celou noc a jedno období jsme asi měsíc byly každou noc od dvou do pěti vzhůru, protože madam prostě nechtěla spát. (Přiznávám, když už to na mě bylo moc, šoupla jsem do videa krtečka a zbaběle spala na zemi s Emou přivázanou šňůrkou od kačera k mé noze :-)). A všechno je to pryč, na mnoho z těchto radůstek si už nepamatuju a na ty, co mi v paměti zůstaly, vzpomínám s úsměvem typu: to bylo roztomilý! Tak klid, jednou mu to budeš vyprávět a budeš mít ten připitomělej výraz co já mám teď taky :-))).

Karolína - s těmi kousky, já jsem právě začala a první pokus byl ten, že jsem zvlášť uvažila rýži a tu jsem jen rozmačkala vidličkou, takže to bylo tak na 2mm kousky a zvlášť zeleninku a tu jsem rozmixovala jako obvykle, smíchala jsem to dohromady a světe div se, Pepča baštil jak o život. Postupně chci zkusit mačkat i tu zeleninu a ovoce, už teď mačkám banán ne úplně dohladka a jabko strouhám na hrubém struhadle (jako na bramboráky), to mu dám, aby se v tom patlal rukama a ono mu to dělá dobře, že si to do papuly strká sám, tak to taky sní a ani se nedáví. Ovšem měsíček jabka do ruky jsem zkusila dvakrát a pokaždé se začal dávit, tak to nám nejde, holt ty dva dolní zuby jsou málo. Tak to zkus taky tak - rozmačkat jen část a druhou půlku nechat, jak byla. A když nechce ovoce, tak mu ho chvilku nedávej, nebo zkus jiné druhy. Mně Pepino blil banán, tak jsem ho měsíc nedávala a teď ho jí normálně. A neměj strach, on si i z mála vezme, co potřebuje, navíc kojíš, tak to bude určitě OK. No a kdy dát UM je individuální. Já to chci zkusit v roce, do roka budu jen kojit, teď kojím jak si řekne, někdy teda i dopo, ale to je tak 2× týdně, spíš 1× odpoledne, 1× večer před spaním… a pak asi 40× v noci :-))). Ona je taky otázka, jestli to budou chtít, že jo :-).

Vlaďka - dík za tip, budu mít v červnu narozky, tak možná našeptám manželovi, co by se mi hodilo. A je to velká kraksna? Aby nenadával, že zas další krám…
A co jíme, když nesmažíme? No.. jíme hodně zeleniny ve všech podobách, já hodně zapékám, občas zapeču nebo upeču nějaký maso, hodně máme těstoviny, ryby a jíme hodně vařené věci, třeba máme rádi vařené kuře (i když vím, že hodně lidem se z toho zvedá kýbl, pravděpodobně i tvému manželovi :-)). Tak 2× týdně máme něco studeného, třeba nějaké naložené rybky nebo caprese s čerstvou bagetou nebo s tvarohovou pomazánkou. Manžel sní všechno a ještě mě chválí, já a Oscar Wilde prostě máme ideálního manžela :-). Tak asi tak nějak :-).

Gabika - s tou solí: všimla sis, kolik příkrmů od hippu obsahuje sůl? Ty pro větší děti snad všechny. Nechápu to. Platí, že do roka se nemá sůl dětem dostat vůbec, pak už to není tak striktní, ale neznamená to, že by se dítěti mělo solit, spíš že už může takový ty potraviny se skrytou solí jako rohlík nebo chleba, sýr atd. Pokud jde o tu polívku, ideální je uvařit neslanou a po odebrání pro malého osolit pro vás, takže opačně než jsi psala.

Mějte se!

Zuzana a Pepi (9 měsíců a týden)

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 12.05.05 19:41

Cau zensky a „decka“,
tak jsem prave dokoukala na penalty a byly to nervy :-) Jen Betka pri tom kupodivu usnula - normalne chodi spat tak o pul hodky pozdeji. Taky se trosku lekala, kdyz jsem u toho hokeje „mirne“ kricela no ale snazila jsem se fakt uklidnit, jinak bych fandila vic :-)

Ta vyrazka na pipine byla asi jen opruzeni, uz to mizi, tak jsme ani nebyly u Dr.

Dneska jsem se sesly na cviceni s Milcou, jen Evucha „trosku“ nestihala, takze prisla za po cvicu :-)

CIBULKA - ja jsem o peceni chleba taky uvazovala a po pekarnach taky hazim ocko. Jedine, co mi vadi, ze kdyz upecu chleba pro nas, tak ho osolim a Betka tim padem tu sul dostane, ale neslany chleba je teda fakt humus, to se mi jednou povedlo a nedalo se to jist, jak to budete resit?
Receptiky urcite prihrej, sama zaden nemam

MILENA - jak uz jsme se dneska domlouvaly, tak jedeme taky, uz se tesim, poslu ti mail

HROMIX - no ja porad ziju v domneni, ze na detske konzervicky jsou dost prisne normy, a i kdyz to maso neni deklarovane jako bio, tak urcite nemuze byt nejake hnusne, tak jsi me ted nahlodala

MARTOCH - koukam, ze Lucka je uz velka baba, kdyz si vzpomenu, jak nechtela ze zacatku pribirat, tak to super dohnala

KAROLINKA - tak uzeniny taky miluju a mam s tim problem, v nekterych reznictvich si vyrabeji vlastni a ty by mohly byt dobre a nebo existuji uzeniny bez masa, kt. se daji koupit v biopotravinach. No v kazdem pripade, too je u nas fakt rpoblem, protoze toho sezeru kila
A nebudu te teda nutit, abys davala tu fotku :-))

SCHAMKA - toz vitaj :-)) ty bys tu ostrihanou fotku dat do galerky mohla, jsem zvedava :-)

VLADKA - ja jsem holt na tu modrou a i velky kocar jsme meli modry a musim rict, ze u obleceni vim, ze se to rozlisuje, ale u kocaru me to ani nenapadlo :-)

MIRKA - taky supej receptiky, uz se tesime

BERENIKA - teda to je fakt smula, treba se jeste najdou jako ty Hromix

EVUCHA - ted me napadlo, ze mu treba ta zelenina nechutna, tak prave proto bych mozna zkusila neco noveho, ale vim, ze s nim je to v tomto ohledu tezke

ZUZANA - fakt jsem se rehtala nahlas pri predstave privazane Emule za nohu :-))) ale vim, ze zoufale nevyspani dela divy

Vitam nove mamky, myslim, ze jsem uz psala, do tohoto denicku ohledne posilani seznamku, tak mi poslete SZ, pokud mate zajem

Mejte se krasne
Kacica + Betynka 9mes a pul

 
Anonymní  12.05.05 20:25

Ahoj holky,

ta zima mě asi zničí. U nás je okolo pěti stupňů. Počasí na zimní bundu. Takže teď pořád sedíme doma nebo u našich. Měla bych mít čas na internet, ale s Evčou se to nedá. Sama si vydrží hrát tak 10 min. a když si jí dám na klín, tak mi bere myš, mlátí do klávesnice atd..
Docela se rozpovídala. Má tak jednou denně velmi dlouhý proslov - máma, mňam, ham, nene, baba - pořád dokola. Taky začala po nás opakovat kašlání. Je s ní legrace.
S jídlem je to u nás pořád stejné. Mám s těch vašich papajících dětí mírnou depku (no spíš větší). Naše porce jsou pořád pidi a některé dny jí jenom kukuřičné křupky. Takže pořád kojíme. Evi pije sice krátce, ale každou hodinu. Bojím se, že bude na prsu závislá. Navíc mi začíná vadit, že se od ní nemůžu hnout. Naivně jsem si myslela, že až začneme s příkrmama, že se to kojení začne postupně omezovat. No nic.

Jinak jste mě překvapily s těma pekárnama. Mě to nikdy nenapadlo. Je fakt, že brácha občas upeče chleba a dalamánky, ale to jen když je nějaká sláva, protože je s tím dost práce.
Nemáte některá recept na nějaké bezlepkové pečivo nebo piškoty? Zkrátka na něco co by mohly ty naše děti?

Zuzano - deníček je super. Mám ho vytištěný a založený. (Jenom mě to odhodlání co se týká výživy občas opouští. Kolikrát si říkám, že už mě je jedno co bude jíst, hlavně když se nají, ale to jsou jen chvilkové stavy.) Jinak dneska jsem ho odnesla přečíst mamce, abych nemusela pořád poslouchat, že jí chybí maso a že by potřebovala „rohlíček do ručičky".
Tvůj poslední příspěvek mi neskutečně zlepšil náladu. Hlavně ta šňůrka od kačera.
Hromix - sice ti na to filmování odpověděla Zuzka, ale já stejně napíšu, jak to bylo u nás. My jsme měli pána (asi z Liberce). Filmoval nad i pod vodou. Bylo nás tam šest. Platila jsem 550,–- Kč. Z čehož je 230,–- za lekci a 50,–- Kč příplatek za DVD. Filmoval celou půl hodinu, ale jak to bude potom sestříhané, to teprve uvidím.
Biologická vazba - tak ta určitě funguje. Evička naprosto nepochopitelně miluje svýho bráchu, kterého vidí tak jednou, no někdy dvakrát, třikrát do měsíce. Byla z něj nadšená i v době, kdy řvala pokaždý, když se na ní podíval někdo jiný než maminka a tatínek. Holt vlastní krev (tady teda jen z půlky) je vlastní krev.
Evucho - tvůj příspěvek jako bych psala já. Akorát s tím rozdílem, že mě se prsa nenalejou nikdy. S tou váhou na tom budeme nejspíš stejně (Evi vážila na 8. měsících 7,25 kg).
Karolinko - my děláme fr. brambory bez masa jenom se zeleninou. Co se týče nakupování zeleniny, tak u nás je to taky dost katastrofa. O bio zelenině, pečivu, atd… si můžu nechat tak akorát zdát. V tomhle závidím holkám z Prahy, protože tam jsou holt jiné možnosti.
Schamko - vítej zpět.

Ještě bych chtěla poprosit, jestli by jste mi mohly napsat, jak se jmenují ty homeopatika na zuby. Nějak to nemůžu dohledat. Moc díky.

Mějte se hezky,

Katik a Evička (8m a 9d)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 12.05.05 21:20

Ahoj maminčata a miminčata,

mám za sebou docela pěkný den. Eliška byla moc hodná a šikovná, babička taky nezlobila, prostě prima den. Jen se už konečně vyhrabat z té mé choroby.

Taky se musím podělit o radost, že už třetí noc v řadě máme klid. Teď naposled jsem dokonce vstávala jen 2× na kojení, jinak Eli spala v pohodě a neměla žádné křeče. Ráno dokonce vstávala až v půl deváté! To mě moooc potěšilo :).
Navíc Eliška snědla celý oběd! (Dnes polévka z cukety, mrkve a fenyklu). Je teda pravda, že jsem pro jistotu uvařila jen půl skleničky, když v poslední době tak špatně jedla, ale vypadala, že kdyby bylo dnes víc, klidně by pokračovala! Tak mám radost a jsem zvědavá, jestli to půjde tak dobře i zítra.

Schamka - Je prima, že jsi zase zpátky! Už jsme skoro komplet :).

Mze - Mám radost, že se Markétka tak rozhýbala. Ono každé děťátko prostě má svůj čas. Teď už jí nezastavíš :).

Berenika - To s tím batohem je blbý :(. Mě taky jednou okradli a pamatuju si ten hroznej pocit!

Evucha - Díky za morální podporu, i když je mi líto, že taky nepapáte. Já si myslím, že to ani tak není o tom, jaké jídlo dáváme, ale že se to jednoho dne prostě zlomí. Aspoň doufám :).

Domácí chleba - Prosím vás nesmějte se mi, ale můžete mi vysvětlit, co je to celozrnná mouka a jaký je rozdíl od obyčejné?

Tak já už končím. Těším se načtenou :)!

Karolinka a Eliška (9m + 10d)

 
Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 12.05.05 23:00

Ahoj holky,
Tak u nás nic nového. Jenom to počasí mě pěkně *ere. Chvilku zima, chvilku teplo. Pořád zapínáme a vypínáme topení. Letos už jsme protopili víc než loni, tak jsem zvědavá, kdo to bude platit. No, ono je celkem jasné kdo, ale kolik :o(((
To je dobře, že jste se tak pěkně rozepsaly. Ozvaly se i holky, které jsem už dlouho neviděla a moc mě to potěšilo.

KAČICA - opožděně gratulujeme k zubu.

ZUZKA - moc tě vítám zpět . Psala jsi, že Pepino baští kukuřici a hrášek a hrozny. Jaké kupuješ a jak mu je upravuješ. Tyhle tři druhy ještě Adélka neměla, tak bych je zařadila. Ale jak na to?
Jinak deníček jsem si už zkopírovala (už z toho mám v počítači pěknou složku).

BERENIKA - ty doklady určitě naštvou. No, držím palečky,

Tak zatím se mějte a pište.

Lenka + Adélka (za chvíli 9 m)

 
Anonymní  13.05.05 07:13

Ahojda maminy,

zdravíme takhle po ránu.
Normálně vstáváme v 6,30 a zrovna dneska,když musím vstávat do školy, tak si Tomule vyspává.

Karolina-tak to je skvělý, že už je to u vás se spaním i jídlem lepší, budu držet palce, aby to vydrželo a příště nechte choroby doma a doražte na srazík

Ještě ke srazu, bylo to moc fajn, akorát se musím omluvit Hromix za moje blbé dotazy, absolutně jsem neměla v úmyslu nějak se ti šťourat v soukromí, právě naopak mi připadá že to krásně zvládáte, nevím jak bych to zvládla já

no chytré rady naší dr vám popíšu příště…

krásný víkend

rea a tomášek

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 13.05.05 09:17

Ahojte holky,
nejak se nam horsi spani, uz spala celou noc v kuse a dneska se zase vzbudila 2× na kojeni. Ja vim, ze je tady spousta mamin, ktere koji co pul hodky, ale ja uz jsem nebyla zvykla, takze jsem dneska jak zpraskany pes. Risa sice s Betkou ve ctvrt na 7 vstal, ale jak ona vriska, slysim to i pres dvere a uz neusnu :-( No snad se to zlepsi. Taky se zacala zase vic kojit, rano uz normalne vubec nepije a ted si dala po snidani jeste „plny prsa“.

KAROLINKA - jestli to pisu dobre, tak celozrnna mouka je pomleta z celych zrn vcetne slupek, kdezto normalni je zbavena slupek a pak teprve namleta. Celozrnna ma samo vic vyzivnych latek, hlavne vlakniny.

KATIK - my mame na zuby Chamomilla, ale ono jich existuje vic.

Taky jsem se divala na ty trouby a kolem 1200 jsem zadnou nenasla, spis vsechny nad 2000, mate nekdo tip?
Mejte se krasne
Kacica + Betynka

 
Anonymní  13.05.05 19:26

Ahojda,

tak si představte, že náš synáček dneska spal jen hodinu dopoledne a od 11 až doteď byl vzhůru. Nechápu, jak to může vydržet. A to jsme byli plavat, pak tři hodiny venku s kočárem, když nic, tak jsem si s ním lehla doma a vrazila mu prso, to jsem pokládala za tutovku, že si pospíme, na co tam ty tryptofany mám, že jo :-), no tak je tam asi nemám nebo co, vypil mě až do dna a vesele po mně začal lézt, chuligán jeden, a já už se propadala do sladkého snu o miminku spícím celou noc. Vytuhnul až teď, buřič jeden. Teda jestli to jako chce zavést na pořád, tak mě klepne. Před chvílí přišel manžel, tak jsem mu to hned napráskala a on naprosto klidně pravil: a čemu se divíš, vždyť je to brácha od Emy! No, má pravdu, tak si toho kačera na noze asi brzo zopakuju.

Karolinka - naprosto vyčerpávajícím způsobem ti odpověděla Kačica, sama bych to nezvládla líp :-))))))).

Lenka - tak hrášek jsem teď koupila čerstvý v luscích a hodila jsem to na poslední 3 minuty k cuketě a bramborám. Kukuřici jsem myslela kukuřičnou krupici v křupkách, normální kukuřice by se musela asi pro takhle malý děti oloupat, teď promiň fekální podrobnosti, ale Ema má kukuřici děsně ráda, třeba jí koupím plechovku Bonduelle a ona ji sní jen tak, ovšem ještě tak před rokem to z ní vycházelo celý, prostě to ten její žaludek nedokázal semlít, tak kadila takovej snickers (pardon). A hrozny kupuju takový ty drobný zelený bez pecek, ty mi přijdou nejlepší, a sloupnu mu tu slupku a já mu to teda musím nasekat, a dávat mu to přímo do pusy, když jsem mu tu kuličku dala do ruky, tak to v puse málo rozkousal, no on bobeček teda nemá čím, že jo, a dávil se. Tož tak.

Jdu vařit a péct na víkend, papa!

Zuzana a Pepi (9 měsíců a 8 dní)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 13.05.05 20:58

Ahojda!

Tak jsem zase tady. Vylet byl fajn, ale jsem grogy. NO kdy ja vlastne nejsem :-).

Anicka vse zvladla take v pohode, ale stat 20 minut v zacpe u Barrandovkeho mostu pri plnem svitu slunce a pect se v aute bez klimatizace… jeste ze Anicka neumi mluvit :-).

Reo - hi hi, prosim te, me se opravdu omlouvat nemusis. :-))))) kdybych nechtela, tak o nicem nemluvim :-) a snazila bych se zavest tema treba na plinky :-))))

Pekarna na chleba - tak ja tu asi budu za neschopnou, ale ja jsem asi jedna z tech, kdo si ji koupil a je na ni desne nastvany. Z Kanady jsem mela s troubou uuuuuzasnou zkusenot a tak jsem si koupila Clatronic u nas v Cechach a nejak mi to s nim nejde. Jednak ma tak blby tvar nadoby, ze kdyz tomu testu rucne nepomuzu, tak se v rozich u:,–(i mouka a uz se nevmicha do testa a pak taky, ja neprisla na recept, aby ten chlepba byl fakt dobrej, jak jsem byla zvykla v Kanade. Zkousela jsem to mockrat a uz na to pecu. Mam to porad v zaruce a tak jeste zvazuji reklamaci, kvuli te blbe nadobe, ale ja se chystam pect chlebaa v troube :-). Takze Clatronic nedoporucuju, ale jinak dle mych zkusenostit z Kanady je to fakt uzasna vec…

Katiku - tak diky za info o nataceni u vas. To koukam, jake jsou rozdily v cenach. To abych si zaplatila toho pana od vas :-)… no popremyslim…

Bereniko - ani nevis, jak s tebou citim! Ja ma pocit, ze zacnem bojkotovat Tesco, i kdyz me okradli na Narodni tride… tak snad ti ty veci nekdo treba jeste vrati…

Vladko - tak jsem se musela usmat jak jsi psala, ze jsem na tom vlastne hur, kdyz jsem na vsechno sama :-). JA, abych se z toho nekdy nezblaznila se zase tak nejak srovnavam s postizenymi lidmi a rikam si, ze ti jsou na tom "hur” a ja se mam vlastne skvele a co mi chybi. A to mi doda silu a raduju se ze zivota, ze jsme s Anie zdrave :-). A tak si vlastne nepripadam, ze bych na tom byla nejak "hur” :-) Tu chatu jeste odlozim, sice me to laka, ale nejak se na to necitim, jet sama s Anie do ciziho prostredi… az bude Anie sama chodit, bude to o necem jinem :-) (myslim :-))))

Schamko - vitej zpatky!!!!

Nalevani prsu - stale znam, i kdyz je to ridceji. Ale stale se neobejdu bez vlozek do podprsenky, proste jak zacnu kojit, tak to strika i z druheho prsu… uz me to stve…ty vlozky se pekne prodrazi! Uteste me, ze v tom nejsem sama, jo? :-)

Martoch - uz dlouho se chystam,ze sepisu "svuj pribeh”, ale nejak nestiham… Ale jak ses minule ptala, tak jsem si navecer zacala premyslet jak a co tam napisu a tak me to rozcililo, ze jsem pak dlouho nemohla usnout :). Sice mi nevadi o tom mluvit ci psat, ale rozcili me to vzdy… tak to budu muset sepsat nekdy brzo rano, abych do vecerea vychladla :-))))))

Jinak Anicce natuty roste druhy zoubek a tak uz se tesim, jak bude vypadat se dvema zoubky. I kdyz ten prvni na to, ze leze ven uz mesic, tak ho kouka jen asi 1 milimetr… to je rychlost…

HOMEOPATIKA NA ZOUBKY - opetovne si dovoluji doporucitt knizku Homeopatie pro deti od Grielle Pinto a Murray Feldmman, kde jsou zakladni homeo leky pro deti. Na zoubky je tam uvedeno 8 leku s tim, ze podle symptomu co ma dite, se musi vybrat ten nejprihodnejsi. Ale jinak je obecne nejobvyklejsi Chammomilla. Ja davam redeni 15CH a muj homeopat rekl, at ho Anicce davam dvakrat denne celkem 6 dni a pak jestli to nezabere a bude mit bolesti dal (I po vysazeni homeo), tak bude potreba silnejsi lek. Tudiz redeni 30CH (predpokladam)… Tak to jen tak pro orientaci co a jak davkujeme zatim my…

Tak pa

Hromix a Anie, 8 mesicu a 10 dnu

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 13.05.05 20:58

Ahojky holky a kluci!

Tak mám opět návrh na akci! Máme partičku holek z vysoké co se pravidelně každý měsíc scházíme a (už jsem to to zmiňovala), jedeme 17.-26.6. na aerobic dovolenou (i s dětmi) do Chorvatska do Zatonu. Už to bylo domluvený, ale… nějak se začínáme rozmnožovat, či co - no každopádně dvě holky nám z důvodu nabobtnání vypadly. Kačica ani Cibulka nemůžou, tak mě na napadlo zeptat se někoho tady, jestli by nejel. Potřebujem dvě holky, klidně si můžete vzít i kámošku, ale s dítětem je samo lepší jet autem, tak by bylo lepší i to auto (jinak je doprava busem). Cena je 4250,–-. Zkouším to takhle, protože jestli nikoho neseženem, tak budem muset doplatit celej apartmán a tím pádem se nám to trošku prodraží. Tak kdyby někdo náhodou chtěl, tak se ozvěte,ju?

Výjezdové zasedání - tak zatím beru v partnosti Kačicu, Evuchu, Marťoch, Vlaďku, mě a Verču z podzimátek (ty moje dvě kámošky asi nic).
Marťoch - každopádně se ozvi, jestli teda jo nebo ne, ale radši jo,jo? (jsem to ale jojo:o)) Je nás šest což je by bylo super, protože budem mít chatu pro sebe!
Cibulko - co ty?
Vlaďko - klidným hlasem manželovi oznam, že Martinka má teď na starost na čtyři dny on a že se pojedeš pobavit:o)))) A jinak pro šest mamin s dětma je do fakt dost velká chata, takže s tebou na stopro počítáme!

Gabika - chlapy samozřejmě nejsou vyloučeni, ale vzhledem k tomu, že to začíná ve čtvrtek, tak většina jich bude v hokně, takže by nemohli. Ale klidně můžou přijet o víkendu za náma na návštěvu. A jest nám závidíš, tak není nic jednoduššího než jet s náma!

Kačica - nám se teď taky to spaní nějak *ere. Začne plakat a když přijdu a stojí v postýlce, tak je jasný, že ji jen tak nepoložím. Tak ji vezmu a zkouším jestli mi dává hlavu na rameno, že jako usíná. Někdy ji třeba uspím, a jak jí dám do postýlky, tak řev (takže ztráta času). Tak jí dám to prso. Jenže ona (s prominutím) toho přes den tolik sežere, že prostě hlad nemá, někdy ani žížu, protože jen se jen tak ucucá do spánku. Jenže nechat ji plakat nezabírá, protože ve stoje asi moc neusne,že? A je mi líto i sousedů-stačí když to musím poslouchat já… Ještě tak před týdnem vstávala na kojení kolem 3-4 a teď už třeba ve dvanáct! (do těch tří se třeba vzbudila ale stačilo jen zacpat pusinu dudlíkem a upadla zas do bezvědomí). Tak nevím čím to je. Zuby v nedohlednu…, spíš si prostě jen vymrčuje a chce se mazlit. Ale proč si to nenechá na den??? Kojit každý tři hodiny jako novorozence, to se mi fakt nechce, ale nevím co s tím mám dělat.
Jo a jinak po té včerejší power joze cítím každý sval! Ale příští týden jdu zase. Pak jsme šly s Evuchou na oběd do Indické restaurace a pak jsme jen sešly na zákušeček do Aidy, pak jsem ještě byla za mámou, pak za Jardou v práci, pak za kámoškou na hokej a domů jsem dorazila o půl osmé! Příjemně strávený den!!!!!

Zuzana - ty fekální podrobnosti neva - člověk se aspoň zasměje! Jinak Zuzka má taky občas takový šílený nespavý období. Dnes spala dohromady za celých 24 hodin asi celkem 10 h. A mám vypozorovaný, že čím míň spí přes den, tím míň spí v noci a čím později jde spát, tím dřív vstává - no fakt na nechápu!

Tak se mějte krásně - já zase odjíždím na víkend k našim (abych se nadýchala čerstvého vzduchu, než toho smradlavýho brněnskýho:o))) Jarda je stejně na fotbale, tak přece tady nebudu sama!
Jo a Zuzka se dnes naučila slízat z postele (ne po hlavě, ale nožičkama!)!
Pa Milena a Zuzanka (stejně stará jako Pepino)

 
Gabika  13.05.05 21:38

Ahoj,

tak dnes sme konečne mali pekné počasie!

Ráno sme vyrazili kupovať kachličky do kúpelne, už sú zložené v kuchyni, ktorá mimochodom počas prestavby tiež nie je funkčná - no bojovka :-( Popoludní som sa zase vybrala s Radkom do Intersparu, mali tam v akcii body s krátkym rukávom - samozrejme, už to bolo vypredané, takže som sa hnala cez pol mesta zbytočne. A ešte ma naštvali, že tam nemali žiadne bio produkty, keď som sa po nich zháňala, predavačka ma poslala do DIA kútiku! Večer mal Radko ešte toľko energie, že hoci som ho okúpala za 5 minút, ďalších dvadsať som ho obliekala, čo som ho naháňala po izbe. Tak som teraz úplne vyšťavená. Ale aj tak je strašne roztomilý. Cucá si nejakú hračku a po chvíli prilezie ku mne a strká mi ju do úst, aby som si ju aj ja ocucala ;-)

MILYSEK - aj my mávame občas obdobie, keď v noci nechce spať. Asi sme v tomto dosť krutí, ale rozhodli sme sa ho učiť, že v noci sa proste spí a basta. Takže v krízové noci som si prisunula jeho postieľku úplne k posteli, a keď po nakojení nemohol zaspať (vtedy ešte zúbky nerástli, takže to nemohlo byť tým), tak sme ho nechali vyplakať, len som mala svoju ruku prestrčenú do jeho postieľky a držala som ho, aby vedel, že nie je sám. A veľmi sa nám to osvedčilo. Večer ho možem nechať v postieľke bdelého poskakujúceho, on si tam ešte polozí, porozpráva a sám zaspí, v noci po kojení hneď zaspí (kojím prvýkrát okolo pol noci, a potom okolo 2 - 3 a ráno okolo 5 - 6)

HROMIX - nezúfaj, aj ja musím stále nosiť vložky do podprsenky, nie že by som mala tak veľa mlieka (skor naopak), ale keď začnem kojiť, tak to proste z toho druhého okamžite začne aspoň kvapkať. :-( A tiež ma to poriadne štve, ale asi to už inak nebude.

Tak papa,

Gabika a Radko 10,5m

 
Anonymní  13.05.05 21:39

Ahojte holky,
dnes jsem toho měla moc a tak už se mi chce spát, jelikož i noc byla šílená, Dáda byl vzhůru snad každou chvíli a pak vstával před půl 6. Proto napíšu jen ve zkratce a pak hajdy na kutě. Ale i přes to jsem ráda, že zatím dostávám svým slibům a alespoň jednou týdně na deníček juknu, ikdyž nestíhám číst úplně vše.

Hromix- tobě chci říci, že jsem sice ani nevěděla, že jste s přítelem od sebe, ale záhy jsem z tvých příspěvků pochopila. To jeho měnění časů atd. je síla. Buď chce malou vidět, či ne. Myslím, že děláš správně, jelikož s jeho přístupem bys mohla taky sedět doma a čekat až se páníček uráčí přijít podívat na Anie.

Petra - jsem ráda, že nejsem sama, kdo tu chodí do práce. Můžu ti říci, že se tam také odreaguji. Ale máš pravdu, bez babičky by to nešlo. Tchýně samozřejmě nehlídá a já bych jí Dádu ani nesvěřila - ona o něj stejně moc nestojí - teda, když už ho vidí, dělá jako by to byl její milovanej vnouček, ale to jsou jen přetvářky - je dobrá herečka. Hlídá moje mamka - je v předčasném důchodu a tak si Dádu vychutnává. Nebo hlídá manžel, když má odpolední jdu ráno, když má raní, jdu do práce odpoledne - ale to je jen na chvíli, jelikož už tam nikdo není.

Kačica - vzpoměla jsi si na mou šéfovou - zmiji. Je pořád stejná, ale to mě teď nemusí trápit, když tam jsem vždy jen chvíli. A hlavně, když jí došli síly, ona byla ta, co „přilezla“ s prosíkem, abych jí chodila pomáhat a hned na začátku jsme (nebo spíš já) stanovily pravidla, že budu chodit kdy já budu moci. Není pravidlo, abych chodila konkrétní den. Jednou jdu v pátek (jako třeba dnes), jindy v úterý. Skrátka jak se to hodí mě, dle mých plánů. Zatím drží slovo a já si v podstatě pracovní „nasazení“ řídím sama dle potřeb mých a Davídkových. Snad to tak vydrží a ona nezačne vystrkovat drápky.

Karolinka - dík za podporu s chůvičkou. Doktorka to bere až moc na lehkou váhu - včera při očkování mi řekla, ať chůvičku vemu a vyhodím. Že je Dáda hrozně živej (to opravdu je) a že takhle nevypadaj děti, kterým by mělo něco být. Snažím se to brát trochu s nadhledem, jelikož nám chůvička houkala před 3 dny znovu, když jsme spali u mé mamka a měla jsem tam jen tu jednu podložku k Nanny a Dáda spal nalepenej opět na horních žbrdlinkách. A tak to bylo vždy, tak se uklidňuji, že je opravdu „mimo dosah“.

Mirka - ani nevím, zda se to ode mě sluší, když už nejsem stálou pisatelkou, ale chci tě u nás v deníčku přivítat - tebe i Markétku. Dřív, jako těhulka jsem sem psala denně i víckrát, ale nástupem na MD jsem hříšnicí.

Hromix - srazík - dík za info, že je pražský srazík každou 2. středu v měsíci. To je super, že je takhle často. Určitě se brzy zůčastním. Je stále na stejném místě, nebo vždy jinde. A jak si o něm dáváte vědět - jen přes deníček nebo i přes mejly. Ani nevím, zda je nějaké pokračování seznámku, co zasílala Ajka. Třeba s počty zoubků, dovedností… Když už jsem u Ajky, co s ní je, už dlouho jsem jí tu nezahlídla.

Tak jsem to holky protáhla, ale oči se mi přivírají. Mějte se zatím moc hezky. Vy i vaše miminka - no miminka, už máme pěkné lumpíky.

pa Kamila a Davídek 9m + týden

PS: ani nevíte, co Dáda a jeho pokroky: máme dva zoubky - dole, lezeme už přes 2 měsíce - začal strašně brzy i s přetáčením, sedíme od Velikonoc, stojíme u nábytku, pěkně se umíme vztekat a nesnášíme poslední dobou přebalování. Stále kojíme - ráno, večer a v noci - neustále minimálně 3 - 4×. Umíme paci paci. Když se snažím o jak jsi veliký a pápá, tak pořád děláme paci paci. Dokola. Neustále chodíme na neurologii, kvůli tomu, že jsme ve 3m nepásli hříbátka. Na neur. je vždy vše v pořádku, naopak říkají, že se Dáda předbíhá. V 8,5 měsících jsme měli 8,53 kg.

papa a dobrou K+D

 
Anonymní  13.05.05 22:01

Ahojdá kočky,

tak jaký byl pátek 13.? Já tu zase nebyla takovou dobu, jenže tady je toho tolik, že se to nedá moc zvládat když je člověk většinu dne venku s malou zlobivou rošťandou:-)

No teda, nemůžu si na Danušku stěžovat, je skvělá. Jen kdyby nevstávala 4× za noc;-) Ale vím že některé to máte ještě horší!

Dneska jsme převzali nový byt kde budeme bydlet, tak jsem teda zvědavá. Protože v pátek 13. přebírat byt č. 13, doufám že nám to přinese štěstí!!!
Ale čeká nás fura práce, nová kuchyň, nový podlahy, vykachličkování koupelny, obrousit a přetřít okna, natřít radiatory, samozřejmě všude vymalovat, no s s malou to asi bude síla, ale věřím že to zvládneme! Musíme:-)

Danuška se tento týden konečně naučila si sama sednout tak to dost využívá a je z toho nadšená. Hrozně ráda stojí když ji mám na klíně, ale když jsem jí na:,–(ila botičky, tak se děsně vztekla, jo holt není zvyklá. Taky včera poprvé kousek ulezla po čtyřech, do té doby se jen plazila. A taky už se učíme na nočník, tak dneska tam skončilo jedno čůrání a dva bobky. Na to, že ho máme od úterka to považuju docela za úspěch:-) Nejlepší je, jak se Danule začne hnát pryč, když udělá to, co má:-)
Jo a taky je úžasný když jí řeknu aby udělala tany tanyny, tak se začne děsně usmívat a kroutit, no prostě se v sedě roztančí:-)))

Ale aby vše nebylo jen tak, tak se nám nějak zhoršuje ekzém, má ho hlavně na nožičkách. Naštěstí ho zatím nijak neškrábe (ťuk, ťuk, ťuk), tak snad ji to nesvědí!

No, doufám že se máte všechny moc krásně, že jsou drobečci v pořádku a že si v pohodě užíváte jara!!!

A ještě mě tak napadlo, jsem zvědavá, kdo bude první těhulka! Missorka je u nás sice taky zapsaná, ale má svůj deníček, tak jsem zvědavá na první maminku přispívající sem! Teda jestli jsem něco nezaspala;-)

Dobrou noc a sladké sny všem přejí Kristy a Danuška (za 5 dní 9m)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 13.05.05 22:02

Ahoj holky.

Mám děsnej absťák z nepsaní, ale moc toho nenapíšu, protože ráno ikdyby mě nevzbudil malej, tak stejně budu brzo vstávat. Jdeme na plavání na 8 a pak jedeme do Olomouce. Naše noci jsou nejhorší za celou dobu od narození. Už je ze mě něco jako zombie. Dneska ráno jsem našla druhý regulerní zoubek, takže má 1 vpravo dole a 1 vlevo na hoře, tak mu to bude do sebe zapadat jako zip. Ale co je u nás teda největší novinka, že už bravurně zvládá 1-2 kroky bez drža a někdy i 3-4, ale to nesmí být moc unavenej.

Dotazy na Cibulku jsem zaregistrovala, ale teď nejsem schopna. Tak promiňte a já to přes víkend doženu. Myslm na to.

HROMIX- jednou jsi se ptala na tuřín, jestli se může dávat. Kdyby jsi ještě nezkoušela (nebo někdo jinej), tak já jsem ho včera koupila. BIO. Je i syrovej velmi chutnej a spíš slaďoučkej a až daleko po spolknutí má trošku příbuznou chuť s ředkvičkou, ale jinak je sladkej i po uvaření. Malej ho dostal s mrkví a rýží a nestačila jsem ládovat. Ale dala jsem jen menší množství. Ptala jsem se na to ve zdravé a tam mi ho doporučili i pro dítě tohoto věku. Já jsem si na tebe vzpoměla, že jsem ti tenkrát psala, že se poptám a pak jsem to nějak zazdila. Takže si plním starej rest. Možná už s křížkem po funuse, co?

Víc fakt nezvládám. Dobrou.

CIBULKA + krůčkující ŠIMONEK (9m+14d)

 
petit
Kecalka 337 příspěvků 13.05.05 22:06

Ahojky mamky, holky a kluci ( už to holt nejsou mimča!)!!!

Tak po menší přestávce se opět hlásíme, že u nás nic nového. Já strávila 4 dny na lékařském kongresu, který se konal v Brně ( každý den od rána od 8 do 19,00). Takže Danečka hlídal tatínek a babička - na střídačku. Bylo to docela únavné, Daneček si nějak nestýskal. Když jsem odcházela, vždy mi udělal pá,pá, jen když jsem se vrátila, tak měl velikánskou radost. Jinak stále neleze, jen v posteli - přece si neotlačí kolena.
Chválím Zuzaně skutečně komplexně pojatý deníček. Jen chci trochu polemizovat a zastat se lékařů, kteří doporučují přídavek masa či vaječného žlutku. Postupem věku dítěte se mění kvalita mléka - de facto klesá, je už méně výživné, obsahuje méně např protilátek, ale i vitamínů a minerálních látek, za to víc vody. Za druhé, dítě ho přijímá určitě méně než v 6 měsíci plného kojení. A za třetí, miminko spotřebovalo většinu zásob, které si do světa přineslo z dob nitroděložního vývoje. „Krize" je kolem 8-9 měsíce ( myslím,že jsem to už v minulosti psala). A podle mého názoru - který se asi liší od názoru Zuzany, nebo Cibulky - potřebuje dítě i ty látky, které maso obsahuje - nejde jen o bílkoviny. Rovnou předesílám, že dávám maso málo ( některý týden 2×, někdy vůbec), ale dávám 2× týdně půl žloutku (mám domácí vajíčka - co zobou naše slepice vím). Hlavní důvod, proč maso moc nedávám, je to, že si nejsem moc jistá kvalitou kupovaného masa ( zvláště kuřecího), a obávám se přídavku antibiotik a hormonů. Tož tak. Jo a četla jsem i výzkum (ale z vědeckého hlediska není úplně ideální), kde vědci sledovali děti živící se smíšenou stravou a vegetariánskou stravou. A ty, které jedli i maso, dosáhli v dalším sledování vyššího IQ. Tak masožravcům zdar!
Musím říct, že Daneček čím dál tím více pojímá kojení jen jako příjemný, mazlící doplněk a ne jídlo. I proto jsem přesvědčená, že mu už nemůže stačit. Takže začínám s umělým mlékem, a moc mu chutná! V červnu totiž nejspíš pojedu na 6 dnů do Itálie ( služebně), a tak očekávám už úplné odstavení. Ale Daneček neměl s lahví a dudlíkem nikdy žádné problémy. Hlavně když teče. Musím se přiznat, že když si představím, že svého miláčka tak dlouho neuvidím, je mi už teď do pláče. Misko, opravdu Tě obdivuji, jak to zvládáš, a cítím, jak Ti musí být hrozně smutno!
Mileno - do toho Chorvatsko nemohu - kryje se mi to termínem s tou Itálií, ale děkuji za nabídku, příště bych ji určitě brala !. Uvažovala jsem, že kdyby Vám náhodou na té chatě přebývalo nějaké místo, mohla bych tak s Váma pobýt aspoň od čtvrtka do soboty. Jinak určitě přijedeme alespoň na „čumendu".

Zatím ahojky, doufám, že se o víkendu sem ještě dostanu, dočtu resty, a zareaguji jmenovitě.
Petra + Daneček lachtánek - skoro 10 měsíč.

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 13.05.05 22:43

Ahoj mamulinečky,

hlásíme další krásně prospinkanou noc! Sice se vzbudila už v šest, ale kromě dvou klasických kojení krásně spinkala, tak jsem moc ráda. I na obídek zbaštila všechno co dostala a blbla jen chviličku. Ještě počkám pár dní a zas bych to zkusila s ovocem. Tentokrát se chystám na ovoce s MM. Věřím, že neodolá :).

Kačica - Díky, žes mi do toho zrní vnesla světlo :).

Zuzana - Chtěla bych znát tvůj názor na to, jaká zelenina nejméně nadýmá (kromě základních mrkve, brambor, cukety a řepy). Mám vyzkoušené, že brokolice je u nás dost zlá. Napadlo mě, že čerstvý povařený hrášek by nemusel udělat problémy, co myslíš? Já už si fakt nevím rady…

Hromix - Já už vložky do podprsenky nepoužívám, i když se čas od času stane, že mám po kojení skvrnku na tričku. Ale chtěla jsem se zeptat, jestli jsi neuvažovala o pratelných vložkách, abys nemusel pořád kupovat jednorázovky. Já jsem je používala ještě před měsícem a jsem s nima moc spokojená. Jednorázovky se na mě tím vlhkem vždycky nalepily a sundavání pak bylo nepříjemný.

Milysek - Trochu jsem o spánku četla, protože jsme měli dlouhodobé problémy a odborníci opravdu potvrzují, že kvalitní spánek přes den je důležitý pro kvalitní spánek v noci.
A gratulujeme k tomu slézání z postele!

Gabika - Potřebuji poradit. Nevíš o nějakém opravdu dobrém kadeřnictví v Pardubicích? Já tady v Hradci o žádném nevím a potřebuji něco nutně udělat s tou pokaženou hlavou :(.

Kamila - Tak boje při přebalování máme taky. Vždycky vymýšlím různý fígle, jak Eli udržet v leže. V závěru, když jí navlíkám tepláčky už je stejně většinou v kleče nebo ve stoje a leze po mně :).

Kristy - Vy už se učíte na nočník? Jestli se nepletu, tak je to dost brzy. Mimi jsou myslím schopný se to naučit až tak od 18 měsíců. Ale nejsem žádný odborník :).

Už jsem trošku unavená a Kuba už šel spát před hodinou, tak to taky zabalím. Doufám, že se tu přes víkend některá objevíte.

Karolinka a Eliška (9m + 11d)

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 14.05.05 00:17

ahojda holky,
zacnu jako mnohe z vas,jsem k.o.:) a jeste tu vysedavam…no nebude to dlouhe,jakztaz ctu,ale vse se mi to plete,melu z posledniho,par dnu jsem se ted dostala do postele kol pul druhe,druhe a samozrejme pozdeji jak v sest u nas budicek neni.
Manzela mam opet na chlapske party v Brne,no to je ale prekvapko,co?:) :/
budu varit z vody,co se me to kdo ptal.......
Kacica-kdy mame vyroci?prave jsme meli jedenacteho,kdy mely holky v Praze sraz.tak doufam,ze jste si daly na me dortika:))) Ja si dala vytecnou veceri-asi takovou,ze dobre zdrave stridme stravujici se by z toho vyzil tyden:)) Dostala jsem krasne ruze,bohuzel uz chciply,mrsky­.A tobe k nadchazejicimu gratuluju!!!/no doufam,ze jsi to byla ty!!:))))))

Hromix-to vis,ze jsem rada,za vasi podporu,urcite to potesi,diky moc.

V pondeli mam to „stani“tedy jsem zvedava kolik dostanu..tak na me,holky,myslete,at je to v poho.
Ekzem je zdivocely:) nevim jak ho,potvoru,naz­vat..ta druha mast zabira,zda se mi,ze se mirni,ovsem dnes jsem ho objevila zase na jinem miste!!!me klepne.A to me odhodlalo a rozjela jsem si akci na dovolenou misto do tech Tater(i kdyz po horach se mi taky chtelo chodit)tak k mori…
Milysku-bohuzel,kdybych vedela driv…skoda!uz jsem zahajila pripravnou akci s kamosem a jeho rodinou s detma..

Myslim,ze jste tu nadhodily par zajimavych tematek,ja bych mela taky par otazecek,ovsem muj sluzbu vypovidajici mozek ted zadnou nevyplodi.........
Tak ja padim,papa

Any a Sebastianek

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 14.05.05 00:21

jo,
Karolinko-a zkousela jsi ty problemove potraviny nafiltrovat pres sebe?to by mozna mohlo byt trochu mirnejsi,ne?(aspon muj nazor)a kdyz to snese z mlika,zkusit pridat do prikrmu?fakt nevim,bolebricho je des.drzime vam palecky

Any

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 14.05.05 07:07

Nazdáár!

Co se u nás nestalo v pátek třináctého! Jitka se plazí!!!
Teda vás co máte doma samé čipery by to nejspíš pobavilo, my se totiž taky řehtáme o stošest, ještě že jsme to natočili. Plazí se za křupkama a zkouší různé styly, který nejvíc zabere. Většinou to skončí u přisunování rukama, což je na té naší podlaze asi skutečně nejrozumnější. Strašně se u toho vzteká.

Tak já jdou zpátky koučovat
zatím pa
Anka

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama